Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Booting in insecure mode

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 01.07.2006
Salut, am cumparat un laptop cu Linux preinstalat si la fiecare deschidere imi afiseaza mesajul din titlu. I-am facut toate update-urile si mesajul a ramas.
In plus, de cele mai multe ori, la inchidere, imi afiseaza cateva mesaje de eroare - dar dispar prea repede pentru a le putea citi.
Laptopul a fost cumparat nou.
Care sa fie cauza?
Multumesc.

#2
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018
Pune si tu un Linux Mint si altfel vei vedea lumea!
Descarci de pe site-ul oficial kit-ul si il arzi pe un DVD sau faci un stick bootabil si instalezi.Eventual cheama un prieten care se pricepe, da-i o sarma si un sorici + un pahar de vin si te rezolva!

#3
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,007
  • Înscris: 08.08.2018
Incearca sa rulezi  mokutil --enable-validation (ca root), apoi restarteaza, ar trebui sa dispara mesajul initial.

#4
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 01.07.2006
OK, voi instala  ambele programe recomandate. De fapt, banuiala mea era daca nu cumva mi-au livrat ca nou un laptop returnat - pe care deja Linux fusese dezinstalat/reinstalat.
Cred ca ma descurc singur, dar chem si prietenul, cu masa imbelsugata.

#5
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,309
  • Înscris: 08.02.2011
Vei ajunge la concluzia ca linuxul nu se impaca bine cu secure boot, ala e mai mult pentru windows 10 ( nu zic ca nu se poate rezolva si din linux, dar nu-i asa usor )

#6
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View Postalecsus27, on 26 decembrie 2018 - 11:24, said:

OK, voi instala  ambele programe recomandate. De fapt, banuiala mea era daca nu cumva mi-au livrat ca nou un laptop returnat - pe care deja Linux fusese dezinstalat/reinstalat.
Cred ca ma descurc singur, dar chem si prietenul, cu masa imbelsugata.
Linux Mint nu e program, e altă distribuție! Fă ce ți-a recomandat colegul @mannick, în terminal dai comanda:
sudo mokutil --enable-validation

După reboot ar trebui să fie ok. Oricum nu e grav mesajul, e doar un mic bug (iritant bănuiesc, dar nu critic)...

LE: pe viitor specifică te rog ce distribuție de Linux folosești, plus ce detalii mai consideri relevante! Mulțumesc.

Edited by shogun1, 26 December 2018 - 16:50.
Completări


#7
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 01.07.2006
Scuze de intarziere.

Folosesc Ubuntu 16.04 LTS si ma gandeam sa trec la 18.04 LTS, dar am revazut ce sfaturi am primit si voi descarca/instala Linux Mint 19.

Pe de alta parte, vad acum ca intr-un clasament din 2018 al distributiilor Linux, pe primul loc a iesit Solus 3. Ce stiti de el, merita sa-l prefer lui Linux Mint, pe configuratia aratata?

Laptopul a fost in service garantie pentru ca nu se deschidea unitatea optica (i-au inlocuit-o), apoi mi-au inlocuit si placa de baza (desi mi-au spus ca altfel laptopul nu avea nici un defect...). Ca defectiuni mai invocasem crash-uri (blocare cursor pe ecran, nici o alta comanda nu mai avea raspuns) din ce in ce mai dese, probleme cu tastatura (sar literele aleatoriu la tastare - ceea ce scriu se continua pe un rand anterior). Din pacate problema cu literele a ramas, iar crash-urile doar s-au rarit - cam unu la 1-2 zile.
Mi-au spus ca n-au ce sa-i faca si ca sa-i reinstalez Ubuntu sau sa-i pun Windows. Cica problema e din soft, laptopul nu are defectiuni hardware.

In plus, nu reusesc sa-i gasesc diacriticile in romaneste, i-am descarcat pachetul in lb. romana, dar degeaba. Apoi, configuratia tastaturii care apare pe ecran, e alta decat cea fizica - cateva taste lipsesc. Oare e tot problema de soft si se va rezolva cu Mint sau cu Windows?

Edited by alecsus27, 09 April 2019 - 08:03.


#8
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 01.07.2006
Am incercat sa instalez Mint 19 si dupa ce am facut usb bootabil, la instalare prin bios imi da mesaj de eroare. Prima data am folosit Etcher, apoi Rufus, apoi utilitarul din Ubuntu  - toate cu acelasi rezultat: ori mesaj de usb/fisier corupt (Etcher), ori de eroare in celelalte cazuri.
In Bios am selectat sa buteze de pe usb (in versiunea legacy).
Stickul usb a ramas mereu acelasi - sa fie asta motivul?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate