Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 

De ce sa cumperi din Romania o Dacie adusa de afara?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Mă tot uit pe Autovit la niste oferte bune (aka <50000 de km , cel mult 6-7 ani vechime, max. 8000-8500 de euro) și îmi apar "la greu" Dacii aduse din Germania, Belgia sau Franta. Ceva îmi scapă in treaba asta. Nu înțeleg de ce ai vinde in Ro o Dacie fabricata pentru acea piata și cine se încurcă sa cumpere o Dacie fabricata pentru ei, in loc sa fie fabricata aici, sa o iei direct la proprietar. Sper că faza aia cu banda de asamblare pentru Vest e "fumata". Că altă explicație, nu vad.
PS: acum am văzut... adusa DIN afara. Scuze.

Edited by LauCalin, 30 December 2018 - 23:30.


#2
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,029
  • Înscris: 09.05.2006
Pai poate un motiv ar fi faptul ca au rulat pe o infrastructura mai buna si probabil au fost mai riguros intretinute.

Cam acelasi motiv pentru care un roman cumpara o Skoda ceheasca sau un Suzuki unguresc din Germania sau alta tara cu apa calda.

#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Pai alea sunt in general lovite si refacute... luate pe bani de nimic din afara unde costa mult reparatiile.

#4
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Pai asta nu este in mare parte valabil pt orice mașină? Adică să o cumperi ieftin pt că a fost făcută praf sau are niste probleme tehnice, o cârpești" pe ici, pe colo și o vinzi "țiplă"?
Adică eu nu înțeleg de ce sa cumperi un Logan adus din Belgia, in loc sa cumperi de la un proprietar roman, din Romania. Nu vad rostul acestei complicări inutile.

Edited by LauCalin, 30 December 2018 - 23:50.


#5
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Merita daca mergi tu dupa ea si prinzi "oferte" putin lovite . Un amic si-a luat un Logan MCV cu aripa fata dreapta, capota si bara fata  indoite  la pret de 1000 de euro, masina cu 60 k km , masina in stare tehnica perfecta ; a venit cu ea pe platforma si a reparat-o in Ro pe bani putini .

#6
jiovrica-ciobanoiu

jiovrica-ciobanoiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 29.11.2018

 clausio, on 30 decembrie 2018 - 23:43, said:

... probabil au fost mai riguros intretinute.

“probabil” este cuvantul cheie, ”intretinute” este absolut relativ la orizontul propriei expectante si prejudecati, recte mecanicii cocalari din germy sant la fel de cocalari precum mecanicii cocalari din Romania, din Belgia sau de aiurea.

#7
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Aici nu gasesti nimic bun sub 5-8 k euro deci...

#8
dumibr

dumibr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 18.08.2007
din conceptia romanului ca inainte de 89 ce era pentru export era mai bun. din experienta proprie iti spun nu iti lua Logan, in comparatie cu alte marci e praf , iti spun din experienta proprie ca detinator de logan.

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
1. La modul general, oamenii se uita in special la pret.
2. Romanul este sarac, iar daca nu e sarac, el se vede asa => e zgarcit, iar faptul ca trebuie sa repare masina e o injuratura de mama, adica nu le intretin decat daca nu se poate altfel.
Exista si axioma celor care le ingrijesc enorm, dar aia le duc cu ei in mormant.
3. Romanii stiu instinctiv romanii si se feresc => spera ca cele de afara sunt mai bine intretinute.

#10
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Daca stai sa faci un calcul, pentru nemti o Dacia Logan este o soseta. La 10.000 euro noua, dupa 3 ani si 60.000 de km, eventual daca mai are si niste lovituri mici, mai bine isi ia alta decat sa bage 2000 de euro in ea ca deja incep sa se duca si articulatiile.
Acum nu stiu ce sa zic despre "asa de multe". Mie in Germania si Belgia mi se par foarte putine, abia daca vezi una pe zi. Eventual Duster poti spune ca sunt mai multe, parca vad mai des.

#11
freaka-da-disk

freaka-da-disk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 12.12.2018
Nu pot decat sa fiu de acord cu afirmatia cum ca orice masina mai scumpa decat Loganul este inerent mai buna dat fiind faptul ca este mai scumpa iar orice masina mai ieftina decat Loganul este inerent mai buna dat fiind faptul ca este mai ieftina...

#12
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Am un coleg care a luat un Sandero adus din Germania. Nici el nu poate spune dacă a făcut o afacere bună sau nu, nu a ținut să fie neapărat din Germania. Mașina este ok, nu a fost lovită, kilometri în regulă. Prețul cam ca aici. Concluzia este că se aduc pentru că sunt clienți.

#13
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,803
  • Înscris: 20.10.2015
In tari mai bogate preturile masinilor ieftine, acum intr-o perioada economica buna, sunt mai mici decat in Romania. Rezulta ca e mai rentabil sa faci pe samsarul cu o Dacie din Germania
Avantajele celor rulate afara sunt:
aerul cu mai putin praf
soselele cu mai putine gropi
mersul la nominal perioade mai indelungate
o siguranta mai mare ca a fost intretinuta la timp
tavalita mai putin, fiind masina de piata si nu de concedii sau de mers "la tara" cu ea
N-a fost taxi

cam astea-mi vin pe moment

#14
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Tsunnnami, on 31 decembrie 2018 - 01:24, said:

In tari mai bogate preturile masinilor ieftine, acum intr-o perioada economica buna, sunt mai mici decat in Romania. Rezulta ca e mai rentabil sa faci pe samsarul cu o Dacie din Germania
Avantajele celor rulate afara sunt:
aerul cu mai putin praf
soselele cu mai putine gropi
mersul la nominal perioade mai indelungate
o siguranta mai mare ca a fost intretinuta la timp
tavalita mai putin, fiind masina de piata si nu de concedii sau de mers "la tara" cu ea
N-a fost taxi

cam astea-mi vin pe moment

Toate afirmatiile tale sunt false.
  Toate motoarele au filtru de aer la motor.
Dar nu o sa cad in capcana ta sa te contrazic.
Avantajul unei masini adusa din afara este ca strainii au in general mai multi bani si vand masini care sunt in general in stare relativ buna.
Este adevarat ca nu imi dau seama cine ar fi suficient de nebun sa cumpere un Logan din Germania, dar se mai gasesc si din astia ...

#15
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,556
  • Înscris: 16.12.2011
1. 99,9 % sunt busite rau si refacute .  Nici un neamt cu toti boii acasa nu cumpara o masina doar pentru 1-2 ani. 4-6 mai sunt de inteles.
2. Sa gasesti neamtul care iti cedeaza cazanul cu care merge-n piata la jumatate de pret dupa un an... mai rar asa-ceva ! Nu toti sunt tampiti.
3. Un amic a cumparat Duster adus din Germanistan. Eu l-am sfatuit sa nu. Dupa vreo 2 luni, a scos fetele de portiera pe fata ca se blocase un geam cu .... diamante ! Sticla securizata. De ce ? Masina de doctor din Germanistan. Sau ce abureli mai au samsarii.

#16
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,803
  • Înscris: 20.10.2015

 cspot, on 31 decembrie 2018 - 03:36, said:


Toate afirmatiile tale sunt false.
  Toate motoarele au filtru de aer la motor.
Dar nu o sa cad in capcana ta sa te contrazic.
Avantajul unei masini adusa din afara este ca strainii au in general mai multi bani si vand masini care sunt in general in stare relativ buna.
Este adevarat ca nu imi dau seama cine ar fi suficient de nebun sa cumpere un Logan din Germania, dar se mai gasesc si din astia ...

E clar ca ai chef de flame, eu, nu

Puteai scrie o singura fraza:
"Avantajul unei masini adusa din afara este ca strainii au in general mai multi bani si vand masini care sunt in general in stare relativ buna."

#17
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,888
  • Înscris: 03.12.2001

 Pekiasan, on 31 decembrie 2018 - 04:10, said:

1. 99,9 % sunt busite rau si refacute .
minima logică ar spune că nu te apuci să repari o dacie daună totală, pentru că piesele și manopera sunt mai scumpe decât valoarea ei la revânzare.


explicația pentru mașinile astea la preț mic e simplă: atât valorează la ieșirea din garanție. neamțul ia banii ăia și îi dă avans pentru una nouă, pentru că nu vrea bătăi de cap cu reparații după ieșirea din garanție. și nu cumpără Logan second hand, că nu e prost.

#18
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009

 dumibr, on 30 decembrie 2018 - 23:56, said:

din experienta proprie iti spun nu iti lua Logan, in comparatie cu alte marci e praf , iti spun din experienta proprie ca detinator de logan.
Experienta ta nu se pupa cu experienta mea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate