Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Mitsubishi Eclipse 1st gen/2nd gen

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
gyugyu

gyugyu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 17.06.2018
Salut, as dori sa aflu parerea voastra despre primele doua modele de Mitsubishi Eclipse. M-ar interesa in special parerea celor care au avut masina aceasta, sau a celor care cunosc pe cineva care a avut-o, deoarece in viitor imi propun sa cumpar una. Din cate am inteles motoarele 4G63 de pe unele versiuni ale acestor modele sunt motoare foarte bune, si am inteles ca au fost puse ulterior si pe Lancer-ul EVO, insa nu stiu exact daca se gasesc piese de schimb.

Nu ma pricep la mecanica aproape deloc, sunt constient de minusurile pe care masina le va avea din cauza varstei, cel mai mult ma intereseaza daca este posibil sa intretin o astfel de masina, din punct de vedere al disponibilitatii pieselor (la noi in tara, de preferat). In plus, nu stiu daca merita sa imi ascult creierul sau inima, fiindca "am crescut" intr-un Eclipse GS din 1989, desi am auzit ca se va introduce taxa auto. Ca fapt divers, sunt tanar, si imi doresc masina special pentru cum arata, nu ma intereseaza caii putere, daca "trage" bine, pentru ca nu sunt teribilist, vreau doar sa ma simt bine in ce conduc.

Imi cer scuze pentru postul lung, si sper sa nu deranjez pe nimeni!

#2
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
Nu iti cumpara masini foarte rare, mai ales daca esti complet novice si varza la mecanica. O sa suferi.

Daca ai bani de te plictisesc, nu baga in seama mesajul meu.

#3
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011
cred ca mai usor gasesti piese pe Honda. iti iei o acura integra type r din 97=99 si te joci cu ea

#4
jiovrica-ciobanoiu

jiovrica-ciobanoiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 29.11.2018

 gyugyu, on 02 ianuarie 2019 - 17:06, said:

...  "am crescut" intr-un Eclipse GS din 1989. Ca fapt divers, sunt tanar, si imi doresc masina special pentru cum arata, nu ma intereseaza caii putere, daca "trage" bine, pentru ca nu sunt teribilist, vreau doar sa ma simt bine in ce conduc.

Daca esti tanar si iti place o asemenea masina s-ar putea sa te afli pe un drum fara intoarcere. Este usor sa spui “imi place masina x” dar ce anume ti-ar putea place la o masina precum Eclipse?


#5
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

 gyugyu, on 02 ianuarie 2019 - 17:06, said:

4G63 e usor gurmand pt standardele de azi, in rest e un motor OK.
Nu stiu pe la dezmembrari, probabil ca nu, dar noi gasesti si piese.  Cred ca si pe transmisie si suspensii sunt multe piese comune intre Eclipse si Lancer Clasic 2.0.


 jiovrica-ciobanoiu, on 02 ianuarie 2019 - 18:59, said:

dar ce anume ti-ar putea place la o masina precum Eclipse?
Las-o asa, ca "tractorist" VAG-ist sau Logan-ist n-ai cum sa-ntelegi !

#6
gyugyu

gyugyu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 17.06.2018

 Barboso, on 02 ianuarie 2019 - 20:08, said:


4G63 e usor gurmand pt standardele de azi, in rest e un motor OK.
Nu stiu pe la dezmembrari, probabil ca nu, dar noi gasesti si piese.  Cred ca si pe transmisie si suspensii sunt multe piese comune intre Eclipse si Lancer Clasic 2.0.



Las-o asa, ca "tractorist" VAG-ist sau Logan-ist n-ai cum sa-ntelegi !

Multumesc frumos pentru raspuns! Stiu ca prima generație de Eclipse si Galant-ul de pe vremea aceea aveau aceleasi piese, deci foarte probabil sa fie cum ai spus tu.

Pentru mine Eclipse e idealul masinii sport. Daca ne referim strict la aspect, imi plac farurile escamotabile pe care le consider timeless si mi se pare nasol ca nu le-au pus si pe noul seria 8, dar asta e, lucrurile evolueaza. Cât despre a doua generatie, pur si simplu mi se pare un model reusit care a concurat la vremea lui cu Supra.

Plus de asta, atrage gagicile care nu pun botul la orice cazan de 1.6 cu care făcea mamaie piata in Germania :D.

Edited by gyugyu, 02 January 2019 - 20:29.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate