Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

extindere wifi prin 2 routere

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Kendra45

Kendra45

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 14.01.2016
Buna am un router de la tp-link care e conectat la internet. As vrea sa folosesc un alt router d-link dir-605lb2 pentru extindere wifi. Cum fac asta?Multumesc de ajutor.

#2
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007
Tragi un cablu de rețea de la primul router până la al doilea și în felul ăsta ai două rețele wireless care îți acoperă zona în care ai nevoie de net.

#3
Kendra45

Kendra45

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 14.01.2016

View Postammazon, on 29 decembrie 2018 - 14:13, said:

Tragi un cablu de rețea de la primul router până la al doilea și în felul ăsta ai două rețele wireless care îți acoperă zona în care ai nevoie de net.
cum imi acopera zona? daca unul acopera 200mp, si celalalt tot 200mp, si sunt aproape unele de altele, nu o sa-mi acopere tot in jur de 200mp?

#4
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Wow, glumesti, nu ?! :(
Pui cele 2 routere in centrul zonelor pe care vrei sa le acoperi :)

https://forum.softpe...extindere wifi
https://forum.softpe...extindere wifi
https://forum.softpe...extindere wifi
https://forum.softpe...extindere +wifi

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Nici macar nu e nevoie de un al doilea router - in aceiasi bani gasesti AP mai puternic, sau poti lua un AP mai ieftin.

Nu ai ce face cu doua routere intr-o retea - poti avea doar complicatii, mai ales daca nu te pricepi - la al doiela trebuie dezactivata in setari partea de... router.

#6
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Degeaba pui AP mai puternic.
Ajuta oleaca, dar nu uita ca si aparatul trebuie sa emita catre AP!

Sincer, eu ma gandesc sa trec pe Mesh.

Edited by Courage, 29 December 2018 - 18:09.


#7
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Si cine te opreste ?

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Ajuta oleaca, dar nu uita ca si aparatul trebuie sa emita catre AP!
AP conectat pe RJ45. Nu repetor.

MESH e o solutie ok, in special ptr acasa - ce se gasesc la noi prin comert vandute chiar ca business stau cam slab la meniuri - configurarea se face printr-o aplicatie pe telefon. Si nu prea ai setari in ele. Nu mai zic ca cine are aplicatia pe telefon si parola de acces a retelei are automat acces si la setari. Tu faci niste setari si altul le schimba.

Versiunile MESH serioase costa mult.

#9
laur3ooo

laur3ooo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 11.11.2006
Eu folosesc cateva routere cu ddwrt care le fac update de cateva ori pe an cu teste in prealabil. Primul e router principal, alte 3 sun conectate la el, prin porturile lor lan (nu wan) si au dhcp dezactivat (deoarece routerul principal se ocupa de asta). Au toate acelasi ssid, parola pt wifi si metoda de criptare. Saltul de la unul la altul pare sa nu aiba sughit-uri.
E un fel de diy mesh hardwired.
Ddwrt nu e obligatoriu, doar dezactivarea setarilor dhcp, setare dns in routerele secundare sa fie ip (intern nu cel primit de la isp) al routerului principal, ssid, parola wifi, criptare si banda (i.e. toate sa fie pe 2.4 sau pe 5 ghz) sa fie aceeasi. Bine, poti avea un mesh de 2.4 pe langa unul de 5 (pt routerele care suporta, bineinteles), doar ca saltul de la 2.4 la 5 o sa fie la fel de abrupt ca orice router normal.
Eu folosesc ddwrt pt ca e actualizat mai des, imi ofera acces la niste setari care fw din fabrica nu are intodeauna, si pot controla toate router-ele cu o aplicatie.

Edited by laur3ooo, 03 January 2019 - 01:19.


#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Evident ca functioneaza cu mai multe routere, dar in mod normal platesti mai mult ptr ceva ce oricum dezactivezi.
In aceeasi suma poti gasi AP mai performant.

#11
marin70

marin70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 12.04.2011

 laur3ooo, on 03 ianuarie 2019 - 01:17, said:

Eu folosesc cateva routere cu ddwrt care le fac update de cateva ori pe an cu teste in prealabil. Primul e router principal, alte 3 sun conectate la el, prin porturile lor lan (nu wan) si au dhcp dezactivat (deoarece routerul principal se ocupa de asta). Au toate acelasi ssid, parola pt wifi si metoda de criptare. Saltul de la unul la altul pare sa nu aiba sughit-uri.
E un fel de diy mesh hardwired.
Ddwrt nu e obligatoriu, doar dezactivarea setarilor dhcp, setare dns in routerele secundare sa fie ip (intern nu cel primit de la isp) al routerului principal, ssid, parola wifi, criptare si banda (i.e. toate sa fie pe 2.4 sau pe 5 ghz) sa fie aceeasi. Bine, poti avea un mesh de 2.4 pe langa unul de 5 (pt routerele care suporta, bineinteles), doar ca saltul de la 2.4 la 5 o sa fie la fel de abrupt ca orice router normal.
Eu folosesc ddwrt pt ca e actualizat mai des, imi ofera acces la niste setari care fw din fabrica nu are intodeauna, si pot controla toate router-ele cu o aplicatie.
Salut. Am avut 1 router wireless in dormitor. Conectat cu fir la el: pc, xbox si conectat wireless: laptop si telefoane mobile. Am pus un chromecast la un tv in sufragerie, cu conectare wireless la acelasi router si mergea cu intreruperi. Avand inca un router wireless in casa, l-am instalat cu conectare lan-wan (cica nu asa se conecteaza 2 routere). Unul in dormitor (pc, xbox cu fir si laptop fara fir + telefoane), celalalt in sufragerie (principal - telefoane si chromecast). Routerele au functionat, aveam 2 retele wireles, dar aveam reclamatie la xbox (intreruperi, viteza mica, etc): aparea conectare la ambele routere (cand unul, cand celalalt). Am legat routerele lan-lan, dar nu mai apar 2 retele wireless. Asta e nedumerirea mea. Acum pot  accesa setarile doar la un router.(192.168.1.1). cel principal. La harta completa am internet-gateway-pc. Cand conectez si xbox-ul am internet-gateway- switch cu pc si xbox separate, nu inseriate. Asa era harta si inainte de modificare, respectiv de la lan-wan, la lan-lan.

Edited by marin70, 19 January 2019 - 12:32.


#12
laur3ooo

laur3ooo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 11.11.2006
Daca ai pe router-ul principal adresa de la web config 192.168.1.1, inainte de a-l conecta la celalalt prin lan-lan, dezactivezi dhcp pe cel secundar si ii setezi ip-ul manual la 192.168.1.2 sau orice alt ip din afara ariei de clienti dhcp (la mine e intre 192.168.1.100 si 192.168.1.149). Setezi masca la cel secundar 255.255.255.0. La dns si gateway, setezi adresa router-ului principal (in cazul meu e 192.168.1.1).
Unele routere au adresa de config 192.168.0.1 sau 192.168.1.55 sau mai stiu eu ce, si au aria de clienti stabilita altfel si deci va trebui sa adaptezi setarile.

Cu privire la retea wifi si ca sa nu ai probleme in saritul de pe o retea pe alta. Dupa ce ai facut ce am scris mai sus (vezi ca ip-urile pot fi diferite, in functie de del principal care poate fi diferit) ai cateva setari de facut. faci exact aceleasi setari de wifi pe ambele, ssid, parola, tip de criptare la parola (spre exemplu daca unul suporta doar tkip si celalalt tkip si aes, alegi tkip pe amandoua etc. O mentiune, daca ambele routere au si 2.4 si 5ghz face aceleasi setari de wifi pe 2.4 pe cel secundar ca cel principal, si aceleasi pe 5ghz secundar ca principal. Nu conteaza daca setarile de pe 2.4 si pe 5 sunt identice deoarece sunt pe alta banda de alta putere si intre 2.4 si 5 o sa fie trecere brusca orice ai face. Daca nu ai absoluta nevoie de 5ghz, intr-o astfel de retea diy mesh, eu as recomanda sa-l dezactivezi, sau sa conectezi doar ce ai nevoie la el care are nevoie de banda si nu se misca prin casa (ceva ca un tv 8k).

Nu prea ai nevoie sa accesezi routerul secundar, decat sa-l mai actualizezi din cand in cand, si o vei face folosind adresa setata manual, in cazul meu e 192.168.1.2.
Nu iti recomand sa setezi ip manual decat pe lucruri care stii ca nu le muti si nu au probleme membrii familiei cand le muta. De exemplu eu am ip manual pe imprimanta lan, pe routerele secundare si pe camerele ip. Aceasta din urma din cauza ca folosesc un program 3rd party pentru monitorizare si inregistrare care le poate diferentia doar prin ip (mu prin id-ul folosit de aplicatia producatorului) si prefer sa nu refac setarile daca vreuna ia alt ip de la router-ul principal daca cade curentul sau se restarteaza router-ul.

Edited by laur3ooo, 20 January 2019 - 13:42.


#13
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
-Pentru ultima parte exista DHCP reservation.Asta este functia care trebuie folisita pe device-urile care ruleaza diferite servere si trebuie accesate din Lan sau exterior.
Astfel indiferent ca se reseteaza routerul tot acelasi IP vor primi automat de la DHCP.
-Setarile la wireless nu se fac identice!
Caci daca o sa pui acelasi canal la ambele sau canale care se suprapun o sa functioneze catastrofa.

#14
marin70

marin70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 12.04.2011
Am facut ceva setari inainte de a primi sfaturile dvs, si functioneaza ambele routere. Va multumesc.

#15
top-foto

top-foto

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 20.03.2016
Am si eou o problema asemanatoare.
Am urmatoarea configuratie:
GPON Fiberhome AN5506-02-FG --->>> ZTE H218N --->>>cablu PC, NAS, whireles imprimanta, telefoane
In cealalta parte a casei am semnal foarte prost. NU POT MUTA RUTERUL LA JUMATATE.
Mai am un D-LINK DIR-635 pe care as vrea sa il pun la jumatatea casei si sa se conecteze whireles la ZTE H218N si sa transmita mai departe...
Se poate asa ceva?

Fara sa mai investesc in altceva...

#16
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Wireless le poti conecta (zte cu d-link) dar numai daca d-link-ul stie wireless bridge (ceea ce ma indoiesc dar poti cauta totusi) si oricum mai departe d-link-ul nu va emite pe wifi ci poti conecta la el doar alti clienti pe cablu.

Varianta clasica (pe care ti-o recomand) ar fi sa le conectezi pe cablu: din lan zte duci un cablu in lan d-link (pui d-link-ul unde vrei sa ai acoperire wifi) iar d-link-ul sa fie in ap mode (sau daca nu are optiunea asta specifica, sa ii dezactivezi tot ce tine de routare + serverul de dhcp, alocand-ui un ip fix ce se afla inafara pool-ului dhcp-ului ce ruleaza pe zte). Teoretic transformi d-link-ul intr-un (nou) acces point pt reteaua ta.

Ultima varianta, sa faci exact ceea ce vrei, este sa cumperi alte echipamente, dar mai mult de complici.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate