Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Modele japoneze, comercializate in Romania/Europa, fabricate chiar in Japonia

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,192
  • Înscris: 13.07.2005
[ https://www.jato.com/wp-content/uploads/2018/10/14.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Sursa

#38
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Dar ce cauta Abarth in top? Stiu ca au facut ABARTH 695 XSR YAMAHA, dar ma indoiesc ca e fabricat in Japonia.

#39
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,192
  • Înscris: 13.07.2005
Probabil ca or fi si anumite varinate foabricate in Japonia.
In graficul de mai sus, sunt prezentate procentele de automobile fabricate in Japonia din totalul de automobile inmatriculate in Europa al fiecarei marci.
In articolul-sursa, am ramas mirat cand am vazut in grafice cum car fi inmatriculate in Japonia masini produse in Europa de Est. Apoi am vazut ca Toyota Aygo (de exemplu) este produsa in Cehia ...
La fel (si asta nu stiam - de fapt nu stiam nici modelele), pare-se ca Citroen C-Zero si Peugeot Ion ar fi produse in Japonia, alaturi de ”varul” lor Mitsubishi i-Miev.

La cate aliante si colaborari sunt in industria auto, e greu sa stii care pe unde-s facute ....
Si de asta-mi place Subaru - deocamdata, cand cumperi o masina de la ei stii sigur unde-i produsa: Gunma, Japonia.
Si, din cate se pare, doar Lexus mai este produs exclusiv in Japonia.

Chir asa, sunt curios ce va fi cu Mazda dupa intrarea in vigoare a acordului UE-Japonia.
Din cate stiu, mare parte dintre masinile comercializate in Europa sunt produse in Mexic (cel putin la Mazda 3 stiu ca-i asa).
Oare, dupa ce vor fi cu taxe vamale 0% in loc de 10%, le vor aduce tot din Mexic sau le vor aduce ”de la mama lor”, din Japonia (din cate stiu, pentru masinile produse in Mexic se platesc taxe vamale de 10% nefiind incheiat un Acord de liber-schimb UE-Mexic).
Mai ales ca TOATE modelele Mazda comercilizate in Europa se incadreaza din primul moment la taxe 0 ( motor exclusiv benzina sau exclusiv diesel, cu capacitati cilindrice intre 1500 si 3000 cmc / 1500 - 2500 cmc).

#40
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Poate renunta si Honda la Turcia si le aduce din Suzuka Posted Image  Asa o schimb si eu :)

#41
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,192
  • Înscris: 13.07.2005

 robylup, on 17 ianuarie 2019 - 11:44, said:

Poate renunta si Honda la Turcia ..

Stai sa vedem ce si cum o fi si cu Brexitul !
Ca-i posibil sa renunte si la UK !
Desi, cel putin pentru noile lor motorizari de 1.0 si 1.5 nu ”intra” la taxe 0. La astea, de la 1 februarie, taxele scad cu doar 1,2 % ( de la 10% la 8,8%). Pentru atata lucru, nu cred sa-si relocheze (deocamdata) productia.

#42
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 13.10.2015

 robylup, on 17 ianuarie 2019 - 10:09, said:

Dar ce cauta Abarth in top? Stiu ca au facut ABARTH 695 XSR YAMAHA, dar ma indoiesc ca e fabricat in Japonia.
Abarth este o Mazda mx5 mai scumpă cu turbină.
Mazda6 și cx5 provin de la Hiroshima.

#43
newcarman

newcarman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 07.11.2018
Cx5 nu se face și în Rusia? Vladivostok!

#44
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,010
  • Înscris: 01.11.2005
Azi mi-a sarit in ochi asta....Japan made in China

Attached File  IMG_20190118_164634.jpg   131.08K   27 downloads

#45
freaka-da-disk

freaka-da-disk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 12.12.2018

 marr, on 17 ianuarie 2019 - 10:37, said:

Si de asta-mi place Subaru - deocamdata, cand cumperi o masina de la ei stii sigur unde-i produsa: Gunma, Japonia.
Si, din cate se pare, doar Lexus mai este produs exclusiv in Japonia.

Si Daihatsu.


 marr, on 17 ianuarie 2019 - 10:37, said:

Din cate stiu, mare parte dintre masinile comercializate in Europa sunt produse in Mexic (cel putin la Mazda 3 stiu ca-i asa).
Oare, dupa ce vor fi cu taxe vamale 0% in loc de 10%, le vor aduce tot din Mexic sau le vor aduce ”de la mama lor”, din Japonia.

O masina fabricata in Japonia pentru piata japoneza are foarte putin in comun cu acelasi model fabricat pentru Europa/Asia/China/America/Africa

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate