Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 

Argumente Pro si Contra Mocheta

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Mocheta nu se poate steriliza indiferent de metoda de curatare, intotdeauna vor ramane, bacterii, ciuperci, mucegaiuri, care se pot inmultii rapid cand intalnesc conditii prielnice.
Praful care se depune nu este problema, problema este ca mocheta in sine va produce cea mai mare cantitate de praf din camera, prin desprinderea si sfarimitarea componentelor ce o alcatuiesc, prin uzura sau pur si simplu prin trecerea timpului.

#20
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011

View PostTaTa_RzV, on 01 ianuarie 2019 - 23:35, said:

Ce mochete visati? Cate un covoras usor de curatat pe parchet si aia e. Mokete auzi, da  a mai evoluat lumea, nu suntem pe vremea lui nea nicu.
nu visez nicio mocheta. mocheta pe care o am pusa este 250 lei mp, cred ca e mai ok decat un parchet de 30 lei din carton.

@FC72 nu te contrazic dar nu am in camera niciun miros urat, nu am mucegai pe pereti, totul e in regula. aeriseste nevasta zilnic si am doamna la curatenie care face curatenie serioasa. pe langa asta mai face si sotia, nu au fost pb pana acum si o am de 2 ani. nu imi voi dedica viata in fuga de creaturile mici care convietuiesc cu noi pe pamant de milioane de ani. camerele septice sa fie la spital

#21
deedutzu

deedutzu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 08.10.2018

View Postzile_san, on 02 ianuarie 2019 - 11:46, said:

nu visez nicio mocheta. mocheta pe care o am pusa este 250 lei mp, cred ca e mai ok decat un parchet de 30 lei din carton.

@FC72 nu te contrazic dar nu am in camera niciun miros urat, nu am mucegai pe pereti, totul e in regula. aeriseste nevasta zilnic si am doamna la curatenie care face curatenie serioasa. pe langa asta mai face si sotia, nu au fost pb pana acum si o am de 2 ani. nu imi voi dedica viata in fuga de creaturile mici care convietuiesc cu noi pe pamant de milioane de ani. camerele septice sa fie la spital
Ai pus in toata casa sau doar in dormitor?

#22
TheChosen1

TheChosen1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 16.06.2018

View PostTaTa_RzV, on 01 ianuarie 2019 - 23:35, said:

Ce mochete visati? Cate un covoras usor de curatat pe parchet si aia e. Mokete auzi, da  a mai evoluat lumea, nu suntem pe vremea lui nea nicu.
Ha ha caveman la tine in grota cred ca ai glod batatorit.

Am locuit in florida in mai multe locatii si peste tot aveam mocheta bej de 1 cm grosime in toata casa cu exceptia zonei de bucatarie si a bailor.Este cel mai bun lucru pe care il poti pune in casa , super confort.

#23
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostFC72, on 02 ianuarie 2019 - 11:38, said:

Mocheta nu se poate steriliza indiferent de metoda de curatare, intotdeauna vor ramane, bacterii, ciuperci, mucegaiuri, care se pot inmultii rapid cand intalnesc conditii prielnice.
Praful care se depune nu este problema, problema este ca mocheta in sine va produce cea mai mare cantitate de praf din camera, prin desprinderea si sfarimitarea componentelor ce o alcatuiesc, prin uzura sau pur si simplu prin trecerea timpului.
Lucru foarte bun, daca nu este vorba despre un spital.

#24
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011

View PostTheChosen1, on 08 ianuarie 2019 - 21:17, said:


Ha ha caveman la tine in grota cred ca ai glod batatorit.

Am locuit in florida in mai multe locatii si peste tot aveam mocheta bej de 1 cm grosime in toata casa cu exceptia zonei de bucatarie si a bailor.Este cel mai bun lucru pe care il poti pune in casa , super confort.

Poate ca in Florida nu este praful si mizeria care este in Bucuresti,si poate ca se fac mochete de calitate ca deh, HAmerica.Vorbim de mere tu de pere.

#25
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,634
  • Înscris: 21.06.2016

View PostTheChosen1, on 08 ianuarie 2019 - 21:17, said:

Ha ha caveman la tine in grota cred ca ai glod batatorit.

Am locuit in florida in mai multe locatii si peste tot aveam mocheta bej de 1 cm grosime in toata casa cu exceptia zonei de bucatarie si a bailor.Este cel mai bun lucru pe care il poti pune in casa , super confort.


Ieftineala de inchiriat.
In toate casele cit de cit high end (sau macar cu niste pretentii minore) din USA se sta departe de mocheta si pe jos e parchet plus covor. Desi unii inca mai au prin dormitoare dar si aia se chinuie sa schimbe. Mai ales in zonele astea tropicale.
Mocheta insa a fost la moda mult timp. Unii prosti si-au lipit-o peste parchet. Ai vazut care e rata de alergii si astm in SUA?

Edited by vrajitoruldinoz, 09 January 2019 - 01:43.


#26
TheChosen1

TheChosen1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 16.06.2018

View Postvrajitoruldinoz, on 09 ianuarie 2019 - 01:42, said:

Ieftineala de inchiriat.
In toate casele cit de cit high end (sau macar cu niste pretentii minore) din USA se sta departe de mocheta si pe jos e parchet plus covor. Desi unii inca mai au prin dormitoare dar si aia se chinuie sa schimbe. Mai ales in zonele astea tropicale.
Mocheta insa a fost la moda mult timp. Unii prosti si-au lipit-o peste parchet. Ai vazut care e rata de alergii si astm in SUA?
Am vizitat multe case de bastinasi, uni dau cu aspiratorul o data pe luna si traiesc in adevarate cocine.Orice ar avea pe jos ar fi egal dpdvd al sanatatii.
Fata de parchet, mocheta fixeaza praful si alergenii de unde pot fi aspirati in siguranta de un miele sau ceva echivalent. Avand in vedere ca in florida toate camerele au sistem de ventilatie centralizat si ventilator in tavan daca nu ai avea mocheta tot praful ar fi in aer si in plamani.Asa ca nu vorbi fara sa cunosti situatia.
Cine are marmura pe jos sau parchet are si un negru care vine zilnic si face smotru 2 ore pe zi.
Prin praf in florida se intelege:par , piele uscata , scame din haine, faramituri. De afara nu intra un fir de praf, nu exista praf pe strazi deloc.Te poti aseza pe orice bordura in pantaloni albi si nu se ia nimic pe ei.

Edited by TheChosen1, 09 January 2019 - 17:36.


#27
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011

View PostTheChosen1, on 09 ianuarie 2019 - 17:34, said:


Am vizitat multe case de bastinasi, uni dau cu aspiratorul o data pe luna si traiesc in adevarate cocine.Orice ar avea pe jos ar fi egal dpdvd al sanatatii.
Fata de parchet, mocheta fixeaza praful si alergenii de unde pot fi aspirati in siguranta de un miele sau ceva echivalent. Avand in vedere ca in florida toate camerele au sistem de ventilatie centralizat si ventilator in tavan daca nu ai avea mocheta tot praful ar fi in aer si in plamani.Asa ca nu vorbi fara sa cunosti situatia.
Cine are marmura pe jos sau parchet are si un negru care vine zilnic si face smotru 2 ore pe zi.
Prin praf in florida se intelege:par , piele uscata , scame din haine, faramituri. De afara nu intra un fir de praf, nu exista praf pe strazi deloc.Te poti aseza pe orice bordura in pantaloni albi si nu se ia nimic pe ei.
pai vezi. pana si tu spui ca nu este praf pe strazi plus ca au sisteme de ventilatie/ aerisire ceea ce la romani nu prea se stie cei aia.

nu stiu de unde asta cu dat cu mopu sau smotru zilnic ca io dau o data sau 2 ori pe luna;))))   poate daca esti obsedat de curatenie.

#28
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,634
  • Înscris: 21.06.2016
Una e sa ai in casa ce e și afara (lucru de altfel sănătos) și alta e sa-ți cultivi propria fauna și flora prin adincurile unei mochete care e imposibil de curățat. Dupa care mai cedează și scame, celule moarte din piele și ce firimituri mai cad prin ea.

De altfel sistemele de ventilație/ AC au filtre și in ziua de azi ai aspiratoare robot care curată parchetul și covoarele subțiri ușor, dar nu mocheta.

Ideea ca la parchet îți trebui un negru sa-l curețe in timp ce la mocheta nu-ți trebuie e hilara. La mocheta doar ascunzi mizeria, de aia “nu trebuie” curățata.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate