Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

SSD Kingspec

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 18.09.2008
Salutare!

Ieri am fost chemat să văd de ce un PC rămânea blocat la BIOS. Mă uit, văd că toate drive-urile erau detectate corect, am zis că o fi coruptă partiția de boot. Am bootat un LINUX și surpriză: SSD-ul Kingspec era gol. Proprietarul PC-ului mi-a zis că a mai avut problema asta o dată și a rezolvat cu o reinstalare, acum o lună. Vă dați seama că nu e prea plăcut și instalezi Windows de nou o dată pe lună.

M-am uitat în SMART, părea OK, am făcut niște benchmark-uri. așa și așa. Problema era că rezultatele erau diferite la fiecare rulare. Am zis să mergem să luăm un Adata SU 650, că tot era la ofertă. Cum am pus noul SSD benchmark-urile erau constante între rulări și sistemul părea un pic mai rapid.

Am luat vechiul SSD Kingspec și mă joc cu el. În poză e un test din HD Tune Pro, făcut în timp ce scriam povestioara asta. Și nu, nu e pe S-ATA II. Dar măcar acum viteza e constantă. Ca idee, Adata sărea de 500 și rămânea acolo. Păcat că nu am făcut ieri un screenshot pentru comparație. Da, deci eu unul personal nu voi cumpăra never-ever așa un SSD. E frumos că se șterge lunar, dar parcă e mai bine să îl ștergi tu "manual cu mâna" la nevoie.

Testele sunt făcute unul după altul și nu am închis sau deschis nimic în afară de MSPaint,

Attached Files



#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View Postmiki07, on 28 decembrie 2018 - 11:06, said:

deci eu unul personal nu voi cumpăra never-ever așa un SSD
Pai e din gama celor mai ieftine, ce asteptari sa ai de la asa ceva!

#3
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 18.09.2008

View Postneagu_laurentiu, on 28 decembrie 2018 - 11:18, said:

Pai e din gama celor mai ieftine, ce asteptari sa ai de la asa ceva!

Oricat de ieftin ar fi, nu ar trebui sa isi faca singur erase (delete la partitiii, ma rog) peste noapte. Si Adata are cam acelasi pret, dar nu cred ca va pati omul asa ceva cu el.

#4
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011
mi-a placut rezolvarea ta. te cheama omul sa il ajuti si tu ii spui du-te ba cumpara ceva nou. asta se traduce prin faptul ca habar nu ai sa identifici o problema si ulterior sa o si rezolvi. daca ti se stinge becul din frigider schimbi frigiderul asa-i?

#5
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 18.09.2008

View Postzile_san, on 28 decembrie 2018 - 11:22, said:

mi-a placut rezolvarea ta. te cheama omul sa il ajuti si tu ii spui du-te ba cumpara ceva nou. asta se traduce prin faptul ca habar nu ai sa identifici o problema si ulterior sa o si rezolvi. daca ti se stinge becul din frigider schimbi frigiderul asa-i?

Tu cum ai rezolva un SSD care isi face erase o data pe luna si trebuie sa ii faci reinstalare?

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View Postmiki07, on 28 decembrie 2018 - 11:22, said:

Oricat de ieftin ar fi, nu ar trebui sa isi faca singur erase
N-ar trebui. Dar vorbim de produse chinezesti fara fiabilitate, a capatat un defect in scurt timp.

Edited by neagu_laurentiu, 28 December 2018 - 11:24.


#7
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 18.09.2008

View Postneagu_laurentiu, on 28 decembrie 2018 - 11:24, said:

N-ar trebui. Dar vorbim de produse chinezesti fara fiabilitate, are a capatat un in scurt timp.

Da, eu i-am pus din nou Windows si a mers. Doar ca nu aveam sa stiu daca va mai pica. La SSD-uri e mai greu sa iti dai seama daca e defect. Unele au blocaje, si atunci iti dai seama. Sau se deconecteaza random din sistem, sau ingheata de tot sistemul. Cu asta nu facea nimic din toate astea, dar la o lună de zile isi facea erase.

#8
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 27.02.2004
La ssd-urile astea ieftine cel mai des pica controllerul, memoriile nu au nimic, se pot recupera (teoretic si daca, evident, merita) datele de pe ele.
La cel mai mic semn de probleme, eu as face o clona de pe SSD-ul cu problema si as trimite discul la garantie. ce naiba altceva poti sa-i faci?

View Postzile_san, on 28 decembrie 2018 - 11:22, said:

mi-a placut rezolvarea ta. te cheama omul sa il ajuti si tu ii spui du-te ba cumpara ceva nou. asta se traduce prin faptul ca habar nu ai sa identifici o problema si ulterior sa o si rezolvi. daca ti se stinge becul din frigider schimbi frigiderul asa-i?
si colegul ce era sa-i faca, sa-l stropeasca cu apa sfintita?? Posted Image

Edited by Klaudio, 28 December 2018 - 11:51.


#9
kingtux

kingtux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 10.05.2007
Am patit asta cu un SSD cand i-am intrerupt brusc alimentarea ( un SSD Intel, montat intr-o cutie de HDD extern )
SSD-urile din primele generatii erau expuse la probleme de genul asta : din diferite motive se corupe tabela de mapare a controller-ului ( blocurile fizice din nand-uri / sectoarele logice / tabela cu blocuri defecte, etc ) -> datele nu mai poti fi gasite.
Din ce am mai citit, pot aparea probleme cand OS-il intra in stand-by. (m-am documentat mult cand am facut trecerea la SSD, am nevoie de fiabilitate in primul rand)
Presupun ca cele ieftine folosesc componente din generatiile vechi / la limita parametrilor de functionare.

Singura solutie pe termen lung e sa cumperi un SSD calumea ...

#10
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 18.09.2008

View Postkingtux, on 28 decembrie 2018 - 12:01, said:

Am patit asta cu un SSD cand i-am intrerupt brusc alimentarea ( un SSD Intel, montat intr-o cutie de HDD extern )
SSD-urile din primele generatii erau expuse la probleme de genul asta : din diferite motive se corupe tabela de mapare a controller-ului ( blocurile fizice din nand-uri / sectoarele logice / tabela cu blocuri defecte, etc ) -> datele nu mai poti fi gasite.
Din ce am mai citit, pot aparea probleme cand OS-il intra in stand-by. (m-am documentat mult cand am facut trecerea la SSD, am nevoie de fiabilitate in primul rand)
Presupun ca cele ieftine folosesc componente din generatiile vechi / la limita parametrilor de functionare.

Singura solutie pe termen lung e sa cumperi un SSD calumea ...

Da, Kingspec au ceva probleme, se vede asta si in review-uri. Dar na... omul nu se pricepea si a luat ce i s-a dat. 235 un Kingspec de 128 GB.

#11
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007

View Postmiki07, on 28 decembrie 2018 - 11:27, said:


Da, eu i-am pus din nou Windows si a mers. Doar ca nu aveam sa stiu daca va mai pica. La SSD-uri e mai greu sa iti dai seama daca e defect. Unele au blocaje, si atunci iti dai seama. Sau se deconecteaza random din sistem, sau ingheata de tot sistemul. Cu asta nu facea nimic din toate astea, dar la o lună de zile isi facea erase.
smartul ce zicea?
un test complet de scris/citire?
error/disk check?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate