Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Există vreun club de judo decent în București?

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
Missabyss

Missabyss

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.12.2018
Am experiență cu 4 cluburi, unul dintre el fiind de sambo. Nu le voi da nume, dar mi se pare jenant felul în care acești antrenori își fac treaba. La primul nu ne-a învățat niciodată școala căderii, erau doar puștani de 12 ani care te aruncau cu toată forța pe motiv că ei se antrenează pentru concursuri. La al doilea, un antrenament consta în încălzire (1 oră) și uchikomi (30 de minute) și un antrenor care stătea pe Facebook.
La al treilea, club care se laudă cu mari performanțe, erau 95% copii de 7-10 ani și câțiva domni amatori care erau cu cel puțin 40 de kg mai grei decât mine. Tot felul de așteptări nerealiste (stat în mâini, roata, cel puțin 3 sfori), nici macar 10% din sportivi nu reușeau să facă încălzirea și antrenorul doar stătea și se uită. La al patrulea club, doar tupeiști de 12 ani care îți spuneau că nu vor să lucreze cu tine că ești fata. Daca ei nu aveau chef de mine, eu rămâneam fara partener și lucram cu copii de 6 ani. Să nu mai zic că a fost cel mai straniu club de judo; efectiv nu ne proiectam niciodată,doar intram la procedeu.

Va rog, as aprecia mult dacă mi-ați recomanda un club la care poți să înveți ceva, din experiența voastră sau a cunoștințelor voastre. Nu mi-au mai rămas decât două cluburi de incercat (Steaua și Rapid la care nu pot ajunge fiindcă este mult prea departe de mine). Am postat și pe Reddit. Am găsit un club, dar antrenamentele se termina la 10.30 seara și nu este prea confortabil pentru o fată sa se întoarcă la ora aceea.

Edited by Missabyss, 27 December 2018 - 21:21.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Astea sunt activitati pentru copii, la ce te astepti ?

#3
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Ce e aia " scoala caderii " ?  Posted Image

Edited by JurasikMan, 27 December 2018 - 21:32.


#4
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Pai spune mai multe despre tine: cati ani ai, cate kg, ce inaltime, ce conditie fizica ai, de cat timp practici sport,etc.

#5
Missabyss

Missabyss

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.12.2018

View PostAldulescu, on 27 decembrie 2018 - 21:36, said:

Pai spune mai multe despre tine: cati ani ai, cate kg, ce inaltime, ce conditie fizica ai, de cat timp practici sport,etc.

Sub 21, 50 kg, aprox 1 an jumate  de judo

View Postpasilla, on 27 decembrie 2018 - 21:28, said:

Astea sunt activitati pentru copii, la ce te astepti ?

Judo și sambo, activități de copii? Sunt sporturi care necesită inteligență și coordonare kinetica peste medie. Este un moft să-ți trimiți copilul de 5 ani la un astfel de sport (care nu va înțelege decât Osoto gari până la 8-9 ani). In Romania predomină copiii în judo din mai multe motive, printre care se numără lipsa selecției de sportivi de cls 5-12 și mentalității "toată lumea merge la concursuri".

Școala căderii înseamnă colecția de tehnici pentru a cădea corect, fara accidentări.

#6
64-bit

64-bit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 19.12.2018
https://www.csmbucuresti.ro/judo

#7
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
ai incercat tehnica "no touch"...poate exista in bucuresti acest club

#8
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,998
  • Înscris: 14.03.2013

View PostMissabyss, on 27 decembrie 2018 - 21:48, said:

Sub 21, 50 kg, aprox 1 an jumate  de judo



Judo și sambo, activități de copii? Sunt sporturi care necesită inteligență și coordonare kinetica peste medie. Este un moft să-ți trimiți copilul de 5 ani la un astfel de sport (care nu va înțelege decât Osoto gari până la 8-9 ani). In Romania predomină copiii în judo din mai multe motive, printre care se numără lipsa selecției de sportivi de cls 5-12 și mentalității "toată lumea merge la concursuri".

Școala căderii înseamnă colecția de tehnici pentru a cădea corect, fara accidentări.
In primul rand, copii (multi din ei) care sunt "trimisi" de parinti la judo nu merg pentru concursuri.

In al doilea rand, scuze (nu vreau sa incep o polemica) insa la 50 de kg, cam cat un sac de ciment, orice barbat sanatos daca te arunca nu te va ajuta cu nimic scoala caderii ca te imprastii toata, cu judo sau fara judo. Imi aduc aminte cum acum ceva ani am prins la sparring pe unul slab ca un tar care se plangea non-stop ca il dureau toate de fiecare data cand para ceva si era just simple training. In sala e usor, in realitate...

Edited by jm2010, 27 December 2018 - 22:05.


#9
64-bit

64-bit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 19.12.2018
@jm2010 : ce sport faci ?

#10
Missabyss

Missabyss

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.12.2018
Sper că nu s-a înțeles greșit, dar nu fac judo pentru autoapărare. Trebuie sa existe și cluburi la care se antrenează sacii de ciment, că totuși există categorii de greutate -48, -57 sau -63 la campionate naționale și nu sunt mai puțin populate decât -73 sau -81 pentru bărbați.

Asta era unul din motive pentru care m-am orientat mai mult spre cluburi competitive (sau cel puțin care se vând cu eticheta asta), la cluburile de amatori nu am găsit decât persoane supraponderale (cu care nu am nimic, dar nu as putea sa lucrez constant cu ele).


Cât despre CSM, știi personal ceva de ei? Daca este intr-adevar unde este și css1, pe Hărți nu îmi apare niciun traseu RATB cu care as putea ajunge acolo :))

#11
Missabyss

Missabyss

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.12.2018

View Postjimi91, on 27 decembrie 2018 - 22:17, said:

Eu practic |no touch|..de exemplu daca ma gandesc acum la tine, se poate intampla ceva rau...asa ca nu vreau....dar, e o tehnica destul de buna....n-ai rival

N-am nevoie. Eu simt ki-ul potențialilor adversari și mă protejez purtând obsidian la gât. Alungă energiile negative.

#12
64-bit

64-bit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 19.12.2018

View PostMissabyss, on 27 decembrie 2018 - 22:16, said:

Cât despre CSM, știi personal ceva de ei? Daca este intr-adevar unde este și css1, pe Hărți nu îmi apare niciun traseu RATB cu care as putea ajunge acolo Posted Image)

Poti ajunge cu autobuzele : 102 sau 202 sau 224

#13
Missabyss

Missabyss

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.12.2018

View Post64-bit, on 27 decembrie 2018 - 22:24, said:



Poti ajunge cu autobuzele : 102 sau 202 sau 224

? Ce au in comun 102 și 202? Iar 224 nici nu exista. Also, Css1 nu era undeva la Dridu/Pajura?  Că acolo bănuiesc că se face instrucția sportivă pentru CSM

#14
64-bit

64-bit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 19.12.2018

View PostMissabyss, on 27 decembrie 2018 - 22:29, said:

...Ce au in comun 102 și 202? Iar 224 nici nu exista....

De cand stai in Bucuresti?
Sau mai bine zis in ce zona stai?

#15
Missabyss

Missabyss

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.12.2018

View Post64-bit, on 27 decembrie 2018 - 22:33, said:



De cand stai in Bucuresti?
Sau mai bine zis in ce zona stai?

Cam de-o viață. Cât despre zonă, mi se pare o informație confidențială. In orice caz, foarte departe de Pajura.

#16
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postjm2010, on 27 decembrie 2018 - 22:05, said:

In primul rand, copii (multi din ei) care sunt "trimisi" de parinti la judo nu merg pentru concursuri.

In al doilea rand, scuze (nu vreau sa incep o polemica) insa la 50 de kg, cam cat un sac de ciment, orice barbat sanatos daca te arunca nu te va ajuta cu nimic scoala caderii ca te imprastii toata, cu judo sau fara judo. Imi aduc aminte cum acum ceva ani am prins la sparring pe unul slab ca un tar care se plangea non-stop ca il dureau toate de fiecare data cand para ceva si era just simple training. In sala e usor, in realitate...
are vreo relevanta daca  cineva sa zicem invata arte martiale din alea care folosesc "energia adversarului" adica te folosesti de  loviturile si miscarile lui ca sa parezi si sa lovesti? ca am auzit chestii cum ca artele martiale de genul asta se potrivesc si  la slabanogi....eu actualmente nemaifiind slabanog dar sunt curios daca functioneaza aceste arte martiale in genul...

#17
Missabyss

Missabyss

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.12.2018

View Postkarax, on 27 decembrie 2018 - 22:52, said:


are vreo relevanta daca  cineva sa zicem invata arte martiale din alea care folosesc "energia adversarului" adica te folosesti de  loviturile si miscarile lui ca sa parezi si sa lovesti? ca am auzit chestii cum ca artele martiale de genul asta se potrivesc si  la slabanogi....eu actualmente nemaifiind slabanog dar sunt curios daca functioneaza aceste arte martiale in genul...

Chill, nu exista "energia adversarului". Artele marțiale care folosesc astfel de cuvinte-cheie (gen Ki sau meditație) au doar strategie foarte buna de marketing pentru cei care nu pot face un scurt research și sunt impresionați de ideea că "puterea minții" te apără într-o luptă.

Și "slăbănogii" pot face absolut orice sport, că de aia există categorii de greutate in concursuri și un antrenor care să îți aleagă un partener potrivit in timpul antrenamentului (până îi găsești tu singur). Nu știu de ce toată lumea are impresia că într-o sală de arte marțiale găsești numai bărbați alfa de 1,80 și 6 pack, când în realitate 80% din membrii unui club nu au mai făcut sport din clasa 8.:))

#18
64-bit

64-bit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 19.12.2018

 Missabyss, on 27 decembrie 2018 - 23:03, said:

Chill, nu exista "energia adversarului". Artele marțiale care folosesc astfel de cuvinte-cheie (gen Ki sau meditație) au doar strategie foarte buna de marketing pentru cei care nu pot face un scurt research și sunt impresionați de ideea că "puterea minții" te apără într-o luptă.

Unu la mana : nu se zice / scrie Ki...corect este Chi ( ex : Tai Chi,Chi Gong...a se face conexiunea cu Kung-Fu nu Wu-Shu)
Doi la mana : aceasta "strategie" de marketing cum ii spui exista de mai bine de 1000 de ani si este atestata in documentele vremii
Trei la mana : cunostintele tale in materie de arte martiale de contact sau nu imi sunt clare

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate