Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cine este ”Sfantul Sfintilor”?

* - - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
21 replies to this topic

#1
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Fara sa se gandeasca prea mult, oricine ar raspunde la intrebarea aceasta ca ”Sfantul  Sfintilor” este Iisus din Nazaret. Numai ca Iisus niciodata nu a fost numit astfel, ci toti l-au numit ”Sfantul lui Dumnezeu”:

Marcu 1:24 „Ce avem noi a face cu Tine, Isuse din Nazaret? Ai venit să ne pierzi? Te știu cine ești: Ești Sfântul lui Dumnezeu!”

Luca 1:35 Îngerul i-a răspuns: „Duhul Sfânt Se va coborî peste tine, și puterea Celui Preaînalt te va umbri. De aceea, Sfântul care Se va naște din tine va fi chemat Fiul lui Dumnezeu.

Luca 4:34 „Ah! Ce avem noi a face cu Tine, Isuse din Nazaret? Ai venit să ne prăpădești? Te știu cine ești: Sfântul lui Dumnezeu.

Ioan 6:69 Și noi am crezut și am ajuns la cunoștința că Tu ești Hristosul, Sfântul lui Dumnezeu.”

Faptele apostolilor 13:35 De aceea mai zice și în alt psalm: ‘Nu vei îngădui ca Sfântul Tău să vadă putrezirea.

Deasemenea, stim ca El este ”Hristosul” si este ”Unsul” despre care vorbeste Scriptura. Doar ca tuturor le-a scapat din vedere, pana acum, un lucru extrem de interesant care este prezentat clar in prorocia lui Daniel. Anume faptul ca Unsul nu ramane vesnic, ci vine dupa a saptea saptamana de la ”darea poruncii de zidire din nou a Templului”, dar este distrus si nu-i mai ramane nimic, la 62 de saptamani dupa venirea Sa, pentru ca, dupa a 70-a saptamana, sa vina ”Sfantul Sfintilor”, o persoana care este evident ca este diferita de ”Sfantul” si ”Mesia” care este Iisus Hristos.
Despre El spune Iisus ca este ”Mangaietorul” care ”ramane pururea cu oamenii”. Cat despre Hristos, fiind inger la origine, acesta s-a intors in cer, sa fie capetenie si Dumnezeu al ingerilor. Iar Sfantul Sfintilor, care va ramane pururea cu oamenii, nu va putea sa faca aceasta decat daca el insusi va fi tot un om, ca mine si ca oricare dintre voi. Fiind om, de la inceput pana la sfarsit si nu doar temporar, ca Hristos, ”Sfantul Sfintilor” va putea sa fie Dumnezeu al oamenilor, pentru ca, fiind ca ei, ii va putea intelege si va putea mereu mijloci pentru ei.

24 Șaptezeci de săptămâni au fost hotărâte asupra poporului tău și asupra cetății tale celei sfinte, până la încetarea fărădelegilor, până la ispășirea păcatelor*, până la ispășirea nelegiuirii, până la aducerea neprihănirii** veșnice, până la pecetluirea vedeniei și a prorociei și până la ungerea† Sfântului sfinților.
25 Să știi* dar și să înțelegi că, de la** darea poruncii pentru zidirea din nou a Ierusalimului până la Unsul (Mesia)†, la Cârmuitorul††, vor trece șapte săptămâni; apoi timp de șaizeci și două de săptămâni, piețele și gropile vor fi zidite din nou, și anume*† în vremuri de strâmtorare.
26 După aceste șaizeci și două de săptămâni, Unsul* va fi stârpit și nu** va avea nimic. Poporul† unui domn care va veni va nimici†† cetatea și Sfântul Locaș*†, și sfârșitul†* lui va fi ca printr-un potop**†; este hotărât că războiul va ține până la sfârșit și împreună cu el și pustiirile. (Daniel, 9)


Iar daca Hristos este ”Domnul”, atunci ”Sfantul Sfinilor”, desi este om, va fi ”Domnul Domnului”, dupa cum spune versetul ”Domnul a spus Domnului meu...)

Si, astfel, daca Hristos este cea de a doua persoana a Dumnezeirii, deoarece intru El ”locuieste TRUPESTE toata plinatatea Dumnezeirii”, atunci ”Sfantul Sfintilor” va fi cea de a treia persoana a Dumnezeirii si abia atunci toata Treimea va fi intregita.

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
M-ai prins... eu sunt Posted Image

#3
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostTruculMagic, on 03 ianuarie 2019 - 00:08, said:

M-ai prins... eu sunt Posted Image

Ai putea fi, dar trebuie sa indeplinesti o conditie: sa pui pe toti dusmanii lui Hristos asternut picioarelor Lui. Poti?


Evrei 1:13 Şi căruia din îngeri i-a zis El vreodată: „Şezi la dreapta Mea până voi pune pe vrăjmaşii Tăi aşternut al picioarelor Tale”?

Evrei 10:13 şi aşteaptă de acum ca vrăjmaşii Lui să-I fie făcuţi aşternut al picioarelor Lui.

#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Normal, ai auzit piesa aia "am dusmanii la picioare" ? Posted Image

#5
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostTruculMagic, on 03 ianuarie 2019 - 00:21, said:

Normal, ai auzit piesa aia "am dusmanii la picioare" ? Posted Image

Eu as zice ca-i ai in picioare, nu la picioare. Daca sesizezi diferenta...

#6
BebePanda

BebePanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 09.10.2018
Ai auzit de sfantu dracu? el e.

#7
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

View PostDorel666, on 03 ianuarie 2019 - 00:05, said:

Cat despre Hristos, fiind inger la origine,
Ingerii sunt creaturi.
Hristos e născut din Tatăl, necreat.
Tocmai te-ai pishat pe dogma Sf Treimi.
Citește și tu niște chestii de pe la sinodul de la Niceea, arianistule.
Dar ce poți sa ceri de la unul care se lauda pe Softpedia ca el este Dumnezeu?
La Balaceanca ai încercat? Cred ca te vor iubi mult dubioși de acolo...

Edited by dan1980_25, 03 January 2019 - 01:25.


#8
coricom

coricom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 30.03.2010
Stiu eu! Posted Image

Attached Files



#9
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Jupanu e Mihail!  Gavrila e al 2lea,dupa Mihai.    .Am incercat un raspuns!Cel putin asa-i in filme,nu stiu in carti cum e!

#10
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostDorel666, on 03 ianuarie 2019 - 00:05, said:

Cat despre Hristos, fiind inger la origine, acesta s-a intors in cer, sa fie capetenie si Dumnezeu al ingerilor.

Ce ai fumat bre?

#11
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postcoricom, on 03 ianuarie 2019 - 01:37, said:

Stiu eu! Posted Image
vad ca si in nou an aveti aceeasi obsesie... :D

#12
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Sfantul Ioan Botezatorul este sfantul sfintilor Posted Image
https://www.crestino...mai-137238.html
https://www.crestinortodox.ro/sfinti/

#13
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Si pe Ioan tot Mihai il pazeste spre final!   De film!

#14
zNick

zNick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 29.07.2018
Toata lumea stie... Dracnea

#15
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
De pe CrestinOrtodox.Ro---Numarul ingerilor si ierarhia ingereasca.... Prima treapta..... A Doua Treapta...... Si a treia treapta:Incepatoriile,Arhanghelii ,Ingerii.  Cu nume NU SE CUNOSC DECAT 3 CU NUME:  Mihail,Gavril,Rafail(pe asta-l uitasem,mea culpa,nu apare prin filme)  Si dupa restul,multi da .....multi.  Si tata lor e primul dintre cei 3 .    Deci ce vorbim?   Punem la indoiala sursa de informare?

#16
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Sfantul Ioan Botezatorul este cel mai mare sfant:
https://adevarul.ro/...2ea6/index.html

#17
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Gata ma,faceam confuzie intre sfant si inger.  Da si aici e o explicatie logica.  ingerii asa i-au creat scenaristii de la inceputuri,sfintii au aparut pe drum,vorbeau frumos(asta-I meritul lor).  Normal ca primul la masa e cel mai important sfant! Logic,Watson!

#18
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdan1980_25, on 03 ianuarie 2019 - 01:16, said:

Ingerii sunt creaturi.
Hristos e născut din Tatăl, necreat.
Tocmai te-ai pishat pe dogma Sf Treimi.
Citește și tu niște chestii de pe la sinodul de la Niceea, arianistule.
Dar ce poți sa ceri de la unul care se lauda pe Softpedia ca el este Dumnezeu?
La Balaceanca ai încercat? Cred ca te vor iubi mult dubioși de acolo...

Dogmele sunt facute de oameni, Scriptura este facuta de Duhul Sfant. Si iata ce zice Scriptura:

Evrei 1:13 Şi căruia din îngeri i-a zis El vreodată: „Şezi la dreapta Mea până voi pune pe vrăjmaşii Tăi aşternut al picioarelor Tale”?

Adica de ce ar zice Scriptura ”caruia dintre ingeri”, daca Hristos nu ar fi tot inger”? Ba chiar, mergand la context, concluzia ca Hristos este inger este intarita pentru ca este scris:

3 El, care* este oglindirea slavei Lui şi întipărirea Fiinţei Lui şi care ţine** toate lucrurile cu Cuvântul puterii Lui, a făcut† curăţirea păcatelor şi a şezut†† la dreapta Măririi, în locurile preaînalte,
4 ajungând cu atât mai presus de îngeri, cu cât a* moştenit un Nume mult mai minunat decât al lor.
5 Căci căruia dintre îngeri a zis El vreodată: „Tu eşti Fiul* Meu, astăzi Te-am născut”? Şi iarăşi: „Eu** Îi voi fi Tată, şi El Îmi va fi Fiu”?
6 Şi, când duce iarăşi în lume pe Cel Întâi Născut*, zice: „Toţi** îngerii lui Dumnezeu să I se închine!”
7 Şi despre îngeri zice: „Din vânturi face* îngeri ai Lui, şi dintr-o flacără de foc, slujitori ai Lui”;
8 pe când Fiului I-a zis: „Scaunul* Tău de domnie, Dumnezeule, este în veci de veci; toiagul domniei Tale este un toiag de dreptate.
9 Tu ai iubit neprihănirea şi ai urât nelegiuirea, de aceea, Dumnezeule, Dumnezeul Tău Te-a* uns cu un untdelemn de bucurie mai presus decât pe tovarăşii Tăi.” (Evrei, 1)


Adica de la inceput Hristos nu a fost un simplu inger, ci a fost mai presus decat toti ingerii, adica un arhanghel sau un heruvim. Iar daca a fost facut om, adica ”mai prejos decat ingerii”, a fost facut pentru putina vreme, dupa cum ne invata Scriptura, adica exact pentru 33 de ani, cat a trait in viata pamanteasca.
Iar daca n-ai fost atent, eu intaresc dogma Sfintei Treimi, nu o desfiintez.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate