Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Pastrarea istoriei pentru viitor

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
De-a lungul vremii doar evenimentele cele mai importante mai raman la dispozitia oamenilor si asta doar daca informatiile reusesc sa ramana intacte si sa nu se distruga.

Daca e sa luam perioada comunista de la noi, cei care am trait pe vremea aia stim care era atmosfera acelor zile, ne amintim de activitatile zilnice pe care le faceam: intonarea imnului la inceput de ore, fuga la coada la oua, certurile de la coada etc. Aceste amintiri sunt transmise mai departe fie oral, fie in scris, unele din ele sunt scrise si aici pe forum. Avem poze cu evenimente, lucruri, oameni, personalitati de pe vremea acea.
Totusi aceste informatii incep incet incet sa dispara. Pozele pe hartie sunt aruncate la gunoi, pagini web cu informatii ajung sa fie sterse. Chiar si Forumul Softpedia cel mai probabil in 30-40 de ani va disparea si probabil toate informatiile despre perioada aceea se vor sterge.

Multe informatii despre perioada aceea se gaseau in ziare, care fie cu timpul se degradeaza, fie informatiile nu sunt transferate digital. Alte informatii (fotografii, articole) au fost stocate pe CD-uri, DVD-uri de proasta calitate, informatiile nemaiputand fi accesate. Filme pe VHS au fost distruse, fluturasi, afise, carti de telefoane (sac!) si alte obiecte vor disparea in timp.
Mai incolo poate vor aparea si alte suporturi de informatie, iar la transferul informatiilor se va face iar o filtrare in functie de relevanta si importanta lor.

In final istoria noastra va ajunge doar cifre si statistici, insa atmosfera din orase, spiritul sarbatorilor, starea de neliniste a populatiei vizavi de unele evenimente sau bucuria oamenilor vor disparea sau cel mult vor fi intelese doar de unii istorici.

Anexa:
Cel mai vechi și mai important muzeu din punct de vedere istoric și științific a fost distrus într-un incendiu. Se crede că au ars peste 20 de milioane de obiecte. Muzeul Național adăpostea artefacte din Egipt, obiecte ale arte greco-romane și primele fosile descoperite în Brazilia.
Incendiul la clădirea veche de 200 de ani din Rio de Janeiro a început după ce a fost închisă pentru public, duminică seara, și încă mai ardea în timpul nopții, potrivit The Guardian. Nu sunt victime, dar pierderea pentru știința, istoria și cultura braziliană este imensă, incomensarubailă, după cum au declarat doi directori adjuncți ai muzeului.
Nu se cunoaște motivul care a dus la acest dezastru.  Era cel mai mare muzeu de istorie naturală din America Latină. Aveam colecții imposibil de evaluat. Colecții care sunt mai vechi de 100 de ani“, a declarat Cristiana Serejo, unul dintre directorii adjuncți ai muzeului.
Luiz Duarte, un alte director adjunct, a declarat pentru TV Globo: „Este o catastrofă copleșitoare. Sunt 200 de ani de moștenire a acestei țări. 200 de ani de istorie. 200 de ani de știință. 200 de ani cultură, de educație“. TV gLobo a relatat de altfel că pompierii n au avut suficientă apă pentr a se lupta cu flăcările.

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Se lucreaza intens la falsificarea si rescrierea istoriei in fiecare epoca, astfel incat aceasta sa corespunda intereselor regimului politic care o scrie.

Avem economie capitalista in Romania, deci doctrina exploatarii imperialiste a omului de catre om a fost stearsa din istorie.

#3
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
În alte ţări există muzee. La noi alea de stat sunt în general anchilozate, iar private sunt prea puţine. A făcut nu ştiu ce ex-miliţian Muzeul Nicolae Ceauşescu şi există acel Muzeul al kitchului (dacă tot vorbim despre comunims). Nu avem un muzeu al căilor ferate care să cuprindă multe exponate în mărime naturală (se mai păstrează unele chestii la depourile Sibiu şi Dej - la ăsta a lucrat şi Gh. Gheorghiu-Dej), R.A.T.T. (sau cum i.o zice acuma) are ceva tramvaie şi troleibuze, se mai vor muzee ale transportului în comun, nu avem un muzeu al automobilului - deşi la noi se putea face unul cu foarte multe exponate, ţinând cont de câte modele de maşini (dar şi autobuze şi camioane) au existat în România... a făcut Ion Ţiriac acea coleţie, dar un asemenea muzeu trebuia făcut de mult timp, căci destule au dispărut în ultimii 20 de ani   Posted Image
De aceea ar trebui să existe iniţiativă privată. Adică oamenii în măsura posibilităţilor să păstreze una-alta, să nu lase să dispară unele lucruri. Până se face un muzeu, dar se poate şi răspândire de informaţie. Din păcate puţini fac asta în România, unde "creşterea nivelului de trai" ne-a futut minţile   Posted Image

Cine uită istoria, e condamnta să o repete. Cine nu-şi respectă istoria, se codmană singur la negarea existenţei.
Progres trebuie să avem. Dar e bine să cunoaştem istoria, ca să nu o repetăm, dar şi să vedem în ce direcţie o luăm - riscăm să ne aruncăm cu capul înainte de dragul progresului.

Edited by djl, 27 December 2018 - 14:44.


#4
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostBursul, on 27 decembrie 2018 - 14:13, said:

Luiz Duarte, un alte director adjunct, a declarat pentru TV Globo: „Este o catastrofă copleșitoare. Sunt 200 de ani de moștenire a acestei țări. 200 de ani de istorie. 200 de ani de știință. 200 de ani cultură, de educație“. TV gLobo a relatat de altfel că pompierii n au avut suficientă apă pentr a se lupta cu flăcările.
Istoria e ironica uneori.

#5
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

Quote

Daca e sa luam perioada comunista de la noi, cei care am trait pe vremea aia stim care era atmosfera acelor zile, ne amintim de activitatile zilnice pe care le faceam: intonarea imnului la inceput de ore, fuga la coada la oua, certurile de la coada etc. Aceste amintiri sunt transmise mai departe fie oral, fie in scris, unele din ele sunt scrise si aici pe forum. Avem poze cu evenimente, lucruri, oameni, personalitati de pe vremea acea.

Vesnica baliverna pe care o aud de la cei care rezuma perioada comunista la cei 6 ani de criza sau la ultimii 10 ani de cultul personalitatii.
Ei uita ca nu a fost asa. Comunismul nu a inceput in 1982 si nu s-a terminat in 1989.

Eu nu imi aduc aminte in anii '70 de nimic din ce spune Bursul, si stiti de ce? Simplu. Nu a fost asa.

Quote

ne amintim de activitatile zilnice pe care le faceam: intonarea imnului la inceput de ore, fuga la coada la oua, certurile de la coada etc.

Cind umblam eu la scoala, nici macar nu cunosteam Imnul national, Te Slavim,Romanie!
Cred ca se dadea doar la TV la inchiderea emisiuni. In scoala nu am auzit decat "Trei culori cunosc pe lume" ce se canta in 24 Ianuarie, si dupa 1977.
Nici certuri la coada nu am vazut, pentru ca nu erau cozi. Era atata carne, lapte si branza ca nu mai voia nimeni decit acolo 100-200g.

Si iacata, asa ajunge sa fie istoria falsificata, de insi care habar nu au pe ce lume au trait, cand au trait.
Si apoi te miri ca istoria Romaniei este atat de plina de falsuri si lacune.

Bursul habar nu are ca poporul roman chiar sub nasul comunistilor sarbatorau cu belsug pe masa zilele de sarbatori religioase, Craciun si Pastele,
ca taiatul porcului in ajun de Craciun era un lucru traditional, ca nuntile la tara tineau 3 zile si trei nopti.
Copii de la scoala mergeu in tabere la munte si la mare, daca nu mergeau cu familia.

Si Bursul uita ca cele 7 minuni ai Romaniai au fost facute in perioada comunista, nu in perioada post comunista.
Alea vor intra in istorie, nu statul sau cearta la rand la ulei varsat.

Edited by WestPoint, 28 December 2018 - 18:53.


#6
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

View PostWestPoint, on 28 decembrie 2018 - 18:30, said:

Cind umblam eu la scoala, nici macar nu cunosteam Imnul national, Te Slavim,Romanie!
Te slăvim, Românie a fost imnul național al Republicii Populare Române între 1953 și 1977.
Tu vorbești de altă perioadă decât aceea despre care scrie Bursul.

View PostWestPoint, on 28 decembrie 2018 - 18:30, said:

Eu nu imi aduc aminte in anii '70 de nimic din ce spune Bursul, si stiti de ce? Simplu. Nu a fost asa.
Nu a fost așa în anii 70, dar în anii 80 unde ai trăit?  

View PostWestPoint, on 28 decembrie 2018 - 18:30, said:

Si iatata, asa ajunge sa fie istoria falsificata, de insi care habar nu au pe ce lume au traitm cand au trait.
Tot ce a scris e adevărat:

View PostBursul, on 27 decembrie 2018 - 14:13, said:

  intonarea imnului la inceput de ore, fuga la coada la oua, certurile de la coada etc.  
plus multe altele. Dacă și astea pe care le pot confirma oameni în viață sunt negate n-ar trebui să ne mire că apar unii, alții cu clipuri scoase din burta creierului.

#7
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Tu uiti insa exact esentialul si greseala capitala a Bursului, si a ta;

Quote

Daca e sa luam perioada comunista de la noi, cei care am trait pe vremea aia stim care era atmosfera acelor zile, ne amintim de activitatile zilnice pe care le faceam
Perioada comunista a fost din 1947 pina in 1989. Citeste inca o data ce am scris eu;

Quote

Vesnica baliverna pe care o aud de la cei care rezuma perioada comunista la cei 6 ani de criza

Quote

Tu vorbești de altă perioadă decât aceea despre care scrie Bursul.
Alta perioada DA, dar acelasi comunism. El trebuie sa se refere strict la perioada lui, sa nu generalizaze pe toata perioada

Edited by WestPoint, 28 December 2018 - 19:09.


#8
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009
Numai tu știi ce înțelegi prin balivernă, că nu-i născocire acea perioadă despre care vorbește el. Înțeleg însă ce te deranjează: faptul că n-a pomenit și de perioada în care nu se răbda de foame, așa-i?

#9
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Baliverna este ca intinde perioada de criza si a cultului exagerat a personalitatii si pe anii '70 si '60, ceea ce este fals.
Este fals sa scrii in cartea de istorie ca ; Sub comunism am stat la rand la carne sau ca am cantat imnul de stat la inceputul orelor.
Asta inseamna sa treci sub vedere mai mult de 20 de ani, cand aceste lucruri NU se intamplau.
Intr-un cuvant, este total gresit sa vezi intodeuna partea goala a paharului, ignorand jumatatea plina.

Edited by WestPoint, 28 December 2018 - 19:38.


#10
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

View PostWestPoint, on 28 decembrie 2018 - 19:32, said:

Intr-un cuvant, este total gresit sa vezi intodeuna partea goala a paharului, ignorand jumatatea plina.
Acea jumătate căreia tu îi zici plină nu a folosit la nimic. O să-mi spui acum că s-a construit, dar ce s-a pierdut e mult mai important decât niște realizări materiale: a fost distrusă spuma țării și s-au ridicat o mulțime de non-valori în numele comunismului și al așa-zisului egalitarism. Ne-au prostit. Nu e nimic bun pe termen lung în comunism.

#11
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Ba da, acea jumatate este si acuma folosita de voi, cei care va laudati cu partea goala, ca infrastructura pe care nu sunteti in stare nici macar sa o intretineti daramite
sa o mai si modernizati.

Nu stiu despre ce "spuma a tarii" vorbesti care inainte de comunism a fost o tara profund inapoiata si agarara cu o populatie de peste 70% rurala.
Comunismul ca ideologie a fost foarte prost pusa in aplicare, mai ales in Romania, totusi, in acea perioada s-au facat cele mai mari realizari, de care
va folositi si acum.
Eu nu aduc un omagiu ideologiei comuniste sau a politicii. Recunoasc doar ca s-au realizat si lucruri bune. Nu vad numai partea intunecata a perioadei.

[ https://i.gyazo.com/6ac7fc07bbc72863814bf5028476503d.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by WestPoint, 28 December 2018 - 20:58.


#12
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Nici nu e vorba de perioada comunista aici. Eu am dat doar un exemplu.

Eu doar am scos in evidenta ca in timp se pierd multe amanunte ale istoriei.

#13
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009
Eu am înțeles dar m-a luat valul când am citit că nu au existat minunile de care am avut parte.
Gata, am terminat cu offtopicul Posted Image

#14
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

View PostBursul, on 28 decembrie 2018 - 21:28, said:

Nici nu e vorba de perioada comunista aici. Eu am dat doar un exemplu.

Eu doar am scos in evidenta ca in timp se pierd multe amanunte ale istoriei.
Pai du-te atunci si rectifica, ca tu aici te referi la toata perioada comunista, nu mentionazi perioada;

Quote

Daca e sa luam perioada comunista de la noi, cei care am trait pe vremea aia
Si tu ai trait in acea perioada, si eu. Tu ai avut probabil o copilarie nefericita, plina de lipsuri, eu dimpotriva, am avut o copilarie fericita si nu ,i-a lipsit nimic.
Aceasi tara, acelasi comunism....perioade diferite

#15
entwistle

entwistle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 03.11.2008

View PostBursul, on 27 decembrie 2018 - 14:13, said:


In final istoria noastra va ajunge doar cifre si statistici, insa atmosfera din orase, spiritul sarbatorilor, starea de neliniste a populatiei vizavi de unele evenimente sau bucuria oamenilor vor disparea sau cel mult vor fi intelese doar de unii istorici.


Nici vorbă! Oamenii au inventat, şi încă de mii de ani, un mod simplu şi eficient de a prezerva ceea ce spui tu:: LITERATURA. Se scrie încă literatură de calitate, dramaturgia contemporană e la mare modă şi nu văd vreun motiv de a nu se perpetua obiceiul. Mai mult, informaţiile din presa actuală ar încurca rău de tot un viitor doctorand în istorie peste, şă zicem, 50 de ani.

#16
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Problema cu calitatea e următoarea: când sunt prea puţini oameni de calitate, e mai uşor să distrugi. Dacă oamenii de calitate dispar sau devin şi mai puţin, atunci nu (prea) mai are cine să se opună prostiei.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate