Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ambasada Rusiei - comunicat despre "atrocitățile" soldaților sovietici

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
503 replies to this topic

#37
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Dihorul Razboinic, on 30 decembrie 2018 - 21:05, said:

Declaratiile astea nu prea isi au rostul. Nu au inventat sovieticii razboiul curat; poate cel mult au perfectionat propaganda care inalbeste si parfumeazaTM. Oricum azi nu are rost sa sapam in cimitir si sa dezgropam trecutul. Au trecut 73 de ani. Rusia a renuntat la comunism. Noi ne-am schimbat mult. Intre noi functioneaza cu totul alt cadru. Eu zic sa traim in prezent.
- rusia nu a renuntat la comunism

- intre noi si rusia functioneaza acelasi cadru ca intotdeauna

Ideologul lui Putin: România va dispărea ca stat în noua ordine mondială
https://www.realitat...la_1621718.html

Rogozin continuă amenințările la adresa României: Sunt un popor destul de laş/ Desigur că vom riposta
https://www.digi24.r...-riposta-773551

- si daca au trecut 73 de ani, ce? dupa cum vezi, totul e inca f actual si pe cale sa se repete, zilnic auzim despre ce miscari de trupe fac rusii, ce teritorii mai anexeaza etc

#38
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 unbrutus, on 30 decembrie 2018 - 22:01, said:

- rusia nu a renuntat la comunism

- intre noi si rusia functioneaza acelasi cadru ca intotdeauna

Ideologul lui Putin: România va dispărea ca stat în noua ordine mondială
https://www.realitat...la_1621718.html

Rogozin continuă amenințările la adresa României: Sunt un popor destul de laş/ Desigur că vom riposta
https://www.digi24.r...-riposta-773551

- si daca au trecut 73 de ani, ce? dupa cum vezi, totul e inca f actual si pe cale sa se repete, zilnic auzim despre ce miscari de trupe fac rusii, ce teritorii mai anexeaza etc
Rusia nu mai e URSS.

Acum pe bune, ce rost are sa tot batem toba razboiului? Are de cistigat Romania sau Rusia din asta? Ce a facut ambasada Rusiei nu prea isi are locul. Interesul comun e sa aplanam problemele vechi, nu sa le amplificam. Asta nu inseamna sa inchidem ochii la ce face unul sau altul azi, dar sa lasam un pic deoparte ce a fost acum 73 de ani.

Putin imi pasa ce spune Dughin, care se pare ca are si niste idei sataniste. Nu stiu cit de reprezentativ e el in politica, sper ca deloc. Daca rusii vor sa contracareze Occidentul, au o tara imensa a lor, pot s-o faca la ei acasa, nu au nevoie de un imperiu, sa se umple de popoare straine pe care sa le bage in aventuri politice. Daca nu se descurca cu Rusia, ce vor sa faca cu uniunea aia eurasiatica?

Am mai spus-o: eu inca mai astept ca Rusia sa vina cu un model politic care sa contracareze ideile Occidentului. Cap au, ca au avut scriitori si compozitori mari, numai sa-l puna la treaba. Vestul cu democratia, capitalismul, globalizarea, whatever. Rusia cu... ce? Sa puna modelul pe masa. Apoi mai discutam. Dar sa nu vina cu idei de imperiu, dominatie etc. Prieteni cu forta nu merge. Ideea ca ei stapinesc si apoi o sa fie bine nu spune cum o sa fie bine.

Asadar, vine Rusia cu un plan politic concret, sau doar cu apucaturi imperialiste? Repet, Dughin nu conteaza. Satanismul intr-un stat ortodox nu merge. E o mizerie.

#39
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
Și eu am auzit de ce făceau rușii.
Străbunicul a fost înrolat în Luftwaffe și ulterior a fost chemat pentru o scurtă perioadă după trecerea sovieticilor.
Străbunică ascundea ce avea în plită și sobă până se calmau apele.

Bunicul lucra la CAP la vaci și mai fura lapte pentru copii și tare îi era frică să nu fie oprit, dar asta pe vremea lui C. Nicolae.

#40
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Pe strabunicii mei din Basarabia puterea sovietica i-a deportat in Siberia si le-a confiscat toata averea, au fost suiti in tren numai cu hainele de pe ei. Desigur ca nu s-au mai intors niciodata de acolo.. Situatia este cunoscuta, nu vreo inventie de-a mea. In tara, in Moldova, bunica mea si fratii ei (copii pina in 10-15 ani) se ascundeau in sura de paie sau prin gropi facute in cimp de frica soldatilor, mai ales fetele care au ramas acasa au avut de suferit. Inclusiv poza epica si celebra cu steagul rosu fluturat pe cladirea Reichstagului in 1945 este...retusata, in cea originala ofiterul sovietic are cite un ceas pe fiecare mina. Desigur ca le-a cumparat de la vreun colectionar german. Poza retusata contine si citeva elemente noi (fum, spre exemplu), adaugate pentru a mari dramatismul situatiei. Mai multe informatii aici: https://en.wikipedia...r_the_Reichstag

#41
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 WestPoint, on 30 decembrie 2018 - 21:59, said:

3. de ocupat nu ne-au ocupat de capul lor ci cu acordul marilor puteri, exact ca semn de merite si jertfele aduse de rusi.
Inteleg ce vrei sa spui dar as vrea sa-ti amintesc ca americanii nici nu voiau sa intre in razboi, crezi ca mai aveau vreun chef sa se mai riste si cu rusii ? Deja cu nemtii cand era vorba sa lupte corp la corp erau terorizati. Ai vazut interviurile cu veteranii ?

Vreau sa spun ca n-as da atatea vine nici pe aia din vest pt cum s-a terminat atunci. Mai ales dupa atata timp.

Ma preocupa mult mai mult prezentul.

 scania_delfin, on 30 decembrie 2018 - 21:59, said:

Ai dreptate,dar si noi am facut la fel cand am fost in Rusia  Spargea sifonieru si faceau focui in mijlocul casei. Stiu de la cineva care a luptat pe front.
Asta a fost nimic, "aliatii" nostri adunau toata lumea din sat, ii ingramadeau in biserica si dadeau foc la biserica.

Intentia lor era sa-i extermine pe toti si sa-si construiasca acolo "spatiul vital".

Pentru flecustetele astea, rusii s-au infuriat si le-au furat ceasurile.

#42
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011
bunica mea ( vorbim de localitatea de langa reghin, jud.mures ) la fel mi-a zis ca soldatii germani au fost ok dar cand au venit rusii a fost dezastru

#43
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
rusii sunt fratii nostri ! ...
intrebati mamele pruncilor nascuti in 43 si 44 ! ...

#44
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Întrebați orice român ce a trăit în perioada aia despre expresia „Davai ceasu” și apoi mai vorbim. Rușii au fost și sunt cea mai mare teroare asupra poporului român, exceptând poate fanarioții.

#45
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 24.06.2006

 scania_delfin, on 30 decembrie 2018 - 21:59, said:

Ai dreptate,dar si noi am facut la fel cand am fost in Rusia  Spargea sifonieru si faceau focui in mijlocul casei. Stiu de la cineva care a luptat pe front.
si bunicul meu a luptat pe front in Rusia, niciodata nu mi-a povestit asa ceva, a fost si in Siberia 3 ani prizonier, acolo sa vezi viata!

#46
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
,,Beria și Stalin, aflați departe, la Moscova, știau foarte bine ce se întâmplă, într-unul din rapoarte, erau informați asupra faptului că “majoritatea germanilor spun că toate femeile germane din Prusia de Est care rămăseseră în spatele frontului fuseseră violate de soldații Armatei Roșii”. Fuseseră date numeroase exemple de violuri în grup - “incluzând fete sub optsprezece ani și femei bătrâne”. De fapt, victimele puteau fi chiar și fetițe în vârstă de doisprezece ani. “Grupul NKVD atașat Armatei 43 a descoperit că femeile germane din spatele liniei frontului în Schpaleiten încercaseră să se sinucidă”, continuă raportul. “Ei au interogat-o pe una dintre acestea, numita Emma Korn.” “Pe 3 februarie, le-a spus aceasta, trupele Armatei Roșii din prima linie au intrat în oraș. Au intrat în subsolul în care ne ascundeam și și-au îndreptat armele spre mine și alte două femei, indicându-ne să mergem afară în curte unde ne-au așezat în ordine. Acolo, în curte, doisprezece soldați m-au violat pe rând. Alți soldați au făcut același lucru cu cele două vecine ale mele. În noaptea care a urmat, șase soldați beți au năvălit peste noi în subsol și ne-au violat în fața copiilor. Pe 5 februarie, au venit trei soldați, iar pe 6 februarie, alți opt soldați beți ne-au violat din nou și ne-au bătut.” Trei zile mai târziu, femeile au încercat să-și omoare copiii și apoi să se sinucidă tăindu-și venele de la mâini, dar nu au reușit.....''



,,Nu se poate răzbate decât superficial la suprafața acestor contradicții psihologice tulburătoare. Atunci când femeile din Konigsberg, violate în grup, i-au implorat în final pe agresorii lor să le curme suferința, soldații Armatei Roșii s-au considerat insultați. “Soldații ruși nu împușca femei” au replicat aceștia. “Numai soldații germani fac asta.” Armata Roșie reușise să se autoconvingă de faptul că, asumându-și misiunea morala de a elibera Europa de fascism, putea să se comporte după bunul plac în orice situație, atât în plan politic, cât și personal.''

Antony Beevor -Caderea Berlinului. pag.19 si 20

#47
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010

 WestPoint, on 30 decembrie 2018 - 21:45, said:

Partea de est a Europai a fost eliberata de rusi, asta este incontestabil...

Ai de plua mea, ce noroc pe capul nostru. Daca te intreb de cine ne-a eliberat pe noi, poti sa imi si raspunzi?
Bine ca ti-ai facut tu cont pe forum, sa ne explici ce si cum. Altfel muream nestiutori. 'steapto.

#48
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010
75 de ani de cand au eliberat toate ceasurile si paltoanele. Cand au ajuns la Bucuresti si au dat iama prin pravalii cu marfa de la Paris, isi puneau gentile in cap. Credeau ca sunt palarii.

#49
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

 Paz, on 30 decembrie 2018 - 22:41, said:

Inteleg ce vrei sa spui dar as vrea sa-ti amintesc ca americanii nici nu voiau sa intre in razboi, crezi ca mai aveau vreun chef sa se mai riste si cu rusii ? Deja cu nemtii cand era vorba sa lupte corp la corp erau terorizati. Ai vazut interviurile cu veteranii ?

Vreau sa spun ca n-as da atatea vine nici pe aia din vest pt cum s-a terminat atunci. Mai ales dupa atata timp.

Ma preocupa mult mai mult prezentul.


Asta a fost nimic, "aliatii" nostri adunau toata lumea din sat, ii ingramadeau in biserica si dadeau foc la biserica.

Intentia lor era sa-i extermine pe toti si sa-si construiasca acolo "spatiul vital".

Pentru flecustetele astea, rusii s-au infuriat si le-au furat ceasurile.
Ai perfecta dreptate, americanii nu au mai vrut sa se amestece in al II-lea razbpoi, dar Churchil umbla ca cateaua in calduri dupa presedintele american
sa intre din nou in razboi si sa-i ajute. Erau la un pas ca Londra sa fie cucerita de nazisti.

Ceea ce stiu cei mai putini a fost ca si bombele atomice au fost aruncate in Japonia pentru ca Japonia sa se predea neconditionat si cat mai repede
statelor unite avand in vedere ca era deja invadata de rusi si americanii nu voiau asta sub nici o forma.

Pe americani nu i-a interesat cu adevarat ce se intampla in Europa de est, el voiau doar ca Germania, Franta si Italia sa nu incapa pe mana rusilor.
A fost o strategie extraordinara planul Marshal, o mutare de mare maestru de sah, nu numai preventiv ci si de parteneriatul viitoarei colaborari cu tarile vest europene.
Cele mai nemeritate merite au fost ale francezilor, care desi o tara ocupata, a facut parte din cei care s-au impodobit cu laurii infrangerii armatei naziste.

Ceea ce a facut Macron la Centenarul sfârşitului primul război mondia si infrangerea nazismului cu Trump este dupa parerea mea sub orice critica. I-as da interdictie de a
mai pasi pe teritoriul SUA. Se pare ca macron a uitat sau nu stie ca nationalismul si sovinismul isi au originile in Franta.

Edited by WestPoint, 31 December 2018 - 02:05.


#50
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 WestPoint, on 31 decembrie 2018 - 02:00, said:

Pe americani nu i-a interesat cu adevarat ce se intampla in Europa de est
Tari sarace in Est, nu era nimic de valoare de ciordit.

 WestPoint, on 31 decembrie 2018 - 02:00, said:

Ceea ce a facut Macron la Centenarul sfârşitului primul război mondial....
Ce a facut Macron, ca nu stiu ? Te referi la faza cu armata europeana ?

#51
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Da, printre altele si ca il acuza pe Trump ca fiind nationalost care pune SUA pe pozitii de inamic al UE.

But in a tweet prior to landing in Paris, Trump took a dim view of comments Macron made in a Europe 1 radio interview this week in which he appeared to cast the
United States as a threat.
Discussing the growing dangers from cyber-hacking, meddling in electoral processes and the U.S. decision to withdraw from a missile treaty, Macron said Europe needed
to protect itself against China, Russia "and even the United States."
https://www.reuters....t-idUSKCN1NE2M6

Edited by WestPoint, 31 December 2018 - 02:56.


#52
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Pai si nu are dreptate ? Vrea bani chiar de la voi ca exportati masini.

Nu te mai inteleg nici pe tine.

La aia, ca a adaugat SUA pe lista posibililor inamici, a fost ca sa-i ia fata la Le Pen. A intrat pe teritoriul ei ca sa arate poporeanului ca stie si aia. Nu stiu daca ma intelegi.

#53
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Paz, on 30 decembrie 2018 - 20:42, said:

Care tezaur bre ? Ala pe care ni l-au confiscat englejii ? Ca ala din Rusia era marfa privata a unor bancheri, nu era tezaurul romanilor. Si in afara de asta, ai nostri l-au dus la ei cu manutele lor, nu li l-a cerut nimeni.
Da nu spuneti chestiile astea, ca nu trebuie sa le stie fraierii.
mai ușor cu pianul pe scări.
E vorba chiar de tezaurul Băncii Naționale a României, cu tot cu rezerva de aur.

#54
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
faptul ca nu suntem capabili sa avem un dialog normal cu rusia este o grava eroare pe care o facem.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate