Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Ce tip exact de suruburi se folosesc la HDD (dedesubt) si exista prelungitoare cu acelasi filet?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
laur3ooo

laur3ooo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 11.11.2006
Nu sunt strungar sau mai stiu eu ce ca sa pot descifra marimea si tipul surubelor care sunt folosite la hdd. Ce am gasit se refera la #6-32 1/4" si cred ca acel 1/4 de inch se refera la lungimea de aproximativ 6 mm a surubului, cea ce pare corect, dar mai mult de atat, nu prea inteleg, deocamdata.

Ce am? O carcasa mATX (cu sursa sus) care are 2 suporturi pt hdd de 2.5 pe lateral si unul singur pentru 3.5 la baza carcase unde se monteaza hdd de 3.5 in gaurile de dedesubt (nu lateral ca de obicei).

Ce vreau sa fac? Sa folosesc 4 prelungitoare (sau distantieri sau cum se numesc) asemanatoare cu cele folosite pentru suportul placii de baza pe carcasa, dar cu filet ca suruburile de hdd, ca sa ridic 5-10mm hdd-ul mai sus.

De ce vreau sa fac asta? Pentru a putea baga un cablu hdaudio si 2 usb front panel si un alt cablu ce iese dintr-o placa PCI "pe sub" hdd pentru ca momentan stau cam inghesuite intre hdd si placa de baza sau atarna inestetic prin carcasa. Daca e destul loc, ma gandesc sa intorc si hdd invers ca sa pot baga si cablurile sale pe dedesubt pentru ca acum sta cu "curul" catre fata carcasei si cablul sata sta cam periculos de aproape de ventilatorul frontal. Desi aceasta ultima parte as putea sa o evit prin montarea unei gratii de 120 mm recuperata dintr-o sursa moarta.
Daca ar fi negre si din plastic, ar fi ideal, dar sincer, accept orice model daca e filetul si lungimea dorita...

Ca sa fie clar, cand ma refer la prelungitoare sau distantieri, ma refer la ceva asemanator cu ce vedeti in imaginea de mai jos.
[ https://i.ebayimg.com/images/g/56YAAOSwYvFZL3lv/s-l300.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by laur3ooo, 02 January 2019 - 02:57.


#2
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
in toate HDD-urile "normale" se folosesc suruburi in Sistem Metric !
incepand cu M3 mm si terminand cu M3,5 sau M4
suruburile care sustin placa de baza, si care sunt "prelungitoare de suruburi" ar trebui sa potriveasca la unele modele de HDD !

Edited by realduc, 02 January 2019 - 03:04.


#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
filetele sunt identice pt aceste distantiere si hdd. daca ai suruburi pt aceste distantiere, ai si pt hdd

#4
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
poti folosi o placuta de aluminiu ptr a depalasa HDD-ul !
prins de carcasa cu "pop-nit" !

#5
laur3ooo

laur3ooo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 11.11.2006

View Postrealduc, on 02 ianuarie 2019 - 03:02, said:

in toate HDD-urile "normale" se folosesc suruburi in Sistem Metric !
incepand cu M3 mm si terminand cu M3,5 sau M4
suruburile care sustin placa de baza, si care sunt "prelungitoare de suruburi" ar trebui sa potriveasca la unele modele de HDD !

Deci, sa inteleg clar, cu exceptia cazurilor ciudate, sau a gaurilor fortate, modelele standard hdd au suruburi cu filet m3?

View PostDany_Darke, on 02 ianuarie 2019 - 03:04, said:

filetele sunt identice pt aceste distantiere si hdd. daca ai suruburi pt aceste distantiere, ai si pt hdd

Filetul interior pare sa fie identic, dar cel exterior, par sa fie deviatii (cel putin pentru unele carcase), pentru ca am in fata 2 tipuri infata si filetul care se prinde de carcasa pare sa fie diferit. Dar in mod normal, si cel interior si cel exterior ar trebui sa fie m3, corect?

View Postrealduc, on 02 ianuarie 2019 - 03:07, said:

poti folosi o placuta de aluminiu ptr a depalasa HDD-ul !
prins de carcasa cu "pop-nit" !
Inca nu sunt pregatit sa fac modificari distructive la carcasa, si nici nu am aparat de nit-uit... :D

#6
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,939
  • Înscris: 24.04.2013
Filetul metric este folosit la unitatile optice si HDD de 2,5", dar nu si la HDD de 3,5". La acestea din urma sunt suruburi cu acelasi diametru dar pasul filetului este mai mare. Vezi aici <https://en.wikipedia...ter_case_screws>.

#7
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,273
  • Înscris: 08.11.2016
Daca poti lega cu sarma e pacat sa pui surub.

#8
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014

View Postlaur3ooo, on 02 ianuarie 2019 - 03:41, said:

Deci, sa inteleg clar, cu exceptia cazurilor ciudate, sau a gaurilor fortate, modelele standard hdd au suruburi cu filet m3?

Filetul interior pare sa fie identic, dar cel exterior, par sa fie deviatii (cel putin pentru unele carcase), pentru ca am in fata 2 tipuri infata si filetul care se prinde de carcasa pare sa fie diferit. Dar in mod normal, si cel interior si cel exterior ar trebui sa fie m3, corect?

in prima postare ai zis de hdd-ul de 3,5 ca vrei sa-l modifici pt a fi mai sus folosind aceste distantiere, astfel ca ti-am raspuns in acest sens. asadar, dupa cum scrie si colegul mai jos

View Postsags, on 02 ianuarie 2019 - 04:14, said:

Filetul metric este folosit la unitatile optice si HDD de 2,5", dar nu si la HDD de 3,5". La acestea din urma sunt suruburi cu acelasi diametru dar pasul filetului este mai mare. Vezi aici <https://en.wikipedia...ter_case_screws>.

filetul acelor distantiere si cu suruburile de hdd de 3.5 sunt identice, adica ce ti-am postat deja, daca vrei sa faci modificari cu hdd-urile de 2.5, atunci ai nevoie de suruburi cu filet M3, adica cele de floppy de exemplu. dar cum nu ai zis nimic de ele, am preferat sa nu te ametesc si mai tare cu asta.

e mai clara informatia acum?

#9
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,935
  • Înscris: 26.05.2007
Cumpara un adaptor 5.25” la 3.5”.....elegant si practic.

Attached Files



#10
laur3ooo

laur3ooo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 11.11.2006

View PostDany_Darke, on 02 ianuarie 2019 - 09:15, said:

in prima postare ai zis de hdd-ul de 3,5 ca vrei sa-l modifici pt a fi mai sus folosind aceste distantiere, astfel ca ti-am raspuns in acest sens. asadar, dupa cum scrie si colegul mai jos



filetul acelor distantiere si cu suruburile de hdd de 3.5 sunt identice, adica ce ti-am postat deja, daca vrei sa faci modificari cu hdd-urile de 2.5, atunci ai nevoie de suruburi cu filet M3, adica cele de floppy de exemplu. dar cum nu ai zis nimic de ele, am preferat sa nu te ametesc si mai tare cu asta.

e mai clara informatia acum?
Nu vreau sa fac nimic cu 2.5, doar 3.5.
Coincidenta face ca acei distantieri care se pun in carcasa de care vorbesc, sunt non standard (fata de cei normali), cu un diametrual filetului extern de 4-4.5 mm si filetul intern pare sa fie pt m3 (suruburi de la floppy sau hdd 2.5). Cred ca de aia ne-am pierdut prin traduceri. Intre timp am gasit 3 distantieri standard, si pare sa functioneze cu ei. Sper sa mai gasesc unul.

View PostChemTeacher, on 02 ianuarie 2019 - 10:16, said:

Cumpara un adaptor 5.25” la 3.5”.....elegant si practic.
Nu mai am slot de 5.25, pentru ca e ocupat cu un fp usb 3. Gauri pentru un drive 3.5 am deja, in baza carcasei, vroiam doar sa-l ridic mai sus cativa mm si am reusit cu niste distantieri de placa de baza.

Multumesc tuturor pentru ajutor, cred ca am rezolvat, folosind distantieri standard ai placii de baza...

Edited by laur3ooo, 02 January 2019 - 13:16.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate