Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Recomandari chipsuri picante

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postrealduc, on 31 decembrie 2018 - 05:49, said:

se presupune ca omu¨nu are timp sa "gateasca" ! ...Posted Image
Dada... precis n-are timp :D

#20
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Cele mai bune sunt Lay's Strong Piri Piri(cele in punga violet).
Sunt trei grade de iuteala la chipsurile Strong: Hot Paprika, Piri Piri si Wasabi. Wasabi sunt cele mai iuti dar e o iuteala foarte diferita, din aia de hrean, care e foarte scurta, simti ca te inteapa in sinusuri, si iti dau lacrimile, personal nu imi place senzatia, recomand varianta Piri Piri.
Chipsurile de la Chio, nu stiu cu ce chimicale sunt date, am mancat doua zile la rand din alea cu paprika si de doua ori m-a durut capul, recomand sa fie evitate, alea simple doar cu sare sunt OK insa.

[ https://1.bp.blogspot.com/-8-ZiJvydxYc/V40lQZqa_VI/AAAAAAAAE6Q/i10CuN-15DMS9JqKREecobVeWfT4pZUMQCLcB/s1600/romania%2B16.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Aldulescu, 31 December 2018 - 08:17.


#21
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
hai sa va spun ceva, cand te apuci de mancat iute, mananci din ce in ce mai iute, fara sa mai realizezi......si simti in continuare gustul. Mie mi-a luat aproximativ un an ca sa ajung sa mananc Carolina Reaper ca pe cirese. Exagerez un pic dar pot sa mananc unul la fiecare masa....

#22
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
voi chiar credeti ca in chipsurile de la magazin - oricat de iuti ar fi ele - se pune cu adevarat praf de ardei iute care costa peste 100 dolari / kg ???

nu stiu ce tampenii de chimicale pun in chipsuri, la fel si la mancaruri "hot" de tip crispy strips de kfc - ca de la ele ma dor matzele, desi acasa mananc extrem de iute cu ardei cultivati de mine (maxim  habanero mancat direct, mai sus in preparate)

@alexpet - Carolina Reaper cultivat personal din samanta proprie sau cumparata? Am remarcat ca dupa cativa ani ardeii se corcesc, isi pierd iuteala desi arata identic, cam la 3 ani iau seminte noi

Edited by Oxigen1234, 31 December 2018 - 08:27.


#23
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Eu înțeleg întrebările referitoare la achiziția unei mașini, unui televizor, laptop, etc, dar chipsuri???
Dă-o dracului de treabă...

#24
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

View Postjimi91, on 31 decembrie 2018 - 05:35, said:

Da mov Posted Image....hot salsa....pff...pacat ca nu se mai fac Posted Image...erau excelente
"chili" de fapt le zice... se gasesc inca... sau poate-s altii si nu stiu eu... eu ziceam de aia mov de aici: https://www.lays.ro/produse/clasic

View PostAldulescu, on 31 decembrie 2018 - 08:15, said:

Cele mai bune sunt Lay's Strong Piri Piri(cele in punga violet).
Sunt trei grade de iuteala la chipsurile Strong: Hot Paprika, Piri Piri si Wasabi. Wasabi
Hopa! Trebuie sa-i caut prin magazine!

#25
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostA10Warthog, on 31 decembrie 2018 - 04:54, said:

Când am găsit-o pe nevastă-mea cu mănuși, ochelari de laborator și mască am râs, dar a trebuit să evacuez încăperea la primul CR tăiat.
Banuiesc ca nuaidat pe razatoare o cantitate mai maricica de hrean :). Eu nu am reusit fara masca de gaze. Nici macar afara nu se dispersa suficient de repede incat sa nu lacrimez urat.

#26
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

View Postericmario, on 31 decembrie 2018 - 09:01, said:

Eu înțeleg întrebările referitoare la achiziția unei mașini, unui televizor, laptop, etc, dar chipsuri???
Dă-o dracului de treabă...
Te-a invitat cineva la bors?

#27
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Au disparut pe naiba, ii plin de ele. Nu cauti tu unde trebe

#28
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018
Ce nu au disparut? Mai sunt astea?
http://www.alegesana...chili-1758.html
https://www.emag.ro/...5/pd/DM2N1BBBM/

Pai spune unde sa caut.

#29
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
http://super-hrana.r...-ce-e-procesat/

Mda.

#30
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018
nu mersi nu ma intereseaza genul de aberatii conspirationiste...

Edited by TruthHurts, 31 December 2018 - 11:39.


#31
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
deaia leau scos de originale ce is :))))))))

#32
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostTruthHurts, on 31 decembrie 2018 - 09:08, said:

"chili" de fapt le zice... se gasesc inca... sau poate-s altii si nu stiu eu... eu ziceam de aia mov de aici: https://www.lays.ro/produse/clasic



https://www.google.r...8R3v484pA__SKM:

asta e punga....e roz :))

#33
_RBT_

_RBT_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,352
  • Înscris: 19.01.2015
Mai exista si alternativa la Lays Strong Piri Piri.

#34
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018
N-am stiut ca exista si chipsuri iuti, am vazut cu aroma de fum, de bacon, iaurt si toate alea dar nu le-as gusta ca nu-mi plac.  In fiecare alimentara este un raft de 20 de metri cel putin cu aceste produse imediat langa sticlele de alcool, maine trec pe acolo sa vad daca au si iuti.  Eu de Revelion imi fac chipsuri simple de cartofi, dar se poate amesteca cartofii cu un ardei iute razuit si vor fi iuti, poate?

#35
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007

View PostNeaceasca85, on 31 decembrie 2018 - 02:06, said:

...
Erau intre 2011 si 2013, mancam la magazinul meu in fiecare seara o punga sa-mi paraie urechile de iuteala, urmata de pernite moi Olla Crunch de la Fratii Micula.
Plus o shaworma regulamentara la vreo 2 zile si uite asa ajungi sa zici ca te-ai îngrășat pe fond nervos.

View PostI2O, on 31 decembrie 2018 - 05:39, said:

Parerea mea e ca atunci cand condimentezi ceva cu ardei iute sau cu orice al condiment nu trebuie condimentat atat in cat sa nu mai simti gustul mancarii respective....
Corect! Aveam niște amici care la o friptura făcută la grill sau cuptor mai pregăteau si un sos de usturoi/mujdei. Il faceau atât de puternic încât efectiv nu simțeai gustul mâncării deloc.

Edited by Dau, 31 December 2018 - 13:50.


#36
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostDau, on 31 decembrie 2018 - 13:47, said:

Plus o shaworma regulamentara la vreo 2 zile si uite asa ajungi sa zici ca te-ai îngrășat pe fond nervos.


Corect! Aveam niște amici care la o friptura făcută la grill sau cuptor mai pregăteau si un sos de usturoi/mujdei. Il faceau atât de puternic încât efectiv nu simțeai gustul mâncării deloc.
Am observat o chestie la usturoi,astia romanesti cu catei mici nu sunt asa iuti si au aroma buna,dar sunt unii cred ca sunt ceva chinezesteti ca pisca de zici ca nu-i adevarat,nici nu poti sa faci mujdei,aia mai bine ii arunci

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate