Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

telefon buget 1000 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
P10 lite dupa un an bateria e praf , 2 ore jumate duce cu greu , luminozitate sub jumatate. Dupa sarbatori garantie scrie pe al meu. Cu spatiul nu e problema.
Orienteaza-te spre altceva.

#38
victor_a

victor_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 13.06.2013

 Michidoo, on 31 decembrie 2018 - 20:06, said:

am pus filtru pentru an - toate modelele de mai sus sunt din 2017 (si am exclus niste Sony Xperia din 2015 care imi faceau cu ochiul). Problema e ca ma incapatanez sa gasesc ceva in maxim 145 mm inaltime (vin de pe un telefon de 130, as prefera un 140, deja 150 mi se pare mult prea mult). Nokia le-as lua intr-o secunda (atat 5.1 cat si 7.1), dar amandoua bat la 150 Posted Image

Modele noi au ecran cu aspect ratio 18:9 sau 19:9, motiv pentru care lungimea e mai mare fata de un model mai vechi de 16:9. Daca te raportezi strict la lungime, iti limitezi extrem de mult alegerea la modelele vechi. Am scris "de acum 2 ani" pentru ca il vei cumpara in 2019.

#39
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 17.03.2005

 adryan871, on 31 decembrie 2018 - 22:01, said:



Nu-ti lua Redmi 4x :)). Dupa un an de zile,s-a dus naibii. E varza. Sigur gasesti altceva mai ok.
Ai perfecta dreptate, fara Xiaomi.

#40
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
Nokia 5.1 Plus?

#41
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.10.2009
Mi A2 lite,bateria de 4000 duce neasteptat de mult.si tocmai a primit android pie

#42
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
Ok, dupa ce am mai lasat de la mine la capitolul dimensiuni si am renuntat la Sony Xperia XZ2 Compact, care are dimensiunile ideale dar nu reusesc sa-l gasesc la un pret in bugetul meu, ramane sa aleg intre Huawei P10 Lite si LG Q7. La o comparatierapida, LG Q7 e mai nou (2018) si vine cu Android 8.1 Oreo. dar are doar 3 GB RAM, pe cand P10 Lite are Android 7.0 la 4 GB RAM (nu stiu cat de relevant e asta in utilizare). E important pentru mine ca LG Q7 are slot dedicat pentru SD card, pe cand la P10 Lite se foloseste slotul celui de-al doilea SIM (o sa folosesc SD card, deci practic n-o sa mai fie Dual Sim, si n-am rezolvat nimic). Iau in considerare si ce-a zis colegul mai sus, ca are probleme cu bateria dupa 1 an de utilizare la P10 Lite. La LG Q7 n-am gasit multe review-uri (2 pe emag iar aici, pe softpedia, nici macar nu are topic dedicat).

Drept urmare, tind spre LG Q7, strict din punct de vedere al specificatiilor. Inteleg ca e un telefon mediocru (nu stiu exact P10 Lite in ce categorie intra), dar cum nu pot sa le am pe toate (si mic, si puternic, si ieftin) si cum nu o sa am mari cerinte de la el (fara jocuri, filme sau FB), speranta mea e ca o sa ma descurc cu el, cel putin o perioada. Ce parere aveti?

#43
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
P10 lite are 3gb ram
Varianta pt.china de la quik are 4 dar nu recomand vanzatorul

#44
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
La astea vandute pe emag zic de 4 GB. Sunt niste vanzatori din marketplace, oare le iau de la quick?

In fine, daca e 3, e fix ca la LG si atunci singura diferenta e ca P10 Lite e mai vechi si are si android mai vechi, la care am inteles ca nu se face upgrade la 8.0.

Edited by Michidoo, 02 January 2019 - 19:13.


#45
victor_a

victor_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 13.06.2013
Nu merita compromisul pentru 5 mm https://www.phoneare...808,10906,11015

#46
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
In final am luat LG Q7. Si-asta mi se pare mare (inalt, ca latimea e decenta, sa zicem), dar deja nu mai am pretentii. Fac aici un mini-review, ca nu prea am vazut nici pe forum, nici pe emag, si poate va fi cineva interesat.

Pentru utilizarea mea (cu cateva aplicatii) se misca ok, insa nu ma pot obisnui cu modul in care se consuma bateria. Obiectivul meu era sa il incarc la 2 zile, dar daca folosesc mai mult Waze si WhatsApp, n-am nicio sansa. In fine, are incarcare rapida, deci n-as avea de ce sa ma plang. Am instalat un singur joc (din ala de femei) care s-a blocat de mai multe ori si nu reusesc sa-mi dau seama daca a fost de la telefon sau de la joc.

Butoanele de sonor vin in partea opusa celui de power si nu reusesc sa ma obisnuiesc cu chestia asta. Adica daca tin telefonul in mana astfel incat sa apas pe Power (ca sa inchid ecranul, de exemplu), automat celelalte degete vor apasa pe sonor. Noroc ca are 2 chestii misto care ma ajuta sa nu mai folosesc butonul de Power: aprind ecranul folosind amprenta de pe spatele telefonului, si-l inchid cu dublu tap pe ecran. M-am obisnuit cu asta si acum lovesc toate telefoanele care-mi pica in mana, ca sa inchid ecranul Posted Image

Altfel, n-am de ce sa ma plang. E un telefon ok pentru ce nevoi am eu.

Edited by Michidoo, 20 January 2019 - 23:30.


#47
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 28.04.2003
nu inteleg de ce va incapatanati sa luati un telefon de firma cunoscuta, cu baterie mica si procesor slab in loc sa luati o chinezarie cunoscuta aka Xiaomi/Motorola/Lenovo.. etc cu baterie cat casa si procesor mai de doamne ajuta si dupa aia va plangeti pe forum ca nu tine bateria...
Huawei in afara de alea de top, care oricum sunt foarte scumpe si nu isi justifica banii, nu prea merita nimic altceva, iar LG... mai bine ar ramane la facut televizoare si frigidere... tot la fel doar alea de top si nici la alea nu ai baterie mare. Macar la chinezii de la huovei, aia le-a venit mintea la cap si au pus si ei o baterie de 4000 pe flagship.
in 1000 de lei puteai sa iei mi a2 lite, Redmi note 5, Redmi note 6, mi a2, sau in cel mai rau Huawei p smart 2019, toate mai bune decat lg-ul ala pe partea de procesor, baterie si tot ce mai vrei. Inclusiv suport.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate