Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Problemă medicală ce mă sperie

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#55
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
Nu am arsuri.
Am avut câteodată după ce mâncam ceva foarte dulce, dar trecea repede după un pahar cu apă sau dacă mâncam niște pâine, biscuiți sau chiar un fruct.

#56
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
Astăzi am avut o întrevedere cu medicul de familie. I-am spus ce mă supără și pe lângă analizele de sânge, urină și scaun, mi-a dat și o analiză la coproparazitologie.
Mi-a mai zis că după ce termin, să vadă ce iese și apoi o să-mi dea trimitere la chirurgie (da, tot insistă cu colecistul) și pentru colonoscopie.

#57
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
Ai citit si aici?
https://forum.softpe...cu-bila-fierea/

#58
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
Dar eu nu am acele simptome
La mine e o durere în zona pelviană și abdominală mai nou pe partea stângă. În abdomen mă doare partea din fața rinichiului, iar când apăs se simte încordat.

#59
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
Au ieșit o parte din analizele de probe (sânge și urină)
Printre altele, cele marcate sunt:
Leucocite (WBC): 11,30 mii/uL;
Trombocite (PLT): 468 mii/uL;
Colesterol (HDL): 35 mg/dL;
Corpi cetonici: 5 mg/dL

Coprocultura și copropazitologic sunt încă o în investigație.

#60
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
Până la urmă, scaunul a ieșit negativ. Nici urmă de vreun parazit în el.
Am fost la o a doua părere. Medicul de boli interne a spus după ecograf că nu i se pare o piatră în colecist, ci mai mult o picătură care urmează să devină piatră și că vom încerca în 6 luni un regim și un tratament.
Mi-a dat suplimentar o analiză a Helicobacter Pylori prin coprocultura.
Mi-a pipăit și pocnit abdomenul și nu a zis că ar fi ceva grav, ci un Sindrom al Intestinului iritabil.
Nu știu ce să mai cred. Am diaree de aproape o lună, de mă ustură toată zona perianală, chiar dacă intru la duș după fiecare scaun. Am început să simt dureri mai frecvente și în partea dreaptă și chiar niște mici jiunghiuri (ca o înțepătură) pe lângă ombilic câteodată. Dimineața mă trezesc și sar direct pe toaletă. Forma lui e ca bulgării dacă mănânc mult, iar dacă mănânc puțin, forma e de mină de creion. În general dispare durerea abdominală dacă micționez sau am scaun, dar reparare. Flatulența este destul de fierbinte, iar câteodată chiar mă ustură zona perianală.

Doctorul de familie zice că ar vrea să mă trimită la colonoscopie.

LE: Printre altele, mi-a spus că aș avea o carență de magneziu și calciu.

În ultima vreme aș dormi de două ori pe zi.
Am fost nevoit să merg la cumpărături zilele trecute, iar în timpul mersului (cam după 10 minute de mers), începe să mă doară toată partea pelviană, apoi scade. Ceea ce m-a surprins a fost că în partea dreaptă am simțit ca și cum aș avea o pungă cu apă care se bălăngăne cu fiecare mișcare a femurului.
În ultimele zile am stări de amețeală și dureri de cap de intensitate ușoară spre medie, începând de pe partea stângă și câteodată acaparând și partea dreaptă.
Pe lângă asta, m-am trezit în urmă cu 4 zile cu un junghi al umărului stâng. Se manifestă pe toată lungimea claviculei și în jos cu vreo 2 cm. Nu este prezentă mereu, ci numai la anumite mișcări ale mâinii.

Ce părere aveți de aceste relatări?

Edited by KyKyKyKy, 25 January 2019 - 21:44.


#61
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Ca trebuie sa te internezi pentru o serie de analize din cap pana in picioare si sa dicuti cu medicul si pentru un eventual rmn sau tomograf ceva mai special care vede tot in tine mai clar ca buna ziua

Edited by I2O, 26 January 2019 - 00:58.


#62
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
La asta mă gândeam și eu, dar MF nu vrea. Îmi dă cu porția să fac aia, să fac aia și să mă operez.

#63
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
fa ti un rmn dala cu substanta de contrast ca cica ala vede tot cei in neregula si o clonoscopie.

#64
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostKyKyKyKy, on 26 ianuarie 2019 - 03:20, said:

La asta mă gândeam și eu, dar MF nu vrea. Îmi dă cu porția să fac aia, să fac aia și să mă operez.
Cum sa te operezi daca tu nici nu ai piatra la fiere...
Majoritatea medicilor de familie sunt niste incompetenti si indolenti daca stai dupa ei....fa-i scandal sa-ti dea trimitere la interne sau la gastro si vorbesti cu doctoru respectiv sa te interneze pentru analize amanuntite(ii spui tot ce te supara,nclusiv starile de ameteala si junghiurile in umar.).numai ca si acolo sa ai noroc sa prinzi un doctor de treaba care nu se zgarceste la fonduri

Edited by I2O, 26 January 2019 - 04:26.


#65
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Tu ai o inflamației a intestinului pe care o poti rezolva cu nattokinaza-serrapeptase. Eu am luat pentru sinuzita dar m-a constipat. Acest produs este folosit in State pentru IBD adica inflamatory bowl disease (inflamația intestinului) Totodata sa iei Enterolactis pentru a-ti reface flora intestinală compromisa din cauza antibioticelor.
http://m.sfatulmedic...lor-intest_2085

Attached Files



#66
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Ce mananci? Nu trebuie sa-ti pui piper, boia iute in mancare. Evita carnea de vita ca e fibroasă si se digera greu. Mananca putin si des cu mai putine crudități o perioada. Bea ceai de menta si suc de mere facut in casa(sucul din comert contine sare de lamaie care irita stomacul ). Daca nu vrei sa bei suc de mere, fa-ti mere rase. Nu manca paine proaspata ci doar pesmet, nu manca varza, fasole, linte, conopida.
Valoarea leucocitelor e cam mare, semn ca ai sau ai avut o infectie. Cand ti-ai facut coproparazitologicul, trebuia sa ti se faca si coprocultura si antibiograma ca sa vezi daca ai o infectie si ce antibiotic trebuie utilizat.

Edited by Freddy12, 26 January 2019 - 14:40.


#67
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
Salutare!

View PostFreddy12, on 26 ianuarie 2019 - 14:00, said:

Tu ai o inflamației a intestinului pe care o poti rezolva cu nattokinaza-serrapeptase. Eu am luat pentru sinuzita dar m-a constipat. Acest produs este folosit in State pentru IBD adica inflamatory bowl disease (inflamația intestinului) Totodata sa iei Enterolactis pentru a-ti reface flora intestinală compromisa din cauza antibioticelor.
http://m.sfatulmedic...lor-intest_2085
Deocamdată prefer să nu iau pastile sau altele până la aflarea unui verdict. Mi-e să nu-i fac mai rău și ulterior să nu o dăm în diverse.
Mulțumesc pentru sfat! :)

View PostFreddy12, on 26 ianuarie 2019 - 14:35, said:

Ce mananci? Nu trebuie sa-ti pui piper, boia iute in mancare. Evita carnea de vita ca e fibroasă si se digera greu. Mananca putin si des cu mai putine crudități o perioada. Bea ceai de menta si suc de mere facut in casa(sucul din comert contine sare de lamaie care irita stomacul ). Daca nu vrei sa bei suc de mere, fa-ti mere rase. Nu manca paine proaspata ci doar pesmet, nu manca varza, fasole, linte, conopida.
Valoarea leucocitelor e cam mare, semn ca ai sau ai avut o infectie. Cand ti-ai facut coproparazitologicul, trebuia sa ti se faca si coprocultura si antibiograma ca sa vezi daca ai o infectie si ce antibiotic trebuie utilizat.
Înainte de simptome mâncam mult în oraș de la fast-food și cât mai picant posibil. După carnea de vită nu mă omor, ci mai mult după porc sau pui. Am început să mănânc numai acasă și rareori în oraș și dulce atunci când ies. Am renunțat pe cât de mult am putut la pâinea proaspătă și am înlocuito cu pâinea de o zi sau pâinea de o zi trasă la cuptor în tavă.
Medicul de medicină internă a zis că sunt analizele date ca să fie date. Coproparazitologicul a zis că e dat fără amprentă anală, la sânge lipsește sideremia și cel mai important, Heliobacter Pylori, pe care cel din urmă trebuie să-l fac luna aceasta.
O asistentă a domnului doctor de medicină internă a întrebat-o pe mama (mama, căreia îi spun mereu ce mă doare) cum mă mai simt. Asistenta (AMG) a spus să încerc timp de 5 zile Uractiv forte cu câte două pastile pe zi. În primele zile nu am observat mare lucru, dar din a 3-a am început să am arsuri pe uretră, iar în a 4-a zi am crezut că am băut acid. Aveam senzații de arsură și de micțiune mereu, micționare scurtă, frecventă și senzație de micționare incompletă, mă dureau testiculele, penisul, uretra, tot, dar s-au calmat la o micționare mai îndelungată. Pe durata tratamentului cu Uractiv, durerile m-au mai lăsat și scaunul începe să revină aproape la normal. Câteodată mai simt o arsură în interiorul anusului ce dispare după maxim 20 minute și când mă întind în pat simt ca o mâncărime în zona perianală.
Văd că am început să am un mic junghi de maxim 3 ori pe zi în jurul ombilicului, preponderent pe partea stângă și pe partea superioară, rareori pe partea dreaptă.
Să scap de sesiune, apoi mă voi duce să fac antigenul Heliobacter Pylori, apoi să mă întorc la domnul doctor de medicină internă. Voi merge și pe sfatul domnului doctor de familie, acela de a-mi face o colonoscopie.

LE: în ultima vreme aveam dureri în spatele penisului și se accentuau când acumulam urină. Durerile erau preponderent pe partea dreaptă, iar pe stânga mai rar.
După acest tratament, am observat că durerile apar numai când trebuie să mă duc la toaletă. Pe lângă acest lucru, am observat că a crescut frecvența urinărilor abundente. Chiar înainte să scriu acest mesaj, am fost de 3 ori la toaletă într-o oră, toate 3 fiind abundente.

Am uitat să menționez:
Au mai reapărut senzațiile de scaun, fără a ieși ceva, senzație ce se calmează după ce mă forțez (screm) să evacuez ceva cu succes.

#68
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Daca nu vrei sa iei suplimentul cu Lactobacillus bifidus,  mananca iaurt Activia Danone.

Attached Files



#69
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
Am recitit prima ecografie și am văzut că sunt mai multe scrise decât mi s-a spus. Eu nu înțeleg scrierea cuneiformă, așa că le voi pune aici.
Numele, ștampila unității și parafa medicului nu sunt importante.
https://drive.google...NSVBq3W0e29XccZ
https://drive.google...llBN30BI_cDqOu_

#70
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Ai o piatra la bila de 8,5mm, ai gaze in intestin .

#71
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
Am revenit cu noutăți.
https://drive.google...oZm3jqLBJQ-djoC
https://drive.google...36RPXw2s6q3IYyW
https://drive.google...M3obSGnAGnkY206
De la o vreme îmi trecuse senzația de a avea scaun, dar a revenit. Pe lângă asta, mă simt foarte obosit câteodată.
Am început tratamentul de câteva zile. Sunt momente când resimt o durere în piept și altele nu.
M-am ramolit complet.

#72
GeorgiBS

GeorgiBS

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.04.2019
Hei,
Am aproape aceleasi simptome ca si tine.Ce ai mai rezolvat/aflat?
Merci!

Hei,
Am aproape aceleasi simptome ca si tine.
Cum te mai simti?Ce investigatii ai mai facut?
Merci

 KyKyKyKy, on 19 februarie 2019 - 01:27, said:

Am revenit cu noutăți.
https://drive.google...oZm3jqLBJQ-djoC
https://drive.google...36RPXw2s6q3IYyW
https://drive.google...M3obSGnAGnkY206
De la o vreme Ă®mi trecuse senzația de a avea scaun, dar a revenit. Pe lângă asta, mă simt foarte obosit câteodată.
Am Ă®nceput tratamentul de câteva zile. Sunt momente când resimt o durere Ă®n piept și altele nu.
M-am ramolit complet.

Hei,
Am aproape aceleasi simptome ca si tine si voiam sa stiu ce ai mai facut/cum te mai simti.
Ai primit un diagnostic?
Merci

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate