Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sfat achizitie Kia Ceed Vs Hyundai I30

- - - - -
  • Please log in to reply
171 replies to this topic

#37
mihai1989ro

mihai1989ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 23.02.2014

View Postcorcodel10, on 28 decembrie 2018 - 23:40, said:



Se pare ca chiar de varianta exclusive, cu automata.
Elantra nu se mai fabrica de cateva luni.
Noul model o sa apara prin februarie/martie si aici o sa vorbim de alte preturi. Am fost la dealer deoarece vroiam Elantra, era f accesibila plus o motorizare mai buna, dar din pacate am ghinion maxim: Mazda 3 nu se mai produce,Elantra nu, la ambele apar noi modele mai scumpe, Remat-ul nu mai are fonduri...In cazul in care se aproba, oricum imi recuperez din bani, pana vine Kia in 3 luni...e timp. Din pacate am nevoie de masina, zona unde locuiesc e relativ departe de metrou, fac drumuri dese la socri/parinti si nu imi permit sa astept Rabla pt a lua ceva mai puternic, asta inseamna sa stau cam 6-7 luni in total fara(daca se aproba in martie-aprilie+termenul livrarii masinii). Plus ca si parintii apeleaza frecvent la mine sa ii ajut, tata trecand recent printr-o problema de sanatate...drumuri medic...si cam asta e situatia. Sper ca pe viitor sa am noroc in viata cu altele, macar sa fie ok si sa ma fereasca Dumnezeu de evenimente neplacute.

Edited by mihai1989ro, 29 December 2018 - 02:56.


#38
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,229
  • Înscris: 12.12.2011
Dacă nu se mai fabrică, să le scoată de pe site.
Totuși, eu zic să te mai gândești la motorizare. Ții mașina destui ani. Să nu îți pară rău mai târziu. Și cu așteptarea, poate găsești ceva mai repede ca să nu fii nevoit să aștepți atât. Cu siguranță vei avea drumuri în afara orașului. Eu am 1.2-75cp pe un Sandero, iar în afară aș fi vrut să am altceva mai puternic. Nu zic că nu îmi fac treaba, dar, pe autostradă, cam pierd ritmul. La tine nu vor fi probleme pe autostradă pt că ai a 6-a.

#39
MihaiG81

MihaiG81

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 19.06.2012
As alege oricand un motor mai bun si as renunta la anumite dotari. Entuziasmul achizitiei face ca motorol sa para neimportant, in realitate, dupa un timp destul de scurt, o sa regreti decizia si masina te va nemultumi.

Avand in vedere ca este o "investitie" pe termen lung, as gasi  o solutie pt suplimentarea bugetului, as astepta rabla sau as renunta la dotari - las ca ultima solutie aceasta varianta, trebuie sa ai totusi un echilibru intre echipare si motorizare.
Am cumparat o masina cu motorul de intrare in gama, echipare de baza si am regretat pe toata perioda folosirii. N as mai repeta experienta, pana la urma, diferenta de bani dintre basic si ceva mai bun, chiar dc poate parea mare, merita platita si merita asteptat pt ea.

#40
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Corect, in acelasi timp insa mergand pe un motor clasic aspirat nu va avea grija lui pana la urmatoarea masina..
Mihai, uita-te la caracteristicile motorului cp/Nm/greutate si calculeaza cp/100 kg si Nm/100kg, reflecta mai bine cum se va comporta masina.
Alt aspect de luat in calcul este trecerea de la diesel la benzina, dinamica va fi total diferita, in bine zic eu.
Da , sunt de acord ca este altceva sa ai niste putere in plus dar in realitate nu vei avea nevoie de acea putere decat de cateva ori pe an, poate nici atunci.
Eu pe hartie am dublat puterea la schimbarea masinii dar daca ma uit la toate aspectele de fapt am crescut-o doar cu 25%, da se simte, motorul este total diferit insa inca nu m-am obisnuit cu lag-ul, mersul intre viteze, accelerarea sub turatia de cuplu, etc.
Asa ca, ia si optionale, ca astea te vor indulci in perioada de acomodare, care va dura ceva...
La reno te-ai uitat ? Urmeaza perioada de destocaj cu reduceri de peste 3500 euro din pretul de lista iar acolo daca vrei diesel treaba este arhicunoscuta cu motoarele iar la benzina au scos noul motor facut cu Daimler care ar trebui sa nu puna probleme....
Ps: si eu am suferit o gramada de ani fiindca nu am platit 800 de euro pentru AC, de restul dotarilor nu mai vorbesc, drept urmare acum am luat ultima varianta de echipare, fara extra e drept, poate tura viitoare pun si extra 😉
Spor la ales, nu e usor !

Edited by M0sGerila, 29 December 2018 - 10:22.


#41
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015
Discutiile isi au rostul in mica masura daca nu faci test-drive cu masina. Mergi cu masina cu motorizarea care te intereseaza si vezi daca te multumeste in oras, in afara orasului, la viteza mai mare, etc. si vezi daca vei fi multumit cu ea. Pe forum ne spunem opinia personala (din punct de vedere personal), dar masina o cumperi pentru tine si trebuie sa vezi daca te multumeste, ca sa nu regreti mai tarziu.

#42
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Daca poti face TD !
Eu nu am gasit masina de test cu motorizarea pe care o vroiam pe o raza de 200 de km si 4 judete, deci...mi-am pus dorsalul ca idee intr-una sa vad cat de cat cum este la interior si am comandat-o online sa zic asa.
Decizia am luat-o total subiectiv si pragmatic, adica best value for the money.
In loc de test drive am urmarit review-urile lui Robert Adam de pe turatii la motorul respectiv montat pe diferite modele.
Nu-ti da  nimeni masina sa o tii nici macar o saptamana sa o testezi cu adevarat, asa ca cele 30-40 de minute, daca le prinzi si pe alea sunt total irelevante !
Asa ca , pot spune ca eu am cumparat masina de pe Emag 😂😂😂, in baza review-urilor si a analizei cost/beneficiu !

Edited by M0sGerila, 29 December 2018 - 10:47.


#43
newcarman

newcarman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 07.11.2018
Elantra are reduceri mari pentru că apare modelul 2019. Probabil este in stoc tot ce au pe site.
Este ocazia perfecta sa-ti iei o mașină ultradotata la 17.000 euro.

#44
mihai1989ro

mihai1989ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 23.02.2014

View PostM0sGerila, on 29 decembrie 2018 - 10:46, said:

Daca poti face TD !
Eu nu am gasit masina de test cu motorizarea pe care o vroiam pe o raza de 200 de km si 4 judete, deci...mi-am pus dorsalul ca idee intr-una sa vad cat de cat cum este la interior si am comandat-o online sa zic asa.
Decizia am luat-o total subiectiv si pragmatic, adica best value for the money.
In loc de test drive am urmarit review-urile lui Robert Adam de pe turatii la motorul respectiv montat pe diferite modele.
Nu-ti da  nimeni masina sa o tii nici macar o saptamana sa o testezi cu adevarat, asa ca cele 30-40 de minute, daca le prinzi si pe alea sunt total irelevante !
Asa ca , pot spune ca eu am cumparat masina de pe Emag 😂😂😂, in baza review-urilor si a analizei cost/beneficiu !

Multumesc tare mult!
O sa vad daca au motorul 1.4 gsl pt test drive ca sa-mi fac o parere. Daca vorbesc de optiuni, la motorizarea asta, chiar pun destule chestii pe ea si asa cum am spus, am suferit enorm pe Octavia. Ac manual, player care suporta doar track-uri (ca intre timp i-am pus eu navi...partea a 2-a dar au fost niste costuri in plus)..fara incalzire in scaune...geamuri electrice doar fata. Nasul meu de cununie are o Ibiza din 2011,1.4, 84 sau 85 cp...benzina, la munte am fost 4 persoane cu bagaje si s-a comportat ok. Nu cred ca motorul asta e ca performante sub acela.
Multumesc frumos tuturor!

View Postcodesmm, on 29 decembrie 2018 - 10:33, said:

Discutiile isi au rostul in mica masura daca nu faci test-drive cu masina. Mergi cu masina cu motorizarea care te intereseaza si vezi daca te multumeste in oras, in afara orasului, la viteza mai mare, etc. si vezi daca vei fi multumit cu ea. Pe forum ne spunem opinia personala (din punct de vedere personal), dar masina o cumperi pentru tine si trebuie sa vezi daca te multumeste, ca sa nu regreti mai tarziu.
Pai asta o sa si fac😁 multumesc frumos

#45
MihaiG81

MihaiG81

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 19.06.2012
Stiu ca initiatorul alege intre Kia si Hyundai, dar cred ca, la fel cum s-a spus si mai sus, Megane 4 tce 140 cp, echipare Zen plus ceva dotari, poate intra in bugetul de 140.

Daca nu ai idei preconcepute legate de frantuzesti, poate fi o varianta excelenta, in ideea ca ai avea o masina spatioasa, cu un design reusit, bine dotata si cu un motor de 140 de cai, turbo, care clar se va misca mai bine decat aspiratul de 1,4.

Nu stiu cat de mult conteaza, eu sunt la al treilea Renault, acum am un Megane 4, fara probleme de fiabilitate serioase (peste 200 000 de km cu toate trei pana acum).

View Postmihai1989ro, on 29 decembrie 2018 - 11:00, said:

Nasul meu de cununie are o Ibiza din 2011,1.4, 84 sau 85 cp...benzina, la munte am fost 4 persoane cu bagaje si s-a comportat ok. Nu cred ca motorul asta e ca performante sub acela.

E clar ca-ti faci treaba cu orice motor, dar te va obosi f tare la drum lung, iti va da emotii in depasiri, te va face sa vrei sa o vinzi mai devreme decat este cazul. Ca si pasager e mai greu sa simti masina de scaunul din dreapta, e f subiectiva treaba cu comportamentul ok.



#46
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Zen plus dotari e chiar chel, crede-ma am plecat de la zen+ dotari si am ajuns la intens si nu am ce are ceedul la star+ dotari la 17000 euro, iar a mea a fost 19 mii pe lista cu 1.2, adica mai ieftin .
Poate pe destocaj, dar acolo rar apar benzinare !

#47
ocoleanuionut

ocoleanuionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 28.09.2009
Mai poti incerca Suzuki Vitara 1.0 Passion la 16130 euro sau SX4Scross 1.0 Passion la 16695 euro ambele insa 4*2 !!!
Motor de 112 cp si 170 NM .Greutate masini 1090-1170 kg !!!
Dotarile insa sunt super .
Climatronic ,hill holder ,scaune,oglinzi ,parbriz incalzite ,faruri led (astea sunt fantstice la cum lumineaza ) ,limitator viteza ,comenzi volan ,''tableta'' cu ceva functii si multe alte dotari .

Daca mai prinzi si rabla 1400 euro plus reducere de la dealer intre 400 si 600 euro !!!

Atentie :Ambele masini au garantie 10 ani la motor ,cutie si turbina !!! Celelalte componante 3 ani !!!

Edited by ocoleanuionut, 29 December 2018 - 19:10.


#48
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Sincer, in banii astia as mai incerca asa:
1. Opel astra 1.4t 125 cp, una bine dotata e in jur de 19.000, iar 2000e discount ar trebui sa poti primi usor, ei dau discount-uri mari.
Exemplu de ce ziceam:
https://www.autovit....html#ede8b02350
Si ai si Android Auto si car play,
Scaune+volan incalzit, senzori parcare, climatronic, geamuri cu tenta + multe alte dotari

Sau asta, care e si mai bine dotata,
https://www.autovit....html#ede8b02350

2. Noul Ford Focus au promotii si preturi atractive.
https://www.autovit....html#8318242c63

Ford ajunge undeva la 15-25% discount din pretul de lista, precum opel.

17.000e mi se par foarte multi bani de a da pe o masina cu motor 1.4 aspirat... In ziua de azi mai toti au dotari de doamne ajuta.

Edit:
I30 highway+ la 14300
https://www.autovit....html#191a72ce6f

Sau i30 fastback 1.0t 120, aceasi echipare la 16600 pe site, poate mai scoti 600e reducere.

Edited by t-balt, 29 December 2018 - 23:13.


#49
mihai1989ro

mihai1989ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 23.02.2014
Multunesc tuturor pentru sfaturi/ajutor!

#50
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Dintre toate mentionate de t-balt opelul are bordul cel mai ok , restul parca si-au batut joc cu tableta aia aruncata in el, iar fordul e campion !
Pana la urma in masina iti petreci marea parte a timpului !
Subiectiv, detinand unul, Megane IV mi se pare foarte bine desenat iar bordul electronic este intr-adevar peste orice analogic, bine exceptand pe cele la care pleaca acele de la ora 6 😉😎
E drept 17k pe o aspirata nu as da  decat pe Mazda si al ei superb motor de 2 litri, ala da, merita ! Apropo, la Mazda de ce nu te-ai uitat ? Gasesti ceva rezonabil in banii astia, e drept nu cu atatea dotari dar motorul nu are concurent pe piata, e exceptional !
Bun, acum sunteti doua persoane, dar in 7 ani ? S.a.m.d...
On : strict intre cele doua , as zice Kia , total subiectiv, altfel...te ia cu dureri de cap daca incepi sa analizezi 😂😂😂
Bafta !

Edited by M0sGerila, 30 December 2018 - 17:04.


#51
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Superbitatea motorului de 2.0 tine mult de diferenta de pret fata de cel de 1.5. Habar n-am cat e acea diferenta. Daca e 1000€, e un motor fabulos, la 1500€ e un motor ok, la fel de fabulos ca si 1.5ul iar daca e mai mult sa si-l bage in @#$.
Omul iese de 2 ori pe an din oras.

PS. E destul de fabulos :D

Edited by underb, 30 December 2018 - 17:15.


#52
mihai1989ro

mihai1989ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 23.02.2014
Salutare!
Intre Mazda 3 si Kia am si avut de ales initial. Din pacate Mazda 3 nu se mai produce, urmatorul model intrand in productie prin martie-aprilie 2019. Pretul o sa creasca cam cu 20-25% din cate am vorbit la 2 reprezentante si ce am citit pe net. Iar sa o iau la mana a 2-a, nu doresc. Masina noua e masina noua, indiferent de discutii.
Din pacate la momentul de fata, dand comanda in ianuarie, neavand Rabla, cam asta e singura varianta ramasa. O sa fac un test drive sa vad exact motorul cum se comporta pe Kia...cel de 1.4 aspirat.

Multumesc tuturor!

Edited by mihai1989ro, 30 December 2018 - 20:46.


#53
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Sunt convins ca gasesti ceva pe stoc, eu am dat mail la toate reprezentantele din tara si mi-au raspuns !
Ca idee un challenge 120 il scosesem la 15k in rabla...fara negociat face2face !

#54
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca iti place, verifica si la Peugeot, modelul 308 pe benzina este foarte bun si este posibil sa gasesti ceva avantajos pe stoc. In opinia mea, nu exista comparatie intre 308 si cele doua asiatice la care te gandesti.
Ca sa iti dai seama de dinamica masinii, cauta pe YouTube ,,Maniobra de esquiva" cu modelele tale si o sa vezi ca 308 este nr. 1, chiar si peste Golf sau Focus, in comparatie cu barcile pe care le ai in vedere.

Edited by MembruAnonim, 30 December 2018 - 22:06.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate