Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Bănci Românești - Fintech Friendly

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#37
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012
Întreabă-l pe Georgel. 😂😂

Edited by bv01, 09 February 2019 - 21:19.


#38
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006
Din punctul meu de vedere, puteti sa scoateti nabii BCR ul din acea lista....fac dubla conversie.

Am facut top up 80 ron si la decont , mi-au luat 80.09...am vorbit la RC si mi-au zis ca de facpt nu e vina lor ci e vina revolut ca ei fac decontul si e de la conversia ron-gbp...pai de ce conversie daca eu trimit ron  catre ron...tot dadea vina pe revolut ca ei de fapt sunt decontatorii...

i-am intrebat pe bcr , de ce la alte banci nu se intampla asa, adica cat fac top up atat se deconteaza, ...tot pe revolut au dat vina, tineau sus si tare ca ei nu au nicio vina ca revolut deconteaza.

Precizez ca in extras, la top up catre revolut, comisionul de plata este 0, deci nu e vorba de comision in sine.

Deci....scoateti BCR ca s-au labarit si astia.

Edited by cuculea, 11 February 2019 - 21:20.


#39
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012
Mâine mă ocup

#40
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006

View Postbv01, on 11 februarie 2019 - 21:24, said:

Mâine mă ocup
Nu stiu sigur daca doar la contul George se aplica asta ...pe aria Revolut, lumea zica ca BCR nu ar "comisiona", fie acest comision d eorice fel si orice forma. am impresia ca doar la George , am interebat pe aria Revolut, sa vedem cine ce confirma

#41
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012
BRD ;), nu BCR

#42
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006

View Postbv01, on 11 februarie 2019 - 21:29, said:

BRD Posted Image, nu BCR
ce?...eu vorbesc de BCR, nu de BRD

#43
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012
OK, deci. Scoatem BCR.

[ https://i.imgur.com/RyI9qaG.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#44
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012
[ https://i.imgur.com/BqrboDF.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#45
verdesinegru

verdesinegru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 16.03.2010

View Postcuculea, on 11 februarie 2019 - 21:17, said:

Din punctul meu de vedere, puteti sa scoateti nabii BCR ul din acea lista....fac dubla conversie.

Am facut top up 80 ron si la decont , mi-au luat 80.09...am vorbit la RC si mi-au zis ca de facpt nu e vina lor ci e vina revolut ca ei fac decontul si e de la conversia ron-gbp...pai de ce conversie daca eu trimit ron  catre ron...tot dadea vina pe revolut ca ei de fapt sunt decontatorii...

i-am intrebat pe bcr , de ce la alte banci nu se intampla asa, adica cat fac top up atat se deconteaza, ...tot pe revolut au dat vina, tineau sus si tare ca ei nu au nicio vina ca revolut deconteaza.

Precizez ca in extras, la top up catre revolut, comisionul de plata este 0, deci nu e vorba de comision in sine.

Deci....scoateti BCR ca s-au labarit si astia.
Vezi ca la revolut te poți trezi cu dubla conversie. Google it dacă nu ma crezi.

BCR nu a făcut dubla conversie ci conversie. Revolut a cerut euro, BCR ți a luat euro.

Edited by verdesinegru, 12 February 2019 - 21:14.


#46
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006

View Postverdesinegru, on 12 februarie 2019 - 21:13, said:


Vezi ca la revolut te poți trezi cu dubla conversie. Google it dacă nu ma crezi.

BCR nu a făcut dubla conversie ci conversie. Revolut a cerut euro, BCR ți a luat euro.
Pai si de ce nu se intampla asta si la Libra sau Ing? Unde nu se converteste nimic.

#47
verdesinegru

verdesinegru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 16.03.2010

View Postcuculea, on 13 februarie 2019 - 06:45, said:


Pai si de ce nu se intampla asta si la Libra sau Ing? Unde nu se converteste nimic.
Când plătești factura la curent sau televizor îți ia vreun leu în plus? Nu.

Deci problema e la revolut, nu la bănci.
Si nu e conspirație a băncilor asupra revolut. Pur și simplu face cereri aiurea de plata în euro revolut.

#48
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Nu, revout nu face cerere in euro. Si daca mai aberezi mult pe aici (ca ai aparut asa, de-o data si fixat rau de tot) ne suparam..

Revolut face cerere in valuta in care o setezi.

Problema cu unele banci din Romania e ca daca un comerciant din afara Romaniei cere orice valuta, debitarea o va face in euro.

Asa ca nu mai abera pe aici. Nu-ti convine, poti parasi aria. Dar nu e nevoie sa fii gica contra, fake news si matematica de veorica.

Si este pentru prima si ultima oara cand iti spun :)

#49
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006

View Postverdesinegru, on 13 februarie 2019 - 21:11, said:


Când plătești factura la curent sau televizor îți ia vreun leu în plus? Nu.

Deci problema e la revolut, nu la bănci.
Si nu e conspirație a băncilor asupra revolut. Pur și simplu face cereri aiurea de plata în euro revolut.
Prietene...incearca si gandeste logic...logic zic.

Deci, acelasi card Revolut, care are aceeasi moneda lrincipala setata, adica Ron. Facut top up de la Libra cu 100 ron , decontat la final 100.00000 ron, nici mai mult niic mai putin. Facut top up de pe BCR, 80 ron, decontat la final 80.09 Ron. Repet....acelas card revolut.

Exercitiul pentru tine: citeste bine ce scrie mai sus si spune la cine e problema....la revolut sau la banca.

#50
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012

View Postbv01, on 12 februarie 2019 - 09:25, said:

Am făcut ieri un test.
Am trimis 100 Lei de pe cardul BT Flying Blue către Revolut prin link de plată, nu top-up.
Deocamdată tranzacția apare în așteptare, dar cu comisi0n 0. Să vedem la decont cum o să se prezinte.
[ https://i.imgur.com/mqzNbdT.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

A venit și decontul... surpriză sau nu, s-au decontat 100 Lei, comison 0.
[ https://i.imgur.com/3IXprDw.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#51
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006
Hmmmm.....buna ideea asta cu link de plata. O sa incerc cu BCR sa vedem cum se comporta. La bt card credit, daca faceai top up normal....cum se deconta?

#52
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012

View Postcuculea, on 14 februarie 2019 - 09:15, said:

La bt card credit, daca faceai top up normal....cum se deconta?

Asta nu am încercat.

#53
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 26.09.2014
Mie mi s-a întâmplat cu card BCR de mai multe ori, că suma decontată a fost mai mică decât plata inițială. De exemplu  în luna iunie anului trecut am plătit 1004 lei și a fost decontată 1001,06 lei.
În ianuarie însă am plătit 502 lei și a fost decontată tot 502 lei, fără vreun ban în plus sau în minus.

Edited by orbanbalint, 14 February 2019 - 10:31.


#54
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Pentru link de plata probabil folosește alt MCC :)))

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate