Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Traseu Brasov-Budapesta

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Planuiesc sa merg cu masina pe ruta Brasov-Budapesta. De obicei o luam pe autostrada, pe ruta Sibiu-Arad-Nadlac. Uneori mi se recomanda o ruta prin Cluj-Debrecen. Stiti ceva despre aceasta ruta/aveti ceva recomandari?

#2
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
ideea de autostrada implica plictis suprem
as prefera brasov-cluj si mai departe nationala ungureasca prin szolnok, la viteza legala de acolo motorul e pe turatia de cuplu maxim

#3
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Drumul de la granița maghiară spre interiorul țării e destul de jalnic pe o bună bucată din drum pe la borș. Dacă scopul este să ajungi la budapesta ruta pe autostradă e mult mai rapidă.

#4
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 28.08.2008
Cel mai bine e pe la Sibiu-Arad-Nadlac.

#5
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,029
  • Înscris: 09.05.2006
Eu nu inteleg ce inseamna sa te plictisesti pe autostrada cand trebuie sa ajungi undeva...n-aveti o muzica buna de ascultat in masina, o poveste interesanta de povestit cu nevasta, prietena, prietenul, autostopistul din masina?

Eu clar prefer autostrazile, pun tempomatul pe 120km/h si in rest muzica si voie buna...

On topic. Du-te pe autostrada pe la Nadlac, ca doar nu platesti rovigneta ca sa stai sa depasesti TIR-uri pe nationale.

PS. Sunt din Cluj iar drumul spre Debrecen il poti visa noaptea de cate ori l-am facut...dar de fiecare data injur cei 30 de ani in care nu s-a facut nimic (mai ales la intoarcere). Iar cand e vorba de mers la Budapesta, nu m-as duce nici impuscat pe nationalele lor inguste via Szolnok.

PSS. Si cand ma duc la Brasov (din Cluj) si invers o fac pe la Sibiu din motive clare de autostrada (Gilau-Aiud, Sibiu-Sebes).

Brasov-Sighisoara-Tg Mures-Cluj il faceam cand nu aveam alternative si nu era un trafic ca in vremurile de-acum.

Edited by clausio, 01 January 2019 - 21:49.


#6
DIM91

DIM91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 08.05.2013
Am făcut eu traseul ăsta, săptămâna trecută. Am ales drumul cel mai simplu la dus: Sibiu - Sebeș - Deva - Arad - Szeged - Budapesta.

La întoarcere am venit pe la Debrecen - Oradea - Deva - Sebeș - Sibiu - Brașov.

Dacă alegi a doua varianta, evita Deva - Oradea cu orice preț. A fost un calvar. Drumul e groaznic. Spre Oradea poți sa o iei prin Cluj-Napoca.

Am ales drumurile astea mai plictisitoare pentru ca sunt 'veteran' pe drumurile din Moldova, iar pentru mine chiar și un pic de autostrada la noi in țară, e ceva bine primit.



#7
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,946
  • Înscris: 03.08.2008
Eu din Iasi prefer sa ocolesc prin BV - SB ca sa prind cativa km de autostrada , tu de ce ai vrea sa ocolesti atat doar sa nu mergi pe autostrada ?

#8
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
Discutia generalista "autostrada vs alte drumuri" am mutat-o aici, in topic nou, ca sa ramana asta curat.

Va rog s-o continuati in noul topic !
Multumesc !

Edited by Barboso, 02 January 2019 - 12:56.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate