Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

How it Ends 2018 netflix "orighinal"

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,980
  • Înscris: 15.06.2007
Ca tot aveam timp de zabovit pe acas', am profitat ca pot avea o luna de 'flix  pe degeaba.. si nu stiu cum am nimerit sa vizionez acest film.. actori bunicei, care ma duc cu gandul la filme faine, deci poate sinasta o fi fain.. dar nu. Nu m-am uitat pana la sfarsit , mi-au mai ramas vreo 10-15minute, dar citind pe net, am aflat ca n-am pierdut nimic.

https://www.google.c...-your-life/amp/

"Do Not Let Netflix's 'How It Ends' Steal Two Hours Of Your Life"

Cum e posibil sa prinda finantare asemenea filme slabe??

Pe scurt, scenaristii si regizorii vor sa ne inoculeze ideea ca , suntem atat de primitivi fara energie electrica net si telefon, incata dupa 3 zile fiecare dintre noi ar deveni un fel de talhar la drumul mare. Trasa de par..

#2
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

Quote

Pe scurt, scenaristii si regizorii vor sa ne inoculeze ideea ca , suntem atat de primitivi fara energie electrica net si telefon, incata dupa 3 zile fiecare dintre noi ar deveni
Nu dupa 3 zile ci dupa 48 in realitate si daca ramai si fara apa, in max 24 de ore devi fiara.
Scenaristii au supraestimat.Nu 3 zile ci max 48 de ore.

De ce sa fac astfel de filme ?Pai ca sa pregateasca din timp populatia pt un eveniment care va lasa lumea fara facilitatile de astazi.
Este un semnal de alarma , ca in viitor ceva se va intampla, si atunci pregatesc din timp populatia.Se merge pe "cine are urechi de auzit sa auda."

Edited by BraviaAmpero, 27 December 2018 - 19:26.


#3
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,358
  • Înscris: 10.09.2014
Unde s-a intamplat pana aia de curent de cateva ore in America de au furat aia ca in codru. New York? Scene de genul nu m-ar mira. Sunt destui pe acolo care nu stiu ca merele cresc in pomi.

Edited by LeopardSurd, 27 December 2018 - 19:44.


#4
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Cam astea sunt filmele facute pentru Netflix. Pe topicul dedicat veti gasi pareri asemanatoare.

#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007

View Posttfmercedez, on 27 decembrie 2018 - 19:20, said:

suntem atat de primitivi fara energie electrica net si telefon, incata dupa 3 zile fiecare dintre noi ar deveni un fel de talhar la drumul mare. Trasa de par..

E un scenariu foarte plauzibil, nu stiu de ce ti se pare tras de par.

#6
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Aseara am vazut Open House. Daca credeam in ultima vreme ca filmele pentru Netflix sunt slabe, asta e de-a dreptul prost.

#7
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,358
  • Înscris: 10.09.2014

View PostAlexEn, on 27 decembrie 2018 - 19:46, said:

E un scenariu foarte plauzibil, nu stiu de ce ti se pare tras de par.
Problema filmului e de fapt finalul. Prost cum zic unii nu e.

#8
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,949
  • Înscris: 09.04.2005
N-am văzut filmul dar am văzut reduceri la bormașini așa că nu mă miră nimic.

#9
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,980
  • Înscris: 15.06.2007
A fost un caz prin 1996 in Timisoara, cand tot orasul a ramas fara apa. Nu avea lumea masini dar , nu s-a panicat nimeni. Erau cozi la fantanile publice dar nunse omora lumea pentru apa.
Ce sa zic, la noi nu are lumea arme ca in SUA, si asta cred ca este un lucru bun. Dar sa se ajunga la jafuri ca in codru la tot pasul, e prea de tot.

#10
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018

View PostLeopardSurd, on 27 decembrie 2018 - 20:26, said:

Problema filmului e de fapt finalul. Prost cum zic unii nu e.
Ai povestit majoritatea filmelor de pe Netflix intr-un cuvant.

#11
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostBraviaAmpero, on 27 decembrie 2018 - 19:24, said:

Nu dupa 3 zile ci dupa 48 in realitate si daca ramai si fara apa, in max 24 de ore devi fiara.
Scenaristii au supraestimat.Nu 3 zile ci max 48 de ore.
Pai si cu ce te ajuta? Mai curind ai cauta un riu cu apa in el. La mine in oras sunt izvoare de unde isi ia lumea apa. Deci nu ar fi o problema insurmontabila.

#12
mag1001

mag1001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 31.05.2012
am avut abonament cam un an de zile , mai mult pentru copil sa se uite la ceva filme pentru cei mici .
eu am vazut 2-3 seriale cap coada , 10-15 episoade .
in rest , parca toate sant la fel , incep tare si apoi devin plictisitoare de mori...episoade intregi care , cu un scurt rezumat , ar incapea in 10 minute de film .
si copilul s-a plictisit de ele...asa ca , deocamdata numai cotizez . las pe altii...

#13
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

View Posttfmercedez, on 27 decembrie 2018 - 19:20, said:

Ca tot aveam timp de zabovit pe acas', am profitat ca pot avea o luna de 'flix  pe degeaba.. si nu stiu cum am nimerit sa vizionez acest film.. actori bunicei, care ma duc cu gandul la filme faine, deci poate sinasta o fi fain.. dar nu. Nu m-am uitat pana la sfarsit , mi-au mai ramas vreo 10-15minute, dar citind pe net, am aflat ca n-am pierdut nimic.
........................
Cum e posibil sa prinda finantare asemenea filme slabe??

Raspunsul e complex, dar poate fi rezumat astfel : Totul ține de bani.
Mai pe larg :
-filmele bune costă - actorii buni cer mulți bani, scenariștii buni cer mulți bani pe un scenariu bun, regizorii buni cer mulți bani, realizatorii efectelor speciale cer mulți bani etc, ați prins cu toții ideea;
-Netflix nu este o instituție de binefacere, ci o afacere, adică investește niște bani în filmele pe care le produce și le cumpără, apoi se așteaptă să recupereze acei bani plus un profit din abonamentele plătite de oameni;
-evident că nu toate filmele și serialele pot fi la fel de bune, pentru că ar fi toate foarte scumpe și ar da faliment;
-eu personal am văzut unele filme și seriale produse de Netflix chiar foarte bune, dar nu au cum să fie pe placul tuturor; chiar acest film How it ends nu este chiar atât de rău;
-dacă vrei putem să comparăm cu Mortal Engines sau Animale fantastice - Crimele din Grindelwald, care mi s-au părut extrem de slabe, deși au costat mult mai mult decât How it ends.
-pe de altă parte autorul topicului povestește cum s-a uitat pe degeaba la netflix, profitând de o lună gratuită - tocmai acesta este scopul acestei luni gratuite, să vezi dacă îți plac filmele de acolo - îți plac bine, te abonezi mai departe, nu îți plac tot bine nu trebuie să plătești nimic.

Trebuie să mai înțelegi că Netflix are un algoritm care analizează la ce filme și scene din filme se uită oamenii pe o perioadă mai lungă de timp(deci îi vizează în special pe abonații plătitori), iar pe baza acestor analize cumpără sau produce filme în continuare, deci cu alte cuvinte, pe baza analizei preferințelor abonaților plătitori stabilește ce filme se vor introduce pe platformă în continuare, adică cum am mai spus mai înainte, totul ține de bani și de preferințele majorității oamenilor care urmăresc filmele de acolo.

Eu personal am văzut unele filme și seriale foarte bine realizate, cum ar fi : Narcos, The 100, The travelers etc.

Edited by spider8, 27 December 2018 - 21:38.


#14
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009
Sfatul meu pentru Netflix: lasati filmele artistice originale dar continuati cu documentarele. Decat sa investiti in filme artistice mai bine cumparati drepturi sa difuzati filme bune.

Au facut Cartea Junglei - parca e copie proasta dupa cel facut de Disney. Au filmat 3 filme in Romania, mai bine cumparau drepturile de difuzare penttru 1 film bun.

Au si filme bune, nu zic - dar nu originale: Academia de politie, Hugo, Gilmore girls, documentare BBC.
HBO face filme originale mai cu talent.

Edited by PlatonX, 27 December 2018 - 21:39.


#15
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 19.05.2005

View Posttfmercedez, on 27 decembrie 2018 - 20:51, said:

A fost un caz prin 1996 in Timisoara, cand tot orasul a ramas fara apa. Nu avea lumea masini dar , nu s-a panicat nimeni. Erau cozi la fantanile publice dar nunse omora lumea pentru apa.
Ce sa zic, la noi nu are lumea arme ca in SUA, si asta cred ca este un lucru bun. Dar sa se ajunga la jafuri ca in codru la tot pasul, e prea de tot.

A fost 2018 in Bacau :D Si la fel, oamenii nu o iau razna chiar asa usor, cica a fost unul de a iesit si s-a dezbracat sa faca dus la un rezervor de apa dar omul a facut-o ca un protest.
Filmele astea cred ca primesc sponsorizari de la cei cu armele, mai motivezi omul sa-si cumpere o automata ca parca un pistol nu e suficient.
Multe filme din astea apocaliptice au mari probleme in logica dar poate asa e in SUA, astia in caz de un dezastru o sa se apuce sa se omoare intre ei si sa se manance in timp ce europenii repun civilizatia in miscare si all back to normal.

#16
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018

View PostPlatonX, on 27 decembrie 2018 - 21:38, said:

HBO face filme originale mai cu talent.
HBO nu e Netflix. Cei din urma au alt target.

#17
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,980
  • Înscris: 15.06.2007

View PostPuferiu_, on 27 decembrie 2018 - 19:45, said:

Cam astea sunt filmele facute pentru Netflix. Pe topicul dedicat veti gasi pareri asemanatoare.
exista topic dedicat netflix? Unde, pe care arie ca nu am gasit.

#18
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Daca exista topic despre baloane din guma de mestecat, de ce nu ar exista si despre Netflix?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate