Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Recomandare recivier.

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007

View PostEneStelian, on 28 decembrie 2018 - 14:58, said:

ce amplificator ai avut la ele? Am cablu de 2.5 acum la ele..o să iau de 4.. sa vad daca se schimba ceva.
Nu se schimba nimic, eu am pus un Technics de 2x35w si m-a lasat cu gura cascata, peste receiver-ul meu de 2500ron :D, probabil ca e o buba pe la setari sau receiver-ul tau nu poate reda asa de bine

#20
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,157
  • Înscris: 16.10.2008
Asa redau receiverele pe stereo.
In alta ordine de idei ,din neatentie credeam ca e vorba de MMS 202 ,nu 2002. De asta ma miram ca nu merge. La MMS 2002 nu prea consider ca trebuie subwoofer avand in vedere ca teoretic acestea coboara in frecventa mai mult decat orice sub de la Magnat. Daca se vrea mai mult bas nu se "insumeaza" basul boxelor cu cel al sub-ului ca se aude de Doamne fereste. De prost. Basul trebuie sa vina doar din subwoofer. De aceea zic ca un set up cu MMS 202 plus sub nu difera cu nimic fata de unul cu 2002 plus sub. Tot pe la aceiasi frecventa se face taierea. Si tot aceleasi frecvente duc boxele de front.

#21
mariusc_alexandru

mariusc_alexandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 18.04.2008
Am folosit Harman Kardon, nu mai știu modelul, cel mai mult am folosit NAD C320BEE. Putere și sunet mai bune.
Știu că tu foloseai un cablu făcut de tine.
Eu am cablu Van der Hull twin de 1,5. Am citit că ar trebui ceva mai gros, dar...la cum se aude acum... chiar nu vad rostul unui alt cablu. Mai târziu, când o să am chef de experimente, o sa iau un cablu mai gros.
Am schimbat și cablul de la placa de sunet externa (asus xonar u7 mkII), acum am un coaxial, s-a schimbat dramatic sunetul.
Înainte aveam un cablu RCA de 15 m, clar că era o panarama, aveam sunet deformat, credeam că e de la placa de sunet sau laptop. Acum...e alta poveste.
Recomand să folosiți cabluri cat de cat bune, schimba dramatic sunetul și automat, placerea de a asculta muzica, nu mai spun cât de incantat sunt de boxele noi ( Dynavoice m65) și de stație (Harman Kardon 3490).

Edited by mariusc_alexandru, 28 December 2018 - 16:11.


#22
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
e lamurita toata lumea, in afara de initiator de faptul ca acel receiver nu poate da curent cum trebuie la boxe:) orice amplifc de 2x50w va misca membranele mult mai bine

#23
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 31.12.2013
Oricum înaltele ar fi trebuit să nu aibe probleme, indiferent cât de slab ar fi amplificator-ul. Aș înțelege să nu aibe forță pe bas sau pe medii, dar la el este exact invers...

Edited by eddy_teer, 28 December 2018 - 16:13.


#24
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,157
  • Înscris: 16.10.2008
A facut probabil taiera prea jos in frecventa si boxele fata redau, in afara de inalte si medii, si ceva bas care acopera restul frecventelor. Si se combina si bas-ul din sub. Normal ca nu se mai aud inaltele,

#25
mariusc_alexandru

mariusc_alexandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 18.04.2008
Depinde de ce înțelege fiecare și cât de multe înalte dorește. De exemplu, la boxele astea noi pe care le am, pot spune că am o cantitate cam tripla de înalte fata de magnaturi. Sigur, e o chestie subiectivă, după urechea mea
Și din nou, sursa redării contează fff mult

Edited by mariusc_alexandru, 28 December 2018 - 16:19.


#26
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 31.12.2013
Chiar dacă boxele frontale pot coborî în frecvență suficient cât să nu fie nevoie de un subwoofer, mai ales la receiverele entry level multicanal adăugarea subwoofer-ului face adevărate minuni prin degrevarea amplificatorului de redarea frecvențelor joase pe care efectiv se chinuie să le redea, fapt ce duce și la atenuarea și "murdărirea" înaltelor. Un crossover pus la 80Hz va curăța înaltele sesizabil.

#27
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Pune front-urile pe small, si setate la 80hz, bas-ul se va injumatatii la fronturi si nu se taie, inca o sa vina ceva bass dar se elibereaza mediile si inaltele, o sa fie mult mai aerisit sunet-ul, iar la bas sa fie pe LFE ( 120hz crossover)

Eu am cablu electric si cu el am facut proba la amp-ul Technics, sunet-ul a fost superb, tot sustin ca pentru mms nu trebuie cablu scump


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ClCWRoSUpZw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by FloriN_83, 28 December 2018 - 16:47.


#28
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 25.02.2017

View Postzile_san, on 28 decembrie 2018 - 16:09, said:

e lamurita toata lumea, in afara de initiator de faptul ca acel receiver nu poate da curent cum trebuie la boxe:) orice amplifc de 2x50w va misca membranele mult mai bine
m am lămurit și eu, îl schimb după sărbători...de asta am și întrebat la inceput daca cunoaște careva acel recivier de la Yamaha..că mi a fost recomandat de cei de la avstore pt boxele astea ce le am..

#29
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 25.02.2017

View PostFloriN_83, on 28 decembrie 2018 - 16:43, said:

Pune front-urile pe small, si setate la 80hz, bas-ul se va injumatatii la fronturi si nu se taie, inca o sa vina ceva bass dar se elibereaza mediile si inaltele, o sa fie mult mai aerisit sunet-ul, iar la bas sa fie pe LFE ( 120hz crossover)

Eu am cablu electric si cu el am facut proba la amp-ul Technics, sunet-ul a fost superb, tot sustin ca pentru mms nu trebuie cablu scump


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ClCWRoSUpZw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
am setat cum ai zis tu...se aude mult mai bine înaltele, mulțumesc.

#30
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 31.12.2013
Eu am Yamaha RX-V477, deci ceva relativ din aceeași familie. Mi-a mâncat ceva ani din viață până l-am calibrat pe gustul meu, dar pot spune că acum sunt destul de mulțumit de el. Are înalte de dat și la alții, chiar și pe MP3-uri la 128 Kbps sunetul are înalte de zici că asculți un vinil, dar, în rest nu rupe gura târgului, sunetul e destul de rece și basul are clar nevoie de ajutorul subwoofer-ului.

#31
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 25.02.2017
De asta am luat și eu subwoofer , degeaba zic mulți că MMS 2002 nu au nevoie de el..totuși difuzorul de la subwoofer este de 30 cm fata de ăla de 20 cm al boxelor. Plus că are amplificator separat subwooferul, nu mă pricep așa de ok la din astea dar pot spune că este o diferență enormă la bass cu el, nu se chinuie deloc și nu se aude o bubuiala din aia deranjanta cum se auzea înainte să l iau.

#32
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Dar sunt 4 de 20cm

#33
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Asa am crezut si eu la inceput, ca nu prea au bas, dar dupa rodaj, la muzica opresc sub-urile

#34
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Sa nu mai deschid alt topic. merita trecerea de la un Onkyo 626 la Onkyo 830, din punct de vedere al calitatii sunetului, ma intereseaza. Daca a avut ocazia cineva, sa le asculte pe amindoua.

Edited by baribalu, 29 December 2018 - 09:04.


#35
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Acel reciever, X250BT, este entry level, iar asta înseamnă că are o putere mai mică de amplificare si, per total, mai putine tehnologii incorporate pentru o redare a sunetului cat mai curată. Nu cred ca a venit cu microfon si stand pentru reglarea automata a sunetului, Audyssey.
O problema poate fi si asta: pe spate este indicata impedanta la care lucreaza cel mai bine, 6-16 ohmi, iar boxele tale sunt 4-8 ohmi. Ar putea fi una din cauzele pentru care nu se aud cum iti doresti.


baribalu -„Sa nu mai deschid alt topic. merita trecerea de la un Onkyo 626 la Onkyo 830, din punct de vedere al calitatii sunetului, ma intereseaza. Daca a avut ocazia cineva, sa le asculte pe amindoua.”
Nu doar ca ai mai multe canale dar 830 este certificat THX®, ai in plus Dolby Atmos si DTS:X. Probabil 626 e un model mai vechi.

#36
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,633
  • Înscris: 07.10.2005

View Postbaribalu, on 29 decembrie 2018 - 09:04, said:

Sa nu mai deschid alt topic. merita trecerea de la un Onkyo 626 la Onkyo 830, din punct de vedere al calitatii sunetului, ma intereseaza. Daca a avut ocazia cineva, sa le asculte pe amindoua.
Daca te referi la RZ830 atunci raspunsul este 100% DA. Este un aparat la zi cu facilitatile, mai bine construit, mai bine finisat, mai performant, cu mai multe canale, mai multa putere, are THX, DTS-X, ATMOS, stie 4k, are soft de calibrare mai performant.

https://www.nl.onkyo...ts=33466,24882#!

Edited by Mr. Incredible, 29 December 2018 - 10:32.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate