Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Accesare fisiere din afara retelei

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
1. Un NAS consuma mai putina energie decat un PC (desi laptopul tau s-ar putea sa fie economic). Tine cont ca ala merge 24/7. De aceea, pentru solutii nepretentioase, un router cu USB si un hdd extern conectat pe router face treaba de care ai nevoie. Totusi... ai nevoie de un router puternic cu USB 3.0 altfel viteza de transfer pe usb va fi 5-10MBytes/s.
2. Cel mai probabil va trebui sa pui firmware custom pe router (openwrt, dd-wrt, etc.) ca sa ai server vpn.
3. Incearca cu VPN obisnuit (ipsec) pentru inceput. Android-ul are nativ in el optiunea de VPN client. OpenVPN e mai complicat de setat si consuma resurse (asa cum spunea @ogo).

Edited by radurus, 31 December 2018 - 09:30.


#20
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007

 radurus, on 31 decembrie 2018 - 09:27, said:

1. Un NAS consuma mai putina energie decat un PC (desi laptopul tau s-ar putea sa fie economic). Tine cont ca ala merge 24/7. De aceea, pentru solutii nepretentioase, un router cu USB si un hdd extern conectat pe router face treaba de care ai nevoie. Totusi... ai nevoie de un router puternic cu USB 3.0 altfel viteza de transfer pe usb va fi 5-10MBytes/s.
2. Cel mai probabil va trebui sa pui firmware custom pe router (openwrt, dd-wrt, etc.) ca sa ai server vpn.
3. Incearca cu VPN obisnuit (ipsec) pentru inceput. Android-ul are nativ in el optiunea de VPN client. OpenVPN e mai complicat de setat si consuma resurse (asa cum spunea @ogo).
OK, o sa încerc.

Ps: e calculator nu laptop chiar dacă are i5 2400s (e un hp 8200 usdt - ala cel mai mic ce are proc de laptop și memorie de laptop)

#21
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007
Deci situatia sta in felul urmator....

Ca sa pot accesa direct fisierele a zis ca ar fi trebuit sa dau port forward la porturile de smb(445 si 139) care sunt blocate de catre RDS(datorita vulnerabilitatilor de securitate)... deci nici o sansa. In plus mi-a zis ca si daca nu ar fi fost blocate trebuie sa fi nebun sa le deschizi, tinand cont ca pe aceste 2 porturi sunt cele mai atacate. Mi-a explicat ca anut trecut prin o gramada de calculatoare au fost infestate cu un virus.
Ca si solutie alternativa dar cu dezavantajul ca o sa imi scada cat de cat viteza de copiere mi-a recomandat sa fac printr-un VPN si sa instalez pe ambele calculatoare Zerotier.

Zilele viitoare cand am timp o sa ma ocup si revin aici cu rezultatul

Edited by mirel3003, 07 January 2019 - 14:46.


#22
JohnnyUSA

JohnnyUSA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 27.01.2006
Eu am un VPN L2TP/IPsec si am reusit transfer de fisiere cu 8MB/s (80Mbps). Cred ca este suficient si stai si mai linistit dpdv al securitatii.

In concluzie, recomand si eu VPN, deschiderea unor porturi catre exterior nu este de recomandat.

#23
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007
Am reusit cu Zerotier.

#24
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
My case.

Am net pe 4G vdf. (natural!, fara ip public). Anterior am avut conexiune radio un alt provider, pppoe.(mergea ddns de la Asus, router Asus, VPN)

Am un alt Asus, server Samba, care are conexiune wan ip dinamic de la routerul 4G vdf. Stiu ca nu e ok 2 routere in cascada dar am vrut Asusul sa gestioneze reteaua locala.

Desi nu am ip public, mi-am zis sa incerc AiCloud (Asus) pe telefon in retea locala.

Am activat AiCloud pe router (acces Samba network shares from internet, access usb drives attached to router from internet).
Am instalat aplicatia pe telefon.
S-a conectat. Totul mergea asa cum trebuie.

Surpriza a venit cand am dezactivat wifi si am trecut pe 4G cu telefonul.
Aplicatia se conecteaza la router. E mai slow si e normal tinand cont ca e o conexiune 4G LTE < > 4G LTE.
Transferul de fisiere de face la viteza dea mai mica dintre cele 2 conexiuni. (Routerul vdf duce 25Mbps cand e libera reteaua si 2-5Mbps cand e ocupata, cu telefonul am prins chiar 65Mbps dar uzual merge cu 10-15 pe orange si ~10-25 pe vdf)
Pot chiar sa vad film (stream) de pe discul  usb de pe router dar fiind un abonament de 100GB lunar (noaptea nu e contorizat), n-ar fi recomandat.

Nu stiu cum face.
Probabil ca face un tunel VPN folosind ca server ASUS.com.
Functioneaza desi scrie acolo cu galben ca nu functioneaza.

Attached Files


Edited by radurus, 07 January 2019 - 23:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate