Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Conectare RDP catre o conexiune prin Modem/Router Vodafone

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
esbastian

esbastian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 27.12.2018
Am un windows 10 conectat la internet printr-un modem vodafone si as vrea sa ma pot conecta la acel sistem din afara retelei, folosind o conexiune RDP pe portul 3389.

Am setat Port Forwarding folosind setarile NAT ale modemului vodafone (care este si router) asa cum vedeti in imaginea de mai jos, insa nu ma pot conecta la ip-ul folosit de sistem. Am incercat si
telnet ip_modem 3389
dar conexiunea nu se face.

[ https://i.imgur.com/NSR8G6i.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Ip-ul intern al retelei wifi: 192.168.0.110
Modelul modemului vodafone: R216
OS: Windows 10

Folosind exact aceeasi procedura, am reusit sa ma conectez pe acel sistem modificand setarile de port forwarding ale altor routere. De exemplu cel de UPC

#2
dimydesky

dimydesky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,726
  • Înscris: 10.02.2010
Verifica urmatoarea chestie:
-ce ip extern iti arata ca ai acel modem
-ce ip extern iti arata ca ai un site de genul my ip
Daca cele 2 nu coincid, ai CGN si nu ai ce face, doar sa vorbesti la VF sa vezi daca iti pot da IP extern.

#3
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
pentru ca operatorii mobili fac NAT si nu dau IP-uri direct routabile decat la cerere. si mai ales, pe bani.

#4
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 16.06.2006
uita de RDP.
foloseste TeamViewer.

Daca insisti pentru ip fix/public la vdf gandeste-te sa platesti 3e/luna.

Ar mai fi o solutie.
Conectezi modemul pe usb la un alt router (WAN pe usb) capabil de client VPN.
Stabilesti o conexiune VPN intre reteaua aceea si serverul VPN (tert inchiriat platit sau poate ai un router capabil de server VPN)

...sa poate stie modemul "client VPN".

#5
esbastian

esbastian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 27.12.2018
@dimydesky Daca este vorba despre ip-ul asta atunci nu, nu coincid dar din ce-mi pot da seama asta cu 10.81.110.xxx nu este extern. Imi poti spune pe scurt ce e CGN ul asta? Am gasit ceva info dar ma incurc in detaliile tehnice.

[ https://i.imgur.com/pABhtjq.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

@dygey Probabil vorbesti despre acelasi lucru ca si dimydesky
@ .1 Stiu de TeamViewer si-l folosesc de mult doar ca folosing RDP am o conexiune mult mai buna, probabil pentru ca este directa, spre deosebire de TeamViewer.
2. Nu cred ca e cazul sa dau 3 eur pe luna pt un ip extern.
3. Solutia cu routerul suna foarte bine insa nu am inteles partea cu WAN pe usb, mai exact cum sa conectez modemul VF la router? Si ce e cu USB-ul? Mai am 2 routere de back up, un Tp-Link si un D-link. Lamureste-ma te rog cum sa conectez modemul VF la vreunul din ele.

Scuzele pentru faptul ca e posibil sa vorbesc prostii sunt subintelese :)

#6
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 16.06.2006
Cele mai multe dintre routerele care au USB permit conectatea unui modem 3G/4G pe usb pentru accesul la internet.
Astfel, din interfata de configurare se poate alege pe ce port se afla conexiunea externa: WAN sau USB.
Nu stim insa si daca modemul tau e suportat de routerele astea (exista un set de comenzi AT trerminal prin care modemurile 3G/4G sunt configurate) si daca modemul tau permite conexiune pe USB ca si un "stick" de net de ex.
Ai verificat daca R216 poate functiona ca client VPN? (e posibil se fie prea complicat deoarece iti trebuie un router cu server VPN acasa sau un VPN platit undeva pe net)

Eu iti recomand sa ramai la TeamViewer. Setezi conexiunea pe low speed grayscale si faci ce poti.

#7
dimydesky

dimydesky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,726
  • Înscris: 10.02.2010
Cum orice router in spatele lui iti face o retea locala si cand iesi din el spre internet se modifica "sursa" de unde au fost trimise datele cu ip-ul tau extern (asta face NAT) acelasi lucru il mai face odata si providerul de internet, asa ca degeaba faci port forward. Cei mobili cred ca o fac de mult si bine, conexiunile fixe in schimb au inceput recent sa treaca si ei spre asta avand in vedere ca nu mai avem adrese ipv4 libere.
Solutia in cazul tau e fie platesti pt ip extern fie te orientezi spre altceva.

#8
esbastian

esbastian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 27.12.2018
Va multumesc pentru raspunsuri. Pe scurt, pentru a avea un ip disponibil pe care sa-l poti accesa din afara retelei cel mai probabil va trebui sa platesti.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate