Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Tapet sau lavabil ?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
deedutzu

deedutzu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 08.10.2018
Ma gandesc ca la vara trebuie sa renovez apartamentul si sunt intr-o mica dilema Tapet sau Lavabil ?
Ma gandesc mai mult la Tapet textil sau vinil pentru dormitor si living deaoarece multitudinea de modele si culori e foarte variata daca compar cu lavabil .
Opinii si pareri Pro si Contra la Tapet sau Lavabil?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 deedutzu, on 01 ianuarie 2019 - 19:58, said:

Tapet textil sau vinil pentru dormitor si living deaoarece multitudinea de modele si culori e foarte variata daca compar cu lavabil .
In nici un caz. Cu vopsea, ai infinite posibiliti de modele si culori.

Cateva exemple:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4jrSyTNiN_s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by pasilla, 01 January 2019 - 20:14.


#3
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 28.08.2008
Eu am pus tapet doar pe un perete si restul sunt vopsiti in alb.

#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
lavabil. oskar ceramic. o galeata portocalie. se cam duce de pe el mizeria indiferent de natura ei.
atat ca varul e lucios, se vad dupa varuire toate imperfectiunile si denivelarile mult mai accentuat ca in cazul unui var mat.

la final poti pune stickere, sunt de efect.

Edited by slai, 01 January 2019 - 20:30.


#5
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
In niciun caz tapet, e un cosmar. Greu de montat, greu de intretinut, 99% dintre modelele de tapet atrag si retin praful ca un magnet. Nu mai spun de circul facut cand o sa vrei sa il schimbi. Cu lavabila e simplu.

#6
OpelAstra2002

OpelAstra2002

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 970
  • Înscris: 22.04.2017
Daca vrei aer sanatos in casa pune lavabil sau chiar var.....

#7
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,383
  • Înscris: 24.09.2017
in nici un caz tapet. am renovat apartamentul donat de alor mei acum 2 ani. tapet peste tot. am fost binecuvantat cu un meserias care nu a comentat si nici nu a cerut bani in plus.dar era un pic de chin cu el. desi omu il uda si etc.

in primul rand o sa te plictisesti de el, fie ca pui pe un perete sau tot. in al 2lea rand, daca nu e pus bine o sa-ti cada, poate ai umiditate mare in casa si etc. in al 3lea rand, se murdareste si se face urat.

lavabil alb, simplu si sanatos.plus ca iti da si o impresie de spatiu si etc.

Edited by bobitad, 01 January 2019 - 21:11.


#8
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Tapet 100%.
Ei vor spune ”se va murdări”, ei bine și noi ne murdărim.

Caută modelul care îți place, sau mai bine caută un foto-tapet!
Poți face ce vrei tu, limita e cerul!

Edited by ericmario, 01 January 2019 - 21:17.


#9
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017

 ericmario, on 01 ianuarie 2019 - 21:17, said:

Tapet 100%.
Ei vor spune ”se va murdări”, ei bine și noi ne murdărim.

Caută modelul care îți place, sau mai bine caută un foto-tapet!
Poți face ce vrei tu, limita e cerul!
in cazul lui limita este pana in tavan :)   si eu o sa ma apuc de renovari, tot tapet am sa imi pun.

#10
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

 deedutzu, on 01 ianuarie 2019 - 19:58, said:

Ma gandesc ca la vara trebuie sa renovez apartamentul si sunt intr-o mica dilema Tapet sau Lavabil ?
...................

Dacă ai bani și acum și o să ai și în viitor pune ce vrei tu - dacă nu îți place îl schimbi peste 3 - 5 ani și cu asta basta.
Dacă nu prea ai bani folosește var lavabil pentru că :
-se întreține foarte ușor - este suficient să ții minte culoarea folosită și dacă peste 2 - 3 ani se murdăresc pereții în unele zone poți să dai cu un trafalet în acea zonă cu aceeși culoare - însă trebuie să ai în vedere ca să îți faci culoarea computerizat - asta înseamnă să mergi la un magazin mare, gen Dedeman, îți alegi culoarea dintr-un paletar de culori, iar ei îți amestecă varul lavabil alb cu pigment la un aparat special. Dacă ții minte acel cod de culoare ori de câte ori mai ai nevoie de acea culoare poți face același cod și vei avea exact aceeași culoare, spre deosebre de situația când cumperi tu sau zugravul var lavabil alb și îl amesteci cu pigment din ochi;
-dacă vei face igrasie într-o zonă a unui perete (sau pe mai mulți pereți), dacă vei avea o inundație ori alte evenimente nefericite la var lavabil doar cureți/speli peretele și mai văruiești o dată acea zonă folosind același cod de culoare, pe când la tapet trebuie să răzuiești vechiul tapet și apoi să lipești un nou tapet, ceea ce este mult mai complicat, plus că este posibil să nu mai găsești aceeași nuanță de tapet;
-inevitabil, după 5 - 7 ani atât varul lavabil cât și tapetul se vor murdări; dacă ai bani nu contează, plătești pe cineva și pune din nou tapet ori văruiește din nou; dacă nu prea ai bani și nici timp este mult mai simplu ca varul lavabl existent să îl speli puțin apoi să aplici un nou strat de var - eu de ex. nu am niciun fel de experiență în văruit și doar cu citit/uitat de pe internet am văzut cum se face și mi-am văruit singur apartamentul într-un interval de timp rezonabil - folosind însă materiale și var lavabil de calitate, adică ceva mai scumpe.

#11
deedutzu

deedutzu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 08.10.2018

 EneStelian, on 01 ianuarie 2019 - 21:32, said:

in cazul lui limita este pana in tavan Posted Image   si eu o sa ma apuc de renovari, tot tapet am sa imi pun.
Peste tot sau doar cate un perete ?

#12
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 01.11.2005
Lavabil.
Dai o gaura si vrei sa o astupi dupa. Ce faci cand ai tapet ? Cu lavabil rezolvi repede.
Am avut tapet in doua randuri cat am fost copil. Ai mei vroaiu sa fie "la moda" cu tapetul. Jale. Daca nu e pus cum trebuie sa vezi ce frumusete de mucegai prinde. Colturile la fel sunt in cosmar.
Am zis ca in viata mea nu imi pun tapet...nici sa ma platesti.

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 spider8, on 01 ianuarie 2019 - 21:54, said:


iar ei îți amestecă varul lavabil alb cu pigment la un aparat special. Dacă ții minte acel cod de culoare ori de câte ori mai ai nevoie de acea culoare poți face același cod și vei avea exact aceeași culoare, spre deosebre de situația când cumperi tu sau zugravul var lavabil alb și îl amesteci cu pigment din ochi;
Nu merge. Varul lavabil "colorat" nu se vinde la magazin [varul este Ca(OH)2].
Orice vopsea lavabila [ aplicata pa perete] isi schimba culoarea in timp. Pentru reparatii se merge la magazin cu o mostra de vopsea de pe perete..

#14
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017

 deedutzu, on 01 ianuarie 2019 - 22:01, said:

Peste tot sau doar cate un perete ?
anul trecut am facut doi pereti si mi a parut rau apoi ca nu am facut peste tot.. da un aer mai cald, mai primitor..anul asta continui cu restul,

#15
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 pasilla, on 01 ianuarie 2019 - 22:01, said:


Nu merge. Varul lavabil "colorat" nu se vinde la magazin [varul este Ca(OH)2].
Orice vopsea lavabila [ aplicata pa perete] isi schimba culoarea in timp. Pentru reparatii se merge la magazin cu o mostra de vopsea de pe perete..

     Asta este probabil valabil la automobile cand vrei sa o varuiesti o aripa noua cu aceeasi culoare.
     Daca e vorba de un apartament, iei ce culoare gasesti la magazin. Se gasesc suficiente culori.

#16
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 cspot, on 01 ianuarie 2019 - 23:43, said:

Asta este probabil valabil la automobile cand vrei sa o varuiesti o aripa noua cu aceeasi culoare.
Daca e vorba de un apartament, iei ce culoare gasesti la magazin. Se gasesc suficiente culori.
Era vorba despre reparatii, nu de vopsit toata camera.

#17
girlfriend

girlfriend

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 27.09.2008
e un cosmar sa dai jos tapetul...si crede-ma il vei da ...1 an ,2 ,10...te vei plictisii de el intr-un final . Lavabil peste tot...e mai usor sa schimbi culoarea oricand vei vrea si poti face orice model pe pereti.
dar daca din toate recomandarile de aici iti sar in ochi tot alea care recomanda tapetul inseamna ca deja te-ai hotarat ...
a si bafta la un meserias calumea.

#18
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Am trecut prin toate..de la tapet la var colorat.
Am ramas la var alb toata casa. Elegant,simplu si usor de reparat. Daca ai var colorat, la prima pata trebuie varuita toata camera..

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate