Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cum mut pozele si datele Whatsapp de pe memoria interna pe cea externa

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Salut.

Am de mutat toate datele Whatsapp de pe memoria interna a telefonului pe cardul microsd. Cum fac ? Pur si simplu mut cu comanda 'move' folderul Whatsapp si folderul de poze (DCIM) ?

Si inca ceva, memoria interna e full, ce alte aplicatii uzuale ar putea ocupa mult spatiu pe memoria interna ?

#2
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,494
  • Înscris: 29.10.2017
Sau, unde se duc pozele cand se duc.
Eu salvez pe laptop si gata.



#3
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 25.08.2009
Daca ai un telefon cu android cel putin 6.0, e simplu: unele aplicatii, nu cele instalate de producator, pot fi mutate pe sdcard. La fel si pt poze, se poate alege unde se salveaza, alegi sdcard si lasi memoria interna libera.

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

 BG_183, on 31 decembrie 2018 - 00:56, said:

Si inca ceva, memoria interna e full, ce alte aplicatii uzuale ar putea ocupa mult spatiu pe memoria interna ?
Scoti de tot informatiile vechi... de ce sa muti.
Whatsapp din oficiu salveaza pe cardul extern atunci cand acesta e in regula si nu are restrictii de sistem.

#5
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 andreic, on 31 decembrie 2018 - 08:39, said:

Whatsapp din oficiu salveaza pe cardul extern atunci cand acesta e in regula si nu are restrictii de sistem.
Nu și pe Android pentru că:

1) Nu poți muta aplicația pe cardul SD: WhatsApp FAQ
2) Folderul în care sunt salvate fișierele media este setat implicit.

Dacă știe cineva cum se poate muta folderul Media pe cardul SD îl rog să ne spună.

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

 DaculScoril0, on 31 decembrie 2018 - 09:27, said:

Nu și pe Android pentru că:
Pai si eu ce crezi ca am... Android, si le pune pe card fara probleme. In setari disc implicit card sd.

Edited by andreic, 31 December 2018 - 11:43.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
La orice smartphone Android se poate seta locaţia implicită de salvare a fişierelor. Condiţia este ca acea locaţie să fie conectată mereu la telefon. Adică poţi pune ca locaţie de salvare şi un SSD conectat la telefon, dacă vrei, însă trebuie ca telefonul şi SSD-ul să fie precum melcul cu cochilia sa.
Ataşările WhatsApp se salvează în subfoldere din folderul WhatsApp. Conversaţiile se pot salva în cloud.

#8
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

 andreic, on 31 decembrie 2018 - 08:39, said:

Scoti de tot informatiile vechi... de ce sa muti.
Whatsapp din oficiu salveaza pe cardul extern atunci cand acesta e in regula si nu are restrictii de sistem.
de curiozitate intreb, ca oricum nu pot face nimic acum...Telefonul Nokia Lumia cu Windows 8.1 a crapat, nu se mai deschide, cica ar fi o piesa (nu se poate nici macar resofta), in fine, caut alt telefon. Eu tin minte ca am setat ca toate aplicatiile, inclusiv WhatsApp, sa se instaleze pe SD card. Si intr-adevar, am folder de WhatsApp pe SD card, pe care l-am copiat chiar si in laptop, in caz ca. Nu ma intereseaza pozele, ci mai degraba conversatiile, si doar unele dintre ele. Deci intrebarea mea ar fi: pe noul telefon (care va fi android), daca bag SD card si sim-ul meu, apoi instalez si ma loghez la WhatsApp, sunt sanse sa imi serveasca si istoricul? Decat intreb...

#9
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Muti pozele si clipurile pur si simplu in alt folded/album creat pe card. In galerie sau explorer. Restul datelor nu e nevoie sa le muti ca nu ocupa asa mult.

 Michidoo, on 31 decembrie 2018 - 21:52, said:

de curiozitate intreb, ca oricum nu pot face nimic acum...Telefonul Nokia Lumia cu Windows 8.1 a crapat, nu se mai deschide, cica ar fi o piesa (nu se poate nici macar resofta), in fine, caut alt telefon. Eu tin minte ca am setat ca toate aplicatiile, inclusiv WhatsApp, sa se instaleze pe SD card. Si intr-adevar, am folder de WhatsApp pe SD card, pe care l-am copiat chiar si in laptop, in caz ca. Nu ma intereseaza pozele, ci mai degraba conversatiile, si doar unele dintre ele. Deci intrebarea mea ar fi: pe noul telefon (care va fi android), daca bag SD card si sim-ul meu, apoi instalez si ma loghez la WhatsApp, sunt sanse sa imi serveasca si istoricul? Decat intreb...
Nu ai backup pe google?

#10
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 andreic, on 31 decembrie 2018 - 11:43, said:

Pai si eu ce crezi ca am... Android, si le pune pe card fara probleme. In setari disc implicit card sd.

 PSC, on 31 decembrie 2018 - 12:00, said:

La orice smartphone Android se poate seta locaţia implicită de salvare a fişierelor. Condiţia este ca acea locaţie să fie conectată mereu la telefon. Adică poţi pune ca locaţie de salvare şi un SSD conectat la telefon, dacă vrei, însă trebuie ca telefonul şi SSD-ul să fie precum melcul cu cochilia sa.
Ataşările WhatsApp se salvează în subfoldere din folderul WhatsApp. Conversaţiile se pot salva în cloud.

puteți pune vă rog instrucțiuni pas cu pas?

#11
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

 underb, on 01 ianuarie 2019 - 05:24, said:

Nu ai backup pe google?
Nu cred. Adica am avut contul de gmail logat, dar n-am facut alte setari ce tin de google, in mare pentru ca nici n-am stiut ce si cum. Repet,era un Windows Phone, daca are vreo relevanta. Singurul back-up care s-a facut a fost pe contul de Outlook (Microsoft Live) si acolo gasesc toate contactele. Acu' sa vad cum ma descurc sa le import in viitorul android :D Telefonul era setat sa-si faca back-up automat (fara sa ma mai intrebe), la contacte, aplicatii, setari etc. Se pare ca din toate astea am doar contactele, sau nu siu eu unde sa caut si restul in contul Microsoft Live. Am scormonit, dar n-am gasit nimic de WhatsApp. Pozele sunt salvate, ma interesau anumite convorbiri. Din pacate am aflat prea tarziu (dupa decesul telefonului) de web whatsapp.

#12
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 Michidoo, on 31 decembrie 2018 - 21:52, said:


de curiozitate intreb, ca oricum nu pot face nimic acum...Telefonul Nokia Lumia cu Windows 8.1 a crapat, nu se mai deschide, cica ar fi o piesa (nu se poate nici macar resofta), in fine, caut alt telefon. Eu tin minte ca am setat ca toate aplicatiile, inclusiv WhatsApp, sa se instaleze pe SD card. Si intr-adevar, am folder de WhatsApp pe SD card, pe care l-am copiat chiar si in laptop, in caz ca. Nu ma intereseaza pozele, ci mai degraba conversatiile, si doar unele dintre ele. Deci intrebarea mea ar fi: pe noul telefon (care va fi android), daca bag SD card si sim-ul meu, apoi instalez si ma loghez la WhatsApp, sunt sanse sa imi serveasca si istoricul? Decat intreb...

La telefoanele cu Windows era simplu: descarcarea fișierelor se făcea ori pe card ori in telefon(in ambele cazuri cu salvare in cloud).

La android am văzut ca poti modifica unde sa se descare. Vezi in setari->stocare cum ai făcute...setarile.

#13
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

 Pololica, on 01 ianuarie 2019 - 23:35, said:

La telefoanele cu Windows era simplu: descarcarea fișierelor se făcea ori pe card ori in telefon(in ambele cazuri cu salvare in cloud)
Eu am facut setarea ca toate aplicatiile sa se instaleze pe card. Si intr-adevar, am folder de WhatsApp acolo. Intrebarea e daca acel folder contine si conversatiile (asta ma intereseaza) si daca da, cum sa fac sa-mi apara istoricul cand voi instala WhatsApp pe un Android nou (desigur, voi baga cardul SD in noul telefon, dar e suficient, va prelua automat?). Despre cloud nu stiu mare lucru. E vorba de contul Microsoft Live/Outlook pe care mi-a cerut sa-l setez? Daca da, cum ziceam, nu stiu unde sa gasesc arhiva WhatsApp, tot ce am gasit pana acum au fost contactele.

#14
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
In Windows Phone cloud=OneDrive=contul de live.com/Hotmail/Microsoft. Du am.avut câteva resetari de WP si când îmi găsea backup pe card, ma intreba daca vreau sa încarc arhiva si mergea (adica vedeam toate mesajele existente pana la ora arhivei).

In Android ar trebui sa fie la fel (adica la preluarea arhivei dupa instalare daca va citi folderul de pe card). Al meu 640 încă e corespunzător la ce îl folosesc.

#15
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Michidoo, on 01 ianuarie 2019 - 23:45, said:

Eu am facut setarea ca toate aplicatiile sa se instaleze pe card.
ce versiune de Android?

#16
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
setarea am facut-o pe Windows Phone (8.1) si o sa folosesc Android 8.1 Oreo

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate