Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pareri zone/apartamente Constanta

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#1
newktech

newktech

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.12.2018
Salutare . Doresc sa cumpar un apartament cu 2/3 camere in Constanta , de preferabil bloc nou. Stiti cumva zone bune sau zone de care sa ma feresc ? ( De asemenea constructii de calitate ) . Am tot citit pe internet despre zona Tomis Plus si mai toata lumea scrie ca nu sunt construite bine , sunt probleme cu soarecii , nici un spatiu verde etc. Iar apartamentele de la Spectrum sunt mult prea scumpe. De exemplu un apartament cu 3 camere 250 000 euro , iar cel cu 2 camere 150 000 euro.

#2
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Mie cea mai ok zona mi se pare la Campus-ul universitar Ovidius ...pe strada spre baza nautica Ceronav.

Esti la intrarea in mamaia daca vrei la plaja...ai acces direct pe centura catre supermarket-uri si mall-uri. Ai si o gradinitia fix langa.

In Tomis Plus nu e chiar asa neagra treaba. Sunt la al doilea apartament in chirie acolo cat imi construiesc casa...nu am vrut sa cumpar.... si pot spune ca de construit e construit ok. Cel putin peretii sunt drepti si nu au aparut crapaturi chiar daca sunt la strada principala si e mult trafic(vibratii)

Intr-adevar  ZERO barat cand e vorba de spatii verzi  ...dar macar ai un loc de joaca cu ceva verdeata si leagane & shit amenajat pentru copii in spate la blocurile turn de la drumul national.

In alte zone eu nu m-as muta...poate prin Faleza Nord dar toate blocurile sunt vechi pe acolo....evita cu orice cost poarta 6 Km 5, am stat prin zona aia mai de mult si pot sa iti spun ca ia o vesnicie sa ajungi in zona civilizata a orasului plus ca apartamentele au fost construite de tot rahatul.

daca mai ai vreo nelamurire intreaba.

#3
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,213
  • Înscris: 24.05.2006
Stai cuminte boss...Constanta sunt numai ''dezvoltatori imobiliari'', aka makidoni de la Tulcea care au facut ceva bani, fac un bloc, il dau la fraieri, dupa care Dumnezeu cu mila. Terenurile sunt majoritatea luate cu manevre, iar constructiile sunt si alea dubioase. N-are rost sa dai jdemii de euro pe pereti de rigips chinezesc.

Ca zona, fosta mea nevasta sta pe Nicolae Iorga, sunt blocuri vechi, dar e zona centrala, linistita, nu foarte multe ciori, chiar daca e langa Piata Chiliei, mie mi se pare ok.
Fereste-te de Tomis Nord, s-a stricat de tot de cand a adus mazare toata t iganimea in 'cartierul social Henri Coanda'.
Zona Trocadero, sunt apartamente destul de mari, nu stiu preturile, imi imaginez ca nu sunt ieftine.

#4
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 13.04.2006
La 100 k euro , m-as orienta catre o casa la periferie . Apartamentul este pentru Batrani cu pensie mare .
Eu m-am mutat intr-o localitate de la periferie si nu regret . Am catel si pisica .
Nevasta ma streseaza dar in rest sunt bine .

#5
newktech

newktech

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.12.2018

 Bingo, on 26 decembrie 2018 - 15:03, said:

La 100 k euro , m-as orienta catre o casa la periferie . Apartamentul este pentru Batrani cu pensie mare .
Eu m-am mutat intr-o localitate de la periferie si nu regret . Am catel si pisica .
Nevasta ma streseaza dar in rest sunt bine .

M-am uitat la case prin Lazu. Dar problema e ca sunt navigator si imi e teama sa imi las sotia singura in casa , mai ales ca Lazu e renumit pentru spargeri de case.

 -Jinx-, on 26 decembrie 2018 - 12:23, said:

Mie cea mai ok zona mi se pare la Campus-ul universitar Ovidius ...pe strada spre baza nautica Ceronav.

Esti la intrarea in mamaia daca vrei la plaja...ai acces direct pe centura catre supermarket-uri si mall-uri. Ai si o gradinitia fix langa.

In Tomis Plus nu e chiar asa neagra treaba. Sunt la al doilea apartament in chirie acolo cat imi construiesc casa...nu am vrut sa cumpar.... si pot spune ca de construit e construit ok. Cel putin peretii sunt drepti si nu au aparut crapaturi chiar daca sunt la strada principala si e mult trafic(vibratii)

Intr-adevar  ZERO barat cand e vorba de spatii verzi  ...dar macar ai un loc de joaca cu ceva verdeata si leagane & shit amenajat pentru copii in spate la blocurile turn de la drumul national.

In alte zone eu nu m-as muta...poate prin Faleza Nord dar toate blocurile sunt vechi pe acolo....evita cu orice cost poarta 6 Km 5, am stat prin zona aia mai de mult si pot sa iti spun ca ia o vesnicie sa ajungi in zona civilizata a orasului plus ca apartamentele au fost construite de tot rahatul.

daca mai ai vreo nelamurire intreaba.

Da zona campus e ok . Daca ignori faptul ca e plin de prostituate care stau la bordura :))
Pe Bd. Lapusneanu se construiesc am vazut , vis a vis de parc , langa filicori. Ai idee acolo cum sunt preturile / constructiile?

 wiseguy76, on 26 decembrie 2018 - 12:24, said:

Stai cuminte boss...Constanta sunt numai ''dezvoltatori imobiliari'', aka makidoni de la Tulcea care au facut ceva bani, fac un bloc, il dau la fraieri, dupa care Dumnezeu cu mila. Terenurile sunt majoritatea luate cu manevre, iar constructiile sunt si alea dubioase. N-are rost sa dai jdemii de euro pe pereti de rigips chinezesc.

Ca zona, fosta mea nevasta sta pe Nicolae Iorga, sunt blocuri vechi, dar e zona centrala, linistita, nu foarte multe ciori, chiar daca e langa Piata Chiliei, mie mi se pare ok.
Fereste-te de Tomis Nord, s-a stricat de tot de cand a adus mazare toata t iganimea in 'cartierul social Henri Coanda'.
Zona Trocadero, sunt apartamente destul de mari, nu stiu preturile, imi imaginez ca nu sunt ieftine.

La trocadero sunt exagerate preturile (150 000) . Da am mai auzit ca makidonii din tulcea construiesc in prostie blocuri noi si le fac de mantuiala. Asta a fost defapt si motivul pt care am deschis topic aici. Zona delfinariu ai idee cum e?

Va intreb lucrurile astea pt ca nu sunt din Constanta. Am fost doar in timpul facultatii si nu stiu asa multe detalii despre zone.

#6
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

 newktech, on 26 decembrie 2018 - 22:22, said:


M-am uitat la case prin Lazu. Dar problema e ca sunt navigator si imi e teama sa imi las sotia singura in casa , mai ales ca Lazu e renumit pentru spargeri de case.

Da zona campus e ok . Daca ignori faptul ca e plin de prostituate care stau la bordura Posted Image)
Pe Bd. Lapusneanu se construiesc am vazut , vis a vis de parc , langa filicori. Ai idee acolo cum sunt preturile / constructiile?

Salutari colega! :)
Prostituate la campus? Serios? Eu am fost de multe ori pe acolo si nu le-am vazut.
Hai sa ne lamurim ...eu discut pe strada care intra din centura spre baza nautica, fix peste strada de universitate ....nu la strada principala la centura.

Eu fac casa in Palazu Mare in momentul de fata. In Lazu nu m-as duce...e prea departe de zona civilizata. Daca e ok zona aia pentru tine Cumpana e o alternativa buna de facut casa.

Asta cu furatul e relativ....abonament la BGS si nu te mai deranjeaza nimeni niciodata....200 ron pe luna.

In Palazu Mare cica e cea mai rea zona din punctul asta de vedere....e plin de rromi peste tot. De cand am inceput santierul nu am avut paznic si nici gard la curte si ma jur ca nici macar un cui nu a disparut.

La fillicori sunt f mari preturile...am vrut eu acolo...apoi cand am aflat preturile am cumparat teren si m-am apucat de casa.

Apart cu 3 camere la ALB era 120 K euro.....asta acum 4 ani. Acum nu mai am idee cat e.

#7
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,213
  • Înscris: 24.05.2006
Si la Cumpana e plin de ciorditori, stai calm. Eu am casa la Valu. Nu e pozitia ideala, pentru ca nu e aproape de mare, dar, sta in majoritatea timpului nelocuita si nu mi-a furat nimeni nimic pana acum, am gaze, canalizare, sosea asfaltata, etc. S-a vandut langa mine o vila destul de ok, pentru 75k de euro, pret bun zic eu.

Delfinariu e ok, zona foarte buna, e cam aglomerat, dar cred ca la fel de mari sunt preturile.

Cred ca cel mai bine, daca ai banii, sau creditul, cauta pe net oferte, nu te incurca cu agentii, preturile difera mult de la ce iti cere omu' pana la cat ti-l vinde efectiv. Mai ales in CT, unde toata lumea vrea sa faca bani din specula si combinatii.

Edited by wiseguy76, 27 December 2018 - 06:46.


#8
newktech

newktech

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.12.2018
Multumesc colegi pentru raspunsuri !

#9
ADE789

ADE789

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 04.02.2007
Dacă vrei sa fii in zona verde, cu acces ușor la spital, grădinița, școala, liceu, facultate,  supermarket, mare etc. Tomis 1, Tomis 2, Tomis Nord, Campus ar fi sugestiile mele. Tomis Plus e o pacaleala, acum 10 ani arată frumos totul pe hârtie, cu parc, spații verzi etc. In final a ieșit o țigănie, construiește fiecare cum vreau. Maurer poate e mai ok acolo. Ai liniște, dar ești departe de chestiile menționate mai sus și cum primăria nu a făcut nimic cu infrastructura in 30 de ani, vei avea parte de trafic infernal la intrarea in sau iesirea din oraș la ore de varf.

#10
ADE789

ADE789

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 04.02.2007
Daca ai bani de o casa, asta e un cartier linistit, cu vedere la mare.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NoT0TrMIY9o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
z_e_n_i_t_h

z_e_n_i_t_h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 24.10.2011
Ai intrat pe site sa vezi cât costa o casa acolo?

#12
maryo81_cta

maryo81_cta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 18.03.2011
Ceva noutăți? Și pe mine ma interesează subiectul

#13
maryo81_cta

maryo81_cta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 18.03.2011
Nimic nou?!

#14
maryo81_cta

maryo81_cta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 18.03.2011
Mai exista acest forum?

#15
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,213
  • Înscris: 24.05.2006

View Postmaryo81_cta, on 03 septembrie 2019 - 10:38, said:

Mai exista acest forum?

nu. s-a desfiintat. acasa toata lumea.

#16
ADE789

ADE789

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 04.02.2007
In zona campusului se construiește mult. Uite un exemplu, e fix lângă facultate, ai școala in fata, parcul universității, terenuri de tenis sau fotbal, Mamaia la botul calului ... grăbește-te :lol:

https://www.imobilia...amere-X8080002N

Edited by ADE789, 08 September 2019 - 08:13.


#17
maryo81_cta

maryo81_cta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 18.03.2011

 ADE789, on 08 septembrie 2019 - 08:12, said:

In zona campusului se construiește mult. Uite un exemplu, e fix lângă facultate, ai școala in fata, parcul universității, terenuri de tenis sau fotbal, Mamaia la botul calului ... grăbește-te :lol:

https://www.imobilia...amere-X8080002N

Ieftin ca braga

#18
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Peste tot e aceeași cocina în cta. Spatii verzi care bat spre 0, preturi mari. Sa cumperi ceva acum e cea mai proasta idee.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate