Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 

Problema condens acoperis adapost pasari.

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Salutare.
Am un adapost pentru pasari, intr-o singura apa, care este acoperit cu tabla cutata. Deoarece in perioada rece, acoperisul condensa pe interior am izolat in interior tot acoperisul cu polistiren.
Acum and acoperisul este coperit cu zapada, banuiesc ca tot se face condens intre polistiren si tabla si acel condens imi cade - prin imbinarile dintre placile de polistiren - si umezeste asternutul.
Mentionez ca polistirenul nu este tencuit, doar este fixat cu suruburi in scandurile de la acoperis.
Ce credeti ca as putea sa fac astfel incat sa nu se mai faca condens si sa nu se mai ude asternutul?
Multumesc.

#2
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Fixat dar nu etanș ! Pricepi ?

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

 vdingo11, on 26 decembrie 2018 - 10:12, said:

Ce credeti ca as putea sa fac astfel incat sa nu se mai faca condens si sa nu se mai ude asternutul?

Sa faci exact ceea ce nu ai facut pana acum.Tu stii exact ce n-ai facut.

#4
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Da niste detalii despre structura acoperisului : este sau nu ventilat ( ca tot zici de scandura ) ; folie de difuzie ai montat au ba ?
Banuiesc ca nu e mai mare de 2 mp asa ca pune mana si fa-l cum trebuie : astereala , folie , leaturi si apoi tabla , sub astereala poti pune si polistiren pt termoizolatie daca vrei neaparat .

Edited by Baxon, 26 December 2018 - 10:45.


#5
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
condes o sa faca tabla aia cat este haul....pune o folie (anticondes) dedesupt pe care sa se scurga apa

#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Eu sunt baiat de oras, stau la bloc. Cand fac un acoperis, pun mereu celofan sub lemn sau tabla. Nu am avut probleme. Ultima data, am ajutat un amic sa construiasca o cusca pentru porumbei. In cazul tau, cred ca vei avea ceva de lucru, nefacand ce trebuia, la momentul potrivit.

#7
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
ce este condensul ala?, de unde vine ?, probabil cu siguranta de la vietatile pe care le tii inauntru.Inlatura sursa de abur si dispare si condensul.Scoate pasarile afara si nu mai face condens.Sau ventileaza incaperea, sau mareste temperatura simultan cu ventilarea, sunt metode...Posted Image

 YOUR_GOD, on 26 decembrie 2018 - 11:03, said:

Eu sunt baiat de oras, stau la bloc. Cand fac un acoperis, pun mereu celofan sub lemn sau tabla. .....
pai....ce faci prietene , predai culmea pedagogiei?, adica explici ceea ce nu stii nici tu?, oferi solutii pentru oras?, cu celofan, aici , cu pasari este la tara, trebuie alt material....fii atent la detaliu ca picura apa...Posted Image

 adisz, on 26 decembrie 2018 - 10:39, said:


Sa faci exact ceea ce nu ai facut pana acum.Tu stii exact ce n-ai facut.
da, corect raspuns, exact din manual, cind nu am de spus nimic, tac.Posted Image

#8
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 vdingo11, on 26 decembrie 2018 - 10:12, said:

Ce credeti ca as putea sa fac astfel incat sa nu se mai faca condens si sa nu se mai ude asternutul?
Multumesc.
folie anticondens ai pus?

#9
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Nu picură, adică nu cade pe ele. Asta contează, nu?
Am zis că nu mă pricep.

#10
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Acoperisul are tabla, taban-scandura,polistiren si grinzi. Nu are folie anticondens si nu este ventilat.
Solutiile ar fi doua:
1. sa dau jos tabla si sa montez sub ea folie anticondens. In acest caz condensul tot se va forma dar se va scurge in spate.
2. sa montez intre palcile de polistiren (care nu sunt etanse) spuma si in acest caz condensul nu se va mai scurge printre placi ci va curge tot in spate. Sau poate in loc de spuma sa pun altceva cu care sa etansez imbinarile dintre placi ce sa nu permita infiltrarea apei - altceva nu stiu.

Intrebarea ar fi: cu ce pot etansa imbinarea dintre 2 placi de polistiren? Exista vreo banda ce se poate aplica si care sa reziste la apa?

#11
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Faci acoperisul cu inclinatie peste 45gr si nu mai pui nimic, si abia atunci condensul se va scurge la margine.Bine , cu o conditie, ca pe lungimea dintre coama si margine sa nu ai nimic obstacol, ca atunci se prelinge in dreptul obstacolului.
Era bun daca de prima data tencuiai peste poliester, pe toata suprafata, pina in perete, era o sansa in plus sa nu ai condens.Acum totul este aproape imposibil datorita temperaturilor cu -..

Edited by XTH, 26 December 2018 - 21:07.


#12
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 vdingo11, on 26 decembrie 2018 - 10:12, said:

Ce credeti ca as putea sa fac astfel incat sa nu se mai faca condens si sa nu se mai ude asternutul?
Eu iti recomand sa aplici o bariera contra vaporilor peste acel termoizolant. In cazul concret - foloseste o bariera contra vaporilor pensulabila, inainte vremuri se aplica vopsea pe baza de ulei in minim doua maini pe peretii din zonele umede ale bailor.. Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate