Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Router wi-fi suprafata mare de acoperire

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
dimydesky

dimydesky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,726
  • Înscris: 10.02.2010
Total de acord cu ce au recomandat unii colegi, dar nu puteti sa recomandati echipamente profesionale ca MikroTik/Ubiquiti sau ultimele standarde de wifi la un buget de 500 de lei. O chestie pe care unii nu o inteleg e ca exista o reglementare si orice echipament wifi are o limita de 20db/100mW puterea de transmisie.
La banii respectivi ai putea sa iei un router pentru acasa mai high end (1Gbps/802.11ac) si inca cateva routere ieftine eventual 100Mbps/802.11n, cablu,mufe si un cleste.
Vrei asta pentru la tine acasa? Ai putea sa pui un desen cu locuinta? Ce device-uri ai de gand sa folosesti? Cat de aglomerata e banda de 2,4Ghz?

Edited by dimydesky, 28 December 2018 - 21:09.


#20
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
Din start se duce totul naibii, cand zici ca vrei abonament de 20mb/sec te astepti sa investeasca ceva si in echipamente performante?

#21
muc_cel_mic

muc_cel_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 15.04.2008
Eu am asa :
https://m.emag.ro/ro...rch-Action=view

Range extender https://m.emag.ro/ra...rch-Action=view

Le folosesc pentru parter si etaj, aprox 200mp.

#22
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018

View PostCoseriu, on 28 decembrie 2018 - 17:43, said:

Ideea este ca eu vreau sa pun routerul intr-o camera la mansarda și vreau sa bata pana in camera din spatele curții. Si trebuie sa acopere câteva camere, asta e problema și nu știam dacă este posibil .
NU exista pe planeta router sa faca de unul singur ceea ce vrei tu! NU are cum... legile fizicii nu le poti modifica ever.Iti trebuie obligatoriu un router bun (recomandat MikroTik fiindca astea au putere REALA si NU minciuni in specificatii) si 1 - 2 acces-point-uri. Cu un singur router nu acoperi corect si sa ai si vitezele dorite... niciodata in conditiile extrem de aspre ce le ai in locatie si pretentiile tale!
Suplimenteaza bugetul cu MULT mai mult ca fara vreo 12 milioane... nu accesezi pretentiile tale prea usor!!! Iti trebuie router REAL (nu Tenda,ASUS,TP-LINK), MikroTik,Netgear,CISCO,Ubiquiti si acces-point-uri de la aceleasi firme! Daca intrii in gama pocnitorilor a la E-mag,Flanco... iti bati joc de bani si iti faci nervii praf,crede-ma!

View Postdimydesky, on 28 decembrie 2018 - 21:06, said:

Total de acord cu ce au recomandat unii colegi, dar nu puteti sa recomandati echipamente profesionale ca MikroTik/Ubiquiti sau ultimele standarde de wifi la un buget de 500 de lei. O chestie pe care unii nu o inteleg e ca exista o reglementare si orice echipament wifi are o limita de 20db/100mW puterea de transmisie.
La banii respectivi ai putea sa iei un router pentru acasa mai high end (1Gbps/802.11ac) si inca cateva routere ieftine eventual 100Mbps/802.11n, cablu,mufe si un cleste.
Vrei asta pentru la tine acasa? Ai putea sa pui un desen cu locuinta? Ce device-uri ai de gand sa folosesti? Cat de aglomerata e banda de 2,4Ghz?
Foarte bine punctat dar poate totusi accesa si un MikroTik la un pret decent ca router central si cu o suplimentare de buget 1 - 2 acces-point-uri.
O retea bazata pe acces-point-uri legate prin fir si un router ar fi solutia potrivita,corect!

View Postme_iauras, on 28 decembrie 2018 - 19:14, said:

Nu se pune problema ca 5GHz sa nu treaca prin pereti insa in cazul unui apartament tipic de 100 mp ( care nu e gaina sferica in vid ) in cazul in care routerul nu e amplasat cat mai eficient (situatie imposibila in multe cazuri din cauza cablarii structurate din casa/apartament ) cel mai probabil vor exista zone unde semnalul de 5GHz nu va fi utilizabil .
Anecdotic in cazul meu prin 2 pereti relativ subtiri si o distanta nu f mare (~6m ) atenuarea e de ~5-6 dB pe 2,4 GHz si de 10-11 dB pe 5 GHz (considerabil mai mare) .
Tinand cont ca initiatorul nu pare sa aiba cunostinte prea avansate nu m-as hazarda sa-i recomand Mk/Ubiquiti ; un Tp-Link Archer C7/ Asus AC 66U ar trebui sa fie ok ca router principal (daca nu reusesti sa il pozitionezi a.i. sa acopere singur toata supraata dorita mai raman ceva bani pt. inca un router basic care sa functioneze doar ca AP pt. augmentarea acoperirii wireless)
Poti sa-i recomanzi si MikroTik ca nu doare...
Uite eficienta la al meu prin 2 pereti, banda de 5Ghz...si frecventa aleasa optim (in banda de 5Ghz vs retelele vecinilor)...

Attached Files


Edited by Tehnicianul090370, 29 December 2018 - 10:53.


#23
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

deci daca semnalul normal de 5GHz nu ar functiona decat in camera respectiva atunci nici wireless mesh-ul nu e bun de nimic in acele conditii ; daca satelitii sunt conectati de master via ethernet atunci nu are nici un sens sa platesti premiumul de pret pe un sistem mesh vs. sa cumperi singur 1-2 routere ieftine pe care sa le setezi in mod AP cu un router master decent .
Eu folosesc la servici un sistem MESH - nu are decat 2,4 GHz, 300N. 3 buc acopera birouri si hala - ceva peste 2000mp. Unul singur - Master-ul e conectat la LAN - in rest totul e Wifi , repet, in 2,4. Nu 5 GHz.

#24
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,346
  • Înscris: 08.01.2009

View Posteiffel, on 29 decembrie 2018 - 11:23, said:

Eu folosesc la servici un sistem MESH - nu are decat 2,4 GHz, 300N. 3 buc acopera birouri si hala - ceva peste 2000mp. Unul singur - Master-ul e conectat la LAN - in rest totul e Wifi , repet, in 2,4. Nu 5 GHz.

Ce descri tu nu prea suna a MESH network ci mai mult a 2 range extender-e pt. un router central; in mod normal la un mesh network exista module dedicate radio pt. conexiunea intre base station-uri separate de modulele radio acces clienti (care intr-adevar poate fi doar N300 2,4 GHz atata timp cat transportul intre sateliti e via o retea ascunsa probabil de 5 GHz ).
Daca tu spui ca iti merge bine m-as mira sa fie cu backhaul tot pe 2,4 GHz tinand cont ca exista doar 3 canale non-overlaping (1,6,11) si cu 3 AP-uri sunt deja ocupate acestea ; ar insemna ca transportul intre AP-uri sa interfereze cu semnalul acces clienti si mi-e greu sa cred ca un producator a ales varianta asta in loc de un modul 5 GHz care sa nu creeze probleme .
De curiozitate ce sistem ai la birou ca as vrea sa-i vad specificatiile.
Suprafata acoperita nu e surprinzatoare fiind in mare parte spatiu deschis decat daca in hala respectiva ai multe rafturi metalice inalte care creaza probleme de reflexii .

#25
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
E sistem MESH ptr business. Unul singur acopera hala, celelalte 2 birourile - mai multi pereti, dar de rigips.
N-am gasit modelul ca sa-ti dau un link, dar o sa mai caut.

#26
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 27.10.2005
Ma bucur sa vad ca se discuta serios despre o problema pe care o am si eu. Am 1 Gbps de la Telekom, desi e mai degraba 600 mbps, hai spre 700 cu greu. Am modemul lor, un Huawei, cu wireless disabled. Mi-am prevazut Cat6 cam prin toata casa, am la parter in birou, living, bucatarie, o camera de sub scara si pe terasa wired LAN. Sus am in cele trei dormitoare si in dressing.

Schema e cam asa:

- Huawei Telekom - (sub scara) TP-Link TL-SG108E din care pleaca spre living, birou, bucatarie si terasa la parter cabluri LAN. La parter, in living, am un WNDR3700 vechi, in mod AP, care acopera asa si-asa parterul
- din switch-ul de la parter merg in switch-ul de la etaj, tot TL-SG108E, in dressing (lateralul casei), unde am legat de el un RT-N66U vechi tot in mod AP.

In ceea ce priveste etajul, desi e caramida cu goluri prin pereti, din cauza unui dulap cu multa oglinda in dormitorul cel mai indepartat, doar 2.4 ajunge cat de cat decent. 5GHz nu.

De DHCP se ocupa Huawei, celelalte doua routere, cum ziceam, sunt in mod AP.

Din cauza asta ma gandeam asa:

- cu un router zdravan la parter, mod router + DHCP din gama celor prezentate aici https://www.androidc...-wifi-6-routers si cu Huawei-ul de la Telekom trecut in mod bridge, plasat in living, la vedere, ar trebui sa acopar si mai bine parterul, chiar si in 5 GHz.
- cu 3 EAP-225 Wall, tot de la TP-Llink, plasate in fiecare dintre dormitoare (pentru ca dressingul e intr-o margine a casei), ar trebui sa acopar mai mult decat decent etajul.


Ce imi lipseste in varianta asta e un switch PoE la etajul unde am EAP-225, corect? Plus eventual un controller pentru EAP-225. Nu stiu cum va merge handoverul insa.

Am avut o vreme, in toata casa, acelasi SSID pentru 4 retele Wifi, doua 2.4 si doua 5, cate o pereche pe fiecare nivel. Am ajuns insa la un moment dat sa nu pot sa castui Netflix de pe smartphone pe Chromecast pentru ca unul era pe 2.4, celalalt pe 5, asa ca a trebuit sa separ SSID-urile la parter si acum am doua la nivel de casa.

Am cochetat multa vreme cu Ubiquiti Unifi, am si testat un UAP-AC-LR, insa nu mi s-a parut ca se desurca grozav prin pereti si nu am unde sa il instalez pe tavan. Pe de alta parte, USG + controller + Cloud Key + doua switchuri + 4 InWall HD, 1 pe parter si 3 pe etaj fac o gaura serioasa in buget, desi sunt mult mai customizabile, probabil roamingul ar merge mult mai bine, etc.

Noi frecam 3-4 calculatoare in casa (din care doua laptopuri), 4 smartphones, Chromecast, Chromecast Audio, TV, mediaplayer, receiver, toate conectate la net si pe partea de jocuri si filme chiar ne trebuie conexiuni ca lumea.

Ce alta varianta as putea sa iau in calcul?

#27
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 27.10.2005
Aiurea, EAP-225 Wall are porturile ethernet 10/100, asa ca si daca intru in el cu Gigabit la iesire, pentru un PC si o consola am 10/100, deci cade. Nasol. Sau trebuie sa folosesc inca un switch, cu fiecare AP.

Nu degeaba costa Ubiquiti (mult) in plus. In Wall HD are Gigabit.

Edited by xml, 25 September 2019 - 18:19.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate