Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Vreau să scriu o carte

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
Cornel_P

Cornel_P

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 10.11.2018
Ce ti place mai mult . Mai economic ii pc u  . Dar de exemplu când traduci ceva si lucrezi cu text dat se recomanda caietul . De pe care se trece în word.

#20
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Cativa forumisti ti-au dat cateva sfaturi ok. Eu iti sugerez un sistem de a scrie, adica cum sa scrii: (ti le enumar frumos, inginereste :D )

1. Iti scremi mintea sa iti vina ideea principala a cartii.
           - O scrii pe o hartie.
           - Apoi, in maxim 2-3 fraze, descrii esenta romanului, scurt si precis (chiar asta spui cand te intreaba editorul despre ce e vorba).

(daca nu stii cum arata asa ceva, iata un exemplu in limba engleza:
"Bank Merchant Andy Dufresne is convicted of the murder of his wife and her lover, and sentenced to life imprisonment at Shawshank prison. Life seems to have taken a turn for the worse, but fortunately Andy befriends some of the other inmates, in particular a character known only as Red. Over time Andy finds ways to live out life with relative ease as one can in a prison, leaving a message for all that while the body may be locked away in a cell, the spirit can never be truly imprisoned."
- vezi si altele despre acelasi subiect: https://www.imdb.com...ref_=tt_stry_pl
pe scurt: filmul e despre prietenie si speranta, ca sa stii de ce au scris oamenii aia in acel fel).

2. Scrii sumarul (cuprinsul) romanului de la cap la coada (titlurile capitolelor, chiar daca vei decide sa nu apara scrise in carte).

3. Cumperi o placa mare din pluta, o pui pe perete. Tai un fel de cartoane subtiri (cam 10x10 cm, vreo 30-50 de bucati). Pe aceste cartonase iti vei nota momentele esentiale din fiecare capitol, si le infigi cu ace sau pioneze sub titlurile capitolelor, precum si diversele legaturile dintre ele = faci sageti, le muti, le completezi, scrii altele, le inlocuiesti, etc.

4. Primele doua cartonase trebuie sa contina cele doua intrigi principale ale romanului:
-prima este cea care declanseaza actiunea principala a romanului (trebuie sa apara in primele 5-15 pagini)
-a doua este cea care declanseaza finalul romanului (in ultimele 5-10 pagini)
(nu uita ca structura de baza a unui roman e cea invatata in scoala romaneasca: introducere, cuprins, incheiere)

5. Apoi umpli cu cartonase pe care scrii actiuni/momente importante/ intrigi secundare/ inflexiuni ale actiunii, care au loc de-a lungul romanului, relevante pt. desfasurarea actiunii, chiar si metafore sau descrieri speciale, plasate strategic, daca le consideri esentiale.


Daca ajungi sa ai acest tablou in fatza ta... ei bine, te poti apuca sa scrii efectiv romanul!

(procedand in felul sugerat de mine, avansezi mai repede si scrii mai bine, pentru ca ai tot timpul in fata tabloul prinicpal + elementele esentiale, adica tie in cap iti este clar ce vrei sa faci, si chiar daca vei mai modifica tabloul, stii de unde pleci si unde vrei sa ajungi, si ce cai trebuie sa urmezi pt. asta)

#21
9TOTH

9TOTH

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.01.2017

View PostQuantum, on 30 decembrie 2018 - 02:07, said:




Interesantă abordarea dar puțin prea de bază. ...Oricum apreciez ceea ce ai spus și Îți mulțumesc pentru seriozitatea răspunsului

Edited by althea, 30 December 2018 - 06:03.
citat+răspuns la mesaj sters si editare mesaj anterior citat integral


#22
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,582
  • Înscris: 16.08.2010
@initiator

Nu prea conteaza. Depinde de ceea ce ti se potriveste. Cineva s-ar putea sa prefere hartia si creionul, in timp ce pentru altcineva s-ar putea sa fie mai potrivit calculatorul.

Edited by althea, 30 December 2018 - 06:02.
citat+răspuns la mesaj sters


#23
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
la calculator evident, corectezi repede ce vrei,modifici imediat, si apoi poti trimite fisierul word sau pdf catre editura...

#24
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Pai, nici atata n-ai vazut in filme ca marii scriitori isi scriu operele pe masini de scris manuale?Posted Image

#25
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
pe mine ma enerveaza zgomotul de la taste :|....d-aia nu-mi plac cele mecanice, desi stiu ca sunt mai bune(timpul de reactie)...

#26
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008
Se cunoaste , antologic, chestia cu caronasele pe tabla de pluta.

Cineva, celebru, scriind un roman-fluviu prin metoda cartonaselor, a omis sa scoatelimine de pe tabla cartonasul unuia dintre sutele de personaje, care murise intre timp in romanul sau, astfel ca, intr-un capitol ce a urmat dupa altele multe, personajul a reaparut...

Eu cred ca initiatorul topicului are intentii sincere.

Pentru oricine, la o anumita etapa a existentei sale (accentuez, chestie de existentialism), daca simte difuz nevoia sa se exprime in scris, este bine sa o faca oricum.

Candva, undeva, cineva va gasi si se va folosi de ce a scris (Timpul impodobeste cu inedit ceea ce pare neinteresant contemporanilor. Mai ales ca sufletul omenesc se simplifica pana la primitivism in privinta emotiilor estetice in vremurile actuale).

#27
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Post9TOTH, on 30 decembrie 2018 - 02:19, said:

Interesantă abordarea dar puțin prea de bază. ...Oricum apreciez ceea ce ai spus și Îți mulțumesc pentru seriozitatea răspunsului
Daca ai tu o metoda mai buna... just do it! Eu am scris toata polologhia de mai sus in speranta ca acea metoda chiar poate ajuta pe un incepator care doreste sa scrie, sau poate ordona pe cineva dezorganizat. Cand vei citi de zeci de ori ce ai scris... s-ar putea sa nu mai stii de capul tau, sa nu mai ai habar nici ce personaje ai... ca un zugrav care vopseste de zeci de ori acelasi aparament in alb - mai vede el ceva...?!

Sa nu uitam totusi ca tu abordasei baza-fundamentului-temeliei intreband daca sa folosesti pc sau pix pt. a scrie...
(eu cred ca pc/telefon/tableta te pot distrage foarte usor de la scris... daca incep sa sune tel/mesagerii/internet/socializari...mai creaza cucu! )

View PostAnca12, on 30 decembrie 2018 - 12:11, said:

Cineva, celebru, scriind un roman-fluviu prin metoda cartonaselor, a omis sa scoatelimine de pe tabla cartonasul unuia dintre sutele de personaje, care murise intre timp in romanul sau, astfel ca, intr-un capitol ce a urmat dupa altele multe, personajul a reaparut...

(Timpul impodobeste cu inedit ceea ce pare neinteresant contemporanilor. Mai ales ca sufletul omenesc se simplifica pana la primitivism in privinta emotiilor estetice in vremurile actuale).
Pai de asta sunt bune cartonasele, ca le poti vedea permanent ca pe un far, le poti modifica, poti creiona personajele alaturi, nu uiti firul narativ, etc.  Daca si cu cartonase se uita...

Mi-ar placea sa dezvolti partea ingrosata si chiar sa o extinzi.

Edited by Quantum, 30 December 2018 - 14:13.


#28
somerio

somerio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 03.10.2013
Poate ca cea mai buna idee ar fi sa scrii macar un capitol pe PC dupa care sa ne dai si noua un sample sa ne dam cu parerea. Mai degraba te putem ajuta (sau infunda) daca vedem CUM scrii. Pe ce scrii conteaza mai putin intr-un final.

PS: eu as fi adeptul tehnologiei. Ai foarte multe avantaje si este muuult mai practic. Daca iti vin idei spontane si nu ai latoptul cu tine ---> ai sigur telefon mobil, notes, google docs etc :)

#29
BbVv

BbVv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 16.02.2019
Vreau să cant.
Am oare talent?
Dacă nu am talent degeaba cânt la microfon sau fără.
A scrie este o virtute de care nu se bucură oricine.

Trebuie să scrii câte puțin și să vezi ce impresie face ceea ce scrii.
Altfel e inutil și-ți pierzi vremea degeaba.

#30
carturescu

carturescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.02.2019

View PostQuantum, on 30 decembrie 2018 - 02:07, said:

Cativa forumisti ti-au dat cateva sfaturi ok. Eu iti sugerez un sistem de a scrie, adica cum sa scrii: (ti le enumar frumos, inginereste Posted Image )

1. Iti scremi mintea sa iti vina ideea principala a cartii.
   - O scrii pe o hartie.
   - Apoi, in maxim 2-3 fraze, descrii esenta romanului, scurt si precis (chiar asta spui cand te intreaba editorul despre ce e vorba).

(daca nu stii cum arata asa ceva, iata un exemplu in limba engleza:
"Bank Merchant Andy Dufresne is convicted of the murder of his wife and her lover, and sentenced to life imprisonment at Shawshank prison. Life seems to have taken a turn for the worse, but fortunately Andy befriends some of the other inmates, in particular a character known only as Red. Over time Andy finds ways to live out life with relative ease as one can in a prison, leaving a message for all that while the body may be locked away in a cell, the spirit can never be truly imprisoned."
- vezi si altele despre acelasi subiect: https://www.imdb.com...ref_=tt_stry_pl
pe scurt: filmul e despre prietenie si speranta, ca sa stii de ce au scris oamenii aia in acel fel).

2. Scrii sumarul (cuprinsul) romanului de la cap la coada (titlurile capitolelor, chiar daca vei decide sa nu apara scrise in carte).

3. Cumperi o placa mare din pluta, o pui pe perete. Tai un fel de cartoane subtiri (cam 10x10 cm, vreo 30-50 de bucati). Pe aceste cartonase iti vei nota momentele esentiale din fiecare capitol, si le infigi cu ace sau pioneze sub titlurile capitolelor, precum si diversele legaturile dintre ele = faci sageti, le muti, le completezi, scrii altele, le inlocuiesti, etc.

4. Primele doua cartonase trebuie sa contina cele doua intrigi principale ale romanului:
-prima este cea care declanseaza actiunea principala a romanului (trebuie sa apara in primele 5-15 pagini)
-a doua este cea care declanseaza finalul romanului (in ultimele 5-10 pagini)
(nu uita ca structura de baza a unui roman e cea invatata in scoala romaneasca: introducere, cuprins, incheiere)

5. Apoi umpli cu cartonase pe care scrii actiuni/momente importante/ intrigi secundare/ inflexiuni ale actiunii, care au loc de-a lungul romanului, relevante pt. desfasurarea actiunii, chiar si metafore sau descrieri speciale, plasate strategic, daca le consideri esentiale.


Daca ajungi sa ai acest tablou in fatza ta... ei bine, te poti apuca sa scrii efectiv romanul!

(procedand in felul sugerat de mine, avansezi mai repede si scrii mai bine, pentru ca ai tot timpul in fata tabloul prinicpal + elementele esentiale, adica tie in cap iti este clar ce vrei sa faci, si chiar daca vei mai modifica tabloul, stii de unde pleci si unde vrei sa ajungi, si ce cai trebuie sa urmezi pt. asta)

Hai ca n-aveam de gand. Dar dupa ce am citit planul asta, parca imi vine sa scriu o carte :)
Povestea o am, cuprinsul il am... mai ramane sa-mi cumpar panoul de pluta... dar cred ca prefer un excel :))

Vai, ce chef mi-ai facut sa revad (pentru a n'spea oara) Shawshank Redemption... ce exemplu ti-ai gasit si tu sa dai, Stephen King... :))

#31
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postcarturescu, on 25 februarie 2019 - 14:07, said:

dupa ce am citit planul asta, parca imi vine sa scriu o carte Posted Image
Povestea o am, cuprinsul il am... mai ramane sa-mi cumpar panoul de pluta... dar cred ca prefer un excel Posted Image)
Vai, ce chef mi-ai facut sa revad (pentru a n'spea oara) Shawshank Redemption... ce exemplu ti-ai gasit si tu sa dai, Stephen King... Posted Image)
Panoul de pluta e bun ca chestie fizica cu cartonasele alea infipte acolo, e un stimulent, nu o iconita pe ecran, de aia e bun.
Poti scrie cum vrei, dar panoul ala e macheta campului tau de batalie, pe care te poti juca :)
(am citit scenariul respectiv doar de doua ori ;) )

#32
carturescu

carturescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.02.2019

View PostQuantum, on 25 februarie 2019 - 14:44, said:

Panoul de pluta e bun ca chestie fizica cu cartonasele alea infipte acolo, e un stimulent, nu o iconita pe ecran, de aia e bun.
Poti scrie cum vrei, dar panoul ala e macheta campului tau de batalie, pe care te poti juca Posted Image
(am citit scenariul respectiv doar de doua ori Posted Image )

Stiu ce zici tu. Este, intr-adevar, de efect. Insa ma gandesc ca faci asta daca iti planuiesti sa traiesti din asta... eu insa ma gandesc s-o scriu "pe sub mana". Inca nu stiu cat de originala este ideea... dar o sa finalizez macar un capitol si revin sa va cer parerea (fara a va divulga, evident, toata povestea).

Noi avem norocul de a trai intr-o perioada in care poti testa piata chiar inainte de a avea produsul finit... si ar fi pacat sa nu profitam de asta :)

#33
Sicosan

Sicosan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 13.06.2010
@ 9TOTH: Vă rog să îmi spuneți o părere dacă vreau să scriu o carte cum e mai bine să o fac,scrisă de mână sau la calculator? Argumentați vă rog.


Ideile care iti vin in cele mai neasteptate locuri, pot fi scrise intr-un carnetel.
Dar scrierea este preferabil sa o faci pe un calculator.
Acolo poti corecta ce vrei, cand vrei, fara stersaturi...
Apoi deschizi un blog si publici pe internet pe masura ce scrii.
Asa poti vedea ce impact are scrierea ta.
Daca vei avea cititori poti trece si la tipar.
Despre costuri la tipar nu spun nimic, ca sa nu te descurajez... Posted Image

Am vazut pe internet o scriere, autorul postand din cand in cand cate un nou capitol.
https://vasile-giurgiu.blogspot.com

.

#34
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostSicosan, on 12 martie 2019 - 15:02, said:

@ 9TOTH: Vă rog să îmi spuneți o părere dacă vreau să scriu o carte cum e mai bine să o fac,scrisă de mână sau la calculator? Argumentați vă rog.


Ideile care iti vin in cele mai neasteptate locuri, pot fi scrise intr-un carnetel.
Dar scrierea este preferabil sa o faci pe un calculator.
Acolo poti corecta ce vrei, cand vrei, fara stersaturi...
Apoi deschizi un blog si publici pe internet pe masura ce scrii.
Asa poti vedea ce impact are scrierea ta.
Daca vei avea cititori poti trece si la tipar.
Despre costuri la tipar nu spun nimic, ca sa nu te descurajez... Posted Image

Am vazut pe internet o scriere, autorul postand din cand in cand cate un nou capitol.
https://vasile-giurgiu.blogspot.com


.

Incintat de cunostinta Vasilica Posted Image
Lasa-te de scris si apuca-te de alte sporturi

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate