Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cotetul de gaini verde

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
47 replies to this topic

#37
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postaddysoftware, on 01 ianuarie 2019 - 17:41, said:

Unde scrie asta? Tocmai, ca nu e! Salcamul da; gladitza nu e aceeasi familie cu salcamul; doar ca are tzepi. Gladitza se inmulteste foarte greu pe cale naturala, si are si cresterea destul de lenta.

Am urmarit thread-ul acela, stiu ce zici, am vrut si eu sa pun, cunosc planta, pe cale naturala se inmulteste in vegetatia de pe jos cand pica pastaile, la caldura vara si daca se afla in umiditate, vor germina, nu toate, o parte fie si 1-2, e un arbore in plus, am un vecin, un batran, el mi-a spus, defapt mi-a si aratat cateva exemplare care , unde a picat, cum a crescut din pamant o noua planta de gladita, nu se intampla repede, dar se intampla. In fine, face si umbra, mai mult la asta ma refeream ca e specie invaziva, deci ca sa stii de ce nu pun gladita, terenul oricum e plantat, pe margine prefer sa pun ceva fructifer, arbust, vie, ceea ce am si facut decat ceva din ce nu pot scoate nimic.

View Postsilesax, on 01 ianuarie 2019 - 19:33, said:

auzi.. 1mp de gaina Posted Image), o fi gaina regală.. ouăle unde le vinzi gradinare?
nu o sa aibe 1mp2, unde scrie asta ?, e un adapost pe timp de vreme rea, pe timp de noapte, unde stau cate gaini intra, nu le inghesui, eu vreau sa fie happy, sa dea ou bun, ce rost mai are sa le lasi libere altfel, dupa ce se umple cotetul acesta fac altul si tot asa, spatiu am, ouale nu spun unde le vand :), hai sa vezi proiectul !

View Postpimi, on 01 ianuarie 2019 - 19:35, said:

stau si pe var fii linistit
plus ca sobolanii vor face lejer transee prin pereti
cotetul ar trebui sa fie pe picioare intre sol si podea sa fie un spatiu suficient  cat sa poata circula pisica si catelul
de curios te intreb -ai avut vreodata bibilici ? macar la 200 de m de tine a avut cineva bibilici ?
o sa verific informatia cu varul, daca e asa, atunci caut alternativa, dar nu renunt la ideea cu pamant, in ideea ca e acolo deja materia prima.
Bibilici, maine sau poimaine aduc deja 4 buc, ma intrebi daca am avut vreodata bibilici in ce sens ? daca sunt obisnuit cu zgomotul lor ?

View Postaaddyy2005, on 01 ianuarie 2019 - 21:22, said:

https://youtu.be/cSe...zKIlprn7W&t=117
Gospodare vezi ce zice legislatia Europeana pt cresterea in baterie-750cm2 si crede-ma ca ideal pt crescutul in aer liber e 10000cm2 ce include local de dormit cuibarul de facut ouelele si spatiul de mancat si adapat. In cuibar se pune rumegus grosier de lemn ce poti sa-l curati usor de galnat si care poste fi raspandit fara probleme pe camp(conditie sa fie lemn netratat.

Eu cred ca ne cam abatem de la topic si o sa cer si interventia unui moderator, nu cred ca voi cititi ce s-a scris si dati asa cu parerea, unde scrie ca eu cresc in baterii ? ce legatura are asta cu adapostul verde ?

#38
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postrealduc, on 01 ianuarie 2019 - 11:44, said:

orice incercare de a face bani din agricultura, zootehnie, etc
insemna sa-ti faci fabrica de alimente ! ...
altfel nu poti intra pe aceasta piata unde lumea trebuie sa mance ieftin ca sa nu se razvrateasca
la factura de 8 milioane la gaz ! ...
sfatul meu :hraneste-ti familia, iar daca ai ceva in plus fa-l cadou ! ... la un moment dat
acesta se va intoarce !
argument: am trait 15-20.000 de ani astfel !
acum de cateva zeci de ani, ne-am stricat "la minte" ! ...confundam un iPhone ca profit cu 1000 de gaini !
am stat ceva sa procesez ce ai scris, spui un adevar trist care este in momentul de fata in tara noastra draga, dar nu stii multe despre proiectul meu, ce vreau eu sa fac cu aceasta micro-ferma urbana, pentru ca nu vreau sa spun la nimeni de pe internet, dar proiectul il discut de ceva timp cu oameni apropiati in viata de zi cu zi, e ceva mai de nisa, ceva ce am vazut ca functioneaza in occident, este si la noi modelul de business, asa ca why not ? pasiune, implicare si dupa vreo 4 ani, roadele. Daca veneai vara asta la mine asa cum ai spus ca vii, ma cunosteai si intelegeai cum gandesc eu, vedeai si livada, cum functioneaza super-intensivul Posted Image, dar acum vorbim iar offtopic despre daca renteaza sau nu sa fac micro-ferma, in acest topic este vorba despre cotetul de gaini verde, niste informatii utile unora, hai sa invatam ceva ! ca eu am nevoie sa invat despre constructia aceasta, restul imi asum esecul daca o sa fie, dar nu o sa fie, ca o sa dau tot ce pot cu acest proiect.


GATA : SE DISCUTA DOAR DESPRE CONSTRUCTIA COTETULUI DE GAINI , daca aveti informatii, sugestii, le astept

Edited by GradinarulUrban, 01 January 2019 - 23:19.


#39
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,514
  • Înscris: 29.10.2017
ce vreau eu sa fac cu aceasta micro-ferma urbana...

E legal? In Bucuresti se pare ca nu e voie cel putin dpdv legal.
Poate ca in alte orase o fi, dar daca se schimba legea?
Investitia ar fi pe termen mai lung si unele gaini sunt galagioase rau.

Dar rau de tot, are unul pe aici (in Bucuresti, da) gaini ce se aud de la distanta mare.
Nu stiu ce rasa sunt, dar canta toata noaptea. Se mai plangea cineva pe alta arie.

Nu ar fi placut pentru vecini. Ce ai de zis in aceasta privinta? Sau nu iti pasa.

#40
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Un oras are teren extravilan si teren intravilan, ca sa intelegi cum sta treaba, atat cu vecinii si cu situatia juridica, iar cam toti vecinii au animale, pomi, legume, etc deasemenea avem mistreti, vulpi, dihori, caprioare, fazani, uliu + multe alte pasari si se poate comanda si pizza daca vrei, vine masina de livrare, e in oras, in EXTRAVILAN. Si referitor la vecinul tau, fa-i reclamatie la politia locala daca te deranjeaza si nu poti discuta cu el, dar iti zic, are acte, ca nu poti asa de capul tau sa pui gainile in oras.

Edited by GradinarulUrban, 01 January 2019 - 23:48.


#41
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
bibilicile in scurt timp te fac sa te gandesti ori la sinucidere ori la friptura de bibilica
concerteaza magnific ...

#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Inca o nelamurire pe care o vad la acest cotet, nu inteleg contextul urmatoarei fraze,

"2.4. Să prezinte trape de intrare/ieşire de o dimensiune corespunzătoare
pentru păsări, iar aceste trape au o lungime combinată de cel puţin 4 m pe o
suprafaţă de 100 m2
,"
cand zice trapa, se refera la usa de acces care se poate inchide manual sau automatizat ? (https://i.ytimg.com/...xresdefault.jpg)(TRÁPĂ s.f. 1. Ușă orizontală cu care se acoperă o deschizătură în podeaua unei scene etc. ♦ Capac rabatabil sau culisant care acoperă o deschizătură în podeaua unei nave, a unui avion etc., permițând controlul diverselor piese și instalații dispuse sub podea. ♦ Deschizătură pe care o acoperă un asemenea capac. 2. Falsă acoperitură pusă la o capcană pentru prinderea în stare vie a animalelor.)
nu prea inteleg sensul acestei reguli, pentru ce ar avea nevoie gainile de fix dimensiunea aceea, sa nu resimta stres in vreun fel ?

Edited by GradinarulUrban, 02 January 2019 - 12:10.


#43
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
Nu zice 'fix', zice 'cel putin'. Sa nu se calce in picoare cand se bulucesc sa iasa din cotet.
Cu alte cuvinte sa nu faci o singura gaura cat gaina de mare pentru 100 de pasari

#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postvalidoe, on 02 ianuarie 2019 - 12:22, said:

Nu zice 'fix', zice 'cel putin'. Sa nu se calce in picoare cand se bulucesc sa iasa din cotet.
Cu alte cuvinte sa nu faci o singura gaura cat gaina de mare pentru 100 de pasari

Acum inteleg, merci. Mi-ar fi mai bine sa fac o singura iesire, mai ales pentru cand o sa aduc automatizarea, probabil ca i-ar trebui si un motor mai puternic la acea trapa, imi face proiectul mai complicat.

#45
lacusta

lacusta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 16.02.2007

View Postpimi, on 01 ianuarie 2019 - 16:51, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oh1VyOBJrQ4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
cred ca te vad in viitor .....

parerea mea e ai inceput cu date gresite  ai un adapost mult prea mare pt un banal cotet cu o inaltime mult prea mica\
la 1,5 m vei cam sta aplecat de cate ori vei face curtat acolo si crede-ma va fi des....
fa un cotet banal din scandura ( da stiu trebuie taiati copaci....) pe picioare in care sa doarma gainile  si un tarc ingradit de plasa in care sa fie mult noroi cand ploua si unde se plimba ziua .
socoteste ca materialul din care faci trebuie sa poata fi curatat si dezinfectat usor , nici scandura nu e ideala dar bordeiul din lut batut cu crapaturile de rigoare e casa ideala pt paduchii gainilor si pt restul agentilor patogeni eco si bio care mai imbolnavesc gainile .
Pentrtu paduchii de gaina eu folosesc ulei ars de motor pulverizat pe toate lemnele inclusiv in  locul in care dorm gainile, iar pentru pasari o gramada de cenusa.

Edited by lacusta, 03 January 2019 - 13:56.


#46
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
si motorina si ulei bunica sunt ok
unsuros sa fie si paduchii se lipesc

#47
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Cotețe de găini ! Mai adaug și eu din ceea ce am salvat prin computer. Posted Image

Attached Files



#48
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Rog un admin sa să închidă thread-ul, deja nu se mai discuta despre construcție, dacă aveam nelămuriri cu păduchii întrebăm de ei, sau daca vroiam să caut chicken coop, ma uitam pe Pinterest găseam mii de modele.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate