Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

De ce a disparut berea la sticla de 0,5l?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
alcoolul fiind un drog legal, trebuie sa multumesti autoritatilor si fabricantilor ca exista pe piata ! ...
indiferent de calitate, format sau concentratie !
La multi ani !

Edited by realduc, 31 December 2018 - 23:03.


#20
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
E bere la sticla la Metro, asa cum e si prin Germania cu garantie pe naveta si pe sticla. Magazinele din Germania care vand numai bauturi (getränke) sunt gandite pe sistemul asta si isi re-aduc clientii in magazin pe garantia la sticla si naveta nu numai prin preturi mici. La noi nu renteaza sa vinzi bere la sticla pentru ca logistica e complicata si costurile sunt mari, implica niste reguli stricte de recilare altfel e pacat sa irosesti atata sticla.
Apropo de sticla nu stiu cum e la bere, dar apa la sticla e mult mai acidulata decat la PET. Boresec are de 3 ori mai mult CO2 la sticla decat la pet, parca altfel merge spritul daca vrei sa te intinzi la vorba.

#21
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,151
  • Înscris: 15.05.2008
vrei bere la sticla!incearca groslich

#22
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

 realduc, on 31 decembrie 2018 - 23:02, said:

alcoolul fiind un drog legal,

Pieri,Satana.

La Multi Ani

#23
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
La lada se mai poate cumpara, cred, din Metro.

#24
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

 ceanu1980, on 01 ianuarie 2019 - 01:43, said:

vrei bere la sticla!incearca groslich
si refolosesti sticla la suc de rosii ptr iarna ! ...

#25
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,093
  • Înscris: 29.01.2016

 Baxon, on 31 decembrie 2018 - 19:03, said:

Sticla e periculoasa , se sparge te taie si mai si pierzi berea ! Doza sau pet e mai sigur si mai bun !
Mai bun din pc de vedere transport, adica mai sigur. Mai buna la gust nu e sigur. La sticla de sticla are alt gust, mai proaspat, mai nealterat, mai altfel. Daca nu ma crezi poti testa. Eu am facut-o si m-am convins, ca nici nu credeam ca e asa diferenta cand imi spuneau bautorii veterani.

#26
Legi

Legi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 24.05.2014
Se gaseste bere la 0,5 l in Metro,Selgros.
Eu am ajuns la o concluzie, bei singur - 0,33l, bei in doi - 0,75l.

#27
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,093
  • Înscris: 29.01.2016

 Legi, on 01 ianuarie 2019 - 10:46, said:

Se gaseste bere la 0,5 l in Metro,Selgros.
Eu am ajuns la o concluzie, bei singur - 0,33l, bei in doi - 0,75l.
Bei singur - 6 x 0.33. Bei in doi - 12 x 0.75 ;)

#28
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,123
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://images2.imgbox.com/4e/35/satLl29G_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Berea Gambrinus la sticla de 0,5 litri te coafeaza? http://www.bere-baut...abila-6089.html

Edited by xmanyacs77, 01 January 2019 - 11:18.


#29
un huligan

un huligan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 11.09.2006
E plin Carrefour-ul de bere sticla 0,5.

#30
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

 toto_riina, on 31 decembrie 2018 - 18:43, said:

Chiar si la alimentara din colt, are ori la 0,33 ori la 0,750 (ce marlanie),
Pai nu "chiar si" ... sticla aia e mai mult pentru restaurante... noi eram obisnuiti pe vremuri cu astfel de sticle, ca altfel nu prea erau... pentru acasa ai in special doza si sticle de 0.75-1l ... unele beri gen belgiene sau corona vin standard in 0.33-0.35 ... in rest e cam pacaleala sa iei bere la 0.33, dar unii cica o "prefera" ...

#31
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,957
  • Înscris: 18.12.2007
Esti frate cu asta: https://forum.softpe...la-sticla-330ml ?

#32
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 abac, on 31 decembrie 2018 - 19:02, said:

Pe mine cel mai tare in Romania ma doare ca daca cumpar ceva la sticla, acea sticla nu este returnabila. Trebuie sa o arunc si fabrica sa consume energie si materie prima (preferabil de import) sa produca alta sticla in loc sa consume energie sa spele eticheta veche si sa puna una noua.
Pentru ca nu renteaza economic absolut deloc sa reciclezi sticla. Le transporti inapoi la fabrica (consum de energie, poluare, cheltuieli cu personal), le prelucrezi (consum de energie, poluare, cheltuieli cu personal). In ziua de azi tehnologia si e mai performanta/eficienta.
Mult mai ieftin, simplu si ecologic sa topesti un nisip nou si sa scoti o sticla noua.
Si cu ce polueaza o sticla la groapa de gunoi? E nisip topit si atat.

#33
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Am luat Ursus Retro la sticla de 0,5 ca pe vremuri,tocmai pt ca era asa mai 'ciudat' acum in epoca pet-urilor si dozelor sa tii o bere la jumate ca pe vremuri. Mi-am pus de foarte multe ori intrebarea de ce nu mai colecteaza nimeni sticlele de sticla pt o eventuala refolosire,mai ales ca se consuma ceva energie pt a transforma nisipul intr-o sticla,unele si destul de 'artistic 'lucrate....Sticla nu,dozele de Al nu,peturile nu....Dar se cumpara cu miliardele de buc...

#34
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 Baxon, on 31 decembrie 2018 - 19:03, said:

Sticla e periculoasa , se sparge te taie si mai si pierzi berea ! Doza sau pet e mai sigur si mai bun !

la bere calitatea e cam asa: pet < doza < sticla < butoi. Niciodata nu se va compara o bere la sticla cu una la doza dpdv al calitatii. Chiar am citit un articol pe tema asta unde se facea o diferentiere clara dpdv al calitatii in cazurile mai sus mentionate, insa era vorba despre Germania unde daca vrei sa ai o bere buna esti pur si simplu obligat sa folosesti sticla (din motive de concurenta).
In Romania unde majoritatea nu sunt interesati de ce baga in gura se pare ca nu conteaza decat cantitate.

 Magicwisewolf, on 01 ianuarie 2019 - 10:19, said:

Mai bun din pc de vedere transport, adica mai sigur. Mai buna la gust nu e sigur. La sticla de sticla are alt gust, mai proaspat, mai nealterat, mai altfel. Daca nu ma crezi poti testa. Eu am facut-o si m-am convins, ca nici nu credeam ca e asa diferenta cand imi spuneau bautorii veterani.


Nu doar ca e diferenta intre berea la sticla si cea la doza, dar conteaza enorm si paharul din care o bei. Tocmai am testat in minivacanta asta de Craciun cand am avut mult timp si bere la dispozitie

 Friskey, on 01 ianuarie 2019 - 17:47, said:

Pentru ca nu renteaza economic absolut deloc sa reciclezi sticla. Le transporti inapoi la fabrica (consum de energie, poluare, cheltuieli cu personal), le prelucrezi (consum de energie, poluare, cheltuieli cu personal). In ziua de azi tehnologia si e mai performanta/eficienta.
Mult mai ieftin, simplu si ecologic sa topesti un nisip nou si sa scoti o sticla noua.
Si cu ce polueaza o sticla la groapa de gunoi? E nisip topit si atat.

Sticla de bere odata golita se poate refolosi, nu e nevoie decat de un capac nou si proababil de o alt eticheta. Doza si petul nu reprezinta nicio mare evolutie tehnologica, ci doar lipsa de interes din partea celor ce comercializeaza asa ceva coroborata cu dezinteresul consumatorului pentru calitatea produsului.

Edited by giuliani, 02 January 2019 - 09:52.


#35
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010
Cum adică, nu mai este bere la 0.5 l ?!

Attached Files



#36
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,605
  • Înscris: 10.08.2009
Tocmai ling un Ursus retro la sticla de 0.5.
Imi place mai mult decat aia la cutie- subiectiv evident.
Evident nereturnabila.

Dar de ce a disparut uleiul la sticla de 1 litru ?
Era misto cand nimereai o sticla de apa minerala "gresita".Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate