Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cotetul de gaini verde

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
47 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La multi ani 2019 !
Doresc sa construiesc un cotet de gaini pe un teren lutos care se si misca cu ~2 cm /5 ani, e pe un deal dar suprafata pe care se construieste este plana, terenul are terasari mecanizate efectuate acum 3 ani, intre timp am plantat pomi si am lasat vegetatia intre terase cu arbusti salbatici, precum si vegetatia de pe teren am lasat-o destul de mare, doar in jurul pomilor am curatat, de miscat de cand am facut terasarile nu s-a miscat.
Dimensiunea cotetului in interior ar fi de L x l x H    5 m x 3 m x 1.5 m, la exterior nu stiu cat va fi dimensiunea, inca nu m-am gandit ce materiale sa folosesc la pereti, fundatie, trebuie sa termin constructia in maxim luna Mai, terenul este situat intr-o zona unde se poate ajunge cu duba pentru transportul materialelor.
La acoperis stiu sigur ce pun, cred ca este si partea cea mai usoara, va fi pe structura de lemn de brad, scheletul va fi lacuit cu vopsea pe baza de apa, tigla va fi din scandura tratata cu arzatorul de porc si ulei vegetal dupa metoda Shou-sugi-ban.
Am nevoie de ajutorul vostru sa indentific materialele din care sa fac fundatia si peretii, din start la fundatie refuz idea anvelopelor uzate, dar iau in considerare folosirea sacilor cu pamant, atat timp cat pot gasi niste saci care sa nu putrezeasca in pamant, chiar daca solul de jur imprejurul cotetului va fi afectat, oricum trebuie si o alee din dale de beton.
La stalpii de sustinere o sa folosesc lemn de salcam tratat in totalitate cu arzatorul de porc si ulei vegetal ( ar trebui numai partea care intra in pamant sau tot stalpul?). Totodata m-am gandit, daca as face si fara fundatie ? aceasta constructie, sa pun stalpi de salcam de 15-18 cm diam, din metru in metru, pusi 75 cm in pamant, pentru constructia mea, ar trebui 16 stalpi. Apoi sa impletesc cu nuiele de porumbar (arbust salbatic, e in stare verde acolo in zona , pot sa recoltez destul de mult), intre aceste nuiele pun pamant lutos cu paie, la exterior si interior ca si finisaj final, var. Ar rezista aceasta constructie ? Ca si structura de rezistenta, s-ar inclina ? am vazut in zona mea gard din beton inclinat, nu stiu cat i-a facut fundatia, in cat timp s-a inclinat, eu cand am facut studiul geo, scria clar pe proiect , fundatie din beton la 2.5 m si asa au casele din jur, doar ca eu nu fac o casa, ci un cotet cu o inaltime destul de joasa, fara greutate pe acoperis, daca rezista 10 ani, fie si doar jumate, e suficient, si-a scos banii, nici nu am acum de investit asa ca, e o varianta ?

#2
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
La multi ani ! ...
te-ai pus pe treaba, deja !
de ce nu faci "chicken tractor" daca tot iubesti natura si esti verde pe dinauntru ?
sau lasa-le libere in sera ! ...imi aduc aminte ca aveai sera ! ... Posted Image
este mai ieftin sa faci o mini-sera decat un cotet cu probleme de fundatie !

Edited by realduc, 01 January 2019 - 11:12.


#3
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
rezistã, asa is facute casele la noi si au 60 si ceva de ani, dai cu ulei doar partea ce intra in pãmânt.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postrealduc, on 01 ianuarie 2019 - 10:57, said:

La multi ani ! ...
te-ai pus pe treaba, deja !
de ce nu faci "chicken tractor" daca tot iubesti natura si esti verde pe dinauntru ?
sau lasa-le libere in sera ! ...imi aduc aminte ca aveai sera ! ... Posted Image
este mai ieftin sa faci o mini-sera decat un cotet cu probleme de fundatie !
M-am gandit si la sera,nu am bani, sunt prins intr-o perioada a vietii mele cand imi schimb profesia, daca nu fac acum acest pas, cand sa il fac ? cand sunt batran ?. Nu mai pot, nu mai rezist, prin agricultura/zootehnie simt ca traiesc cu adevarat viata.
Acest cotet nu va fi la mine in curte, am planuri mari cu aceste gaini si cu proiectul livada, micro-ferma urbana, cotetul acesta va fi unul din cateva amplasate la mine in livada, las gainile la liber, pazite la inceput de bibilici apoi de ciobanesc, zi de zi 365 zile pe an, cineva trebuie sa fie acolo, sau sa lipseasca cat mai putin asta dupa ce se face o semi-automatizare a procesului, si ceva panou solar pentru usa de la cotet in timp.

#5
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
orice incercare de a face bani din agricultura, zootehnie, etc
insemna sa-ti faci fabrica de alimente ! ...
altfel nu poti intra pe aceasta piata unde lumea trebuie sa mance ieftin ca sa nu se razvrateasca
la factura de 8 milioane la gaz ! ...
sfatul meu :hraneste-ti familia, iar daca ai ceva in plus fa-l cadou ! ... la un moment dat
acesta se va intoarce !
argument: am trait 15-20.000 de ani astfel !
acum de cateva zeci de ani, ne-am stricat "la minte" ! ...confundam un iPhone ca profit cu 1000 de gaini !

Edited by realduc, 01 January 2019 - 11:48.


#6
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005
Cam cate gaini vrei sa ai acolo?

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostPhobos, on 01 ianuarie 2019 - 12:29, said:

Cam cate gaini vrei sa ai acolo?

Cat incap in acea suprafata, o sa vad la fata locului cand e constructia gata, restul le tin la mine in curte pana construiesc celelate cotete.

Edited by GradinarulUrban, 01 January 2019 - 12:31.


#8
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005
Eu zic sa faci fara fundatie. O constructie de dimensiunile alea e foarte usoara.

Daca tot tii gainile, vezi ca se impaca foarte bine cu iepurii, ii poti tine pe toti in acelasi spatiu.

La iepuri ai nevoie doar de 2-3 custi mai mici pentru iepuroaicele carora le vine vremea sa fete. In rest stau cu totii impreuna si nu se cearta.

[ https://regmedia.co.uk/2016/01/27/chick_and_bunny_image_via_shutterstock.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 01 January 2019 - 12:42.


#9
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
gainile nu distrug iarba?

View PostPhobos, on 01 ianuarie 2019 - 12:40, said:

Eu zic sa faci fara fundatie. O constructie de dimensiunile alea e foarte usoara.

Daca tot tii gainile, vezi ca se impaca foarte bine cu iepurii, ii poti tine pe toti in acelasi spatiu.

La iepuri ai nevoie doar de 2-3 custi mai mici pentru iepuroaicele carora le vine vremea sa fete. In rest stau cu totii impreuna si nu se cearta.

pai si cu iepurii ce faci? astia nu fac oua

#10
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005

View Postjimi91, on 01 ianuarie 2019 - 12:41, said:

pai si cu iepurii ce faci? astia nu fac oua

Dar fac fripturi bune. :)

#11
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostPhobos, on 01 ianuarie 2019 - 12:42, said:


Dar fac fripturi bune. Posted Image

tu il mananci pe bugs bunny? :(...eu n-as putea

#12
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Nu are rost sa te complici cu fundatie la cotete , parerea mea , sunt bani aruncati . Pui un strat de rupere a capilaritatii intre sol si cotet si e suficient .
Vrei sa termoizolezi cotetul sau il faci " basic " ?

#13
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
Fac de pasti ...am vazut filmulete pe youtube
in rest fac risipa mare de furaje sunt sensibili la boli si trebuie in permanenta tratati  plus ca vara simti ca te apropii de casa de la 500 de m ....

#14
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005

View Postjimi91, on 01 ianuarie 2019 - 12:44, said:


tu il mananci pe bugs bunny? Posted Image...eu n-as putea
De mancat il mananc... problema e ca nici nu pot sa-i omor... :(

#15
aliusa

aliusa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 10.08.2009

View PostGradinarulUrban, on 01 ianuarie 2019 - 10:43, said:

La multi ani 2019 !
Doresc sa construiesc un cotet de gaini pe un teren lutos care se si misca cu ~2 cm /5 ani, e pe un deal dar suprafata pe care se construieste este plana, terenul are terasari mecanizate efectuate acum 3 ani, intre timp am plantat pomi si am lasat vegetatia intre terase cu arbusti salbatici, precum si vegetatia de pe teren am lasat-o destul de mare, doar in jurul pomilor am curatat, de miscat de cand am facut terasarile nu s-a miscat.
Dimensiunea cotetului in interior ar fi de L x l x H 5 m x 3 m x 1.5 m, la exterior nu stiu cat va fi dimensiunea, inca nu m-am gandit ce materiale sa folosesc la pereti, fundatie, trebuie sa termin constructia in maxim luna Mai, terenul este situat intr-o zona unde se poate ajunge cu duba pentru transportul materialelor.
La acoperis stiu sigur ce pun, cred ca este si partea cea mai usoara, va fi pe structura de lemn de brad, scheletul va fi lacuit cu vopsea pe baza de apa, tigla va fi din scandura tratata cu arzatorul de porc si ulei vegetal dupa metoda Shou-sugi-ban.
Am nevoie de ajutorul vostru sa indentific materialele din care sa fac fundatia si peretii, din start la fundatie refuz idea anvelopelor uzate, dar iau in considerare folosirea sacilor cu pamant, atat timp cat pot gasi niste saci care sa nu putrezeasca in pamant, chiar daca solul de jur imprejurul cotetului va fi afectat, oricum trebuie si o alee din dale de beton.
La stalpii de sustinere o sa folosesc lemn de salcam tratat in totalitate cu arzatorul de porc si ulei vegetal ( ar trebui numai partea care intra in pamant sau tot stalpul?). Totodata m-am gandit, daca as face si fara fundatie ? aceasta constructie, sa pun stalpi de salcam de 15-18 cm diam, din metru in metru, pusi 75 cm in pamant, pentru constructia mea, ar trebui 16 stalpi. Apoi sa impletesc cu nuiele de porumbar (arbust salbatic, e in stare verde acolo in zona , pot sa recoltez destul de mult), intre aceste nuiele pun pamant lutos cu paie, la exterior si interior ca si finisaj final, var. Ar rezista aceasta constructie ? Ca si structura de rezistenta, s-ar inclina ? am vazut in zona mea gard din beton inclinat, nu stiu cat i-a facut fundatia, in cat timp s-a inclinat, eu cand am facut studiul geo, scria clar pe proiect , fundatie din beton la 2.5 m si asa au casele din jur, doar ca eu nu fac o casa, ci un cotet cu o inaltime destul de joasa, fara greutate pe acoperis, daca rezista 10 ani, fie si doar jumate, e suficient, si-a scos banii, nici nu am acum de investit asa ca, e o varianta ?
la multi ani!
Nu cred ca o sa poti sa castigi ceva din agricultur/zootehnie
Acum 4 ani in urma am incercat si eu aceiasi varianta aveam 18ha de pamant pe care il lucram(din care 15 luat in arenda) vaca in grajdi 5 tauri 5 oi cu miei scroafa cu 8 purcei si alti 3 godaci mai mari capra can vreo 70 de pasari (gaini rate gaste) 4 pisici 3 caini (un ciobanesc de bucovina un saint bernard si unul mic de curte).
am facut credit in banca si am cumparat tractor cu marea majoritate a utilajelor si ne-am pus pe treaba(nu mai spun cati bani am investit in grajduri si conditi,adapatori automate si toate masinariile pentru preparat hrana
totul mergea bine chiar foarte bine pana in momentul in care au crescut tauri si am ajuns la momentul sacrificari si valorificari(ca daca ii dai in viu la abator nu castigi nimic)
Partea proasta a inceput cand am inceput sa cautam piata de desfacere,pretul cerut la vremea respectiva era parca 15roni/kg in conditiile in care la kaufland era 12roni/kg si binenteles ca nu am gasit clienti sau pe cei pe care i-am gasit ff greu lumea nu tine cont de ceea ce mananca si ca ai mei erau bio daca la kaufland era cu 3roni mai ieftin va dati seama ca cumparau de la kaufland.
Si uite asa m-am lamurit si cu agricultura,norocul meu a fost ca nu mi-am dat demisia de la servici si am facut agricultura in paralel cu serviciul ca daca nu nu stiu de inde plateam ratele apropo si acum inca platesc rate pentru acel credit pe 5 ani
Momentan am tractorul si toate utilajele lucrez doar pamantul meu 3 ha (din placere)si tin animale atat pentru consumul propriu
o vaca ptr lapte si un vitel pe an care il tai impreuna cu porcul
un porc cumparat primavara care pana la creciun se face de 80 90 100kg si il tai cu vitelul
3 oi la stana ca branza-i buna si un miel la protap merge fain
si pe iarna 10 gaini iar primavara punem o tura incubatorul din 56 de oua ies cam vreo 40 pui care pana in toamna se mai pierd vreo 10-15 iar care rezista in toamna taiati si la lada
si binenteles caini si pisicile le amPosted Image

#16
dinupaltinis

dinupaltinis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 21.11.2012
Ai grija la vulpi.Daca n-ai fundatie ele sapa pe sub zid si intra la gaini.

#17
aaddyy2005

aaddyy2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.02.2013
Pt o gaina e necesar 1m2 , la dimensiunile date de tine intra 15 gaini, asta daca nu le faci tarcul exterior.
https://www.fermedeb...c-59_52_54.html
fa-l mobil, sa poti le schimba locul si sa poti avea si un teren bio in timp.

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostPhobos, on 01 ianuarie 2019 - 12:40, said:

Eu zic sa faci fara fundatie. O constructie de dimensiunile alea e foarte usoara.

Daca tot tii gainile, vezi ca se impaca foarte bine cu iepurii, ii poti tine pe toti in acelasi spatiu.

La iepuri ai nevoie doar de 2-3 custi mai mici pentru iepuroaicele carora le vine vremea sa fete. In rest stau cu totii impreuna si nu se cearta.

Nu imi place mirosul pe care il fac iepurii, momentan doar gaini.

View PostBaxon, on 01 ianuarie 2019 - 12:44, said:

Nu are rost sa te complici cu fundatie la cotete , parerea mea , sunt bani aruncati . Pui un strat de rupere a capilaritatii intre sol si cotet si e suficient .
Vrei sa termoizolezi cotetul sau il faci " basic " ?

Nu inteleg cum arata acel strat de rupere a capilaritatii. Din constructia imaginata de mine in momentul de fata, peretele din nuiele impletite va face direct legatura cu solul. Fara termoizolatie.

View Postdinupaltinis, on 01 ianuarie 2019 - 12:56, said:

Ai grija la vulpi.Daca n-ai fundatie ele sapa pe sub zid si intra la gaini.

O sa am ceva de lupta cu ele, de bibilici se intorc din drum vulpile ? Am sa pun niste boltari de beton pe jos in cotet oricum, usa se inchide seara, in afara tarc pe timpul zilei, pentru moment tarc, scopul pe viitor este sa fie lasate libere in livada.

View Postaaddyy2005, on 01 ianuarie 2019 - 12:59, said:

Pt o gaina e necesar 1m2 , la dimensiunile date de tine intra 15 gaini, asta daca nu le faci tarcul exterior.
https://www.fermedeb...c-59_52_54.html
fa-l mobil, sa poti le schimba locul si sa poti avea si un teren bio in timp.

Tarc o sa fie, acela este doar adapostul pe timp de noapte, pentru pradatori. O sa am chicken tractor dar nu acum.

View Postaliusa, on 01 ianuarie 2019 - 12:52, said:

la multi ani!
Nu cred ca o sa poti sa castigi ceva din agricultur/zootehnie
Acum 4 ani in urma am incercat si eu aceiasi varianta aveam 18ha de pamant pe care il lucram(din care 15 luat in arenda) vaca in grajdi 5 tauri 5 oi cu miei scroafa cu 8 purcei si alti 3 godaci mai mari capra can vreo 70 de pasari (gaini rate gaste) 4 pisici 3 caini (un ciobanesc de bucovina un saint bernard si unul mic de curte).
am facut credit in banca si am cumparat tractor cu marea majoritate a utilajelor si ne-am pus pe treaba(nu mai spun cati bani am investit in grajduri si conditi,adapatori automate si toate masinariile pentru preparat hrana
totul mergea bine chiar foarte bine pana in momentul in care au crescut tauri si am ajuns la momentul sacrificari si valorificari(ca daca ii dai in viu la abator nu castigi nimic)
Partea proasta a inceput cand am inceput sa cautam piata de desfacere,pretul cerut la vremea respectiva era parca 15roni/kg in conditiile in care la kaufland era 12roni/kg si binenteles ca nu am gasit clienti sau pe cei pe care i-am gasit ff greu lumea nu tine cont de ceea ce mananca si ca ai mei erau bio daca la kaufland era cu 3roni mai ieftin va dati seama ca cumparau de la kaufland.
Si uite asa m-am lamurit si cu agricultura,norocul meu a fost ca nu mi-am dat demisia de la servici si am facut agricultura in paralel cu serviciul ca daca nu nu stiu de inde plateam ratele apropo si acum inca platesc rate pentru acel credit pe 5 ani
Momentan am tractorul si toate utilajele lucrez doar pamantul meu 3 ha (din placere)si tin animale atat pentru consumul propriu
o vaca ptr lapte si un vitel pe an care il tai impreuna cu porcul
un porc cumparat primavara care pana la creciun se face de 80 90 100kg si il tai cu vitelul
3 oi la stana ca branza-i buna si un miel la protap merge fain
si pe iarna 10 gaini iar primavara punem o tura incubatorul din 56 de oua ies cam vreo 40 pui care pana in toamna se mai pierd vreo 10-15 iar care rezista in toamna taiati si la lada
si binenteles caini si pisicile le amPosted Image

Nu am suprafata ta de teren, daca o aveam sigur ma legam la o aventura mult mai mare si probabil ca as fi sfarsit ca si tine, ai alergat dupa prea multi iepuri dupa parerea mea.  Ma bazez pe un proiect mic, dezvoltat din pasiune, nu vreau sa ma imbogatesc,sunt deja bogat, vreau sa am un venit lunar asemenea unui salariu dar sa stiu ca fac ceea ce imi place, Sunt constient ca 2 ani de zile trebuie sa pompez banii economisiti, credit eu nu as face niciodata, prefer sa fiu liber si bogat decat incatusat si sarac. Sunt la "maturitate materiala", am experimentat destul de multe la viata mea,  tot ce inseamna posesiune materiala, masini scumpe, case, excursii in tari exotice, multe femei etc, sunt stabil material pe pamant romanesc, fuck the rest ! am ce sa mananc, am unde sa dorm, am 2 copiii, o nevasta harnica, eu imi cladesc visul incepand cu acest inceput de an 2019.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate