Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Cosmum gaze de 600mc in perioada 14nov-14dec - 840 RON

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Conteaza cati sunteti , cata apa calda menajera se foloseste , cat de izolate sunt tavenele ( caldura se ridica intotdeauna si se pierde prin tavan daca nu este izolat ) , conteaza calitatea tamplariei termopan ( ca daca nu ai termopan zi "bogdaproste" doar cu 600 mc ) ...conteaza multe. Esti sigur ca nu a fost vreo regularizare ? Eu am scos la Brasov , la casa pe doua nivele , 5 dormitoare ,un living , doua bucatarii , doua bai si un hol imens , cam 320 mc pe Decembrie . Nici pe astia nu i-am platit integral pentru ca mi-am pus din vara la citiri cate 100 mc in plus si acum am un "credit " de peste 450 mc in momentul asta . Tai din el cam 120 si scad la consumul real in fiecare luna . Undeva prin Martie ajung la zero la regularizare iar de acolo il impart pe lunile de primavara cand centrala merge putin . Din cauza asta , lunile de vara platesc cam 250 de lei ( desi consumul real este la jumatate ) ..iar pe cele de iarna maxim 350 lei .

Edited by JurasikMan, 31 December 2018 - 16:40.


#38
Slo

Slo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 25.11.2009

View PostBylly00, on 31 decembrie 2018 - 15:51, said:

Rezolva treaba cu izolarea planseului, cel mai la indeamana este sa insiri niste polistiren pe el. Depinde ce structura are, daca poti circula lejer pe acolo sau cum e. Prin tavane pierzi 35% din caldura.

1 mc = 11 kwh, ca dai consumul in mc sau kw tot aia este, chiar daca pe factura platesti kwh.

Daca ai centrala in codensatie si vrei sa profiti de ea trebuie sa folosesti temperatura pe tur sub 50 de grade.

Ce volum incalzesti? Inteleg ca singura izolatie a casei este cea de pe peretele exterior - 10cm, corect?

e centrala normala (nu in condensatie) tin turul la 60 grade.
da, singura izolatie e exterior 10 cm polistiren expandat.
volumul ar fi undeva la 175 m facand calculul orientativ.

#39
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,610
  • Înscris: 07.02.2003

View PostSlo, on 31 decembrie 2018 - 14:56, said:

nu gasesc factura dar parca asa imi aduc aminte cam am consumat. oricum stiu sigur ca e de 840 ron.
tu cum ai izolat acoperisul si sub parchetul/gresia de pe fundatie?
Nu am acoperis izolat, e standard, tabla pe schelet de lemn. Tabla e pusa pe resturile vechiului carton in anii 80, inainte era doar carton si smoala ca asa se facea pe atunci,panta mica o singura apa, constructie 1939. Dar la etaj am izolat tavan cu extrudat 3.5cm relativ recent, dupa decesul lui tata cand am si renovat. Podeaua la etaj e pe lemn. 2°C castigate.

Edited by andreic, 31 December 2018 - 18:52.


#40
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostSlo, on 31 decembrie 2018 - 14:47, said:

eu de fel sunt mai friguros, temperatura perfecta pentru mine e 23º C, la 22,5 imi e frig si stau cu polarul pe mine si nu vreau asta. Intr-adevar, chiar si cu 0,5º C peste am observat ca centrala functioneaza mult mai mult timp.

Scopul meu este sa fiu cat mai eficient in conditiile astea. Din pacate casa este veche, fara izolatie buna la fundatie, materiale vechi, etc. Incerc sa imi dau seama pe unde se pierde caldura si cum s-o retin cat mai mult in interior.
ai raspuns singur la toate intrebarile legate de "de ce".

Rezolvarea rezulta tot din raspunsul tau. Innoieste casa, izoleaza fundatia, schimba materialele.

Ce ar mai fi de spus altceva?

View Postadisz, on 31 decembrie 2018 - 15:27, said:


He,he,he.
115 lei,21,5-22 grade in casa.
Vaillant,24Kw.
5 calorifere,putin supradimensionate.
Cireasa de pe tort,carcotasilor si clevetitorilor:un bloc amarat,"comunistoid" sau mai bine zis "comunist".Da' am dovezi ca nu Ceasusecu l-a construit.
te-ai debransat deci? e bloc anvelopat? si cele comunistoide au mai fost anvelopate unele, cel putin prin bucuresti, nu stiu de unde esti

View PostSlo, on 31 decembrie 2018 - 14:52, said:

am 3 camere, o bucatarie o baie si un hol. 4 dintre incaperi au in jur de 12 m2 cu 2,60 m inaltime, baia 8m2 iar holul 3 m2. Plafonul nu e izolat pentru ca deasupra e o mansarda neterminata unde nici acoperisul nu e izolat si e deschis intr-o zona (circula aer liber pe acolo).
nu inteleg, ai dasupra cerul liber aproape, si te miri totusi...

#41
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Cea mai eficienta cale de actiune ar fi sa izolezi plafonul si sa termini acoperisul (nu inteleg prea cum e deschis).

Doar un lucru mai spun si accentuez - nu are sens sa folosesti polistiren extrudat, acela este util acolo unde ai umiditate (pentru ca are celula inchisa si este practic impermeabil) sau acolo unde este nevoie de rezistenta mecanica mare (sub sape spre exemplu). In rest are aproape acelasi coeficient de transfer termic (adica izoleaza la fel la aceeasi grosime) dar este mult mai scump.

#42
kenzokent

kenzokent

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 27.03.2008
3 camere, 75 mp,bloc nou, termostat pe 23 grade celsius, aerisit zilnic, nivel 2/5, 130 lei in intervalul noiembrie-decembrie.

#43
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostBylly00, on 01 ianuarie 2019 - 10:43, said:

polistiren extrudat,are aproape acelasi coeficient de transfer termic (adica izoleaza la fel la aceeasi grosime) dar este mult mai scump.
nuuuu.

extrudatul are un coefiecient de transfer termic mult mai bun.

#44
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Fals, nu am timp acum sa caut, dar cei interesati pot cauta coeficientii pe net si vor vedea ca fata de costul suplimentar nu se justifica nicicum.

PS: 0.036 coef la extrudat fata de 0.040 la expandat simplu sau tot 0.036 la grafitat. Pretul extrudatului e mult mai mare in schimb.

Edited by Bylly00, 01 January 2019 - 18:27.


#45
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,610
  • Înscris: 07.02.2003
Adera mai bine materialul pe extrudat si e mai rigid.

#46
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postandreic, on 01 ianuarie 2019 - 19:48, said:

Adera mai bine materialul pe extrudat si e mai rigid.
Dacă te referi la finisaje , greșit . Dacă faci finisaje pe extrudat trebuie "asperizat".

#47
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,610
  • Înscris: 07.02.2003
Probabil depinde ce extrudat iei, astea verzi cum am luat eu au asperitati pe toata suprafata.

#48
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Sunt unele lucioase, altele rugoase. Daca faci toate etapele si pui in opera adezivul in modul recomandat de producator nu e problema nici cu eps. Oricum, eu am sugerat sa se puna pur si simplu pe podeaua podului, fara adeziv. Este mai avantajos a izola exteriorul spatiului de locuit. In primul rand se castiga inertie termica, masa de acumulare a caldurii, apoi se elimina in general problemele care tin de aparitia punctului de roua in interiorul structurii pereteleui sau planseului. Desigur asta trebuie vazut de la caz la caz, aici nu stim nici ce fel de planseu este (lemn/beton).

#49
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postrealduc, on 31 decembrie 2018 - 15:18, said:

distributia de gaze naturale,gaze care sunt daruite gratis de Soare si de Creator, le-o platesti nemtilor ! ...

Distributia de gaze naturale este data de Soare? Posted Image

#50
sociala

sociala

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 06.01.2019
centrala e cu condesare pe gaz?Are timer de setat timpul la care sa se opreasca  cu restart?Cit consum pentru bai,dusuri saune?Dacå se  inchid dintre calorifere se reduce consumul?Intrebari de initiere ca va urma sa folosesc si eu una pe gaz  cu condensare si am invatat multe din experientele altora sfaturi extrem de utile.La centrale vechi se pot efectua upgreaturi -chestii electronice de siguranta control si monitorizare?Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate