Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Recomandari chipsuri picante

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018
Dar picante binisor. Preferabil din cartofi.

Pe "vremuri"(nu foarte indepartate) erau inferno de la lidl. Apoi chio chips aveau varintele "extrem" in special cele cu paprica iute si cele cu wasabi. Din ce vad au cam disparut. Ultimele chestii cat de cat picante peste care am dat erau doritos, dar din "mamaliga" si nu-s chiar favoritele mele. Alte recomandari din ce se gaseste pe la noi? Mi se pare bizar, dar cei mai multi par sa le prefere pe alea simple cu sare... sau arome "light"..

#2
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Mai este o metoda. Iei ce gasesti pe piata si adaugi niste boia iute peste ele.

#3
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

 Serafim606, on 31 decembrie 2018 - 01:27, said:

Mai este o metoda. Iei ce gasesti pe piata si adaugi niste boia iute peste ele.
Nu cred ca-i suficient. Ar trebui "gatite" cumva ca praful ala nu prea se preteaza la mancat direct.

#4
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Pai depinde cat pui :lol:.

#5
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,472
  • Înscris: 17.04.2006
Vezi variante de la Doritos, daca iti palce mamaliga iute Posted Image

LE: error

Edited by Sef-chenko, 31 December 2018 - 01:33.


#6
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,810
  • Înscris: 14.10.2008

 TruthHurts, on 31 decembrie 2018 - 01:24, said:

Dar picante binisor. Preferabil din cartofi.

Pe "vremuri"(nu foarte indepartate) erau inferno de la lidl. Apoi chio chips aveau varintele "extrem" in special cele cu paprica iute si cele cu wasabi. Din ce vad au cam disparut. Ultimele chestii cat de cat picante peste care am dat erau doritos, dar din "mamaliga" si nu-s chiar favoritele mele. Alte recomandari din ce se gaseste pe la noi? Mi se pare bizar, dar cei mai multi par sa le prefere pe alea simple cu sare... sau arome "light"..
Da, sunt nostalgic dupa Chili si Wassabi. Erau intre 2011 si 2013, mancam la magazinul meu in fiecare seara o punga sa-mi paraie urechile de iuteala, urmata de pernite moi Olla Crunch de la Fratii Micula. Crunch mai e si astazi dar parca nu la fel de bun.

Despre Wassabi un tip fumator inrait din cartier (eu nu fumez) a zis "Iti place sa mananci drojdia aia?".Posted Image

Chio au mai avut si acum editie limitata de Chili. Daca nu am chipsuri iuti, prefer pe cele cu cascaval. Dar simplu sarate no way.

Prin 2010 exista Chio Chakalaka, editie limitata cu ocazia Cupei Mondiale de Fotbal din Africa de Sud.

#7
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 Neaceasca85, on 31 decembrie 2018 - 02:06, said:

Da, sunt nostalgic dupa Chili si Wassabi. Erau intre 2011 si 2013, mancam la magazinul meu in fiecare seara o punga sa-mi paraie urechile de iuteala, urmata de pernite moi Olla Crunch de la Fratii Micula. Crunch mai e si astazi dar parca nu la fel de bun.

Despre Wassabi un tip fumator inrait din cartier (eu nu fumez) a zis "Iti place sa mananci drojdia aia?".Posted Image

Chio au mai avut si acum editie limitata de Chili. Daca nu am chipsuri iuti, prefer pe cele cu cascaval. Dar simplu sarate no way.

Prin 2010 exista Chio Chakalaka, editie limitata cu ocazia Cupei Mondiale de Fotbal din Africa de Sud.
Am avut ocazia sa fiu in preajma unuia care a deschis o punga de asa ceva.....am crezut ca-i verde de paris sau spray de gandaci in punga asa candea,era sa imi borasc matele si acum dupa atatia ani cand mi-am adus aminte am senzatia sa borasc....

Edited by I2O, 31 December 2018 - 02:13.


#8
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,810
  • Înscris: 14.10.2008
Erau condimente japoneze taica. Dar Wassabi mancam cand nu mai aveam Chili.

Hmm, acum imi aduc aminte, Wassabi semana cu hreanul, hrean luase in 2005 cumnata-mea cand eram student la Bucuresti, asa ca in 2011 Wassabi mi-a adus aminte de hrean.

#9
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
am mancat si eu....mult prea iuti :|....si mie imi placeau chipsurile lays in pungi roz...dar nu am mai vazut asa ceva...ce bune erau:)

#10
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

 I2O, on 31 decembrie 2018 - 02:11, said:

Am avut ocazia sa fiu in preajma unuia care a deschis o punga de asa ceva.....am crezut ca-i verde de paris sau spray de gandaci in punga asa candea,era sa imi borasc matele si acum dupa atatia ani cand mi-am adus aminte am senzatia sa borasc....
Trebuia sa le incerci si tu.

 Neaceasca85, on 31 decembrie 2018 - 02:14, said:

Erau condimente japoneze taica.
Hrean japonez. Imi desfundau nasul chipsurile cu wasabi. Posted Image Adevarul e ca sunt o experienta destul de exotica pentru noi...

 jimi91, on 31 decembrie 2018 - 02:19, said:

am mancat si eu....mult prea iuti Posted Image....si mie imi placeau chipsurile lays in pungi roz...dar nu am mai vazut asa ceva...ce bune erau:)
Pungi roz? Poate pungi mov. Alea-s preferatele mele ca aroma - ardei jalapenos, dar nimic hardcore pe partea de iuteala.

Edited by TruthHurts, 31 December 2018 - 02:23.


#11
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,810
  • Înscris: 14.10.2008
Era si fun cu ele cand dadeam altora sa incerce fara a le spune cat de iuti sunt si sa vezi reactiile. Posted Image

#12
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 TruthHurts, on 31 decembrie 2018 - 02:21, said:

Trebuia sa le incerci si tu.


Hrean japonez. Imi desfundau nasul chipsurile cu wasabi. Posted Image Adevarul e ca sunt o experienta destul de exotica pentru noi...


Pungi roz? Poate pungi mov. Alea-s preferatele mele ca aroma - ardei jalapenos, dar nimic hardcore pe partea de iuteala.
Se vede ca ma urastiPosted Image

#13
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,556
  • Înscris: 16.12.2011
Se ia un storcator cu melc. Apoi 1-2kg hrean. Si sucul intr-un spray cu care iti dai pe chips-uri cat vrei.

#14
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017
N-am găsit chipsuri în comerț care să fie cu adevărat iuți. Cele mai picante pe care le-am gustat sunt Paqui Haunted Ghost Pepper, pe care le găsești pe Amazon. Vin din SUA și problema e că au un termen de expirare foarte scurt.

Cred că singura alternativă mai iute e Paqui Carolina Reaper Madness One Chip Challenge Tortilla Chip, dar vezi prețul. E pentru un singur chips.

Oricum, noi facem chipsuri picante acasă. Durează ceva, dar sunt mult mai bune decât orice găsești în comerț. Dacă te interesează rețeta, citește în continuare. Am ajuns la ea după zeci de încercări.

=========================

Tipuri de cartofi pe care le recomand: Cara, Russet, King Edward, Agria. Dacă nu găsești nimic din astea, merge orice tip de cartof tare, cu un conținut scăzut de amidon.
Ai nevoie de un slicer de genul ăsta, e important să taie foarte subțire. Dacă nu ai așa ceva, poți să-i tai cu cuțitul, dar să nu fie mai groși de 3 mm.

Tai cartofii și îi pui într-un castron, pe care-l lași sub jet de apă rece până când apa e limpede. De obicei durează 15 minute, apoi scurgi apa.

Între timp, trebuie să alegi ce vrei să pui pe cartofi și cât de iuți să fie. De obicei punem, în afară de ulei:
  • paprika, praf de ardei iute, zahăr brun, sare și piper
  • biscuiți cu brânză pisați, praf de ardei iute, sare și piper
  • condimente BBQ și praf de ardei iute
La praful de ardei iute revin la final. Pune ce-ai ales pe cartofi și amestecă până sunt înveliți în condimente.

Tavă, hârtie de copt. Pui feliile de cartofi pe un singur strat. Probabil o să ai nevoie de mai multe tăvi.

Bagi totul la frigider pentru 30 de minute. Asta ajută cartofii să fie crocanți, dar dacă nu ai răbdare merge și fără pasul ăsta.

Între timp, încălzește cuptorul la 180 de grade Celsius. Noi avem cuptor cu convecție dublu. în care intră șase tăvi, fără să ardă extremitățile. Nu știu dacă e o idee bună să bagi toate tăvile în același timp într-un cuptor pe gaz. Dacă nu ai temperature control, poți să folosești un termometru pentru cuptor, altfel trebuie să estimezi.

Cartofii trebuie ținuți în cuptor până se fac aurii, de obicei în jur de 25-30 de minute. Nu deschide ușa cuptorului ca să verifici, uită-te doar la culoare.

=========================

Revin la praful de ardei iute. Noi creștem diverse tipuri de ardei iute, de la Padrone și Poblano, până la Bhut Jolokia și cel mai iute hibrid care există, California Reaper.

Mare atenție la protecție în cazul ardeilor foarte iuți. Când am găsit-o pe nevastă-mea cu mănuși, ochelari de laborator și mască am râs, dar a trebuit să evacuez încăperea la primul CR tăiat. Pentru manevrat semințe și tăiat ardei trebuie neapărat mănuși, pentru că uleiul de capsaicină se curăță greu. Scorpion, Ghost sau CR + mână la ochi = spital. Posted Image

Ardeii sunt culeși, spălați cu apă, pulverizați cu oțet și șterși bine. Se taie în jumătate și se pun în dezhidrator, la 56 grade C, pentru 24 de ore. Când sunt uscați ar trebui să se sfărâme la atingere. Ardeii se bagă într-o râșniță și produsul final se poate păstra în orice recipient etanș. Noi folosim fiole de plastic.

Știu că Habanero uscați se găsesc în România. La fel și pudră de Habanero și Naga J, prima fiind recomandarea mea pentru chipsuri foarte picante.

#15
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 TruthHurts, on 31 decembrie 2018 - 02:21, said:




Pungi roz? Poate pungi mov. Alea-s preferatele mele ca aroma - ardei jalapenos, dar nimic hardcore pe partea de iuteala.

Da mov :P....hot salsa....pff...pacat ca nu se mai fac :|...erau excelente

#16
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
simplu ! ...
cumperi chipsuri normale pe care l-e presari cu pulbere de chili de 5-600.000 de unitati Scoville ! ...
vei muri de infart negresit ! ... :)

#17
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Parerea mea e ca atunci cand condimentezi ceva cu ardei iute sau cu orice al condiment nu trebuie condimentat atat in cat sa nu mai simti gustul mancarii respective....

Edited by I2O, 31 December 2018 - 05:39.


#18
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
se presupune ca omu¨nu are timp sa "gateasca" ! ...Posted Image
l-e vrea condimentate dupa gustul altora ! ... :)

Edited by realduc, 31 December 2018 - 05:50.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate