Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Dare in judecata pentru restante inexistente

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
tihyyy

tihyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 24.06.2010
Salutare,

Am o speta destul de ciudata, am fost dat in judecata de un furnizor X de imputuri agricole care vrea sa recupereze de la mine aproximativ 10630 ron , dar facturile care mi le imputa au urmatoarele nereguli:
- sunt 2 facturi in valoare de 3650 ron fiecare , pe o factura este semnatura mea, mentiunea " am primit marfa"  nr de buletin la rubrica de expeditie, pe cealalta factura nu se regaseste semnatura mea, e o semnatura aleatorie fara detalii privind modul in care s-a facut expeditia. Factura pe care fgureaza semnatura mea e achitata.
-am o factura emisa in valoare de 750 ron cu pe care nu exista nici stampila nici semnatura de niciun fel, iar pe copia dupa awb care au atasat-o se vede ca este preluata de o alta persoana ( cu cnp ,nume,semnatura).Facturile astea au fost emise in 2015 si 2016, acum ar trebui sa ne judecam+ pana la 10600 dobanzi
     CONTRACTUL:
In 2015 am semnat cu firma x un contract cadru de vanzare cumparare in care au fost mentionate urmatoarele aspecte, care cred ca sunt in avantajul meu:
-obiectul prezentului contract in constituie obligatia vanzatorului de a vinde in limita stocului disponibil si a comenzilor primite , si a cumparatorului de a cumpara marfa.. pentru cele 2 facturi nu poate sa imi arate comanda scrisa si semnata de mine care ar sta la baza facturarii , nu stiu cat de legal e sa facturezi asa numa

-factura fiscala este parte integrata a acestui contract,ea fa vii datata si semnata de fiecare data de catre emitent...factura de 750 ron nu este semnata,si nici nu are nici-o mentiune ca ar circula fara stampila si semnatura, a fost emisa in 04/2016


-receptia cantitativa este finala la data semnarii avizului de insotire a marfii sau a facturii fiscale...  pe factura mare  este o alta semnatura care nu o imi asum , iar pe factura mica nu exista nici-o semnatura.

Eu am inteles/dedus urmatorul lucru din contract adica, contractul este incheiat cu mine, atunci eu fiind cumparator eu trebuie sa receptionez marfa livrata , nu am specificat nicaieri in contract sau printr-un act aditional ca imi deleg atributiile de receptie cuiva , cele 2 semnaturi care sunt pe facturile cu pricina nu imi apartin si sunt total diferite de semnatura mea care se afla pe contract.

Eu am sa plec in 2 zile din tara pe termen nedeterminat, si nu asi vrea sa ma tot intorc sa ma judec, oare merita un avocat sau cu un raspuns ok pot castiga?

Nefiind in tara se poate ca instanta sa trimita doar dosarul in format electronic?

Multumesc,

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Posttihyyy, on 03 ianuarie 2019 - 09:07, said:

Eu am inteles/dedus urmatorul lucru din contract adica, contractul este incheiat cu mine, atunci eu fiind cumparator eu trebuie sa receptionez marfa livrata , nu am specificat nicaieri in contract sau printr-un act aditional ca imi deleg atributiile de receptie cuiva , cele 2 semnaturi care sunt pe facturile cu pricina nu imi apartin si sunt total diferite de semnatura mea care se afla pe contract.

Din toata vrajeala de mai sus nu reiese esentialul... ai primit sau nu marfa, sunt facturi false?  Daca sunt facturi false, mergi la Politie si depune o plangere pentru frauda.
Ar fi bine sa mergi la judecata cu argumentele tale, pentru ca, daca e vorba de frauda (sa fi luat altcineva marfa in numele tau, fara sa plateasca, trebuie sesizata Politia pentru frauda).

Tu stii cel mai bine daca ai primit marfa sau nu, deci nu incerca sa te ascunzi dupa semnaturi si stampile ca nu tine.  Comanda nu trebuie sa fie neaparat in forma scrisa (ca nu mai suntem in anii 90) poate fi si telefonica, pe mail, prin reprezentant trimis la depozit, etc... deci.. nu incerca s-o lungesti pe aceasta tema.

Mie imi miroase ca ai luat marfa si nu mai vrei sa platesti...

Edited by rosix, 03 January 2019 - 09:28.


#3
tihyyy

tihyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 24.06.2010

View Postrosix, on 03 ianuarie 2019 - 09:24, said:

Din toata vrajeala de mai sus nu reiese esentialul... ai primit sau nu marfa, sunt facturi false?  Daca sunt facturi false, mergi la Politie si depune o plangere pentru frauda.
Ar fi bine sa mergi la judecata cu argumentele tale, pentru ca, daca e vorba de frauda (sa fi luat altcineva marfa in numele tau, fara sa plateasca, trebuie sesizata Politia pentru frauda).
Ce e restant nu am primit, ei nu au dovada livrarii, nu au dovada ca am receptionat-o pentru ca nu am semnat eu, persoanele care au semnat nu le cunosc, si aceea a fost cauza pentru care am fost dat in judecata.

Nu ma ascund nicaieri, ce am preluat , am achitat!

Am avut vreo 7-8livrari in decursul 2015-2017 , pe toate facturile a trebuit sa mentionez ca am primit marfa, pe astea dece nu ? si astea nu sunt achitate..

Attached Files

  • Attached File  cap.JPG   180.34K   90 downloads

Edited by tihyyy, 03 January 2019 - 09:39.


#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Deci nici nu se pune problema daca ei au livrat, sau daca tu ai primit marfa ci doar ca "ei nu au dovada" nici ca ca, nici ca ca,..... Posted Image

#5
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Posttihyyy, on 03 ianuarie 2019 - 09:07, said:

     CONTRACTUL:
In 2015 am semnat cu firma x un contract cadru de vanzare cumparare in care au fost mentionate urmatoarele aspecte, care cred ca sunt in avantajul meu:
-obiectul prezentului contract in constituie obligatia vanzatorului de a vinde in limita stocului disponibil si a comenzilor primite , si a cumparatorului de a cumpara marfa.. pentru cele 2 facturi nu poate sa imi arate comanda scrisa si semnata de mine care ar sta la baza facturarii , nu stiu cat de legal e sa facturezi asa numa
Nu există comandă, nu ar trebui să existe nici facturi.
Ce scrie pe facturile pe care nu le recunoști? Ar trebui să existe detalii despre comanda facturată (numărul și/sau data în care le-ai făcut și denumirea produselor).

View Posttihyyy, on 03 ianuarie 2019 - 09:07, said:

Nefiind in tara se poate ca instanta sa trimita doar dosarul in format electronic?
Nu se poate. Angajează un avocat care să-ți facă întâmpinarea și pe adresa căruia să primești corespondența cu instanța.
Dacă lucrurile stau așa cum spui aș zice că nu e foarte greu să câștigi și să-ți recuperezi cheltuielile de judecată.

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Posttihyyy, on 03 ianuarie 2019 - 09:36, said:

Ce e restant nu am primit, ei nu au dovada livrarii, nu au dovada ca am receptionat-o pentru ca nu am semnat eu, persoanele care au semnat nu le cunosc, si aceea a fost cauza pentru care am fost dat in judecata.

Mergi la proces si spune in fata judecatorului ca nu exista comanda, nu exista livrare si nu ai semnat tu sau cineva din firma de primire.  Cazul va ajunge la Politie... Probabil stii ca daca minti si se va dovedi asta, ajungi la Puscarie si copii iti vor arunca chiftele cu prastia pentru cel putin 5 ani.

Daca insa esti convins ca nu ai comandat si nu ai primit marfa respectiva (si ca de fapt esti victima unei fraude pe baza de fals intelectual), mergi la Politie si depune o plangere si aia o sa cerceteze ce s-a intamplat.. daca s-au intocmit facturi in fals, daca a comandat altcineva pe contul tau si n-a mai platit, daca a primit altcineva marfa si a plecat cu ea, etc.
Si te duci la proces si spui ca nu ai comandat si nu ai primit marfa si ai depus plangere la Politie pentru frauda..

Dar te paste puscaria daca minti, trebuie sa stii asta.. n-ai unde sa pleci din tara, te gasesc astia si in gaura de sarpe (tu nu esti Elena Udrea).

Edited by rosix, 03 January 2019 - 10:31.


#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postrosix, on 03 ianuarie 2019 - 10:27, said:

Mergi la proces si spune in fata judecatorului ca nu exista comanda, nu exista livrare si nu ai semnat tu sau cineva din firma de primire.  Cazul va ajunge la Politie... Probabil stii ca daca minti si se va dovedi asta, ajungi la Puscarie si copii iti vor arunca chiftele cu prastia pentru cel putin 5 ani.
Scary movie by rosix. Nu zboară dosarele între civil și penal cum zici tu, încetează.  Și trebuie făcută o întâmpinare, nu se poate duce ca o floricică să recite ce zici tu.

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postalthea, on 03 ianuarie 2019 - 10:46, said:

Scary movie by rosix. Nu zboară dosarele între civil și penal cum zici tu, încetează.  Și trebuie făcută o întâmpinare, nu se poate duce ca o floricică să recite ce zici tu.

Ba poate, ca daca e in sala, judecatorul il poate intreba de sanatate, daca recunoaste debitele.  Presupun ca nici aia nu au deschis actiune de nebuni, au ceva motive si documente la baza.
Iar initiatorul, daca e de buna credinta si chiar a fost pacalit, se duce frumos la Politie, depune o plangere pentru inselaciune si se duce cu ea la proces si o inmaneaza instantei, iar instanta ramane in pronuntare pana isi termina Politia treaba.

#9
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postrosix, on 03 ianuarie 2019 - 11:01, said:

Ba poate, ca daca e in sala, judecatorul il poate intreba de sanatate, daca recunoaste debitele.  
Trebuie întâmpinare, nu se poate apăra verbal - NCPC, de la 205 până la 208, citește dacă tot îți dai cu părerea aici. Interesul lui e să se apere în momentul ăsta, nu să umble (sau nu deocamdată) pe la poliție.

#10
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

View Posttihyyy, on 03 ianuarie 2019 - 09:07, said:

Salutare,

Am o speta destul de ciudata, am fost dat in judecata de un furnizor X de imputuri agricole care vrea sa recupereze de la mine aproximativ 10630 ron , dar facturile care mi le imputa au urmatoarele nereguli:
- sunt 2 facturi in valoare de 3650 ron fiecare , pe o factura este semnatura mea, mentiunea " am primit marfa"  nr de buletin la rubrica de expeditie, pe cealalta factura nu se regaseste semnatura mea, e o semnatura aleatorie fara detalii privind modul in care s-a facut expeditia. Factura pe care fgureaza semnatura mea e achitata.
-am o factura emisa in valoare de 750 ron cu pe care nu exista nici stampila nici semnatura de niciun fel, iar pe copia dupa awb care au atasat-o se vede ca este preluata de o alta persoana ( cu cnp ,nume,semnatura).Facturile astea au fost emise in 2015 si 2016, acum ar trebui sa ne judecam+ pana la 10600 dobanzi
CONTRACTUL:
In 2015 am semnat cu firma x un contract cadru de vanzare cumparare in care au fost mentionate urmatoarele aspecte, care cred ca sunt in avantajul meu:
-obiectul prezentului contract in constituie obligatia vanzatorului de a vinde in limita stocului disponibil si a comenzilor primite , si a cumparatorului de a cumpara marfa.. pentru cele 2 facturi nu poate sa imi arate comanda scrisa si semnata de mine care ar sta la baza facturarii , nu stiu cat de legal e sa facturezi asa numa

-factura fiscala este parte integrata a acestui contract,ea fa vii datata si semnata de fiecare data de catre emitent...factura de 750 ron nu este semnata,si nici nu are nici-o mentiune ca ar circula fara stampila si semnatura, a fost emisa in 04/2016


-receptia cantitativa este finala la data semnarii avizului de insotire a marfii sau a facturii fiscale...  pe factura mare  este o alta semnatura care nu o imi asum , iar pe factura mica nu exista nici-o semnatura.

Eu am inteles/dedus urmatorul lucru din contract adica, contractul este incheiat cu mine, atunci eu fiind cumparator eu trebuie sa receptionez marfa livrata , nu am specificat nicaieri in contract sau printr-un act aditional ca imi deleg atributiile de receptie cuiva , cele 2 semnaturi care sunt pe facturile cu pricina nu imi apartin si sunt total diferite de semnatura mea care se afla pe contract.

Eu am sa plec in 2 zile din tara pe termen nedeterminat, si nu asi vrea sa ma tot intorc sa ma judec, oare merita un avocat sau cu un raspuns ok pot castiga?

Nefiind in tara se poate ca instanta sa trimita doar dosarul in format electronic?

Multumesc,
Dar din partea ta cine a semnat de primire ? marfa de pe comenzi ti-a venit ? Ca nimeni nu-si lasa marfa asa daca nu-si ia banii fie prin plata online sau ramburs.
Factura nu obliga la plata. Tu foarte bine poti sa-mi facturezi ce vrei tu, eu pot sa refuz ce vreau eu.Pot foarte simplu sa anulez verbal toata comanda si ramai in mana si cu factura
semnata si cu marfa, doarece eu client m-am razgandit in ultimul moment din motive personale.

Edited by BraviaAmpero, 03 January 2019 - 16:40.


#11
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Posttihyyy, on 03 ianuarie 2019 - 09:07, said:

Eu am inteles/dedus urmatorul lucru din contract adica, contractul este incheiat cu mine, atunci eu fiind cumparator eu trebuie sa receptionez marfa livrata , nu am specificat nicaieri in contract sau printr-un act aditional ca imi deleg atributiile de receptie cuiva , cele 2 semnaturi care sunt pe facturile cu pricina nu imi apartin si sunt total diferite de semnatura mea care se afla pe contract.

Până la ce ai înțeles tu din contract, bunurile ți-au fost livrate? Din câte înțeleg au fost. Facturile nu necesită semnături de primire, iar PV de recepție poate fi semnat de orice angajat al societății. Dacă semnătura de primire a fost falsificată, te poți adresa instituțiilor competente, parchetului, că ei se ocupă cu falsul în înscrisuri, fiind speță penală.

Poveștile astea cu "n-am semnat io" nu prea țin.

#12
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Se cam poarta prin agricultura treaba cu "...lasa-le acolo ca eu nu sunt la ferma - iti semneaza angajatul (paznic/tractorist...etc)...". Angajati care de regula sunt fara forme legale.
Probabil ca asta e si scopul - "nu stiu, n-am semnat eu".

Colegii de mai sus au spus bine. Plangere la politie, iar la judecata atasezi la dosar plangerea.

#13
tihyyy

tihyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 24.06.2010

View PostBraviaAmpero, on 03 ianuarie 2019 - 16:34, said:

Dar din partea ta cine a semnat de primire ? marfa de pe comenzi ti-a venit ? Ca nimeni nu-si lasa marfa asa daca nu-si ia banii fie prin plata online sau ramburs.
Factura nu obliga la plata. Tu foarte bine poti sa-mi facturezi ce vrei tu, eu pot sa refuz ce vreau eu.Pot foarte simplu sa anulez verbal toata comanda si ramai in mana si cu factura
semnata si cu marfa, doarece eu client m-am razgandit in ultimul moment din motive personale.
Contractul cadru de vanzare cumparare a fost intocmit intre SC si persoana fizica, din partea mea intotdeauna in decursul colaborarii am semnat eu de primire, am mentionat pe fiecare factura indiferent de soferul livrator "am primit marfa"

View PostSmurfK, on 03 ianuarie 2019 - 17:42, said:


Până la ce ai înțeles tu din contract, bunurile ți-au fost livrate? Din câte înțeleg au fost. Facturile nu necesită semnături de primire, iar PV de recepție poate fi semnat de orice angajat al societății. Dacă semnătura de primire a fost falsificată, te poți adresa instituțiilor competente, parchetului, că ei se ocupă cu falsul în înscrisuri, fiind speță penală.

Poveștile astea cu "n-am semnat io" nu prea țin.
Bunurile nu au fost livrate, toate bunurile livrate si facturate au fost semnate si mentionate pe factura " am primit marfa",respectiv platite, am probleme la 2 facturi , care nu au fost comandate de mine si nici primite.

View Postflorinel, on 03 ianuarie 2019 - 18:58, said:

Se cam poarta prin agricultura treaba cu "...lasa-le acolo ca eu nu sunt la ferma - iti semneaza angajatul (paznic/tractorist...etc)...". Angajati care de regula sunt fara forme legale.
Probabil ca asta e si scopul - "nu stiu, n-am semnat eu".

Colegii de mai sus au spus bine. Plangere la politie, iar la judecata atasezi la dosar plangerea.
Nu avea cine sa semneze, contractul nu e B2B, e intre firma si persoana fizica, sunt 2 facturi la care marfa nu a ajuns la mine , nu a fost semnat de mine sau de familie, restul de 5 facturi cat am colaborat cu acea firma am comandat-o la agent si am preluat de la sofer, toate facturile au si stampila cu cnp, serie,numar buletin si numele soferului livrator,cu mentiunea " am primit marfa".

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate