Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Reparatii placi video

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8xR2YjHopSU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La noi in tara știe cineva sa repare cum repara asta in video?

Cum se poate învăța ?

Nu la modul sa faci bani, dar măcar așa sa nu mori prost sa ai macar niste noțiuni elementare

#2
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Da normal, o groaza din placile de pe olx in afara de alea de mining sunt placi reparate.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Defapt la noi se face mai mult reballing. Daca reuseste, mai merge vreo 5-6 luni.

#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Tu vrei sa stii daca se pot lipi SMD-uri, sau daca poti diagnostica o defectiune a placi video?
Eu am lipit acum vreo doua luni, 24x12 LED-uri SMD. Se face sub lupa, cu penseta, este functional si eficient. Sa determini defectiunea unei placi video, care este de fapt un minicalculator, este mai greu si eu nu stiu sa o fac.

#5
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 zzhunt, on 28 decembrie 2018 - 10:33, said:

Nu la modul sa faci bani, dar măcar așa sa nu mori prost sa ai macar niste noțiuni elementare
Pai, daca nu vrei sa faci abni, inveti din ala pe youtube si altele si gata.
Crezi ca se va intimpla des, pe la prieteni/rude/amici, "bue, am si eu niste piesulete mititele de lipit pe o placa video de 3000 de lei, te bagi ?!"

#6
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Eu am avut un gtx780ti parca, i s-a dezlipit GPU-ul si l-am mancat copt, nu inainte de a incerca reball, re-cacat, operatiuni care au costat vreo 450 de lei in total. Dupa fiecare "reparatie" a mai mers 2-3 zile. Deci nu va sfatuiesc sa faceti treaba asta. Daca a picat si nu mai are garantie luati-va la revedere si alta la rand.

#7
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 zzhunt, on 28 decembrie 2018 - 10:33, said:

Cum se poate învăța ?

Nu la modul sa faci bani, dar măcar așa sa nu mori prost sa ai macar niste noțiuni elementare

Se poate invata, dar nu de pe youtube si nu in cateva saptamani.
Trebuie sa stapanesti mai mult decat cunostintele elementare de electronica daca chiar vrei sa poti depana (eficient) o placa video si reparatia ta sa reziste macar pana la sfarsitul garantiei sau chiar mai bine, ce ai reparat sa reziste pana la sfarsitul "vietii" placii respective.

 eiffel, on 28 decembrie 2018 - 10:45, said:

Defapt la noi se face mai mult reballing. Daca reuseste, mai merge vreo 5-6 luni.
Daca ar face macar reballing de calitate ar fi ceva. La noi ii patria "reflow-ului" cu placa direct in carcasa.
Cunostinte de electronica zero, diagnoza zero (ar fi si culmea sa le ceri sa depaneze o sursa in comutatie sau sa urmareasca secventa de power-ul la un laptop) dar o gramada aveau intr-o vreme bolda la strada principala cu reparatii de PC, laptop, telefoane si mici la gratar.

#8
amelio

amelio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 26.12.2018
Legat tocmai de acest subiect, știe cineva vreun site unde s-ar putea găsi scheme de plăci video?
Am găsit de laptopuri, surse, plăci de bază, dar de video niciodatĂ.

#9
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

 eiffel, on 28 decembrie 2018 - 10:45, said:

Defapt la noi se face mai mult reballing. Daca reuseste, mai merge vreo 5-6 luni.

Asta e și senzația mea.



#10
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Depinde unde stai Gaby. Uite, eu am un amic ce mă ajută cu partea electronică la ele, îmi mai explică una alta și inițial voiam să mă bag și eu în treaba asta până am văzut cât de dificil este să lucrezi cu oamenii, mai exact reparația uneori poate dura 5-6 ore la un laptop și dacă le ceri 100 de lei se uită foarte urât, nu pot concepe ca cineva care nu depune efort fizic susținut să ia atâția bani. Apoi mai e problema uzurii morale, vor laptopuri de 10 ani reparate pe bani de nimic.

#11
koko16

koko16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 30.01.2012
Caz simplu, cel din video-ul de pe youtube. Un condensator in scurt.
Daca ar fi dorit sa se grabeasca  si sa nu faca “tralala” de publicitate,  putea injecta 0,7 V,  5 A
pe barele de tensiune. Ajungea mai repede  la aceeasi concluzie.

Mai sant cazuri in care un condensator in scurt, poate iesi in evidenta fara atata munca, doar prin analiza optica sub microscop. Culoare diferita, puncte sau linii  suspecte…

E posibil ca ceea ce repara Romanii, sa-l fi pus un pic in dificultate chiar si pe maestrul nostru din video.
Placi grafice din laptopuri gamer, unde este aproape  imposibil a fi masurate tensiunile, in lucru, debug cardul e egal cu zero,
si unde diagnosticarea se face in functie de curentul absorbit si “feeling” Romanesc.
In pozele de mai jos, ma cam parasit feeling-ul, asa ca  am schimbat ambele chipuri.

Hai sa-i dam o tema simpla  “lu sefu”, cu publicitatea pe Youtube,
GeForce 8800M ,  o vechitura , 2 chipuri video G92-740-A2 si un chip Bga switchable in mijloc, sa vedem mai ghiceste asa repede ce si cum.


Pentru cunoscatori, scuzati-mi va rog postarea ostentativ-cocalaristica si laudaroasa dar m-au luat nervii la intebarea initiatorului:
“La noi in tara știe cineva sa repare cum repara asta in video?”
Sant convins ca stiu destui, dar nu-si fac publicitate  agresiva, iar din cauza ca nu sant platiti nu fac  schimburi de chip etc.

Realista probabilitate de a gasi un condensator in scurt pe o placa video defecta   e de 1/1000.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   543.74K   32 downloads
  • Attached File  2.jpg   188.03K   30 downloads
  • Attached File  3.jpg   479.75K   32 downloads
  • Attached File  4.jpg   523.13K   33 downloads
  • Attached File  5.jpg   424.33K   33 downloads
  • Attached File  6.jpg   585.07K   34 downloads
  • Attached File  7.jpg   365.96K   31 downloads
  • Attached File  7.jpg   365.96K   30 downloads


#12
koko16

koko16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 30.01.2012
Stai sa-ti mai pun cateva.
Poftim , Uiti vezi? cum lucreaza Romanii? Lucreaza Romanii ca doar nu stau,
daca-i platesti lucreaza  Romanii! Cum sa nu lucreze? Ca doar nu stau!
PS: Mo inspirat Rachetzu si rachiu.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   667.46K   55 downloads
  • Attached File  2.jpg   534.14K   50 downloads
  • Attached File  3.jpg   518.43K   52 downloads
  • Attached File  4.jpg   246.08K   49 downloads
  • Attached File  5.jpg   232.02K   49 downloads


#13
Cristy0007

Cristy0007

    FM forever

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,372
  • Înscris: 04.05.2017
Reparatii orice tip de placa video la super preturi , negociabile , dar si sigure , sunt niste baieti cu experienta , si recomand pentru cei din bucuresti , aau si nr de tel , 07 36 3 22 87 8

#14
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Super preturi negociabile este in antagonie cu termenul calitate.
Cine stie meserie pe paine,a investit calumea in scule de top si cotizeaza la stat nu va avea niciodata preturi mici si pe deasupra si negociabile.
Doar carpacii care fac reflow isi permit prostii din astea.
Un reballing facut ca la carte nu e ieftin si nu face oricine capisci.

#15
bonemihai87

bonemihai87

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.01.2016
Salut, am si eu nevoie de un sfat, nu sunt sigur daca am postat in rubrica potrivita dar in fine.
Recent am prajit placa video, stie cineva sa imi recomande un baiat sau un service (mai ok la pret) ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate