Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Delirul fanatismului religios.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
25 replies to this topic

#1
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gyIknVLxwL4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
Un rezumat, sau niste puncte pe care vrei sa la dezbatem?

Edited by MarianG, 26 December 2018 - 15:11.


#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Presa din Romania este facuta in proportie de 95% de neaveniti,incapabili si corupti.
Din pacate,mascariciul din imagine este reprezentativ pentru Romania.Imi pare tare rau sa o zic.
Orice se intampla,lingatorii de cururi din presa il cauta pe trogloditul numaru' 1 al Romaniei.Familia asta nenorocita din care face parte este una dintre cele mai jegoase din tara,formata din puscariasi sadea.
N-aveti pe cine intervieva,nenorocitilor care va dati oameni de presa?Nu sunt destule personalitati a caror parere chiar conteaza?
Tocmai pe gunoiul asta va gasiti sa-l intrebati?Un recidivist,un puscarias,un nimeni din punct de vedere uman.

Macar de sarbatori scutiti-ne de asemenea aparitii.

#4
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
romaniaTV e buda lu' Becali? Posted Image

Asa promoveaza romaniaTV valorile? :lol:

Edited by OriginalCopy, 26 December 2018 - 15:09.


#5
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,146
  • Înscris: 24.06.2006
bretonul face tot interviul!

da daca-i fericit e bine, de fapt si-n carte spune ferice de cei saraci in duh, asta-i caz clasic si curat

Edited by dan210, 26 December 2018 - 15:11.


#6
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
probabil e ceva placut,  sa crezi in ceva cu atata tarie...si nu ma refer la credinta....omul crede ca mersul la biserica zilnic il ajuta...poate :)

#7
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018
Este si credinta asta buna la ceva da' nu sa o duci in faza de fanatism. Degeaba tii post 30 de zile, lingi toate icoanele prin biserici si te apuci sa barfesti pe X si Y.

#8
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018
Becalli are dreptate. De acord 100% cu ce spune el in  ceea ce priveste Sfanta Liturghie.In rest e comedie pura la care sa razi cu pofta.

Edited by BraviaAmpero, 26 December 2018 - 16:20.


#9
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View PostMarianG, on 26 decembrie 2018 - 14:52, said:

Un rezumat, sau niste puncte pe care vrei sa la dezbatem?
Nu stiu, sa vorbim despre delirul religios, despre ce inseamna a o lua razna din pricina credintei, si in special din pricina suspendarii ratiunii. Ca, practic asta face Becali.

Am vazut clipul pe youtube si nu am putut sa nu-l "impartasesc". Trebuie de urmarit si de tras niste concluzii. Becali vorbeste despre duhul lacomiei si al curviei, cum vin catre el prin interactiunea cu alti oameni, dar oare prin interactiunea cu el, ce duh vine catre noi ? Duhul nebuniei si al delirului, pe care-l putem observa atat de clar cum se manifesta in acest interviu. Asta inseamna religia, nebunie. Si sa predai asa ceva in scoli ? De asta am postat interviul, sa se vada ce inseamna religia si la ce duce.

Edited by Real_NEO, 26 December 2018 - 16:47.


#10
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
pai credinta este suspendarea ratiunii
apoi eu nu tin minte ca Becali sa fi fost rational cand a facut ceva

#11
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018
"Vreau sa imi aranjez fetele, nepotii, le las averea mea si o sa plec in munti, sa ma calugaresc. O sa veniti sa imi luati interviuri prin codrii in care ma voi afla" a zis Becali.

#12
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Pai, sa se duca odata, si apoi sa astepte sa venim sa-i luam interviuri.

#13
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

View PostMarianG, on 26 decembrie 2018 - 16:36, said:

pai credinta este suspendarea ratiunii
Nope, credinta este spalarea  de gunoaie a ratiunii  si imbogatirea acesteia.Culmea este ca oamenii cu adevarat rationali ajung primi la concluzia existentei lui Dumnezeu.

Quote

apoi eu nu tin minte ca Becali sa fi fost rational cand a facut ceva
A ajutat foarte multe persoane  si este milostiv.

View PostReal_NEO, on 26 decembrie 2018 - 16:30, said:

Becali vorbeste despre duhul lacomiei si al curviei, cum vin catre el prin interactiunea cu alti oameni,
Asta asa este.Omul este atacat din 6 directii.

Quote

dar oare prin interactiunea cu el, ce duh vine catre noi ? Duhul nebuniei si al delirului, pe care-l putem observa atat de clar cum se manifesta in acest interviu.
Nope, e simpatic de fel, insa are si el probleme sale pe care nu le poate spune in public

Quote

Asta inseamna religia, nebunie.
Nicidecum, asta inseamna pararea unui om care vrea sa faca troc cu Dumnezeu
E simpatic de fel

Quote

Si sa predai asa ceva in scoli ?
Ce treaba are evanghelia lui Hristos cu ce spune Becalli ? De unde pana unde aceasta legatura ?  De ce dai vina pe medicina luand in calcul manifestarile unui pacient ?
Ce treaba are stiinta cu manifestarile personale ale unui om care o studiaza ? Ce fel de legaturi ilogice sunt acestea pe care le faci ?

Quote

De asta am postat interviul, sa se vada ce inseamna religia si la ce duce.
Ce zice becalli este banc-show. Asta o stiu multi.Sigur mai zice si pe langa(cei care traiesc in Duhul Evangheliei isi dau seama)
Daca vrei sa mergem pe logica ta , ia sa vedem ce au facut prietenii tai cei  buni Hitler, Stalin, Pol-Pot si toti scrantitii si satanistii tai ? Posted Image

View PostAldulescu, on 26 decembrie 2018 - 17:09, said:

"Vreau sa imi aranjez fetele, nepotii, le las averea mea si o sa plec in munti, sa ma calugaresc. O sa veniti sa imi luati interviuri prin codrii in care ma voi afla" a zis Becali.
Omul este stand-up comedy fara sa-si dea seama.Momentan eu cred ca vrea sa si-l faca partas pe Dumnezeu sa invinga pe RealMadrid sau Barcelona.
Insa Dumnezeu in Evanghelie(Isaia) spune clar:
Căci gândurile Mele nu sunt ca gândurile voastre şi căile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Şi cât de departe sunt cerurile de la pământ, aşa de departe sunt căile Mele de căile voastre şi cugetele Mele de cugetele voastre.

Edited by BraviaAmpero, 26 December 2018 - 18:56.


#14
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View PostReal_NEO, on 26 decembrie 2018 - 16:30, said:

Am vazut clipul pe youtube si nu am putut sa nu-l "impartasesc". Trebuie de urmarit si de tras niste concluzii.
Eu n-am rabdare să-l ascult pe Becali nici 5 minute, 45 e cam mult.

#15
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018

View PostReal_NEO, on 26 decembrie 2018 - 17:18, said:

Pai, sa se duca odata, si apoi sa astepte sa venim sa-i luam interviuri.
Pai nu acum inca, peste 20 de ani a zis ca se lasa de lumea materiala.
Alte citate memorabile din interviu:

- "Voi știți doar 5% din câtă milostenie fac eu! Eu fac ce fac ca să ajung lângă Dumnezeu. Am lăcomia asta!".
- "Eu trăiesc doar pentru Sfânta Liturghie, de la o săptămână la alta. Înainte, când începeau oamenii să se împărtășească, plecam, acum stau alături de ei, îi văd, îl beau și îl mănânc pe Hristos alături de ei."
- "Eu plâng de bucurie când mă împărtășesc. De ce? Pentru că Dumnezeu e bun cu mine și îmi dă și mie, un nemernic, să beau și să mănânc trupul lui Hristos. Voi nu mă vedeți, dar plâng mult eu."
- "Cer la rugăciune să bat pe Barcelona. Dacă ai credință, poți muta și munții. Dumnezeu știe ce vreau. Și îmi dă un Coman, Man, Tănase și echipa se face puternică. Încet, încet. Și, pac, câștig campionatul și Liga Campionilor. Stau toată ziua în rugăciune și spun «Doamne, dă să bat Barcelona și Real Madrid». Mă împărtășesc și duminica sunt curat și cer să bat Barcelona, Real și toate echipele puternice. Așa gândesc eu. O să spuneți că sunt nebun, cum spun și prietenii mei. Dar să vedem cine are dreptate."

#16
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View PostBraviaAmpero, on 26 decembrie 2018 - 18:55, said:

Daca vrei sa mergem pe logica ta , ia sa vedem ce au facut prietenii tai cei  buni Hitler, Stalin, Pol-Pot si toti scrantitii si satanistii tai ? Posted Image
Vezi ca Hitler spre exemplu era crestin declarat. Nu era deloc ateu. Si de asemenea, vezi ca acest dispozitiv pe care citesti tu acum acest text, conform logicii tale, ar fi un dispozitiv satanist. Ia renunta la masina, la telefon, la calculator, la televizor, la apa calda, ca doar toate ti-au fost aduse de satanistii astia cu stiinta. Nici macar la sapun nu ai dreptul daca intr-adevar gandesti asa.

View PostMr_nobody_, on 26 decembrie 2018 - 18:58, said:

Eu n-am rabdare să-l ascult pe Becali nici 5 minute, 45 e cam mult.
Becali poate fi un exemplu bun despre cum isi poate bate joc prostia de om. Degeaba poti avea toti banii din lume daca-ti lipseste mintea.

Edited by Real_NEO, 26 December 2018 - 19:23.


#17
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View PostBraviaAmpero, on 26 decembrie 2018 - 18:55, said:

Nope, credinta este spalarea  de gunoaie a ratiunii  si imbogatirea acesteia.Culmea este ca oamenii cu adevarat rationali ajung primi la concluzia existentei lui Dumnezeu.
Da sigur, Becali este unul dintre ei.

#18
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostReal_NEO, on 26 decembrie 2018 - 19:19, said:

Vezi ca Hitler spre exemplu era crestin declarat. Nu era deloc ateu. Si de asemenea, vezi ca acest dispozitiv pe care citesti tu acum acest text, conform logicii tale, ar fi un dispozitiv satanist. Ia renunta la masina, la telefon, la calculator, la televizor, la apa calda, ca doar toate ti-au fost aduse de satanistii astia cu stiinta. Nici macar la sapun nu ai dreptul daca intr-adevar gandesti asa.
Daca vei continua sa negi adevarul, pana la urma vei fi tradat de realitate!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate