Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Existã vreun club de judo decent în București?

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
Missabyss

Missabyss

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.12.2018

 lil debul, on 02 ianuarie 2019 - 10:20, said:

Sala e la Cringasi, e bine ?

Cred cã e vorba de Agon Fighting,nu? Este cam departe de mine, deși e cat de cat accesibil cu metroul. Probabil voi încerca și BJJ daca antrenamentele de judo se dovedesc așa penibile la toate cluburile.

#38
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Sincer nu stiu cum se numeste. Oricum succes cu antrenamentele.

#39
tatic_distrat

tatic_distrat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 17.01.2010
Buna Missabyss,

parerea mea este sa incerci bjj, dupa cum s-a discutat si mai sus. Cauta Absoluto Bucuruseti si nu cred ca vei fi dezamagita, au fete care se antreneaza acolo constant iar baietii sunt super ok.
Asta desi nu sunt din Bucuresti, dar cunosc destul de bine clubul.
Sper sa fie si aproape de tine, stiu ca au 2 sali, nu stiu exact in ce zone ale orasului. Ii gasesti sigur pe facebook.

Spor

#40
newcarman

newcarman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 07.11.2018
http://www.reporteri...-bărbați.html

#41
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Posted Image




OP...poti sa practici pe mine tehnica BJ...oricand...pai, ce are fratele lui si eu n-am?>

Edited by jimi91, 07 January 2019 - 15:37.


#42
Missabyss

Missabyss

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.12.2018

View Posttatic_distrat, on 07 ianuarie 2019 - 13:55, said:

Buna Missabyss,

parerea mea este sa incerci bjj, dupa cum s-a discutat si mai sus. Cauta Absoluto Bucuruseti si nu cred ca vei fi dezamagita, au fete care se antreneaza acolo constant iar baietii sunt super ok.
Asta desi nu sunt din Bucuresti, dar cunosc destul de bine clubul.
Sper sa fie si aproape de tine, stiu ca au 2 sali, nu stiu exact in ce zone ale orasului. Ii gasesti sigur pe facebook.

Spor

Mersi. Totuși, dacã îmi doream BJJ in mod special, nu mai întrebam de judo,nu?

#43
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016
@Missabyss,

Nu merge prin recomandari, este o doza foarte mare de subiectivism. Cel mai bine este sa te duci la cluburile din apropierea ta si sa asisti la antrenamente, fara sa participi. Te duci si asisti la antrenamentele efectuate de cele X cluburi din apropierea ta. Dupa care selectezi cateva, te mai duci odata doar la cele selectate pentru a vedea daca ce ai observat prima oara este constant, iar in final ramai cu unul singur. Prea multe cluburi intr-o zona nu au cum sa fie.

Iti vorbesc din experienta. Daca vrei ceva de calitate iti faci putin timp, altfel nu merge.

PS: Stiu ca ai intrebat de judo, nu de BJJ, dar recomand Absoluto, daca te gandesti sa schimbi stilul.

Edited by christinne69, 08 January 2019 - 09:24.


#44
Missabyss

Missabyss

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.12.2018

View Postchristinne69, on 08 ianuarie 2019 - 09:23, said:

@Missabyss,

Nu merge prin recomandari, este o doza foarte mare de subiectivism. Cel mai bine este sa te duci la cluburile din apropierea ta si sa asisti la antrenamente, fara sa participi. Te duci si asisti la antrenamentele efectuate de cele X cluburi din apropierea ta. Dupa care selectezi cateva, te mai duci odata doar la cele selectate pentru a vedea daca ce ai observat prima oara este constant, iar in final ramai cu unul singur. Prea multe cluburi intr-o zona nu au cum sa fie.

Iti vorbesc din experienta. Daca vrei ceva de calitate iti faci putin timp, altfel nu merge.

PS: Stiu ca ai intrebat de judo, nu de BJJ, dar recomand Absoluto, daca te gandesti sa schimbi stilul.

Și asta cu "mai bine faci nu știu ce cã e mai bun" sau "ãștia cu puține kilograme n-au cum sã facã sporturi de luptã" nu este subiectivism pur? Chiar și dacã mi-ar recomanda cineva un club ar fi subiectivism, dar macar mã poate ajuta cu ceva. Ca adult (sau adult in devenire) nu esti așa dispus sã dai bani și timp pentru bullshit-uri de genul "e normal sa dai tare cu X chiar daca e foarte începãtor cã tu mergi la concursuri" sau "nu ne aruncam pânã nu stãpânim tehnica" (da, am gãsit și un club unde sportivii fãceau de mai mult de un an de zile judo și nu s-au aruncat niciodatã). Toți antrenorii mi-au  zis la telefon cã au și persoane de categoria mea,iar când  te duci sunt 90% copii  de 30 kg și 10% adulți supraponderali (și la toate am stat intre o sãptãmânã - o lunã ca sã nu judec greșit). De asta as asculta oarecum mai mult recomandarea unui adult care s-a antrenat.

Faza cu observatul e bunã dinainte sa te apuci de acel sport, ca sa vezi dacã ți-ar conveni sa mergi la antrenamente. Așa, o lecție (sau chiar o sãptãmânã) nu reflectã neapãrat cât de bun ar fi un club. De exemplu, poți sã vezi cã la un antrenament s-a evitat randori (partea de sparring) - deși știm cã asta e partea cea mai importantã a unui sport de luptã iar cluburile care nu fac sparring sunt aberante și nu ai ce sã înveți de la ele. Dar la acea lecție, antrenorul poate a evitat sparring doar ca sã aibã timp sã se axeze mai mult pe un procedeu, o explicație etc.

Deja caut de un an club, deci e mai mult decât "puțin timp". Am epuizat variantele de la mine din zona, mi-au mai rãmas Steaua și Dinamo (care bineînțeles cã nu rãspund la mail, va trebui sã întreb eu personal).

:(

Edited by Missabyss, 08 January 2019 - 10:37.


#45
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Pentru BJJ e mai interesant Athos cu Handrea in Bucuresti:
https://atosjiujitsu...ion=instructors

#46
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

View PostMissabyss, on 08 ianuarie 2019 - 10:35, said:

Și asta cu "mai bine faci nu știu ce că e mai bun" sau "ăștia cu puține kilograme n-au cum să facă sporturi de luptă" nu este subiectivism pur?

Nu vreau sa intru in polemici despre cat de bun este un stil, sau cat de prost este altul. Judo este un stil foarte eficient, indiscutabil. Cat despre partea a doua, Jigoro Kano, fondatorul judo-ului avea 41 de kg! Deci se poate fara probleme.

Citesc frecvent aceasta zona de forum si pe aici lumea prefera BJJ, asa ca, in afara de polemici nu cred ca vei obtine vreo recomandare.

Oricum vad ca stii ce vrei, iar observatiile tale referitoare la evitarea cluburilor care nu practica sparring sunt cat se poate de corecte. Mult succes! Eu practic stiluri de striking deci nu pot face nicio recomandare.

Edited by christinne69, 08 January 2019 - 12:03.


#47
Missabyss

Missabyss

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.12.2018
Stai liniștitã, nu la tine mã refeream. Sunt alții care au lãsat astfel de comentarii. Am vãzut cã lumea prefera BJJ, dar am zis totuși sã îmi încerc norocul, cã vãd cã e unul din putinele forumuri românești active. Mersi mult oricum.

#48
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,161
  • Înscris: 28.06.2005
Miss, acum ceva ani mergeam la Lia Manoliu pentru judo.

#49
Missabyss

Missabyss

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.12.2018

View Postsfantu.dracu, on 08 ianuarie 2019 - 16:13, said:

Miss, acum ceva ani mergeam la Lia Manoliu pentru judo.

In prezent numai 4 cluburi de la Lia Manoliu sunt de judo. Am fost la 2 dintre ele. La unul am fost fix o singura datã fiindcã nu am vãzut niciodatã un antrenament atât de haotic și un antrenor așa nepãsãtor, iar unul la care am stat ceva timp era decent (primeam multe explicații), dar lipsa de sparring face ca acel club sa fie inutil + atitudinea necivilizatã a plozilor de 10-12 ani. Din cele ramase, unul este doar cu copii foarte mici iar la celãlalt nu mã voi înscrie fiindcã antrenamentele se termina la ora 22.

#50
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
BJJ a batut judo dpdv comercial tocmai fiindca au o reteta serioasa, cel putin cluburile mari.

#51
tatic_distrat

tatic_distrat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 17.01.2010
Stiu ca iti doresti Judo, nu am vrut sa fie reclama sau un afront. Dar daca nu gasesti ceva sa-ti convina, nu merge cu forta, iar ruda cea mai apropiata este bjj.

Judo-ul este mult in urma ca si mentalitate, majoritatea sunt oameni ramasi din comunism, iar daca nu, sunt persoane mentorate de cei din comunism ...
Eu am mers o perioada in paralel cu altele si la judo, iar antrenorul era un tip mult foarte tanar, se apropia de varsta ta, si era super ok. In momentul in care nu mai venea, mi-am bagat picioarele... Si mergeam cu drag chiar daca sala era mizera ...

Din pacate cei care antreneaza au ramas cu metode vechi. Inca lumea mai cauta persoane saracute, ca in mediul de stat, obedienti, care sa faca performanta. Am fosta colega de serviciu care a ajuns la centura maro, venea de la antrenamente batuta pe spate cu corzile elastice cu care se facea simularea de proiectare in viteza, legate de spaliere... Asta acum 10 ani ...
Nu stiu sa aiba grija de curatenia salii, a vestiarelor, toaletelor, ca sa nu mai spun de kimonourile proprii ... Se merge pe principiul ca lasa ca vin pustii... Si de obicei, sunt adusi de parinti care au mai practicat si stiu cu ce se mananca sportul, dar nu realizeaza in ce cloaca ii lasa...
Nu stiu sa atraga persoanele de orice varsta si nu stiu sa isi faca vazute salile, sa isi faca reclama...
Ca sa nu mai spun, ca nu stiu sa ii atraga pe cei ce vin si pe partea competitionala, indiferent de varsta, pt ca merg tot oamenii lor, cei vechi, sa nu cumva sa le ia cineva trofeul de sub picioare si sa creasca altii mai buni decat ei...

Ceea ce am enumerat mai sus, nu prea gasesti la bjj, singurul factor ciudat este ca dureaza foarte mult, dar foaaarte mult pana treci de la o centura la alta... si daca ai sa practici, vei intelege ca e pe buna dreptate.

Pacate pentru situatia in care se afla, judo-ul este o arta martiala/ sport superba.

#52
Missabyss

Missabyss

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.12.2018
Știu, e horror situația în care se aflã judo-ul in Romania. La ce sa te aștepți cat timp este Cosmin Gușã in frunte?! Din fericire, eu nu am nimerit genul asta de antrenori bolnavi la cap.. doar tipi care efectiv nu se implicau niciodatã și luat banii de antrenament degeaba.
Foarte corect și la faza cu pãrinții. Unii aveau copii cu centuri verzi/albastre (care presupune totuși cã știi macar baza daca nu chiar mai mult) și se uitau de pe banca la ei cum în timpul unei rostogoliri mai aveau puțin sã își rupã gâtul fiindcã nu le demonstra nimeni cum se face. Antrenorul bine-mersi nu avea nicio reacție. Iar pãrinții continuau sã își aducã copiii. Și erau 40+ de copii într-o amãrâtã de salã de 50 de m.

Ca un scurt update, am fost și la Dinamo sã întreb. De 3 ori am fost in zile și ore diferite (conform programului afișat pe ușã), de fiecare datã sala era goalã. Nu tu o paginã de Facebook sau macar un Nr de telefon pe site..

Nu am nimic cu BJJ, problema e cã aproape toate cluburile sunt extrem de departe de mine și se termina și la ore gen 22. Și nici nu pot sã zicã cã sunt mare fana bjj. Din experiența mea, mi se pare mult mai dureros decât judo (chiar daca accidentãrile nu sunt grave). Habar n-am, pur și simplu nu îmi place sã mã lupt la sol mai mult de câteva minute.

#53
silviulcf

silviulcf

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.04.2018
Daca te intereseaza ceva asemanator cu Judo, dar necompetitiv, exista varianta de Aikido

Eu merg la un mic Dojo in Bucuresti, cursurile se tin in sala de Judo a UNEFS, langa eroilor.

Dojo-ul este menbru al Fundatie Romane de Aikido Aikikai, organizatie recunoscuta de Familia Ueshiba, familia celui care a inventat arta

miraidojo.ro este site-ul lor daca te intereseaza

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate