Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 

Mazda 6 vs Ford Mondeo vs Opel Insignia

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
Capotacatalin

Capotacatalin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 29.03.2017
Salutare. Anul viitor am de gand sa schimb mașina. Momentan dețin un Mondeo din 2009 TDCI 2 l diesel. Si am restrâns căutările la cele mentionate mai jos. Mazda 6 SkyActive 2.0 benzina, 165 cp. Opel Insignia 1.6 turbo 170 cp si Ford Mondeo 1.5 Ecoboost 160 cp. Toate automate, combi si dupa 2017. Ma axez doar pe benzina pentru că locuim in Germania si se cam impute treaba pe aici cu diesel-urile. Niste sfaturi sunt binevenite. Bugetul este de 18-19k de euro. Multumesc si Sărbători fericite

Edited by Capotacatalin, 26 December 2018 - 15:01.


#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
M6 cu ochii închiși.

#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e4/2018_Mazda6_facelift_Front.jpg/1920px-2018_Mazda6_facelift_Front.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mazda 6 este castigatoare...Posted Image

Edited by xmanyacs77, 26 December 2018 - 16:57.


#4
Darkage_

Darkage_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 18.07.2016
Argumente pro Mazda 6 si anti Mondeo, Insignia ?!?! Sau e doar pur subiectivism, fara fundamente rationale ?

#5
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 Darkage_, on 28 decembrie 2018 - 20:06, said:

Argumente pro Mazda 6 si anti Mondeo, Insignia ?!?! Sau e doar pur subiectivism, fara fundamente rationale ?

Pur subiectivism, toti 3 astia avem mazda. Basca io am avut si mondeo. Nu stiu colegii. Dar mondeo nu mi-as lua din banii mei nici sa mi-o dea cadou, nu cu 1000000% discount, cum fac cei de la Ford (departamentul marketing, prima usa pe dreapta)

#6
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
insignia dupa 2017 inseamna modelul nou si pe el nu exista 1.6 T de 170 ci doar de 200 cai. nu stiu nimic de Mondeo dar Insignia are multe dotari pe care nu le gasesti la Mazda 6( ex led matrix, conectivitate) plus performante mai bune. tot subiectiv sunt si eu ca am insignia Posted Image
LE; luna trecuta cand i-am pus gumele de iarna baietii de la service au spus ca urmeaza "baiatul cu mazda" Posted Image
Attached File  new-2019-opel-insignia-grand-sport-20t-awd-overview.jpg   315.83K   78 downloads

Edited by csi1, 29 December 2018 - 11:28.


#7
aaron111

aaron111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 14.12.2007
Incearca un test drive cu cele 3 turisme pe la dealeri. Eu am sofat Mazda 6 si Mondeo, iar in Insignia doar m-am urcat. Ce pot spune, si cred ca nu doar eu, este faptul ca Mondeo se conduce orecum un Petrolier, adica zero feeling. De asemenea, are un interior anost iar, dupa cum si cat se plange lumea, mecanicii de la reprezentantele Ford sunt renumiti pentru nepriceperea lor (parca i-a adunat cineva pe toti mecanicii de felul asta la service-urile acestei marci).
Pe de alta parte, ma indoiesc ca Insignia este placerea pura de a conduce si, totodata, mama sau tatal (dupa caz) fiabilitatii. Totusi, este o masina cel putin placuta dpdv estetic.
Mazda, desi nu sunt posesor, pot spune ca este interesanta dpdv estetic (chestiune subiectiva, desigur) atat la exterior, cat si la interior, bine finisata, cu motorizari clasice aspirate pe benzina, dar cu o cutie automata care ii reduce performantele, din nefericire.

Concluzia mea este sa le testezi si apoi sa alegi si cu inima/sufletul, nu (doar) pe baza parerilor noastre, mai mult sau mai putin avizate.

Spor!

#8
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
Eu am doar Ford-uri, dar dintre astea as merge pe Mazda 6. :)
Cu mentiunea ca Mondeo e mai practic decat 6. Spatiul la locurile din spate e mai mare la Mondeo, portbagajul e putin mai mare la Mondeo si formeaza o suprafata perfect plana cu scaunele rabatate.
In plus, motorul de 1.5 Turbo de pe Mondeo sigur va fi mai "utilizabil" decat cel de pe Mazda datorita cuplului mai mare la turatii mai joase. 2.0-le e distractiv de condus, dar are nevoie sa fie turat.
Deci mno, exista plusuri si minusuri pentru ambele. Eu as alege 6, ti-am zis. Imi place mai mult. Dar neaparat cu cutie manuala. :)

#9
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Vezi întâi în care încapi. Pe cât de mare e Mazda la exterior pe atât de mici sunt scaunele. Motoarele cu injecție directa toate au o boala, depuneri de carbon pe supape. Apare de la 30-40 mii in sus, trebuie data jos admisia și curățate.

#10
newcarman

newcarman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 07.11.2018
30-40 mii?
Prea mult ciki cian...

#11
Capotacatalin

Capotacatalin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 29.03.2017
Multumesc pentru raspunsuri

#12
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
atentie ca e vorba de varianta break unde mie mazda6 mi se pare foarte urata.

sincer la banii astia pe care ii dai (multi), faptul ca iei o masina (aproape) noua primul criteriu trebuie sa fie ce iti place tie mai mult. nu se pune problema de fiabilitate. la bugetul asta se pune problema de placerea ta. in care te simti mai bine, care iti este mai draga.

cand vine unul si ia o masina de veche-vechiuta de 3000-5000euro normal ala se gandeste la fiabilitate, servisare, probleme generale etc. atat ptr ca ia o masina cu destui ani vechime cat si ptr ca cine are 3000-5000 ptr achizitie cu siguranta nu sta prea bine financiar.

dar cand ai atatia bani ptr achizitie fa-ti damblaua si aia e. rau nu ai cum sa alegi.

eu personal as lua mondeo/insignia si abia ultima Mazda. nu stiu ce este asa laudata mazda pe aici, am mai avut prieteni care au avut mazde si urmatoarea masina nu a mai fost mazda. in schimb oameni care sa treaca de la bmw/audi chiar VW la mazda f rar am auzit.

#13
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Pai normal, ca pe aia cu BMW Audi nu prea ii duce capul sa vadă și alte mărci. Și dacă începeți iar  cu premiumul  comparați cu Lexus și alte mărci premium ne-germane, luând în calcul și fiabilitatea.

Edited by ct10dre, 29 December 2018 - 20:12.


#14
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 30.04.2006
vezi că în DE sunt impozitele foarte mici la motoarele pe benzină mari de peste 3L. impozitul la ceva de >3L benzină este cât la ceva plictictisitor diesel de 2L. reviziile și asigurările la fel.

așa că nu exclude și mașinile mai puternice și distractive.

pentru a compara costurile:
- asigurări https://www.check24....z-versicherung/
- detalii tehnicie, HSN/TSN http://www.carfacto.de/
- impozite https://www.rechner....steuer-rechner/
https://kfz-steuer.w...steuer-rechner/

ca fapt divers: BMW M5 din 2014 cu motor de 4395cmc - impozit de doar...362€ (cam pe-acolo plăteam eu la Honda civic 2.2L diesel)

Edited by mannes, 30 December 2018 - 18:30.


#15
GabiA

GabiA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 22.10.2006
Eu as include si Passat-ul in lista. Dintre toate, el cred ca este cel mai rafinat si mai tehnologizat. Este pe locul 18 in topul vanzarilor in Europa pe anul acesta.

Pe locul doi as pune Insigna, modelul nou(2018). L-am testat si a fost una dintre putinele masini cu care mi-as fi dorit ca testul sa dureze mai mult, sa o mai conduc. Ai la dispozitie optiuni ca Head-Up display, Android Auto/ Carplay, scaune certificate ergonomic si cu masaj, faruri Led Matrix . Ca si minus: se auzea zgomot produs de roti mai mult decat mi-as fi dorit. Este pe locul 81 la vanzari pe anul acest

Desi nu am condus, pe 3 as pune Mazda 6, dar sa fie un model cu multe optiuni. Atentie: Nu exista optiunea Android Auto/Carplay. Nu apare in top 100 vanzari pe anul acesta.

Si pe 4, Mondeo. Am facut test drive cu el, nu m-a impresionat cu ceva anume. Exista multe optiuni moderne disponibile. La fel ca Mazda, nu apare in top 100.

Ca si dotari, nu as lua un sedan din acesta fara Cruise Control Adaptiv, Lane Assist, asistent unghi mort, camera spate, senzori parcare fata-spate, scaune si volan incalzite, Android Auto/CarPlay, reglaje multiple la scaune, faruri Led/Xenon.

Link top 100 vanzari 2018 in Europa: https://focus2move.c...t-selling-cars/

#16
newcarman

newcarman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 07.11.2018
Daca Insignia e așa bun, de ce nu ne-am gândim la 508?

#17
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 30.04.2006

 GabiA, on 30 decembrie 2018 - 20:58, said:


Ca si dotari, nu as lua un sedan din acesta fara Cruise Control Adaptiv, Lane Assist, asistent unghi mort, camera spate, senzori parcare fata-spate, scaune si volan incalzite, Android Auto/CarPlay, reglaje multiple la scaune, faruri Led/Xenon.

ce să faci cu adaptive criuse control la cum se taie benzile pe autostradă?? lane assist?? n-am nevoie de un sistem care să se panicheze ori de câte ori schimb banda, chiar și pentru depășiri. am avut toate opțiunile astea pe astra J și le-am oprit imediat pentru că mai mult încurcă.

#18
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007

 newcarman, on 30 decembrie 2018 - 21:40, said:

Daca Insignia e așa bun, de ce nu ne-am gândim la 508?

deocamdata nu e nici  o legatura intre cele 2 masini , probabil versiunile viitoare vor avea platforme si motorizari comune.acum pe insignia gasesti motorizari mai puternice(diesel 210 cai si benzina 260) , awd-ul la 508 e numai pe verisiunea hybrid , etc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate