Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Crimele lui Dumnezeul vs Crimele Diavolului

* * - - - 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
294 replies to this topic

#253
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View Postpacopaco1967, on 12 ianuarie 2019 - 21:05, said:

Fratioare, eu nu sunt de acord sa se spuna ca el are dreptul sa ia viata cuiva. Crima e crima indiferent de faptuitor. Poate sa fie si mama dumnezeului dumnezeilor, daca ucide pe cineva e crima. Ca sa nu spun ca in tara asta pe timpul lui Ceasca erai condamnat la inchisoare chiar daca cineva murea findca a fost neglijent . Stiu un caz in care un director , idiot, s-a aventurat intr-o zona interzisa si a fost accidentat mortal, iar vinovat a fost scos un nevinovat. In comparatie cu acest nevinovat , dumnezeul ucigas din biblie e plin de sangele multor nevinovati. Cum sa ucizi laolalta cu barbati criminali si copii, femei, batrani ?

Auzi, ia treci tu pe un forum d-asta musulman, si repeta povestea asta de mai sus si la adresa lui Allah, "criminalul" asta care ii impinge pe fanaticii musulmani sa se arunce in aer prin diverse piete ale marilor orase.

Ce crezi tu ca se intampla?

Iti zic io:

1) Pana maine ai pc-ul spart de hacharii musulmani care iti afla numele, prenumele, contul bancar si adresa unde locuiesti
2) Pana poimaine asistam cu totii, in fata televizoarelor, la un imens foc de artificii... cu punctul de origine identificat pe undeva pe unde ai tu locu' de sedere. :)

Deci intelept e sa iti alegi cu grija cuvintele, in orice imprejurare a vietii. Posted Image

#254
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostSilika, on 13 ianuarie 2019 - 00:36, said:

1) Pana maine ai pc-ul spart de hacharii musulmani care iti afla numele, prenumele, contul bancar si adresa unde locuiesti
de pc-uri sparte de musulimi n-am auzit in tara noastra , ci doar de catre:
1. evrei(spionii lu Chiovesi)
2. securitate(cu scopu de a extrada unii conationali Stapanului - vezi cazu Micului Fum)
3. hoti de buzunare(date bancare, carduri,etc)

si bineinteles, un pe ultimul loc, rusii. Asa ne invata think tankurile moronice de detensionare a conflictelor. Posted Image

cat despre focuri de artificii si alte paranghelii, te invit sa urmaresti holocaustu zilnic din fasia Gaza. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 13 January 2019 - 11:32.


#255
Kriss77

Kriss77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 01.08.2018

View Postpacopaco1967, on 12 ianuarie 2019 - 21:41, said:

Eu nu pot sa am incredere intr-un ucigas de copii ca ar fi bun. A omorat copii egiptenilor si pentru asta nu poate exista clementa. E un jeg , un ucigas cu tupeu, un mincinos , un monstru.
Da, este greu de inteles pentru ca noi idealizam copii uitand ca poarta pacatele parintilor ca predispozitii. Nu poti sa ii ceri socoteala lui Dumnezeu ca face ce vrea cu al sau.
Din cate imi amintesc si egiptenii dadusera porunca sa fie ucisi toti copiii de parte barbateasca ai evreilor sau nu? Si au fost ucisi o gramada, iar Moise a scapat.
Pe de alte parte erau alte vremuri, o paradigma prin care Dzeu a incercat sa aiba un popor al sau, separat fata  de neamurile corupte din jur,  popor care insa nu a vrut sa asculte astfel ca a ajuns la concluzia ca e inutil si a decis sa isi trimita singurul Fiu pentru ca oricine crede in El sa se mantuiasca. A realizat ca e greu cu oamenii, ca e singura sansa de a-i salva, prin pedepse nu ajungea la scopul propus. E greu de rezolvat problmea raului dar modul in care gandesti e satanic. Dumnezeu este  bun si nu face raul, esti pe o pista gresita. Raul este facut de oamenii care nu il au pe Dumnezeu in constiinta lor cum ar trebui. Pedepsele sunt o modalitate de a stavili acest rau inclusiv prin intoarcerea lui in capul celui care le-a facut (copiii fiind o prelungire a persoanei, vezi cazul lui David) ca astfel raul sa fie inlocuit cu dreptatea.

Edited by Kriss77, 13 January 2019 - 12:34.


#256
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostKriss77, on 13 ianuarie 2019 - 12:13, said:

Din cate imi amintesc si egiptenii dadusera porunca sa fie ucisi toti copiii de parte barbateasca ai evreilor sau nu? Si au fost ucisi o gramada, iar Moise a scapat.
eu i-amexplicat lu Paco demult ca egiptenii aceia au primit exact ce au cautat. :) Dar degeaba. De atunci incoace, s-a invartosat mai tare in hula. :)

#257
Kriss77

Kriss77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 01.08.2018

View PostDude_2nd, on 13 ianuarie 2019 - 12:19, said:

eu i-amexplicat lu Paco demult ca egiptenii aceia au primit exact ce au cautat. Posted Image Dar degeaba. De atunci incoace, s-a invartosat mai tare in hula. Posted Image
E pacat de el pentru ca nu intelege bine problema si comite cea mai mare greseala.
Si pe mine m-a smintit la vremea respectiva acea intamplare, exact cu ucisul copiilor din Egipt, de asta am ales sa nu  iau mot  a mot ce scrie in VT sau cel putin sa nu mai incerc sa le inteleg cu mintea mea, mai ales ca am avut alte experiente care mi-au dovedit contrariul a ce ar putea rezulta de acolo.
In acelasi timp a cazut in ispita satanica in care cad oamenii buni, de a crede ca Dumnezeu este cauza raului pentru ca nu intervine sa il opreasca. Diavolul e fara mila cand cazi in hula, e greu sa te intorci dar sa speram ca Dumnezeu va avea mila de el si ii va dovedi contrariul Posted Image.

Edited by Kriss77, 13 January 2019 - 12:31.


#258
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostKriss77, on 13 ianuarie 2019 - 12:28, said:

e greu sa te intorci dar sa speram ca Dumnezeu va avea mila de el si ii va dovedi contrariul Posted Image.
nu-ti spui si parerea mea, ca e ca o caramida direct in cap. :)

#259
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostKriss77, on 13 ianuarie 2019 - 12:28, said:

Sa speram ca Dumnezeu va avea mila de el si ii va dovedi contrariul Posted Image.
Sa speram, insa Dumnezeu i-a aratat deja mare indurare si i-a dovedit deja contrariul prin toti userii care i-au scris si l-au invatat si l-au dojenit.
Care mai cu mila care mai cu asprime.

Problema e ca, din nefericire, popapaco face parte din categoria celor care nici nu stiu si nici nu vor sa invete, despre care Scriptura spune cam asa:

Un om care se împotriveşte tuturor mustrărilor va fi zdrobit deodată şi fără leac. Pilde 29:1



#260
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,504
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSilika, on 10 ianuarie 2019 - 23:10, said:

Dark-ul iar la dat-o pe roze... Posted Image
Probabil că nu te referi la roze, adică la trandafiri! :facepalm:, ci la vinul sortiment rosé.
Da, beau vin rosé când îmi este sete, rece, fiindcă apa nu-mi place, nu are gust, dar la masă, când am în farfurie cârnați sau carne de porc bine friptă, cum îmi place mie, atunci servesc câteva pahare de Merlot, Pinot noir, Malbec. Exclus Cabernet sauvignon.
[ http://i961.photobucket.com/albums/ae98/veggiewoppa/Smilies%20for%20forum/un_toast.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://i512.photobucket.com/albums/t321/flanagand/Emoticondrinkingwine.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#261
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostSilika, on 13 ianuarie 2019 - 00:36, said:


Auzi, ia treci tu pe un forum d-asta musulman, si repeta povestea asta de mai sus si la adresa lui Allah, "criminalul" asta care ii impinge pe fanaticii musulmani sa se arunce in aer prin diverse piete ale marilor orase.

Ce crezi tu ca se intampla?

Iti zic io:

1) Pana maine ai pc-ul spart de hacharii musulmani care iti afla numele, prenumele, contul bancar si adresa unde locuiesti
2) Pana poimaine asistam cu totii, in fata televizoarelor, la un imens foc de artificii... cu punctul de origine identificat pe undeva pe unde ai tu locu' de sedere. Posted Image

Deci intelept e sa iti alegi cu grija cuvintele, in orice imprejurare a vietii. Posted Image
Dar n-am inteles, tu ai doctrina islamica in minte incat sa crezi ca dumnezeu face dreptate ucigand copii ? Tu nu intelegi ca acele crime sunt ale unui dumnezeu ucigas si ca niciodata astfel de fapte nu pot fi considerate drepte ?  Daca asa crezi atunci indivizii care ucid copii directorilor care desfinteaza fabrici , sunt drepte/corecte .  Insa vine ucigasul si zice sa nu ucizi. Pai tu dai porunca pacatosilor sa pazeasca porunci pe care dumnezeul ucigas nu le poate pazi ?

View PostKriss77, on 13 ianuarie 2019 - 12:13, said:

Da, este greu de inteles pentru ca noi idealizam copii uitand ca poarta pacatele parintilor ca predispozitii. Nu poti sa ii ceri socoteala lui Dumnezeu ca face ce vrea cu al sau.
Din cate imi amintesc si egiptenii dadusera porunca sa fie ucisi toti copiii de parte barbateasca ai evreilor sau nu? Si au fost ucisi o gramada, iar Moise a scapat.
Pe de alte parte erau alte vremuri, o paradigma prin care Dzeu a incercat sa aiba un popor al sau, separat fata  de neamurile corupte din jur,  popor care insa nu a vrut sa asculte astfel ca a ajuns la concluzia ca e inutil si a decis sa isi trimita singurul Fiu pentru ca oricine crede in El sa se mantuiasca. A realizat ca e greu cu oamenii, ca e singura sansa de a-i salva, prin pedepse nu ajungea la scopul propus. E greu de rezolvat problmea raului dar modul in care gandesti e satanic. Dumnezeu este  bun si nu face raul, esti pe o pista gresita. Raul este facut de oamenii care nu il au pe Dumnezeu in constiinta lor cum ar trebui. Pedepsele sunt o modalitate de a stavili acest rau inclusiv prin intoarcerea lui in capul celui care le-a facut (copiii fiind o prelungire a persoanei, vezi cazul lui David) ca astfel raul sa fie inlocuit cu dreptatea.
Eu am inteles din biblie ca cel care pacatuieste va muri. Atunci de ce copii egiptenilor sunt omorati ?  Ca au omorat parintii lor copii evrei ? Pai de ce nu i-a casapit instant tocmai pe cei care ucideau copii evreilor ? A mai lasat sa treaca 80 ani pana cand a trecut si dumnezeul ucigas la razbunare ?

View PostDude_2nd, on 13 ianuarie 2019 - 12:19, said:

eu i-amexplicat lu Paco demult ca egiptenii aceia au primit exact ce au cautat. Posted Image Dar degeaba. De atunci incoace, s-a invartosat mai tare in hula. Posted Image
Tu nu pricepi nici din biblie si nici din ce vorbesc eu. Cu tine vorbesc exact cum un evreu vorbeste la zid.

View PostKriss77, on 13 ianuarie 2019 - 12:28, said:

E pacat de el pentru ca nu intelege bine problema si comite cea mai mare greseala.
Si pe mine m-a smintit la vremea respectiva acea intamplare, exact cu ucisul copiilor din Egipt, de asta am ales sa nu  iau mot  a mot ce scrie in VT sau cel putin sa nu mai incerc sa le inteleg cu mintea mea, mai ales ca am avut alte experiente care mi-au dovedit contrariul a ce ar putea rezulta de acolo.
In acelasi timp a cazut in ispita satanica in care cad oamenii buni, de a crede ca Dumnezeu este cauza raului pentru ca nu intervine sa il opreasca. Diavolul e fara mila cand cazi in hula, e greu sa te intorci dar sa speram ca Dumnezeu va avea mila de el si ii va dovedi contrariul Posted Image.
E pacat de mine ? Pai daca tie ti-e mila de mine, atunci cu atat mai mult va avea dragoste pentru mine Tatal ceresc. Dar cu siguranta nu vei avea mila fata de o jigodie care inseala, minte si ucide doar ca asa are chef.

View Postpenticostalul, on 13 ianuarie 2019 - 14:01, said:

Sa speram, insa Dumnezeu i-a aratat deja mare indurare si i-a dovedit deja contrariul prin toti userii care i-au scris si l-au invatat si l-au dojenit.
Care mai cu mila care mai cu asprime.

Problema e ca, din nefericire, popapaco face parte din categoria celor care nici nu stiu si nici nu vor sa invete, despre care Scriptura spune cam asa:

Un om care se împotriveşte tuturor mustrărilor va fi zdrobit deodată şi fără leac. Pilde 29:1

Tatal ceresc mi-a aratat dragoste, si se indura de mine pana la al mii-lea neam findca ma iubeste. Insa voi slaviti un dumnezeu ucigas, si il slujiti, si ziceti ca a fost drept sa ucida copii egiptenilor.

#262
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,504
  • Înscris: 16.03.2004
Allah nu ucide, în coran? :huh:

#263
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postdark, on 13 ianuarie 2019 - 16:10, said:

Allah nu ucide, în coran? Posted Image
Allah-Elloah-Ellohim . E acelasi ucigas caruia multi ii da slava (dreptate) . Acela nu e Tatal ceresc.

#264
Kriss77

Kriss77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 01.08.2018

Quote

Eu am inteles din biblie ca cel care pacatuieste va muri. Atunci de ce copii egiptenilor sunt omorati ?  Ca au omorat parintii lor copii evrei ? Pai de ce nu i-a casapit instant tocmai pe cei care ucideau copii evreilor ? A mai lasat sa treaca 80 ani pana cand a trecut si dumnezeul ucigas la razbunare ?
Daca ucizi cuiva copilul nou nascut, dreptatea cere sa treci prin aceeasi situatie, sa vezi cum e, nu sa fii ucis pe loc.Tu privesti din perspectiva umana, moderna, a drepturilor omului insa nu stii ce a fost acolo.
Intrebi lucruri prea grele,mai presus de oameni, care tin de planul lui Dumnezeu. Nu i-a pedepsit pe loc poate pentru ca pastrat pedeapsa pentru ziua eliberarii, a lasat rautatea sa se implineasca, pentru a o pedepsi toata odata si pentru a face semne si minuni mari care sa fie pomenite si pastrate in constiinta evreilor pentru a le intari credinta. Poate... La fel  se va intampla la Judecata finala. Nu stim toate detaliile, inclusiv ale celor redate in Biblie.

Quote

E pacat de mine ? Pai daca tie ti-e mila de mine, atunci cu atat mai mult va avea dragoste pentru mine Tatal ceresc
Nu neaparat.
Judecatile lui Dumnezeu sunt departe de judecatile oamenilor pe cat sunt cerurile de pamant. Posted Image
Lasa VT daca te smintesti, mai bine nu huli ce nu intelegi. Erau alte vremuri, cand pacatele se plateau cu moartea, inclusiv dupa legile omenesti, razboaiele de cucerire, atrocitatile, erau la ordinea zilei. Cu mintea de azi si avand pacatele platite, normal ca ni se par de neconceput acele vremuri.

Edited by Kriss77, 13 January 2019 - 18:18.


#265
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,504
  • Înscris: 16.03.2004

View Postpacopaco1967, on 13 ianuarie 2019 - 16:14, said:

Allah-Elloah-Ellohim . E acelasi ucigas caruia multi ii da slava (dreptate) . Acela nu e Tatal ceresc.

Deci nu există Dumnezeu? :huh:

#266
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 29.10.2017

View Postdark, on 13 ianuarie 2019 - 18:17, said:

Deci nu există Dumnezeu? Posted Image
Diavol nu exista. Dumnezeu, da. (3h, 07min.)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PyuOlECAzaQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by rixthina, 14 January 2019 - 03:09.


#267
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postpacopaco1967, on 13 ianuarie 2019 - 16:14, said:

Allah-Elloah-Ellohim . E acelasi ucigas caruia multi ii da slava (dreptate) . Acela nu e Tatal ceresc.
In caz ca te intereseaza sa stii in ce arie a ereziei te regasesti, afla ca esti un fel de marcionist, unul radical. Ai o parere mult prea buna despre situatia ta si mult prea proasta despre dumnezeul in care crezi, asa ca iti permiti sa il judeci, sa il condamni si sa il insulti in public. De fapt, esti un idolatru, nu esti crestin. Ti-ai facut singur un dumnezeu care sa respecte codul tau moral si regulile tale de conduita. De asta nici nu suporti Scriptura.

Dar te-as ruga sa ai grija la limbaj, ca sa nu avem probleme.

#268
light1

light1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 07.10.2016
Dumnezeu nu poate fi numit ucigasi de copii, dintr-un motiv simplu: Dumnezeu a dat, Dumnezeu a luat.
Daca un artist creaza o statuie, iar apoi o distruge din nemultumire, nu este acelasi lucru cu a merge un nebun intr-un muzeu si a sparge statuile de acolo.
Concluzia: daca nu esti Dumnezeu, este bine sa te abtii de la ce nu ai dreptul , pe considerentul ca este acelasi lucru.

Edited by light1, 15 January 2019 - 20:49.


#269
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postdark, on 13 ianuarie 2019 - 15:26, said:


Probabil că nu te referi la roze, adică la trandafiri! :facepalm:, ci la vinul sortiment rosĂŠ.
Da, beau vin rosĂŠ când ĂŽmi este sete, rece, fiindcă apa nu-mi place, nu are gust, dar la masă, când am ĂŽn farfurie cârnați sau carne de porc bine friptă, cum ĂŽmi place mie, atunci servesc câteva pahare de Merlot, Pinot noir, Malbec. Exclus Cabernet sauvignon.
[ http://i961.photobucket.com/albums/ae98/veggiewoppa/Smilies%20for%20forum/un_toast.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://i512.photobucket.com/albums/t321/flanagand/Emoticondrinkingwine.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cabernetul sauvignon ce are? Io zic că merge brici după cârnați.

View Postlight1, on 15 ianuarie 2019 - 20:46, said:

Dumnezeu nu poate fi numit ucigasi de copii, dintr-un motiv simplu: Dumnezeu a dat, Dumnezeu a luat.
Daca un artist creaza o statuie, iar apoi o distruge din nemultumire, nu este acelasi lucru cu a merge un nebun intr-un muzeu si a sparge statuile de acolo.
Concluzia: daca nu esti Dumnezeu, este bine sa te abtii de la ce nu ai dreptul , pe considerentul ca este acelasi lucru.
Așa e, părinții au dreptul să și omoare copiii că doar ei i-au făcut. Mi se pare corect.

View Postkruger, on 14 ianuarie 2019 - 11:20, said:

In caz ca te intereseaza sa stii in ce arie a ereziei te regasesti, afla ca esti un fel de marcionist, unul radical. Ai o parere mult prea buna despre situatia ta si mult prea proasta despre dumnezeul in care crezi, asa ca iti permiti sa il judeci, sa il condamni si sa il insulti in public. De fapt, esti un idolatru, nu esti crestin. Ti-ai facut singur un dumnezeu care sa respecte codul tau moral si regulile tale de conduita. De asta nici nu suporti Scriptura.
Da, marcion a fost băiat deștept, probabil a fost primul care a observat că dumnezeul din vt e un criminal în opoziție totală cu tatăl ceresc despre care vorbește Isus.

#270
light1

light1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 07.10.2016
Multi prosti, dupa o partida de sex, traiesc cu impresia ca ei "au dat viata", chiar daca in unele cazuri sunt aproape morti de beti, ca de-abia nimeresc patul, daramite sa mai creeze ceva. Comentariul tau are legatura cu ei ? Cred ca da, dar nu si cu subiectul. :)

Edited by light1, 18 January 2019 - 01:38.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate