Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Huawei P30 / P30 pro zvonuri

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Tomaz2015

Tomaz2015

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,864
  • Înscris: 03.01.2015
Nu mai este mult pana la lansarea flagship-ului mult așteptat de către fanii seriei P de la Huawei...

https://www.go4it.ro...uawei-17789216/

Ce alte zvonuri ar mai fi despre acest model!?

#2
64-bit

64-bit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 19.12.2018
https://www.techadvi...ei-p30-3686096/

#3
razvan1986

razvan1986

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 20.04.2007
Doar 4 camere? Ha ha!
Nici nu ma uit la mizeriile astea de telefoane daca nu au minim 7 camere, decent ar fi macar 10 camere si ideal 17 camere, plus o camera de bicicleta, ca poate fac pana.
De fapt eu astept primul telefon cu spatele acoperit de camere foto :D
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/W3pBp12r-m0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
E o logica pt camere, dar din pacate nu poate rezolva elefantu' din camera...

Logica e ca sunt utile mai multe focale, insa zoomurile sunt mai butucanoase pt a reda o calitate inalta si nu intra in modele asa subtiri cum e moda.

Sunt utile focale care incadreaza similar cu obiective de FF35 precum, 15mm, 20mm, 24mm, 28-30mm, 35mm, 39-40-43mm, 50-55mm, 85-90mm, la care se mai pot adauga si teleuri medii si lungi care incadreaza ca cele de FF35 de 100mm, 135mm, 200mm, 300mm, 600mm, 800- 3600mm, dar cele care incadreaza ca un 135mm si mai sus sunt deja prea lungi pt un smartphone subtire, si de altfel si echivalentele de 85-90 sunt prea lungi.

Chiar si un senzor supercacacios de mic de genul 1/2,3" care in realitate are doar 6,17 x 4,55mm, deci o diagonala de 7,666mm, are probleme mari sa intre intr-un smartphone chiar si cu un obiectiv cu focala normala, iar cu tele echivalent de 85mm unde focala lui ar fi de ~ 15,3mm, la care se mai adauga si carcasa spate, lentile mai multe in fata, etc, deja iese mult din grosimea unui smartphone normal.

Iar elefantul e ca mai multe focale nu rezolva calitatea imaginii, ci doar posibilitatea de incadrare si de tinere a perspectivei sub control utilizand focale mai lungi cand este cazul.
Pt. calitate mai buna, DR mai mare, lumini nearse, umbre nebeznoase, zgomot de imagine mic, NR neagresiv si nedistructiv, este in continuare nevoie de fotositi cat mai mari, care in practica inseamna si senzor cat mai mare.

Un DSLR FF645 reda o calitate de ~ 89-100 X mai buna fata de cel mai bun smartphone.
Diferenta vine atat de la marimea fotositilor, de ex. 5x5 microni in loc de 1 x 1 microni, sau 4,8 x 4,8 in loc de 1,4 x 1,4, plus diferenta de pixeli, de ex. 100 MP vs 12 MP ( 19 la varfurile smartphone sony).
Senzori sunt facuti tot de Sony, si aia mici si aia FF645 si FF35...

Edited by loock, 27 December 2018 - 00:21.


#5
Tomaz2015

Tomaz2015

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,864
  • Înscris: 03.01.2015
Se vede cine e pasionat de fotografie... 😊

#6
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 19.05.2005
Dar oare de ce nu se face o montura cat de cat standard si sa apara oboective pentru telefoane, dar calitative? Cumperi un macro, un tele si ce te mai intereseaza si le ai zece ani, chiar daca schimbi telefonul de 20 de ori :)

#7
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Vreau sa-mi achizitionez pentru prima data un telefon marca Huawei, modelul VIEW 20 (V20).
Ca sa nu mai deschid alt topic, va intreb aici;

1. La telefoanele Huawei se poate face root (procesor kirin 980) ?
2. Exista soft customizat, adica se poate schimba softul default ?
3. Daca achizitionez telefonul din afara pot beneficia de garantie in Romania ?

Multumesc.

#8
sergiu_gh

sergiu_gh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 10.07.2013
@cristiandrei, nu știu dacă s-ar vinde cât să merite cercetarea și dacă oamenii s-ar sinchisi să-și umple buzunarele cu mini-obiective, când, de fapt, portabilitatea este cuvântul de ordine. Să facă telefonul tot, singur. De aici, pleacă consumerismul ăsta și dependența de a cumpăra telefon "mai șmecher" cu cameră "mai șmecheră" ca să iasă cactusul din balcon mai bine. Pentru că, din păcate, mulți, dar foarte mulți oameni aleargă după speranța falsă că un telefon cu mai multe camere și mai mulți Mpix (marketing vechi, deja) va face poze mai bune, fix cum un stilou cu peniță de aur va scrie romane de succes. Nimeni nu recunoaște că problema e la ei și nu la telefon. Puțini sunt cei care "omoară" senzorii telefoanelor, iar Huawei-urile astea sunt niște mici uzine care generează calitate surprinzător de bună pentru social media, internet și, cu ceva compromis, un mic print pe perete (referindu-mă la partea tehnică).

Eu, personal, mi-aș dori enorm un telefon cu senzor ultra-wide (iată că încep să apară), pentru că îmi place mult perspectiva și sunt fost posesor de Samyang pe dSLR. Combinațiile cu obținere de perspectivă tele, nu văd să ajungă prea curând la ceva revoluționar optic. Deci, tot ce este posibil să mă uit la un P30, cam într-un an, de acum încolo, că eu așa le cumpăr, când a trecut mult hype-ul. Posted Image)

@loock, pasăre rară. Posted Image

Edited by sergiu_gh, 27 December 2018 - 14:26.


#9
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,834
  • Înscris: 26.02.2010

View Postkiario, on 27 decembrie 2018 - 14:16, said:

Vreau sa-mi achizitionez pentru prima data un telefon marca Huawei, modelul VIEW 20 (V20).
Ca sa nu mai deschid alt topic, va intreb aici;

1. La telefoanele Huawei se poate face root (procesor kirin 980) ?
2. Exista soft customizat, adica se poate schimba softul default ?
3. Daca achizitionez telefonul din afara pot beneficia de garantie in Romania ?

Multumesc.

1. Se face, mai greu ce-i drept, după ce faci rost de codul de deblocare a bootloaderului.
2. Exista, mai puțin, lineage, din ce am frunzarit.
3. Da, dacă este varianta europeana C432.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate