Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Accesare fisiere din afara retelei

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,937
  • Înscris: 04.10.2007
Salutare, salutare

Tinand cont ca suntem in concediul de iarna si stateam pe acasa si ma plictiseam am incercat sa pun in aplicare un o chestie pe care mi-o doream mai de mult...

Am luat un minicalculator ce il aveam pe acasa si am inceput sa imi bag mainile in el.
Configuratie:

CPU: I5 2400S (stiti voi procesorul ala castrat care are consum mic de curent)
RAM: 8GB DDR 3
Stockage: 1) SSD 120 GB - pentru sistemul de operare
2) HDD 6TB - pentru fisiere
Sistem operare: Windows 10 PRO

Calculatorul sta 24/24 7/7 aprins

Acum vine partea interesanta.
Deoarece am net de la RDS a trebuit in primul rand sa iau un DNS si l-am luat de la noip.org de genul abcdef.myftp.org - e gratis
Am instalat pe el un Server DLNA
Am reusit sa il fac sa il pot accesa prin Remote Desktop din afara retelei (port forwarding 3389).
Am instalat pe el HFS (http://www.rejetto.com/hfs/) deoarece mai vreau sa share-uiesc cu fratemiu si alti amici diverse fisiere... am facut pentru fiecare cont unde sa aiba acees, etc (port forwarding 8080; 9090; 80 - sa functioneze din afara retelei)

Pe langa astea mai am instalate diverse alte mici chestii. Nu vreau sa instalez pe el Linux ca nu ma descurc. Nu am nici o treaba cu IT-ul, meseria mea e cu totul alta.

Intrebarea e pot mapa HDD-ul de 6TB la mine pe laptop si sa il pot accesa si din afara retelei(adica oriunde am net sa am acees si la fisiere). Prin HFS e naspa ca fiecare fisier trebuie download-at daca vreau sa il folosesc.
Exista vreo modalitate?

Edited by mirel3003, 29 December 2018 - 18:30.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,115
  • Înscris: 22.05.2003
1. RDS ofera DNS Dinamic gratuit de forma xxx.go.ro (recomand sa il folsoesti), il setezi din Digicare.
2. Iti recomand sa incerci Xpenology.
3. SAMBA Share merge doar in LAN, dar exista alte metode de acces.
Fisierele trebuie descarcate, e normal.
Pt video, recomand Plex.

#3
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,937
  • Înscris: 04.10.2007

 Adm, on 29 decembrie 2018 - 18:40, said:

1. RDS ofera DNS Dinamic gratuit de forma xxx.go.ro (recomand sa il folsoesti), il setezi din Digicare.
2. Iti recomand sa incerci Xpenology.
3. SAMBA Share merge doar in LAN, dar exista alte metode de acces.
Fisierele trebuie descarcate, e normal.
Pt video, recomand Plex.

1) Stiu ca si rds ofera dar parca nu functionaza tot timpul cum trebuie
2) Imi trebuie ceva simplu ... Xpenology e extrem de complicat
3) In retea e foarte simplu din Windws nu mai am nevoie de SAMBA

DLNA folosesc Universal Media Server 7 care mi se pare ca e peste PLEX.

Pe laptop-ul de lucru de exemplu am un driver pe retea pe care il pot accesa de oriunde, pur si simplu... la fel vreau sa fac si eu

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,115
  • Înscris: 22.05.2003
1. Xpenoloxy este foarte simplu de folosit.
2. RDS merge cel mai bine, pt ca simte imediat schimbarea de IP. Folosesc de cativa ani si merge perfect, pt ca nu trebuie sa ai suport in device pt un anumit serviciu de DNS dinamic.
3. Poate nu intelegi: in retea/Windows = SAMBA!
SAMBA nu merge cand nu te afli inr etea, adica pe net.
4. Plex este peste Universal Media Server pt simplul motiv ca poate fi accesat si de pe internet, ceea ce UMS nu poate, fiind un banal server DLNA.

Problemele sunt altele, insa: nu intelegi limitarile ce apar cand nu mai esti in aceeasi retea cu serverul tau.
Fisierele trebuie descarcate (iar aici vorbim de video, in general), iar alternativa este streaming-ul => Plex

#5
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,374
  • Înscris: 08.02.2011
Se face extrem de simplu ce Serviio:
instalezi programul
in tabul remote alegi o parola, bifezi "Automatically configure your router to allow incoming Internet connections" ( daca nu merge trebuie sa faci manual port forwarding )
alegi in tabul library la ce sa faci share
tot in tabul remote poti alege portul si eventual un domeniu asociat daca ai ( ceva gen zapto.org )

accesezi http://yourip:23424/mediabrowser/ si ai acces la filme, muzica si toate celelalte din orice browser fara sa instalezi nimic altceva


Lasa dracia de Plex in pace, ala nu stie decat subtitrari UTF-8, altfel nu ia diacriticile.

E posibil sa mearga si cu Universal Media Player accesul  remote, nu l-am folosit de mult timp, dar oricum si asta este peste Plex.



Si da, Serviio ruleaza via streaming, exact ca si youtube.

Edited by modoran, 29 December 2018 - 19:33.


#6
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,937
  • Înscris: 04.10.2007

 Adm, on 29 decembrie 2018 - 19:25, said:

1. Xpenoloxy este foarte simplu de folosit.
2. RDS merge cel mai bine, pt ca simte imediat schimbarea de IP. Folosesc de cativa ani si merge perfect, pt ca nu trebuie sa ai suport in device pt un anumit serviciu de DNS dinamic.
3. Poate nu intelegi: in retea/Windows = SAMBA!
SAMBA nu merge cand nu te afli inr etea, adica pe net.
4. Plex este peste Universal Media Server pt simplul motiv ca poate fi accesat si de pe internet, ceea ce UMS nu poate, fiind un banal server DLNA.

Problemele sunt altele, insa: nu intelegi limitarile ce apar cand nu mai esti in aceeasi retea cu serverul tau.
Fisierele trebuie descarcate (iar aici vorbim de video, in general), iar alternativa este streaming-ul => Plex

Nu e vorba de fisiere video, tocmai asta e vorba.... sunt diverse chestii ce le tin pe calculator (documente, poze, etc)....

#7
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,374
  • Înscris: 08.02.2011
Pai pentru astea exista banalul server http ( sau ftp dupa cum vrei tu ).  Vrei linkuri de unde sa descarci un server http sau ftp ?

#8
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Nextcloud sau owncloud instalat pe un server web linux sau Windows. Nu te speria de Linux ai aici pas cu pas cum poti sa il pui in picioare: https://www.howtofor...ginx-nextcloud/
Daca nu, pe un Windows instakezi Xamp sau Wamp: https://www.apachefr...g/ro/index.html urmat de instructiunile pentru owncloud: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hKsVl_1DYf0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,937
  • Înscris: 04.10.2007
Ca sa va explic exact ce am eu nevoie sa nu mai exista dubii si discutii....

De exemplu:
1) Am un fisier excel pe "Server", eu vreau sa pot intra in acel excel sa modific in el si sa salvez dar fara sa il descarc
2) Am niste poze pe "Server", vreau sa le pot vedea fara sa le descarc
3) Am alte mici fisere pe care sa pot sa le accesez de oriunede...

Eu vreau sa se comporte HDD-ul instalat in server ca si cum l-as avea in laptop...

Partea ce am facut-o eu acum cu serverul DLNA e un bonus.

Daca nu reusesc o sa intreb in 7 ianuarie IT-istii de la lucru cum au facut ei acolo

Edited by mirel3003, 29 December 2018 - 20:23.


#10
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,374
  • Înscris: 08.02.2011
Da, excel, poze si "documente mici" practic nu vezi cand se descarca in background, se salveaza o copie locala si pe aia o vezi tu de fapt.

#11
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,369
  • Înscris: 08.01.2009

 mirel3003, on 29 decembrie 2018 - 20:21, said:

Ca sa va explic exact ce am eu nevoie sa nu mai exista dubii si discutii....

De exemplu:
1) Am un fisier excel pe "Server", eu vreau sa pot intra in acel excel sa modific in el si sa salvez dar fara sa il descarc
2) Am niste poze pe "Server", vreau sa le pot vedea fara sa le descarc
3) Am alte mici fisere pe care sa pot sa le accesez de oriunede...

Eu vreau sa se comporte HDD-ul instalat in server ca si cum l-as avea in laptop...

Partea ce am facut-o eu acum cu serverul DLNA e un bonus.

Daca nu reusesc o sa intreb in 7 ianuarie IT-istii de la lucru cum au facut ei acolo

Daca routerul tau are server VPN integrat e suficient sa il configurezi si sa creezi utilizatori pt. cine doresti a.i. odata conectati la VPN server-ul tau vor avea acces la reteaua interna inclusiv la SMB/CIFS share-ul tau.
Daca vrei aceste fisiere publicate "in internet" teoretic o solutie WebDAV iti poate satisface cererile.

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 mirel3003, on 29 decembrie 2018 - 20:21, said:

Ca sa va explic exact ce am eu nevoie sa nu mai exista dubii si discutii....

De exemplu:
1) Am un fisier excel pe "Server", eu vreau sa pot intra in acel excel sa modific in el si sa salvez dar fara sa il descarc
2) Am niste poze pe "Server", vreau sa le pot vedea fara sa le descarc
3) Am alte mici fisere pe care sa pot sa le accesez de oriunede...

Eu vreau sa se comporte HDD-ul instalat in server ca si cum l-as avea in laptop...

Partea ce am facut-o eu acum cu serverul DLNA e un bonus.

Daca nu reusesc o sa intreb in 7 ianuarie IT-istii de la lucru cum au facut ei acolo
Pentru chestia asta probabil ca e mai usor/fiabil sa folosesti o soluție de cloud (google drive, one drive, Dropbox, etc...).

#13
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,021
  • Înscris: 16.06.2006
Eu am gasit o solutie cat de cat ok la ceea ce vrea initiatorul.

Initial am inceput cu un serviciu de cloud online DriveHQ (1GB spatiu gratis).
Are Webdav, ftp si un utilitar local care iti sincronizeaza un director cu un director din cloud.
Am 2 laptop-uri si o tableta (Win8) si am aceleasi documente in directorul sincronizat.
Documentele sunt local pe fiecare dispozitiv dar se sincronizeaza imediat ce sunt modificate.

A doua solutie e tot cloud: GoogleDrive.
Folosesc Totalcommander cu plugin-ul cloud ca sa vad cloud-ul de Gdrive in timp real. Deschid un xls (mi-l aduce local temporar) modific ceva, salvez, inchid documentul. Apoi sunt notificat ca documentul % a fost modificat si daca vreau sa ii fac update pe cloud. Asta e tot.
Solutia merge si pe Android. Functioneaza la fel.

A treia solutie ar fi un soft care sa mapeze Googledrive in mycomputer cu o litera a.i. S.O sa-l considere local.
Am incercat Expandrive si merge rezonabil. Uneori mai crapa serviciul si dispare litera GDrive-ului din MyComputer.

Oricum, daca vrei sa fii sigur, ar trebui sa ai o copie de rezerva la datele din cloud intr-alt... cloud sau pe un disk local (copie de rezerva nu pe care sa lucrezi).

Solutia cu cloud local functioneaza asa cum vrei (documente in timp real) doar daca faci un VPN asa cum s-a zis.
In momentul in care ai facut conexiunea VPN la serverul tau (PC sau un router) esti in reteaua ta si vezi tot ce "share-uit" acolo (drive, printer) cu serviciul SAMBA indiferent ca e linux sau windows.
Mai mult, traficul tau spre internet merge prin serverul VPN, adica providerul (orange, vdf, altii, UPC etc) tau (de pe aparatul care e client VPN, tableta, PC sau telefon) habar nu are ca tu te uiti pe youtube, descarci muzica sau faci o plata online.
Dezavantajul este ca viteza de net scade atunci cand traficul trece printr-un server VPN si poti obtine 10-20Mbps indiferent ca ai RDS gigabit. Limitarea este data de puterea de procesare a routerului server VPN si daca conexiunea VPN e una uzuala sau sau standard mai recent (vezi VPN, openVPN etc).

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Unde mai pui ca la cloud (doar pe Dropbox am testat, dar probabil au si altii) poti vedea si restaura o versiune din trecut a unui document, lucru care te poate scoate in viitor din multe belele...

Edited by MembruAnonim, 30 December 2018 - 11:45.


#15
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,374
  • Înscris: 08.02.2011
Da, dar initiatorul vrea sa acceseze 6TB de fisiere, nu gluma.  In cloud astea costa o gramada de bani, iar el vrea gratis si sa aiba acces instant la ele, fara sa astepte descarcarea.

#16
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,021
  • Înscris: 16.06.2006
Pai atunci sa vorbeasca cu colegii de la IT.
Daca bugetul nu e limitat si vrea performanta... trebuie:
- NAS cu 6TBytes.
- un router bun gigabit care stie server VPN
- conexiune setata openVPN pe dispozitivele mobile (telefon, tableta, laptop portabil)
- si... conexiune VPN pe computerul de la job daca politica firmei permite asta (daca vrea sa aiba acces si de acolo)

Daca vrea doar streaming, routerele Asus pot face asta (am avut RT-N18U si a mers).
Au player dedicat (android) sau cred ca se poate si genera link din interfata web https.

#17
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
/offtopic

OpenVPN cere RESURSE! IPSec e o alternativa decenta dpdv al securitatii si fara limitarile de troughput ce apar la openvpn.

#18
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,937
  • Înscris: 04.10.2007

 radurus, on 30 decembrie 2018 - 20:08, said:

Pai atunci sa vorbeasca cu colegii de la IT.
Daca bugetul nu e limitat si vrea performanta... trebuie:
- NAS cu 6TBytes.
- un router bun gigabit care stie server VPN
- conexiune setata openVPN pe dispozitivele mobile (telefon, tableta, laptop portabil)
- si... conexiune VPN pe computerul de la job daca politica firmei permite asta (daca vrea sa aiba acces si de acolo)

Daca vrea doar streaming, routerele Asus pot face asta (am avut RT-N18U si a mers).
Au player dedicat (android) sau cred ca se poate si genera link din interfata web https.

Pana acum am:

1) Un calculator care sa inlocuiasca un NAS - pe calculator pot pune mai multe chestii decat pe un NAS (i5 2400S, 8GB DDR3, 120 GB SSD (pentru SO) + HDD de 6 TB insatalt in el)
2)Router am un TP-Link 1043ND V5 Gigabite (Nu stiu daca stie VPN dar o sa studiez)
3)conexiune setata openVPN pe dispozitivele mobile (telefon, tableta, laptop portabil) - Voi studia sa vad cum se face.
4)De la lucru nu am nevoie sa accesez fisierele - politica firmei nu imi permite asa ceva sub nici o forma.... pana si USB-urile le avem blocate sa nu putem folosi Stick-uri.

Edited by mirel3003, 31 December 2018 - 01:11.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate