Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Intrebare monitor Dell si 144 Hz

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Am un prieten care a cumparat DELL 24 SD2419HGF, e conectat prin HDMI ca DisplayPort nu i-a mers nu stiu din ce motiv. In Windows ii apare la rezolutie 1920x1080 si 60 Hz, vanzatorul spune ca ar merge 144 Hz, intrebarea e de unde se seteaza asa ceva ? Daca chiar duce 144 Hz.

#2
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016
Sigur nu e S2419HN ? NU de alta dar nu exista SD2419HGF pe google.
Si ala e doar 60Hz.

L.e.: Stupid google.
L.L.e: Typo!
Ai pus in D in plus la postul initial. Iar generatia dublu click a muscat momeala. Posted Image

Attached Files


Edited by elbjorn, 27 December 2018 - 14:43.


#3
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Gasit raspunsul la comentarii pana la urma: https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Eu i-am zis ca mare diferenta nu va vedea, se joaca copilul de 11 ani CS, placa grafica 1050. Gresesc ?

O bagat si cablul Display Port mai bine ca m-o sunat ca-i merge :). Poate acest 144 Hz merge pe Display Port si pe hdmi nu...eu nu am asa ceva.

Later Edit: m-o sunat ca o gasit setarea 144 Hz era in Nvidia Control panel....vorba aia eu intreb eu raspund :).

View Postelbjorn, on 27 decembrie 2018 - 14:18, said:

Sigur nu e S2419HN ? NU de alta dar nu exista SD2419HGF pe google.
Si ala e doar 60Hz.

L.e.: Stupid google.
L.L.e: Typo!


Ia uite la mine

Attached Files



#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,395
  • Înscris: 08.02.2011
Unde vezi tu   SD2419HGF in poza aia ???

#5
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Ioi da lipseste un D :D.

#6
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Am un asus rog 144hz si nu merge la mai mult de 60hz decat pe display port, de acolo era buba. Daca nu vezi diferenta intre 60hz si 144hz iti trebuie un control medical, diferenta e vizibila noapte/zi.

#7
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Asa i-am zis si eu dar zice ca se vede mai frumos desktopul :). Placebo curat !

#8
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postelbjorn, on 27 decembrie 2018 - 14:18, said:

Eu i-am zis ca mare diferenta nu va vedea, se joaca copilul de 11 ani CS, placa grafica 1050. Gresesc ?
Este diferență, iar la shootere online e capital.

View PostBylly00, on 27 decembrie 2018 - 15:36, said:

Am un asus rog 144hz si nu merge la mai mult de 60hz decat pe display port, de acolo era buba.
Dell-ul ăsta merge perfect și pe HDMI și pe DP la 144Hz. E un monitor excelent.

@Inițiator,
ia-o încetișor. În primul rând instalezi driverul. Restart PC. Apoi mergi și dă-i RESET la setările de fabrică. După aceea va apărea rata de refresh nativă de 120 Hz ÎN SETĂRILE WINDOWS-ului, cel puțin așa apare la mine pe W10. Setezi așa: Click dreapta de Desktop, Display settings, Advanced, Display adapter properties, Monitor, Rata refresh. Pentru 144 Hz va trebui s-o faci din driver (Nvidia îți spun eu cum): Nvidia CP, Change resolution, Customize, Custom resolution, setezi refresh 144 Hz, apoi Test. Dacă nu merge cu timing Automatic, pui CVT reduced blank.,

#9
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postursamajor, on 27 decembrie 2018 - 16:58, said:

Dell-ul ăsta merge perfect și pe HDMI și pe DP la 144Hz. E un monitor excelent.

As vrea sa stiu si eu in ce standard este posibil asta ... nu de alta dar, nu prea merge.

Attached File  Capture.JPG   117.33K   17 downloads

Pe scurt, vrei 144Hz, mergi DP, atat si nimic altceva. Pe HDMI poti cel mult 120 Hz.

#10
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Tu uită-te pe graficele alea și dă-i cu logoreea, eu mă uit fix pe monitorul ăla, pe HDMI, la 144 Hz. Posted Image
Uite aici:

Attached File  aaa.gif   11.27K   13 downloads

Attached File  bbb.gif   67.17K   11 downloads

Aaa, și am uitat să spun că overclocking în Menu e pe off, deci totul se face în Windows/driver video.

Edited by ursamajor, 28 December 2018 - 13:32.


#11
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postursamajor, on 28 decembrie 2018 - 13:30, said:

Tu uită-te pe graficele alea și dă-i cu logoreea,
Trecand peste mojicia asta, te-am intrebat conform carui standard. Nu mi-ai raspus.
Stiu si eu ca se poate face sa mearga, dar nu e nativ si sunt unele constrangeri in ceea ce priveste setarile din Nvidia control panel. Raman la ce am scris initial, vrei 144Hz (sau mai mult si eventual G-Sync), mergi DP. Cu DP mergi la sigur.

#12
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Continui să vorbești în necunoștință de cauză. ;)
Nu-mi irosesc minute din viață dându-ți explicații, dar poți găsi pe site-ul Dell manualul monitorului și să te luminezi de-acolo. Aici nu s-a vorbit de nativ sau setat din driver, ci despre 144 Hz. care merg perfect și pe HDMI și pe DP. Știu, nu mai ai argumente și o dai la-ntors. ;) Nu mă miră: șmecherașul român.

#13
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Cm zici tu amice, cum zici tu. Deci, nu stii despre ce standard vorbim Posted Image ... e in regula.

Cand ziceam de suport nativ ma refeream la

Quote

Nvidia CP, Change resolution, Customize, Custom resolution, setezi refresh 144 Hz, apoi Test. Dacă nu merge cu timing Automatic, pui CVT reduced blank.,
Pur nativ si frumos ... da ...

Daca cuplezi monitorul prin DP apare instant ca refresh rate 144Hz in mod nativ.

Succes!

P.S.: am si eu monitor care merge fara probleme in 144Hz pe HDMI, asa, ca idee ... dar nu asta era discutia.

Edited by ro_explorer, 28 December 2018 - 15:02.


#14
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Habar n-ai. Atat pe hdmi cat si pe dp trebuie setat din driver pentru 144 Hz. Numai 120 Hz apar in Win, initial. Asa zisa rata nativa de refresh. Am spus "asa zia" fiindca nu e nevoie de activat setarea "overclock" din meniul monitorului ca sa obtii 144 Hz. Trebuie doar un mic artificiu din driverul video.
Sa-ti traiasca monitorul tau ala bengos de 144 Hz si sa nu te mai bagi in seama pe unde n-ai habar.

PS: se pare ca standardele alea de care pomenesti au cam fost incalcate. hdmi suporta 144 Hz de la v. 1.2. ;)

Edited by ursamajor, 28 December 2018 - 18:23.


#15
Dorin1996

Dorin1996

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 13.03.2014

View Postursamajor, on 28 decembrie 2018 - 18:07, said:

Habar n-ai. Atat pe hdmi cat si pe dp trebuie setat din driver pentru 144 Hz. Numai 120 Hz apar in Win, initial. Asa zisa rata nativa de refresh. Am spus "asa zia" fiindca nu e nevoie de activat setarea "overclock" din meniul monitorului ca sa obtii 144 Hz. Trebuie doar un mic artificiu din driverul video.
Sa-ti traiasca monitorul tau ala bengos de 144 Hz si sa nu te mai bagi in seama pe unde n-ai habar.

PS: se pare ca standardele alea de care pomenesti au cam fost incalcate. hdmi suporta 144 Hz de la v. 1.2. Posted Image
Nu e chiar asa, depinde de monitor. Sunt monitoare 144Hz care pe HDMI nu merg 144hz ci doar 120hz dar pe DisplayPort merge 144Hz nativ fara modificari din driver, pur si simplu e recunoscut direct prin Plug and Play, cel putin asa e la al meu Asus MQ248QE. Deci se foloseste DisplayPort pentru 100% siguranta ca va merge 144Hz iar la HDMI depinde de monitor si versiunea acestuia.

#16
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postursamajor, on 28 decembrie 2018 - 18:07, said:

Trebuie doar un mic artificiu din driverul video.
Pai artificiul ala e necesar doar la HDMI pentru ca teoretic suporta latime de banda ceruta de 144Hz DAR nu e in standard. Daca stii ce e ala STANDARD.
Da, ca Dell a decis sa extinda utilizarea portului HDMI ca sa suporte 144Hz e de laudat, dare trebuie sa intri in "custom resolution" ca sa mearga asa, si ce e custom nu e standard .. ca sa fin intelesi.

Un monitor 144Hz nativ, cu port DP, va fi recunoscut ca display de 144Hz nativ, fara nici un artificiu nicaieri .. cum zice si colegul mai sus, "plug and play".

#17
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Fiule, cu cine te cerți? Revezi prima postare, cea a inițiatorului, și vezi dacă are vreo legătură cu inepțiile ce le-ai spus aici...
Standardul ăla de care vorbești spune că de la v. 1.2, HDMI suportă 144 Hz. Customizarea aia de care amintești (ca să folosesc romgleza) e extrem de răspândită pe tărâmul monitoarelor de multă vreme. Iar standardele, scuză-mă, astea-s standarde? Să fim serioși.
Dar asta n-are nici cea mai mică legătură cu topicul. E offtopic logoreic, cum spuneam, să arătăm noi ce isteți suntem. Inițiatorul a vrut să știe cum setează 144 Hz pe acest monitor. Atât. Eu i-am spus pașii.

Edited by ursamajor, 28 December 2018 - 22:40.


#18
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postursamajor, on 28 decembrie 2018 - 22:38, said:

Atât. Eu i-am spus pașii.
Pai da, mai lipsea sa publici si o carte cu mai multe capitole .. in loca sa ii spui: pune cablu DP, alege 144Hz la rata de refresh din nvidia control panel. SI asta se datoreaza standardelor.

Oricum, continua te rog. E interesant.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate