Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Dallas 1978-1991

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Au aparut anticapitalistii si pe aria asta...

On: pe atunci eram pustan si ma uitam (la difuzarea de dupa revo). Acum nu m-as mai uita. E doar o telenovela cu staif. Sunt si situatii reale de viata, dar majoritatea sunt trase de par rau de tot. M<ai ales "visul" in care a fost omorat Bobby..

Si, cum spunea cineva mai sus, JR era mai credibil decat multi de pe acolo. Ceea ce e si normal, pentru ca mereu personajul negativ e mai bine conturat si mai profund decat cel pozitiv.

#20
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018

 Sabinatu, on 03 ianuarie 2019 - 22:56, said:

Personajul preferat era Jere.
Cred că mulți români se identificau cu el, că respectivul, cum intra în casă, prima dată își turna un păhărel.
De fapt erau cam multe scene în care se bea pe acolo:
Pai se bea foarte mult in America pana prin anii '70 - '80, iar filmele si serialele aratau des asta: era ceva perfect normal cand te duceai la cineva in vizita sa te serveasca cu un pahar cu whisky, sau dupa ce terminai de lucru la birou sa te duci intr-un bar pentru un pahar, se mai bea si in pauza de masa cand se ducea lumea la restaurant sa manance, sau cand se intorcea acasa ca sa se relaxeze, etc.

#21
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 Aldulescu, on 03 ianuarie 2019 - 23:03, said:

Pai se bea foarte mult in America pana prin anii '70 - '80, iar filmele si serialele aratau des asta: era ceva perfect normal cand te duceai la cineva in vizita sa te serveasca cu un pahar cu whisky, sau dupa ce terminai de lucru la birou sa te duci intr-un bar pentru un pahar, se mai bea si in pauza de masa cand se ducea lumea la restaurant sa manance, sau cand se intorcea acasa ca sa se relaxeze, etc.
Exact se bea chiar foarte mult in emisiuni tv,filme si seriale
Sa luam doar exemplul lui Dean Martin in toate emisiunile era cu tigarea si paharu de whiskey in mana....chiar si pe scena la o niste decernari de premii el era cu tigarea si paharu...

#22
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Dar ati observat ca beau pe rupte, dar nu fuma nimeni? Probabil le era frica sa nu declanseze vreun incendiu... :notangel:

Tin minte acum ca Larry Hagman alias JR a avut probleme cu alcoolul si in viata reala, fiind supus si unui transplant de ficat. Si a murit taman cand se filma seria noua a Dallas-ului (mare fia

#23
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Da,da ..nu era nimeni cu țigara
Oricum la ce viața de huzur o dus nea Larry o murit la o vârstă frumoasa

Edited by I2O, 03 January 2019 - 23:14.


#24
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 I2O, on 03 ianuarie 2019 - 23:13, said:

Da,da ..nu era nimeni cu țigara
Oricum la ce viața de huzur o dus nea Larry o murit la o vârstă frumoasa
Pana la urma conteaza calitatea, nu cantitatea !

#25
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,254
  • Înscris: 21.06.2011
Am găsit ce zic ei:

3. LARRY HAGMAN AND PATRICK DUFFY DRANK A LOT ON SET.
In 1995, Larry Hagman—who died of cancer in 2012—had a liver transplant due to alcoholism. Patrick Duffy, who played J.R.’s younger brother Bobby, reminisced to Ultimate Dallas about their drinking days. “I would have a glass [of champagne] with him, but then he would continue for the rest of the day with many more bottles,” Duffy said. “At lunch, we would go off and find a restaurant, have a couple of drinks with our meal. Late afternoon before we wrapped, it was time for a little toddy. Then, after we wrapped, we would sit in the dressing room and have another little drink before we went home to have drinks before dinner and a bottle of wine with dinner and a little after-dinner drink before going to bed.” Duffy said it was fun “but I couldn’t keep up. I never thought, ‘Whoops! I'm developing a drinking problem.’ I just took my foot off the accelerator.”

“I was drinking five bottles of champagne a day [during the filming of the original series], but I was never drunk,” Hagman once said. “I just took little slugs throughout the day. Nine o'clock in the morning to nine o'clock at night is 12 long hours. You can ingest a lot of alcohol in that time, but it was never too much.”
http://mentalfloss.c...ts-about-dallas

Cum ziceam, cum să nu fi simpatizat românii cu ei, dacă i-am perceput ca pe frați de biberon?

#26
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 pasilla, on 03 ianuarie 2019 - 23:15, said:


Pana la urma conteaza calitatea, nu cantitatea !
Depinde ...

#27
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Alta chestie de care n-aveam cum sa-mi dau seama la primia vizonare dar pe care o observ acum cand vad secvente: aproape niciunul din personaje (cu exceptia lui Jock si a lui Ray Krebbs, poate putin si Donna) nu vorbeau cu accentul ala texan. Toti vorbeau o americana destul de curata. Defapt am citit ca scenele de interior se filmau la Hollywood, unde construisera o copie putin mai mare a fermei Southfork.

#28
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
La cum aratau la moaca probabil aia singurii texani get-beget
Interesant cum beau ei lapte la cutie pe cand ei aveau ferma de vaci....

Edited by I2O, 04 January 2019 - 00:12.


#29
csoka2002ro

csoka2002ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 19.04.2010

 Aldulescu, on 03 ianuarie 2019 - 22:35, said:

Da, a facut furori la vremea lui...
Un sezon a fost dat inclusiv pe vremea comunistilor, pentru ca voiau sa arate cat de putreda este societatea capitalista - personajele din Dallas, cu toate ca erau bogate, erau egoiste, meschine, lacome, se injunghiau pe la spate pentru bani, chiar daca faceau parte din aceiasi familie, etc...
Romanii insa nu au sesizat deloc asta, ei au ramas fascinati de luxul in care traiau americanii: vile, masini scumpe, haine de firma, etc. si au vrut si ei - serialul in loc sa ii scarbeasca pe romani de lumea capitalista a avut efect total invers, asa ca nu a mai fost difuzat dupa primul sezon, fiind reluat abia dupa revolutie.
Ai perfecta dreptate atunci erami cam orbi sa vedem cat de putred este capitalismul !

#30
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

 I2O, on 03 ianuarie 2019 - 22:17, said:

Eu de ieri m-am apucat să îl vizionez iar
Cei de dreapta il prefera, predomina albi, retorica republicana etc... :roflmao:
Ca si Singur Acasa...

#31
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 14.04.2005
Câteva amintiri pe care le am:

1. Eu mi-aduc aminte ce mult a suferit tanti Ellie când şi-a tăiat o ţâţă, pierzând astfel din feminitate. Posted Image
Oricum, după ce a murit Gioc, şi-a găsit pe altul şi fără ţâţă...Posted Image

2. Culmea este că după ce a murit Boby, serialul mi s-a părut că devenise mai interesant... Dar nu toată lumea a avut aceeaşi părere, aşa că l-au înviat :(

3. Cel mai tare era când venea Boby obosit seara acasă, iar Pamela, văzându-l îngândurat, îl întreba: "Simţi nevoia să vorbim?" :)

#32
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,254
  • Înscris: 21.06.2011
Adevărul că Bobby era un personaj grotesc de pozitiv.
Era idolul mătușilor din toată țara.

Am găsit și genericul cu tot cu reclamele la Kent:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EuXlt83AOHc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#33
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 Sabinatu, on 04 ianuarie 2019 - 01:27, said:

Adevărul că Bobby era un personaj grotesc de pozitiv.
Era idolul mătușilor din toată țara.

Am găsit și genericul cu tot cu reclamele la Kent:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EuXlt83AOHc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Posted Image Posted Image
Si JR al bagaboantelor ca avea mecla de curvar adevarat.....

#34
AndreicuKapp

AndreicuKapp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 03.06.2006
Se găsește serialul original subtitrat in română? As vrea să îl pun mamei, dar văd că Netflix nu l-a preluat

#35
Cornel_P

Cornel_P

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 10.11.2018
În sezonul 9 au încercat să umanizeze mai mult pe Jr si mie mi a plăcut.  Nu trebuia sa l învie pe Boby.

#36
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 AndreicuKapp, on 06 ianuarie 2019 - 22:12, said:

Se găsește serialul original subtitrat in română? As vrea să îl pun mamei, dar văd că Netflix nu l-a preluat
Din pacate nu
Daca ai abonament la cei de la netflix le poti da o idee sa il preai
Le bagi si tu acolo minciuni ca sunt multi nostalgici in Romania care vor sa vada serialu,ca a fost unserial iconic pentru romanica le vor creste nr de abonati...etc

Edited by I2O, 06 January 2019 - 23:09.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate