Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

[MATLAB] Matrice de transfer a unui sistem

  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
g0dafk

g0dafk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 10.11.2016
Am si eu o intrebare. Cum pot determina matricea de transfer a unui sistem in Matlab? Mi se sugerează folosirea funcției "connect", dar nu prea ma prind cum ar trebui să încep.

Dacă dorește să mă ajute cineva... o sa postez si o figură, dar as vrea sa inteleg ce inseamna toată chestia asta.

#2
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018
Te referi cumva la functia de transfer a unui sistem invariant in timp, in spatiul Laplace, H(s) ?

Edited by BraviaAmpero, 02 January 2019 - 18:57.


#3
g0dafk

g0dafk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 10.11.2016
Am revenit cu figura.
Cum ar trebui sa ma folosesc de aceasta figura in Matlab pentru a obtine matricea de transfer a sistemului?
Sau... o intrebare mai buna, care sistem?

Am lasat imaginea atasata mai jos. Imi cer scuze daca arata aiurea, am incercat tot ce am putut in Illustrator sa iasa cat mai frumoasa. :D

Attached Files



#4
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018
Dai franturi de informatii. Care este enuntul problemei tale originale ? Trebuie sa calculezi legea de variatia a unui proces derivativ(PD)/proces integrativ(PI)/proces integrativ derivativ(PID) ?
Trebuie sa proiectezi un controller PI/PD/PID de  autoreglare a unui sistem automat ? Pune enuntul problemei tale.

PS: ce ai tu in figura pare a fi calcul automat a unei functii de transfer care are  insa domeniul de intrare in spatiul Laplace , iar outputul pare a fi in domeniul spatiu-timp(acel [y]), (daca notatile sunt acelasi cu cele pe care le-am invatat eu) , adica functia aia
ar calcula si o functie de transfer( a unui sistem care nu stiu unde il definesti si cum il configurezi) si obtine transformata Laplace , apoi face inversul transformatei Laplace si scoate functia de timp.
In timpul calculului functiei de transfer , functia ia in calcul si reactia buclei (care este negativa si intodeauna se scade), apoi cu minus mai intra si variatia perturbatiei sistemului(notata cu v in literatura de specialitate, functie care nu  o vad definita pentru sistemul tau necunoscut despre care nu ne-ai spus nimic).Perturbatia este influentata si  de tipul de traductor pe care l-ai ales pt sistemul tau.

Functia aia de transfer a ta, reprezinta  legea de reglare a unui controller care automatizeaza acel sistem al tau necunoscut.

Asadar pune toate datele problemei aici, incepand cu enuntul original  si ce se cere.

Uite aici breviar teoretic:
http://www.shiva.pub...e_curs8_TRA.pdf
Iti recomand sa-l parcurgi cu atentie si sa-l intelegi si apoi sa treci in MATLAB sa modelezi.

Edited by BraviaAmpero, 02 January 2019 - 22:39.


#5
g0dafk

g0dafk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 10.11.2016
Multumesc pentru site.

Despre problema... Chiar asa e problema, sunt sigur ca nu am omis nimic:

Sa se determine m.d.t ( matricea de transfer ) pt. structura alaturata (via "connect").
(solutia in 2 variante)

Si apoi este reprezentata figura respectiva.

Se poate crea o problema sau mai multe bazate pe figura respectiva? Am inteles din ce ai spus ca schema are mai multe aplicatii.

#6
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018
atunci verfica seminariile si laboratoarele pe care colegii tai le-au facut la modelarea sistemelor automate in matlab, pt ca este o chestie specifica data de profesor,
si nu urmeaza cazul generic al literaturii de specialitate.

Edited by BraviaAmpero, 04 January 2019 - 10:47.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate