Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

huawei e5573s - acces camere ip din extern

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
wallycon

wallycon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.10.2006
Nu reusesc sa accesez camera ip din extern!! ( in reteaua locala merge)
1. am facut  port forwarding la modemul 4g huawei e5573s ( nu are ddns sau cel putin eu nu am gasit)
2. am setat ddns la camera ip ( care din fericire are)
3. am setat ip static pt. camera din meniul ei
Cu toate acestea nu pot accesa camera ip din extern ( nici routerul/modemul nu poate fi accesat din extern)
Ma puteti ajuta? Ce setari ascunse sa aiba acest modem? Sau pur si simplu sa nu permita acest lucru?
Multumesc !

#2
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Ai ip static pe 4g ? Ma indoiesc, tot in spatele unui NAT esti.

Edited by ct03nut, 29 December 2018 - 08:49.


#3
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 08.02.2011
Poti avea daca platesti supolimentar sau daca schimbi firma de internet cu una prin fibra sau cablu.

#4
wallycon

wallycon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.10.2006
nu am ip static pe 4g, camera ip isi ia ip static din lan ul modemului
pt ip dinamic .....am configurat ddns ( din meniul camrei pt ca modemul nu are)

#5
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018

 wallycon, on 29 decembrie 2018 - 08:27, said:

Nu reusesc sa accesez camera ip din extern!! ( in reteaua locala merge)
1. am facut  port forwarding la modemul 4g huawei e5573s ( nu are ddns sau cel putin eu nu am gasit)
2. am setat ddns la camera ip ( care din fericire are)
3. am setat ip static pt. camera din meniul ei
Cu toate acestea nu pot accesa camera ip din extern ( nici routerul/modemul nu poate fi accesat din extern)
Ma puteti ajuta? Ce setari ascunse sa aiba acest modem? Sau pur si simplu sa nu permita acest lucru?
Multumesc !
Ai de la provideri porturi inchise... daca esti pe conexiune mobila 4G ia-ti gandul de la monitorizare si acces camere video din exterior.O gramada de piedici ti se pun in cale daca nu ai o conexiune fixa.Nu intru in detalii fiindca ai spus totul - nu poti accesa nici routerul din exterior fiindca insasi echipamentul nu permite prea usor. Asta este 4G-ul... numai oprelisti si imbarligaturi sa folosesti net chior.Nu poti folosi la o monitorizare ceva... fiindca providerii nu prea te lasa datorita clasei de IP-uri folosite si porturilor inchise.

 wallycon, on 29 decembrie 2018 - 09:37, said:

nu am ip static pe 4g, camera ip isi ia ip static din lan ul modemului
pt ip dinamic .....am configurat ddns ( din meniul camerei pt ca modemul nu are)
...din meniul camerei... "foaie verde"... si la ce te ajuta "din meniul camerei" daca aceasta camera are nevoie de iesire in Internet prin intermediul routerului pe IP static (recomandat)!

Edited by Tehnicianul090370, 29 December 2018 - 10:00.


#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 wallycon, on 29 decembrie 2018 - 08:27, said:

Nu reusesc sa accesez camera ip din extern!! ( in reteaua locala merge)
1. am facut  port forwarding la modemul 4g huawei e5573s ( nu are ddns sau cel putin eu nu am gasit)
2. am setat ddns la camera ip ( care din fericire are)
3. am setat ip static pt. camera din meniul ei
Cu toate acestea nu pot accesa camera ip din extern ( nici routerul/modemul nu poate fi accesat din extern)
Ma puteti ajuta? Ce setari ascunse sa aiba acest modem? Sau pur si simplu sa nu permita acest lucru?
Multumesc !

Doar daca dvr-ul are vreo funcție de "cloud" sau daca printr-o minune obții ip public de la provider.

#7
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009

 wallycon, on 29 decembrie 2018 - 08:27, said:

Nu reusesc sa accesez camera ip din extern!! ( in reteaua locala merge)
1. am facut  port forwarding la modemul 4g huawei e5573s ( nu are ddns sau cel putin eu nu am gasit)
2. am setat ddns la camera ip ( care din fericire are)
3. am setat ip static pt. camera din meniul ei
Cu toate acestea nu pot accesa camera ip din extern ( nici routerul/modemul nu poate fi accesat din extern)
Ma puteti ajuta? Ce setari ascunse sa aiba acest modem? Sau pur si simplu sa nu permita acest lucru?
Multumesc !

Daca cartela introdusa in router nu e de tipul "acces internet" (exclusiv, chestie care stiu ca e doar la abonament ) ci o simpla cartela cu voce/SMS/Date sansele ca sa primesti IP rutabil sunt practic 0 .  Primesti cel mai probabil de la operator un IP privat din clasa 10.x.y.z care e in spatele unui NAT ; DDNS-ul tau iti face point catre IP-ul public al acestui NAT insa fara PAT (Port Address Translation , ceea ce nu face nici un operator) nu ai cum sa ajungi in reteaua proprie via DDNS.
Solutie ar fi ca unul din device-urile tale sa tina o conexiune activa catre un cloud si via acel cloud sa intri ; asta inseamna un Cloud DVR daca camerele stiu asa ceva sau un calculator(cred ca si un Android mini PC e ok ca sa nu ai consum de curent mare ) legat la o solutie gen TeamViewer always on ( cu unattended access configurat ) sau daca ai un server VPN la fel un client VPN in reteaua respectiva conectat tot timpul la VPN-ul tau .

#8
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Cere de la operator optiunea de IP static, public. Oranj si voda au.
La Voda e "IP fix public"

Edited by sonnydellmarco, 29 December 2018 - 11:50.


#9
wallycon

wallycon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.10.2006
cartela sim (telekom) este obisnuita de tipul voce/SMS/Date, nu de tipul "acces internet",
din meniul modemului nu se poate face niciun fel de setare, nu stiu..ceva NAT, DMZ??
P.S. camera poate fi accesata, in schimb, de pe telefonul cu android (cu programul ei), numai de pe pc nu merge.Va multumesc mult.

Edited by wallycon, 29 December 2018 - 12:03.


#10
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
Cu aplicatie dedicata, da, merge de pe mobil. Acolo e alta "metoda" implementata. Ce vrei
tu insa, fara IP public, routabil, alocat direct pe echipament (router), faraa  fi implicat NAT-ul
provider-ului de internet, nu se poate!! Sau fara cloud-uri ori VPN. Ti-au mai zis-o si colegii mai
sus, chiar in repetate randuri...si tu inca mai cauti prin balarii?! Wtf....

Edited by dygey, 29 December 2018 - 12:10.


#11
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
e foarte ciudat ca de pe telefon merge ; camera o accesezi via browser web sau via aplicatie dedicata a producarolui (caz in care poate acesta se conecteaza totusi la un Cloud DVR)
De curiozitate telefonul are tot Telekom ca operator (ma gandesc ca singura solutie ar fi ca rutarea intre telefon si camera sa fie facuta via IP-urile private in interiorul retelei telekom )? .Altfel nu prea are sens .
O alta posibilitate ar fi ca daca accesezi camera via pagina web acesta sa foloseasca un protocol vechi/blocat de criptare in browserele desktop (gen SSL3/TLS1 in loc de TLS 1.2/1.3) si din acel motiv sa nu o poti accesa .
Daca totusi de pe telefon o accesezi de pe acelasi Internet ca si de pe calculator (conectat la wifi-ul personal de acasa de ex) atunci o solutie ar fi Bluststacks cu care iti poti rula aplicatia mobile android pe calculator via emulare (presupunand ca nu exista si aplicatie windows nativa pe care ai putea sa o folosesti)

Edited by me_iauras, 29 December 2018 - 12:13.


#12
wallycon

wallycon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.10.2006
me_iauras : telefonul este conectat la reteaua wifi de acasa ca si pc-ul, camera este in alta locatie.
Va multumesc. M am linistitit. Tocmai ma pregateam sa mi cumpar un router ( dlink sau tp link) care sa aiba ddns gandindu ma ca de acolo e problema.
Se pare ca o solutie ( in afara celor prezentate) este sa instalez android pe pc/laptop si sa accesez camera cu ajutorul aplicatiei dedicate a producatorului ( sau alta), daca vreau imagini si pe laptop.

Edited by wallycon, 29 December 2018 - 20:19.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate