Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Alcatel 1x

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
stephano

stephano

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,893
  • Înscris: 27.01.2008
Salut am un Alcatel 1x și mă confrunt cu o problema cu el.desi am numerele de telefon cu nume salvate în telefon cât și SIM atunci când sunt sunat imi apare doar numărul de telefon in format +4..... Și nu mi apare numele celui care mă sună deși cum am spus mai sus Nr este salvat pe telefon.ceva idei?

Attached Files



#2
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Setare apeluri, bifezi nume plus numar .

#3
stephano

stephano

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,893
  • Înscris: 27.01.2008

 GingisHan2015, on 31 decembrie 2018 - 13:10, said:

Setare apeluri, bifezi nume plus numar .
Te rog îmi explici cum?

#4
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Stai sa ma uit la al meu ca e alta marca .Moment .

Am intrat in SETARI- Agenda- Contacte- Afisare - Intai nume - prenume .Dar nu e Alcatel, insa cred ca e similar cam la toate .

Ia vezi aici la pag 24 Contacte .Apesi modificare si cred ca de acolo .Modificare contacte .
http://www.ilexgsm.r...50930_final.pdf

#5
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
Când te sună cineva, numărul are forma +407xx, tu le ai salvate cel mai probabil de forma 07xx, acesta poate fi un motiv.

Instalează Twitch 2! Contacts Formatter și salvează toate contactele cu prefix. Nu e nevoie să editezi individual fiecare număr, aplicația le editează pe toate odată.

Succes.

Edited by aiulianctin, 31 December 2018 - 14:18.


#6
neoliviu

neoliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 09.09.2004
Poate ma insel, e bug specific platformelor mediatek, incearca sa stergi la contactele cu probleme +4 (lasand doar 07....). Acelasi lucru si pe sim (eventual stergi complet de pe sim)

#7
stephano

stephano

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,893
  • Înscris: 27.01.2008
Tot așa îmi apare numărul cu formatul +4.culmea după ce termin convorbirea in apeluri îmi arată numele dar în timp ce suna nu

#8
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
Păi așa o să apară cu formatul +407xx mereu când ești apelat. Tu trebuie să ai contactele salvate sub forma +407xx și o să îți afișeze corect.

Ai urmat sfatul meu? Ai instalat aplicația pe care ți-am recomandat-o?

Edited by aiulianctin, 31 December 2018 - 14:25.


#9
stephano

stephano

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,893
  • Înscris: 27.01.2008

 aiulianctin, on 31 decembrie 2018 - 14:24, said:

Păi așa o să apară cu formatul +407xx mereu când ești apelat. Tu trebuie să ai contactele salvate sub forma +407xx și o să îți afișeze corect.

Ai urmat sfatul meu? Ai instalat aplicația pe care ți-am recomandat-o?
Da.tot așa îmi apare.doar nr

#10
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
OK, ai instalat aplicatia.
Dar ai editat si numerele de telefon ?!

#11
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,047
  • Înscris: 29.01.2016

 stephano, on 31 decembrie 2018 - 14:30, said:


Da.tot așa ĂŽmi apare.doar nr
Incearca din setari de la contacte, sa lasi in uz doar contactele din telefon, fara bifa la cele din sim. Daca le ai setate sa le arate pe toate, si din telefon si sim, practic sunt dublate, nu mai stie sa iti arate numele. Daca nici asa nu merge...

#12
stephano

stephano

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,893
  • Înscris: 27.01.2008
La multi ani tuturor
Da la fel apare.tin sa cred că e un bug
Am lăsat doar contactele din telefon,le am transformat cu +4..degeaba.

#13
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
fac si eu follow-up la topic ca am aceesi problema cu telefonul tatalui meu :)

#14
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018

 diahim, on 01 ianuarie 2019 - 20:17, said:

fac si eu follow-up la topic ca am aceesi problema cu telefonul tatalui meu Posted Image
Solutia:
Evitati daca se poate marca Alcatel (petarde au fabricat in trecut si petarde fabrica si acum), evitati pe cat posibil procesoarele si implicit platformele Mediatek!
Va spun ca om de service (bina ca pe 14 ianuarie schimb domeniul de activitate) ce fac garantii pentru un brand (de rahat brandul... nu-i dau numele ca nu este corect) ce ma confrunt cu Mediatek-urile si neajunsurile lor!
Nu intru in detalii... ce a fost de spus esential am spus!

#15
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Salutare,
Am și eu un Alcatel JOY1 sau ceva de genul.
La fel nu arată numele când ești sunat.
Am încercat cu +4, fără, șters numărul și adăugat după apel și tot nu merge.
Este vreo soluție la Pb asta sau îl arunc la gunoi.
Practic trebuie să dai respins ca să vezi cine te-a sunat și apoi să suni înapoi ceea ce e o aberație.

#16
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Hai că am rezolvat!
Trebuie din telefon la Setări Apel -> Afișare Apelant sau ceva de genul era setat la Setări Implicite de rețea.
Am modificat să afișeze tot timpul numele apelantului și acum merge.
Cea mai mare porcărie de opțiune ever!
Ce e tot nasol e că atunci când vrei să salvezi un număr, default let salvează în Telefon, ceea ce ar fi cât de cât ok, dar nu poți schimba acest default sa rămână pe contul de Google sau ceva.

#17
cristi_74

cristi_74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 05.03.2011
Sa nu mai deschid alt topic,am si eu o problema cu tel meu Alcatel 1S.Mai exact de vreo 2 zile mi-a aparut  simbolul castilor fara sa fie conectate,volumul oscileaza singur de la 0 la maxim si inapoi.Mentionez ca nu folosesc castile,tel nu mi-a cazut in apa,nu am mixerie/obiecte straine in mufa castilor,iar telefonul suna normal(deci difuzorul este ok).Cu castile atasate functioneaza ok,Am resetat din fabrica,a functionat ok vreo juma de ora si dupa a revenit in "headphone mode" .Am instalat si o aplicatie prin care puteam "forta" sa redea prin difuzor you tube,facebook......dar daca suna cineva ...mute la microfon si difuzor,mergea doar cu casti.Sa fie problema hardware sau software(inclin spre software pt ca dupa ultimul update de android a inceput sa faca figuri-blocari,la iesirea din unele aplicatii ramanea cu o bucata de ecran din aplicatie.....).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate