Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Scouter electric versus benzina

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 xcvt, on 30 decembrie 2018 - 14:29, said:

Am avut un scuter electric, si nu merita sa schinbi acumulatori in ficare an, e prea scump.
Plumb, nu?

#20
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011
vezi ca exista scutere electrice limitate la viteza, daca nu ma insel prind pana in 35km/h si au acumulatorii sub scaun, il poti lua acasa sa il incarci. Partea proasta este ca sunt cam scumpe, trec de 3000eur si cu service-ul nu stiu cum este, ca inca nu prea exista multi care sa repare asa ceva.

Mai bine iti cumperi un scuter dala de dai cu piciorul doar ca electric, costa 400-600eur ceva de calitate, are un range de 30-40km si o viteza maxima de 30km/h, plus ca il poti lua cu tine oriunde si incarcarea se face acasa.

Benzina merita doar daca dai de carnet, atunci recomand direct A1 si iti iei un scuter de 125.

#21
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Aici pe forum postase unul niste filmulete cu o trotineta electrica care mergea cu 50 km/h.

#22
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011

 Paz, on 30 decembrie 2018 - 22:02, said:

Aici pe forum postase unul niste filmulete cu o trotineta electrica care mergea cu 50 km/h.

poti dar trebuie sa deschizi limitatorul, pentru ca sunt limitate la 30kmh daca nu ma insel. Mi se pare si nebunie sa mergi pe trotineta electrica cu 50kmh sa dai peste o piatra sau stiu eu ce si praf te faci.

Edited by business11, 02 January 2019 - 12:21.


#23
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Exact. Mergi odata de doua ori pt senzatie dar nu poti face asta zilnic. Odata tot va trebui sa franezi.

#24
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 business11, on 02 ianuarie 2019 - 11:53, said:

poti dar trebuie sa deschizi limitatorul, pentru ca sunt limitate la 30kmh daca nu ma insel. Mi se pare si nebunie sa mergi pe trotineta electrica cu 50kmh sa dai peste o piatra sau stiu eu ce si praf te faci.
Asa e, nu ma gandisem la chestia asta.

#25
b0gdanss

b0gdanss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 02.06.2008
Cel mai bine te orientezi spre o trotineta electrica. Sunt foarte performante si nu mai stai cu grija ca o lasi afara datorita dimensiunilor.
Sunt trotinete cu baterii de 13ah 15ah care iti ofera autonomie 40km/incarcare,autonomie suficienta pentru mersul prin oras. De asemenea greutatea lor e acceptabila, max 22kg sa le poti baga sub birou la munca. Eu am trecut la trotineta de peste 1 an de zile si e de vis. Pana la birou fac 20-30min comparat cu masina sau ratb 60minute.
Singurul dezavantaj ca nu poti merge sub 5 grade sau pe timp ploios dar nu le poti avea pe toate.

#26
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011

 b0gdanss, on 02 ianuarie 2019 - 16:04, said:

Cel mai bine te orientezi spre o trotineta electrica. Sunt foarte performante si nu mai stai cu grija ca o lasi afara datorita dimensiunilor.
Sunt trotinete cu baterii de 13ah 15ah care iti ofera autonomie 40km/incarcare,autonomie suficienta pentru mersul prin oras. De asemenea greutatea lor e acceptabila, max 22kg sa le poti baga sub birou la munca. Eu am trecut la trotineta de peste 1 an de zile si e de vis. Pana la birou fac 20-30min comparat cu masina sau ratb 60minute.
Singurul dezavantaj ca nu poti merge sub 5 grade sau pe timp ploios dar nu le poti avea pe toate.

Eu am avut trotineta cu range de 35km garantat de producator, doar ca nu iti spune nimeni la cumparare ca astia 35km ii parcurgi doar daca mergi cum o fac ei cand testeaza capacitatea adica drum drept, greutatea "soferului" scazuta si temperatura ideala.

Orice temperatura sub 10 grade sau peste 26-27 influenteaza capacitatea si scade range-ul. De drum in panta nici nu mai spun si daca soferul are 85 de kg in sus deja aia 35km devin un vis indepartat cum a fost si in cazul meu cand reuseam un maxim de 24km.

Acum am vazut ca apar trotinete cu acumulatori externi care ii poti schimba. Asa ca iti cumperi 2 si le schimbi cand ti se termina dupa 20-30km.

#27
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007

 business11, on 02 ianuarie 2019 - 16:32, said:


Eu am avut trotineta cu range de 35km garantat de producator, doar ca nu iti spune nimeni la cumparare ca astia 35km ii parcurgi doar daca mergi cum o fac ei cand testeaza capacitatea adica drum drept, greutatea "soferului" scazuta si temperatura ideala.

Orice temperatura sub 10 grade sau peste 26-27 influenteaza capacitatea si scade range-ul. De drum in panta nici nu mai spun si daca soferul are 85 de kg in sus deja aia 35km devin un vis indepartat cum a fost si in cazul meu cand reuseam un maxim de 24km.

Acum am vazut ca apar trotinete cu acumulatori externi care ii poti schimba. Asa ca iti cumperi 2 si le schimbi cand ti se termina dupa 20-30km.

lasa-ma sa ghicesc, ai e-twow Posted Image

#28
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011
nu, ninebot

#29
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 business11, on 03 ianuarie 2019 - 20:04, said:

nu, ninebot

De care din ăsta ? Când bei câteva beri mai știe să meargă ?

#30
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011

 eugeniusro, on 03 ianuarie 2019 - 21:57, said:


De care din ăsta ? Când bei câteva beri mai știe să meargă ?

:)))) nu, de la Segway era. https://www.der-schw...phoChSkQAvD_BwE

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate