Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Datorie la o companie germană, poprire pe conturi în România

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
CristiCronik

CristiCronik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 08.11.2008
Salut,

acum 2 ani am incheiat un contract de hosting pentru un prieten, pe numele meu. Contractul se reinnoia la fiecare 6 luni. Owner-ul site-ului mi-a spus ca nu mai are nevoie de website si pot intrerupe contractul... contract care se reinnoise cu cateva zile in urma. A spus ca il plateste si ca rezolva. Am primit mai multe mail-uri de compania de hostare, in care imi spuneai ca trebuie sa-mi onorez contractul chiar daca l-am intrerupt. Acum cateva zile am primit un mail de la o companie Tesch Mediafinanz care aparent ofera niste solutii de colectare a datoriilor. Mi-au specificat in mail ca va trebui sa platesc valoarea contractului precum si ceva penalizari. Locuind in Germania cativa ani, cooperand, te poti intelege cu ei, asa ca le-am propus plata in 4 rate. Mi-au refuzat oferta si mi-au propus o plata in 3-a rate ... dar mi-au mai adaugat o a 4-a rata care e aproape cat suma totala a primelor 3 rate, pe care au incadrat-o la "settlement fee".

Intrebare.
In urma unei datorii la o compaie germana, poti avea oprire pe conturi in Romania ? Este vreo suma minima pt ca s-ar face demersuri in justitie ?
Au specificat ca daca nu platesc in 4 zile suma pe care va trebui s-o platesc va fi foarte mare (aici cred ca se referea la cheltuieli de judecata avocati etc)

Rog un admin daca postul nu se incadreaza in topicul de Legislatie Europeana sa fie mutat in topicul de Emigrare Europa Centrala.
Mersi an nou fericit.

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Vezi ca e topic pe-aici in care pana si o banala amenda de circulatie e executata aici.
Te trezesti cu citatia la judecatorie. Si se misca al naibii de rapid.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 CristiCronik, on 31 decembrie 2018 - 16:12, said:

In urma unei datorii la o compaie germana, poti avea oprire pe conturi in Romania ?

Da.

 CristiCronik, on 31 decembrie 2018 - 16:12, said:

Este vreo suma minima pt ca s-ar face demersuri in justitie ?
Da, dar este politica fiecarei companii.

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Cred ca doar anul asta au fost cateva sute de procese ptr diverse datorii din Germania.

#5
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,529
  • Înscris: 16.03.2007
E vorba de hetzner? :D

#6
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
despre ce suma e vorba? si ce fel de pachet de hosting era?
in instanta nu cred ca te pot obliga sa platesti pt perioada in care tu nu ai beneficiat de serviciile lor, pentru ca resursele se pot aloca altcuiva si ei nu pierd nimic.

#7
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Nu compania germana iti blocheaza conturile ci un executor judecatoresc ce primeste o decizie de la tribunal.Nu conteaza ca serviciile sunt prestate sau nu, ci clauzle contractuale care odata nerespectate trebuie platit.

#8
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 CristiCronik, on 31 decembrie 2018 - 16:12, said:

In urma unei datorii la o compaie germana, poti avea oprire pe conturi in Romania ? Este vreo suma minima pt ca s-ar face demersuri in justitie ?
Au specificat ca daca nu platesc in 4 zile suma pe care va trebui s-o platesc va fi foarte mare (aici cred ca se referea la cheltuieli de judecata avocati etc)
Dacă obțin o hotărâre executorie în Germania o pot pune în aplicare în România, din 2001 este un regulament european în privința asta, și sigur că va crește suma.

#9
DdorinN

DdorinN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 15.05.2007
Pe mine o firma LTD m-a amenințat ca ma da in judecată pentru defăimare pe feisbuc, pentru un comentariu in care am explicat cum se pot obtine gratuit canale tv online...serviciu ce ei îl vând contra cost.

Sa m-a aștept la citație ?


Ah da, am mai precizat și faptul ca profita de oameni neinformați. Nu am adresat injurii.

#10
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 CristiCronik, on 31 decembrie 2018 - 16:12, said:

Este vreo suma minima pt ca s-ar face demersuri in justitie ?

Așa ceva nu există. Poți face o cerere de chemare în judecată și pentru un leu.

Există în practică, în funcție de fiecare firmă sau companie. Orice astfel de chemare costă, ei au un plafon de la care fac chemări în judecată. Aceste firme de recuperat creanțe cumpără acele datorii la pachet. Iau datoriile a 100 de clienți, să zicem, care însumate fac 5000 de euro, dar ei plătesc 500 de euro pe toate. Și recuperează din ele cât pot de mult, dar n-o să recupereze niciodată toată suma, pentru că nu e fezabil.

Totuși, dacă ajungi într-o instanță, sunt slabe șanse să câștigi. Cât timp tu ai beneficiat de servicii, ai avut un contract, din câte înțeleg tu nu ai mai utilizat serviciile, dar asta nu înseamnă că ei au fost de acord să nu ți le mai pună la dispoziție. Prietenul tău e principalul vinovat și el ar trebui să-ți plătească acești bani. Tu n-ar fi trebuit să te bagi în toată treaba până n-ai fi studiat bine problema. Prietenul n-are cont? De ce a fost nevoie să fii tu intermediar?

Și da, dacă ajungi la o hotărâre judecătorească, ți se va pune proprire pe conturile din România, de un executor judecătoresc, iar suma plătită va fi mai mare, pentru că vei plăti și cheltuielile de judecată. Cere-i prietenului bani pentru treaba asta. Chiar dacă nu toți, măcar să plătească și el ceva.

 DdorinN, on 31 decembrie 2018 - 17:39, said:

Pe mine o firma LTD m-a amenințat ca ma da in judecată pentru defăimare pe feisbuc, pentru un comentariu in care am explicat cum se pot obtine gratuit canale tv online...serviciu ce ei îl vând contra cost.
Sa m-a aștept la citație ?
Ah da, am mai precizat și faptul ca profita de oameni neinformați. Nu am adresat injurii.

Nu cred. Până una-alta, șterge și tu comentariul respectiv.

#11
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,528
  • Înscris: 30.08.2017

 DdorinN, on 31 decembrie 2018 - 17:39, said:

Pe mine o firma LTD m-a amenințat ca ma da in judecată pentru defăimare pe feisbuc, pentru un comentariu in care am explicat cum se pot obtine gratuit canale tv online...serviciu ce ei îl vând contra cost.

Sa m-a aștept la citație ?


Ah da, am mai precizat și faptul ca profita de oameni neinformați. Nu am adresat injurii.

Teoretic te pot da in judecata, practic n-o vor face pentru ca n-ar avea sanse de castig. Daca vrei sa fii precaut, stergi comentariul.

#12
DdorinN

DdorinN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 15.05.2007
Cam asta a fost discuția, însă, acum mi_a dat de bănuit. Mesajul meu a fost șters la câteva ore de fătuca asta.

Oricum, nu cred ca ii stătea la dispoziție avocatul firmei in ajunul crăciunului ptr prostii de genu.


Oricum, n-am vrut sa defăimeze pe nimeni! Doar sa le arat ca ce vând ei e disponibil gratuit și legal pe internet, adică streaming live ale posturilor tv.

Ei vând un soi de aplicație cu care poți recepționa posturi tv pe Smart tv pentru persoanele plecate in străinătate.


In alta ordine de idei, de unde ar putea face rost de datele mele personale pentru a depune o eventuala plângere ? Care sunt demersurile concrete in asemenea cazuri când e vorba de online ?

Attached Files


Edited by DdorinN, 01 January 2019 - 03:17.


#13
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Nu va mai faceti atatea probleme, tineti cont ca firmele astea care dau in judecata si cer despagubiri, folosesc personal sau servicii care trebuiesc platite. De exemplu in Italia daca dai in judecata pe cineva si castigi procesul dar individul nu are nimic pe numele lui, platesti tu toate cheltuieile de proces. Pe urma, daca intr-o buna zi individul va avea ceva, tot tu trebuie sa afli, sa demonstrezi si sa soliciti ca sa fii despagubit.
Probabil in Romania e la fel. Daca le radeti in nas si-i faceti sa creada ca nu aveti nici un ban, nu vor aea nici un chef sa riste cheltuieli si timp pierdut pentru nimic.

#14
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Da, nevasta-mea lucreaza la o firma de recuperari creante din vest. Suma minima pentru care se pun in miscare lucrurile este 10 euro. Pentru acei zece auro, in secunda in care a intrat firma pe fir, la prima scrisoare pe care ti-o trimit sa platesti, intra costurile firmei 50 de euro (doar ca ti-au trimis o hartie prin posta, sa fie clar).

Dupa aia fireste exista o procedura cu mai multe etape de somare dupa care esti actionat in judecata. Ei, cand esti actionat in judecata, cresc taxele si penalizarile pana la cer. Adica daca nu ai rezolvat in faza amiabila, platesti de iti da sangele pe nas.

Caz concret: factura de 26 de euro neplatita catre un spital, somatiile au fost ignorate total, s-a ajuns la tribunal, omul are de platit mai bine de 3000 (trei mii) de euro. Altfel executorul ii executa bunuri de valoarea aia.

Mai exista sansa sa nu te poata agata cu nimic: n-ai serviciu, n-ai proprietati, n-ai adresa. Sau, ai serviciu, pe salariu minim (sau pe ajutor social) cu 3 copii minori in intretinere si cu un bunic, intri la saracie si esti scos de sub urmarire. Adica vesticii fac diferenta intre cazuri sociale (imposibilitate financiara -> copiii ii sensibilizeaza tare in familiile sarace), ignoranta, ticalosie. Le trateaza diferit.

Edited by abac, 01 January 2019 - 08:38.


#15
aaddyy2005

aaddyy2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.02.2013

 DdorinN, on 01 ianuarie 2019 - 03:16, said:

Cam asta a fost discuția, însă, acum mi_a dat de bănuit. Mesajul meu a fost șters la câteva ore de fătuca asta.

Oricum, nu cred ca ii stătea la dispoziție avocatul firmei in ajunul crăciunului ptr prostii de genu.


Oricum, n-am vrut sa defăimeze pe nimeni! Doar sa le arat ca ce vând ei e disponibil gratuit și legal pe internet, adică streaming live ale posturilor tv.

Ei vând un soi de aplicație cu care poți recepționa posturi tv pe Smart tv pentru persoanele plecate in străinătate.


In alta ordine de idei, de unde ar putea face rost de datele mele personale pentru a depune o eventuala plângere ? Care sunt demersurile concrete in asemenea cazuri când e vorba de online ?
Nu pot sa cred ca e real!
Spune-i intai sa invete gramatica limbii romane si apoi sa ameninte pe cineva cu procese si ca nu e o discutie intre Celentano si Firicel.

#16
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Asta daca nu vin trupele speciale peste ei cand o detecta sistemul automat cuvantul cheie "atentat" din discutie :)

#17
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015
cum dorm nenorocitii astia noaptea? de la 26 de euro era mult si daca ajungeau sa recupereze 100, dar sa ajungi sa fii dator cu peste 3000 de euro este aberant.

#18
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,528
  • Înscris: 30.08.2017

 DdorinN, on 01 ianuarie 2019 - 03:16, said:

Cam asta a fost discuția, însă, acum mi_a dat de bănuit. Mesajul meu a fost șters la câteva ore de fătuca asta.

Oricum, nu cred ca ii stătea la dispoziție avocatul firmei in ajunul crăciunului ptr prostii de genu.


Oricum, n-am vrut sa defăimeze pe nimeni! Doar sa le arat ca ce vând ei e disponibil gratuit și legal pe internet, adică streaming live ale posturilor tv.

Ei vând un soi de aplicație cu care poți recepționa posturi tv pe Smart tv pentru persoanele plecate in străinătate.


In alta ordine de idei, de unde ar putea face rost de datele mele personale pentru a depune o eventuala plângere ? Care sunt demersurile concrete in asemenea cazuri când e vorba de online ?

8000 euro daune?Nici o instanta de pe planeta asta nu va aproba asemenea daune pentru un caz ca asta. Sunt situatii mult mai serioase si dovedide in care nu s-a ajuns la asemenea sume...

Edited by george_alexandru, 01 January 2019 - 11:33.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate