Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Catre cine redirectionezi 2% din impozit?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,824
  • Înscris: 10.12.2006
- cota de 2% poate fi directionata catre entitatile nonprofit care sunt infiintate si functioneaza in conditiile legii si a unitatilor de cult (inclusiv parohii)
- cota de 3,5% poate fi directionata pentru sustinerea entitatilor nonprofit si a unitatilor de cult care sunt furnizori de servicii sociale, acreditati cu cel putin un serviciu social licentiat.


M-am gandit la chestia asta cand am vazut ca RISE Project se califica pentru 2%.

#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostMizu, on 01 ianuarie 2019 - 14:52, said:

- cota de 2% poate fi directionata catre entitatile nonprofit care sunt infiintate si functioneaza in conditiile legii si a unitatilor de cult (inclusiv parohii)
- cota de 3,5% poate fi directionata pentru sustinerea entitatilor nonprofit si a unitatilor de cult care sunt furnizori de servicii sociale, acreditati cu cel putin un serviciu social licentiat.


M-am gandit la chestia asta cand am vazut ca RISE Project se califica pentru 2%.
RISE e o mascarada care iti foloseste banii pentru interese meschine.

2% as dona proiectelor software open-source - am mai facut-o in trecut (gasesti pe forum informatii).

In general, recomand sa directionati acel procent catre entitati din domeniul vostru de activitate, dupa o documentare serioasa.

Eu lucrez in IT, folosesc soft open-source => donatii in acea directie.

Daca lucrezi in domeniul constructii, cauta organizatii in acel domeniu, apoi documentare, apoi donatie.

Edited by OriginalCopy, 01 January 2019 - 15:06.


#3
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
"Soros fiul lui Ciolos" in 3, 2, 1...

Nu dati bani pt. Rise Project ca aia scot la suprafata cazuri grave de coruptie.

Dati bani la biserici mai bine...

Edited by vidiandrei, 01 January 2019 - 15:18.


#4
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Emergency a lui Gino Strada.

#5
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Dati bani la biserici mai bine...  - Sigur , chiar acum nu stiam cui sa donez 1000 lei , tocmai la saracii astia care se plimba in Mercedes-uri sau altele de acest gen
Cata naivitate exista in RO chiar si acum dupa 29 de ani........

#6
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
orice angajat poate sa faca asta?
nu pot sa imi fac o organizate "on64 saracul" si sa donez acolo?

#7
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Care 2 % ? Posted Image

#8
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
recomand si eu Rise Project

nu e ieftin sa mergi pana in brazilia sa investighezi despre afacerile lui dragnea

#9
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,824
  • Înscris: 10.12.2006

View Poston64, on 01 ianuarie 2019 - 15:41, said:

orice angajat poate sa faca asta?
nu pot sa imi fac o organizate "on64 saracul" si sa donez acolo?
https://www.fiscalit...l-anului-18656/

#10
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
eu lucrez in IT si am scutire de impozit, asa ca n-am cum sa redirectez 2% din nimic

#11
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
Intr-un fond de ajutor al colegilor care au probleme grave de sanatate, lucrez la multinationala, toti angajatii donam acolo.

#12
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005
As dona, dar nu am ce....

#13
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

View Postunbrutus, on 01 ianuarie 2019 - 17:21, said:

recomand si eu Rise Project

nu e ieftin sa mergi pana in brazilia sa investighezi despre afacerile lui dragnea
Ok,dar atunci inchideti naibii institutiile din Ro care ar trebui sa se ocupe cu asemenea investigatii.

#14
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Posteireman, on 01 ianuarie 2019 - 18:08, said:

Ok,dar atunci inchideti naibii institutiile din Ro care ar trebui sa se ocupe cu asemenea investigatii.
peste tot in lume jurnalistii independenti investigheaza si scot la lumina afaceri necurate. Multi platesc cu viata.

Mai ai putin si vrei inchiderea presei libere ca e inutile, avem alte institutii pt asta.

Daphne Caruana Galizia, jurnalista care a condus investigaţia Panama Papers în Malta, ucisă în urma exploziei unei bombe plasate sub maşina sa

Morţii ţarului Putin. Lista celor care l-au criticat şi au fost ucişi
Citeste mai mult: http://adev.ro/pbdd5d

#15
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Orice dar nu spre "parohii". Sper intr-o buna zi sa ma intorc intr-o romanie cu mai putini paraziti in sutane.

Stiu ca mai trebuie minim 10 ani ca sa mai moara din grosul masei religioase, dar speranta este vie.

Eu donez in strainatate, nu impozit ca nu exista asa ceva, ci 15 euro pe luna direct din cont catre crucea rosie.

Edited by abac, 01 January 2019 - 18:28.


#16
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Am donat 2% vreo 2 ani la rand unei organizatii care construia un spital pt copii bolnavi de leucemie,prin Timisoara,parca. Pe atunci lucram intr-o multinationala si venea formularul . Dupa ce am trecut la firme romanesti nu a mai pomenit nimeni de cei 2 % si s-au dus pe apa sambetei... Dar chiar,oare pot angajatorii sa directioneze ,in numele angajatului sumele respective ,unde vor ei,sau raman la cheremul statului?
Biserica ar trebui sa plateasca impozite ca orice entitate juridica si sa traiasca din propriile afaceri nu sa fie platiti de la buget.... Nu as directiona acesti bani sub nici o forma inspre biserica...

Edited by softaipan, 01 January 2019 - 18:26.


#17
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
la o fundatie care se ocupa de copii din centrele de plasament.
strict teoretic, poate depune altcineva formularul, si primesti acasa plic prin care esti informat.
strict practic, desi nu am depus eu formularul, nu am primit anul acesta acel plic.

#18
florynsv

florynsv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 09.08.2009
La mine la serviciu, ne-a pus patronul pe toti angajatii sa semnam hartiile alea fara macar sa ne intrebe daca vrem sau nu sa redirectionam. A venit o cucoana de la contabilitate, ne-a strigat pe fiecare in parte, ne-a pus pixul in mana si "semneaza aici"! Hartiile gata completate cu datele fiecaruia, nici macar nu ne-a spus unde se duc banii, a zis doar ceva de genul: "asta este pentru aia 2% din impozit". Anul trecut a facut la fel, am aflat doar in momentul in care mi-a trimis o scrisoare anaf-ul acasa precum ca sunt de acord sa redirectionez cei 2%, unde s-au dus banii, la o biserica din Obcini, presupun ca biserica la care se duce patronul. Anul asta cred ca tot acolo a directionat banii.

Edited by florynsv, 01 January 2019 - 18:41.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate