Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

telefon buget 1000 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
mihaipopm8

mihaipopm8

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 21.12.2009
Telefon mobil Huawei P9 Lite 2017, Dual Sim, 16GB, 4G, Black
https://m.emag.ro/te...rch-Action=view
Tip slot memorie MicroSD (pana la 256 GB)
Memorie RAM 3 GB
Memorie interna 16 GB




Huawei P10 Lite 32GB Dual Sim 3GB RAM Midnight Black
https://telefonultau...source=price-ro

Attached Files


Edited by mihaipopm8, 28 December 2018 - 01:51.


#20
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
La bugetul tau, eu mi-as lua un telefon din android one (android curat, fara prostii in el, plus updateuri rapide direct de la google):; uite niste linkuri gasite la repezeala - https://en.wikipedia...iki/Android_One

Xiaomi Mi A2 - 9 sute si ceva - https://www.pcgarage...ti-model-mi-a2/
Nokia 7.1 e o mie si un mic - https://www.emag.ro/...1/pd/D0G774BBM/

#21
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,904
  • Înscris: 17.03.2005

 romanasu, on 28 decembrie 2018 - 12:20, said:

La bugetul tau, eu mi-as lua un telefon din android one (android curat, fara prostii in el, plus updateuri rapide direct de la google):; uite niste linkuri gasite la repezeala - https://en.wikipedia...iki/Android_One

Xiaomi Mi A2 - 9 sute si ceva - https://www.pcgarage...ti-model-mi-a2/
Nokia 7.1 e o mie si un mic - https://www.emag.ro/...1/pd/D0G774BBM/
Din cele doua as alege Nokia 7.1 fara ezitari.

#22
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,012
  • Înscris: 29.06.2011
Foarte bun pretul la Nokia 7.1 la Emag, 1069Lei. De Vinerea Neagra nu putea sa aiba acel pret caci il luam fara sa stau pe ganduri.......

#23
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,904
  • Înscris: 17.03.2005

 CGDBZ, on 28 decembrie 2018 - 12:41, said:

Foarte bun pretul la Nokia 7.1 la Emag, 1069Lei. De Vinerea Neagra nu putea sa aiba acel pret caci il luam fara sa stau pe ganduri.......
Lasa ca e bun si Nokia 5.1 Plus, doar ca nu are optica Carl Zeiss.

#24
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Vad ca cineva a recomandat Huawei P20 Lite, care are ceva probleme, o sa gasiti destule in review-uri: https://www.emag.ro/...k/pd/D5V1PFBBM/

In locul lui as merge pe Xiaomi Mi A2 Lite, e best-buy la 800 lei. Camera bunicica, baterie de 4000mAh, 4gb ram, 64gb stocare.

#25
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 30.10.2017
Uita-te pe la Nokia 5.1 Plus sI Xiaomi Mi A2 lite. Si Redmi Note 5 e bun, dar e mai mare.

#26
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
Multumesc tuturor penru sugestii. Am studiat toate modelele propuse, sunt cam mari pentru ceea ce-mi doresc eu Posted Image

Am luat la periat gsmarena pentru telefoanele cu dimensiunile cele mai mici si in acelasi timp am marit bugetul (culmea, sa dau cateva sute de lei in plus pentru 1-2 cm in minus Posted Image)

Cele mai mici telefoane de pe lista mea finala sunt Huawei P10 (Lite-ul e mai maricel) si Xiaomi Redmi 4X. Urmatoarele, ceva mai maricele, sunt:

Samsung Galaxy A5
Huawei Honor 9
Huawei P10 Lite
Huawei P9 Lite

Daca ar fi sa aleg dintre primele doua, as lua Xiaomi strict pentru dimensiune. In schimb, Huawei pare mai performant. Nu ma intereseaza neaparat memoria interna pentru ca as vrea oricum sa mut aplicatiile pe un SD card (daca permite telefonul, ca am inteles de exemplu ca Huawei P9 Lite nu permite). Ar fi diferenta de RAM (Xiaomi 3 si Huawei 4) si de Android (Xiaomi 6 si Huawei 7). Ar mai fi chestia de procesor, dar aici nu ma pricep. Diferenta de pret chiar nu mai conteaza, nu-mi place sa-mi schimb telefonul des asa ca prefer sa investesc in ceva care nu va fi depasit peste 1-2 ani. Vreau un telefon pe care sa ma pot baza, in special in calatorii. N-am nevoie sa piarda semnalul, sa se incalzeasca, sa se reseteze sau sa tina bateria cateva ore, cum am citit prin review-uri chiar si la telefoane cu pretentii.

Trebuie sa iau telefonul neaparat imediat ce deschid astia magazinele (pe 2-3 ianuarie), asa ca as aprecia ceva pareri pro sau contra zilele astea. Multam!

PS. As mai lua in considerare si LG Q7 - e chiar un pic mai mic ca Huawei P10 si are Android 8.1 (Oreo) iar pretul e chiar foarte bun.

Edited by Michidoo, 31 December 2018 - 19:30.


#27
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,904
  • Înscris: 17.03.2005
Ia în considerare Nokia 5.1 Plus (la Telekom este 950 lei la liber). Ecranul pare mare de 5,8 inch dar nu este așa fiindcă este lung și puțin lat. Modelul asta îl am eu de doua săptămâni, nu mai cumpăr altceva decât Nokia.
Primești încă două versiuni de Android fata de cel cu care vine (android 8.1) plus updateuri de securitate trei ani.
Eu zic sa te mai gândești. Telefonul meu vechi era Xiaomi, nu prea primești update de versiune de android, ramai cu cel care vine sau în cel mai bun caz primești o noua versiune. In schimb primești update la interfața MIUI.
Daca nu iei Nokia caută ceva cu android 8.1 sau mai așteaptă 2-3 luni până apar modele mai noi.

Huawei am avut, sunt ok dar la modelele pe care le urmărești nu mai primești updateuri, unul are 2 ani și celălalt un an și jumătate (p10 lite).

Edited by alseeme, 31 December 2018 - 19:32.


#28
victor_a

victor_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 13.06.2013

 Michidoo, on 31 decembrie 2018 - 19:18, said:

Multumesc tuturor penru sugestii. Am studiat toate modelele propuse, sunt cam mari pentru ceea ce-mi doresc eu Posted Image

Am luat la periat gsmarena pentru telefoanele cu dimensiunile cele mai mici si in acelasi timp am marit bugetul (culmea, sa dau cateva sute de lei in plus pentru 1-2 cm in minus Posted Image)

Cele mai mici telefoane de pe lista mea finala sunt Huawei P10 (Lite-ul e mai maricel) si Xiaomi Redmi 4X. Urmatoarele, ceva mai maricele, sunt:

Samsung Galaxy A5
Huawei Honor 9
Huawei P10 Lite
Huawei P9 Lite

Daca ar fi sa aleg dintre primele doua, as lua Xiaomi strict pentru dimensiune. In schimb, Huawei pare mai performant. Nu ma intereseaza neaparat memoria interna pentru ca as vrea oricum sa mut aplicatiile pe un SD card (daca permite telefonul, ca am inteles de exemplu ca Huawei P9 Lite nu permite). Ar fi diferenta de RAM (Xiaomi 3 si Huawei 4) si de Android (Xiaomi 6 si Huawei 7). Ar mai fi chestia de procesor, dar aici nu ma pricep. Diferenta de pret chiar nu mai conteaza, nu-mi place sa-mi schimb telefonul des asa ca prefer sa investesc in ceva care nu va fi depasit peste 1-2 ani. Vreau un telefon pe care sa ma pot baza, in special in calatorii. N-am nevoie sa piarda semnalul, sa se incalzeasca, sa se reseteze sau sa tina bateria cateva ore, cum am citit prin review-uri chiar si la telefoane cu pretentii.

Trebuie sa iau telefonul neaparat imediat ce deschid astia magazinele (pe 2-3 ianuarie), asa ca as aprecia ceva pareri pro sau contra zilele astea. Multam!

PS. As mai lua in considerare si LG Q7 - e chiar un pic mai mic ca Huawei P10 si are Android 8.1 (Oreo) iar pretul e chiar foarte bun.

Pune pe gsmarena si filtru pentru an, nu are sens sa te mai uiti la telefoane de-acum 2 ani.. https://www.gsmarena...72&nRamMin=3000

Cu dimensiuni mai mici (latime de ~71 mm) uita-te si la: Huawei P20 Lite, Xiaomi Mi A2 Lite si Nokia 7.1 https://www.gsmarena...7&idPhone3=9354

#29
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
am pus filtru pentru an - toate modelele de mai sus sunt din 2017 (si am exclus niste Sony Xperia din 2015 care imi faceau cu ochiul). Problema e ca ma incapatanez sa gasesc ceva in maxim 145 mm inaltime (vin de pe un telefon de 130, as prefera un 140, deja 150 mi se pare mult prea mult). Nokia le-as lua intr-o secunda (atat 5.1 cat si 7.1), dar amandoua bat la 150 :(

Un telefon nou si care se incadreaza in dimensiunile pe care mi le doresc eu e Sony Xperia XZ2 Compact, dar depaseste cu mult bugetul si nici nu pot astepta sa se ieftineasca :(

#30
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Salut! Poti sa arunci o privire si la acest Motorola Moto X4.
https://www.pcgarage...ra-super-black/

#31
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
dap, Moto X4 e pe lista mea, singura retinere e tot in legatura cu dimensiunile...

#32
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Telefoane compacte si performante ceva mai ieftine gasesti iPhone 6S sau Sony Xperia X Compact, dar depășesc bugetul tau. Eu iti recomand sa mergi intr-un magazin fizic si sa tii telefoanele in mana, ca sa-ti faci o impresie reala despre dimensiuni. In general telefoanele care au mai mult de 14,5-15 cm lungime sunt prea mari, ca sa fie folosite doar cu o singura mana.

Edited by senzanome, 31 December 2018 - 20:36.


#33
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
Sony Xperia X Compact nu (mai) depaseste bugetul (l-am marit la 1500 lei), singura problema e ca nu e Dual Sim si ca e cam vechi (din 2016). Altfel, dimensiunile sunt excelente, exact ceea ce caut (bine, ma deranjeaza un pic ca n-are colturi rotunjite).

La iPhone nu ma bag.

#34
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Caută atunci Sony Xperia XZ1 Compact. Dar cred ca nici asta nu il gasesti in varianta dual sim.

Edited by senzanome, 31 December 2018 - 21:18.


#35
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
As fi vrut sa fie dual sim...

#36
adryan871

adryan871

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 09.11.2016

 Michidoo, on 31 decembrie 2018 - 19:18, said:

Multumesc tuturor penru sugestii. Am studiat toate modelele propuse, sunt cam mari pentru ceea ce-mi doresc eu Posted Image

Am luat la periat gsmarena pentru telefoanele cu dimensiunile cele mai mici si in acelasi timp am marit bugetul (culmea, sa dau cateva sute de lei in plus pentru 1-2 cm in minus Posted Image)

Cele mai mici telefoane de pe lista mea finala sunt Huawei P10 (Lite-ul e mai maricel) si Xiaomi Redmi 4X. Urmatoarele, ceva mai maricele, sunt:

Samsung Galaxy A5
Huawei Honor 9
Huawei P10 Lite
Huawei P9 Lite

Daca ar fi sa aleg dintre primele doua, as lua Xiaomi strict pentru dimensiune. In schimb, Huawei pare mai performant. Nu ma intereseaza neaparat memoria interna pentru ca as vrea oricum sa mut aplicatiile pe un SD card (daca permite telefonul, ca am inteles de exemplu ca Huawei P9 Lite nu permite). Ar fi diferenta de RAM (Xiaomi 3 si Huawei 4) si de Android (Xiaomi 6 si Huawei 7). Ar mai fi chestia de procesor, dar aici nu ma pricep. Diferenta de pret chiar nu mai conteaza, nu-mi place sa-mi schimb telefonul des asa ca prefer sa investesc in ceva care nu va fi depasit peste 1-2 ani. Vreau un telefon pe care sa ma pot baza, in special in calatorii. N-am nevoie sa piarda semnalul, sa se incalzeasca, sa se reseteze sau sa tina bateria cateva ore, cum am citit prin review-uri chiar si la telefoane cu pretentii.

Trebuie sa iau telefonul neaparat imediat ce deschid astia magazinele (pe 2-3 ianuarie), asa ca as aprecia ceva pareri pro sau contra zilele astea. Multam!

PS. As mai lua in considerare si LG Q7 - e chiar un pic mai mic ca Huawei P10 si are Android 8.1 (Oreo) iar pretul e chiar foarte bun.

Nu-ti lua Redmi 4x :)). Dupa un an de zile,s-a dus naibii. E varza. Sigur gasesti altceva mai ok.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate